در روزگاری که جوانان به دنبال یافتن شغل برای خود با حداقل درآمد هستند، برادران شاکری در سنین پایین موفق به توسعه شرکت و صادرات محصولات تولیدی به کشورهای اروپایی شده اند و اکنون نام آنها به عنوان کارآفرین سال ۹۶ ثبت شده است. ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال نظرات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، این روزها که گلایه بسیاری از جوانان جویای کار نبود فرصت شغلی است، برخی از جوانان مانند قاسم و یاسر شاکری بدون آنها معطل ایجاد شغل و تحقق شعار و وعده های مسئولان باشند به سراغ کارآفرینی رفته و تا جایی با کسب دانش و تکنولوژی روز پیش رفته اند که امروز می توان اسامی آنها را میان صادرکنندگان کشور در محصولات تولیدی مشاهده کرد.

قاسم شاکری در سال 1364 در شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی متولد شده است. وی درباره زندگی خود می گوید: تقدیر چنان رقم خورد که در پنج سالگی از نعمت داشتن پدر محروم شدم لیکن مادرم علیرغم داشتن چند فرزند کوچک همت خود را بر تربیت و مراقبت از ما قرار داده و هم جایگاه پدر و هم نقش مادر را برای خانواده ایفا کردند. پس از اتمام دوره دبیرستان در سال 1382 در رشته مهندسی برق در دانشگاه حکیم سبزواری مشهد پذیرفته شدم و پس از اخذ مدرک کارشناسی در سال 1388 در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی(MBA) دانشگاه آزاد اسلامی تهران ادامه تحصیل دادم. تمایل و علاقه مندی من به دنیای تجارت و کسب و کار از دوره نوجوانی آغاز شد و فعالیت جدی خود را در حوزه کسب و کار در سن 20 سالگی پس از ورود به دانشگاه شروع کردم و این موضوع به همراه علاقه و اعتماد به نفس من سکوی پرشی برای ورود به بازارکار برایم مهیا ساخت. با عملیاتی نمودن ایده نو و جدید از سوی برادر م در صنعت تجارت صادرات گیاهان دارویی و معطر به اروپا فصل جدیدی از زندگی من رقم خورد.

در آن زمان برادر بزرگترم به نام یاسر تحصیلات عالیه خود در کشور آلمان می­گذراند و با توجه به این موضوع که عمده مواد اولیه در صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی و دارویی اروپا بویژه آلمان مبنای گیاهی دارد ایده فروش گیاهان دارویی و معطر در بازار اروپا در ذهن ما شکل گرفت که به پشتوانه اقلیم چهار فصل آب و هوای ایران و پیشینه چند هزار ساله ایران در تولید و استفاده از گیاهان دارویی چشم انداز خوبی را در آینده این صنعت فرا روی ما قرار می­ داد.

کشاورززاده‎ای که با بومی‎سازی تکنولوژی هلندی 345 شغل ایجاد کرد

بر همین مبنا در سال 1383 با پشتوانه مالی خانواده، شرکت گیاهان معطر پرند را ثبت نموده و اولین محموله فروش این شرکت در سال 1384 به مقصد آلمان صادر گردید.از آنجا که بیانیه و ماموریت سازمانی شرکت پرند، نگرشی نو در راستای ارتقاء کیفیت کالاهای صادراتی خود بود چندی نگذشت که کالاهای این شرکت نزد مشتریان اروپایی با اقبال و استقبال گسترده روبرو گردید.

جهت دستیابی به محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی، در کنار تأمین محصولات مورد نیاز خود جهت صادرات، اقدام به ترویج و آموزش کشاورزان در زمینه کاشت گیاهان دارویی و معطر در شهرستان های استان خراسان رضوی نمودیم و با برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای کشاورزان در روستاها و عقد قرارداد خرید تضمینی محصولات، فرآیند کاشت محصولات جدید کشاورزی با نیاز آبی کم را در منطقه آغاز کردیم که می­ توانست حرکتی در راستای سیاست گذاری های کلان وزارت جهاد کشاورزی در توسعه مشارکت بخش خصوصی و از راهکارهای حفظ منابع آب استان به شمار آید.

به گزارش تسنیم، این اقدام این دو کارآفرین روشی نوعی در ایجاد اشتغال نیز می باشد. طرح « کشت مبتنی بر قرارداد» در راستای اشتغال روستایی نیز نوعی از اجرای این قرار داد است. از محورهای اصلی مداخله در ایجاد اشتغال پایدار روستایی اتصال کسب و کار ها به بازار است. ساختار عمده کشورهای در حال توسعه در بخش کشاورزی، ساختاری مملو از «بنگاههای کوچک بدون اتصال پایدار به زنجیره های ارزش و تولید» است که این موضوع سبب آسیب پذیری بالای بنگاه های خرد کشاورزی در کشورهای مختلف شده است.وجود واسطه های چند سطحی ، سود آوری و بهره وری را در بخش کشاورزی با چالش مواجه کرده است و اطمینانی به تولید بهینه و با استاندارد کمی و کیفی برای محصولات کشاورزی و دامی بوجود نیامده است.

همچنین شرکت های بزرگ به دلیل نبود رویه های مطمئن در بازارهای داخلی و خارجی از ثبات قیمت و حجم تولید برای عقد قرارداد برخوردار نیستند. عدم اتصال مناسب یا تولید تحت سفارش و قرارداد به زنجیره های تولید از یک طرف، درآمد مناسب مالی را برای کشاورز بوجود نمی‌آورد و از طرف دیگر، اطمینان و تداوم سفارش از سوی خریداران و کاهش کمیت و کیفیت را در بنگاههای بزرگ بوجود آورده است.عدم اطمینان به خرید و تامین مناسب و به موقع و با کیفیت مطلوب همواره یکی از مشکلات اصلی بنگاه‌های بزرگ و صادراتی بوده است. این عدم اطمینان فشارهای مختلفی را از سوی خریداران محصولات این شرکتها ، از نظر قیمت، زمان دسترسی، میزان سفارش و تثبیت قیمت ایجاد می کند که در نهایت باعث کاهش سطح سود آوری، کاهش توان رقابت پذیری و عدم توسعه مطلوب این بنگاه ها می شود.

این دو کارآفرین با بهره گیری از روش های مختلف و به روز در جهت کاهش آسیب پذیری بنگاه خود پیش رفته اند.

وی بیان می کند. : با راه اندازی مزارع نمونه و کاشت مواد اولیه مورد نیاز و دستیابی به بازارهای بیشتر وجود یک حلقه گمشده در چرخه تولید نمایان شد و آن بهره مندی از یک واحد مکانیزه تولید، فرآوری و بسته بندی گیاهان داروئی و معطر بود که مدیران شرکت را بر آن داشت تا با استفاده از تسهیلات بانکی و اندوخته سالهای پیشین تجارت خود، نسبت به احداث یک کارخانه مدرن و مجهز با استانداردهای روز دنیا اقدام نمایند.

* ایجاد اشتغال 80نفری در بازه زمانی کوتاه

در این میان با ورود برادرم محمد شاکری به چرخه کار سرعت حرکت برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت پرند با افزایش چشمگیری روبرو گردید. وی متولد سال 1369 در شهرستان کاشمر و فارغ ­التحیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد اسلامی مشهد می ­باشد و همزمان با تحصیل در دانشگاه به کسب و کارخانوادگی ما وارد شد و هم اکنون به عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت فعالیت می­ نماید. در سال 1388 پس از خرید و آماده سازی زمینی به مقیاس 5000 متر مربع در شهرک صنعتی شهرستان کاشمر و احداث ساختمان اداری و تولیدی شرکت با خرید و نصب ماشین آلات ساخت کشور آلمان، کارخانه تولید گیاهان معطر پرند در سال 1390 افتتاح و تولید آزمایشی آن با بکارگیری 20 نفر نیروی کار آغاز گردید و دیری نپائید که تعداد 80 نفر پرسنل در این شرکت مشغول به کار شدند.

پس از تولید آزمایشی موفقیت آمیز در سال 1391 ، میزان فروش شرکت پرند به شدت افزایش پیدا کرد تا جایی که در سال 1392 به عنوان صادرکننده نمونه استانی از طرف سازمان صنعت و معدن و تجارت استان خراسان رضوی انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت همچنین در سال 1394 به عنوان صادر کننده نمونه ملی از سوی وزارت صنایع و معادن انتخاب گردید.

شرکت گیاهان معطر پرند علیرغم مشکلات و سختی های فراوان با اتکال به پروردگار و داشتن برنامه های مدون از جمله ارتقاء سطح کیفیت و استاندارد کالاهای صادراتی خود سالانه نزدیک به 10 میلیون دلار محصولات فرآوری شده در صنعت کشاورزی کشور را به بازارهای اتحادیه اروپا و شرق آسیا عرضه می­کند.

*پیام کارآفرینی به جوانان

رسیدن و دستیابی به موفقیت همواره جزئی از دغدغه های انسان به خصوص در آغاز دوره جوانی است که انسان با رسیدن به موفقیت، به اهداف، آرزوها و تمایلات خود پاسخ می دهد.

زندگی کاری بخش بزرگی از دنیای مدرن و پیشرفته انسان امروز شده که می تواند تعیین کننده کیفیت زندگی آینده هر انسان باشد و اولین شرط رسیدن به آن، کار توام با تلاش، پشتکار و امید به آینده است اما بدون آمیختن کیمیایی به نام صبر در جوهره کار و تلاش چنین امری را نا ممکن می سازد.به زبانی دیگر کارآفرینی برای جوانان خلق ایده های نو در دایره صبر، تلاش و ایستادگی در راستای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت است.

به گزارش تسنیم، افتخارات شرکت گیاهان معطر پرند و سوابق کاری قاسم شاکری

سال 1383 : ثبت شرکت
سال 1384 : بسته بندی اولین محموله فروش و صادرات آن به آلمان
سال 1385 : انتخاب و معرفی به عنوان تولید کننده نمونه گیاهان دارویی شهرستان کاشمر
سال 1386 : راه اندازی مزارع الگویی و ترویج و آموزش کاشت گیاهان دارویی به کشاورزان خراسان رضوی و انتخاب به عنوان تولید کننده نمونه گیاهان داروئی خراسان رضوی
سال 1388 : راه اندازی واحد اسانس گیری
سال 1388 : خرید زمین و احداث واحد تولیدی جدید
سال 1390 : انتخاب و معرفی به عنوان جهادگر نمونه دهه 90
سال 1391 : آغاز تولید آزمایشی در واحد تولیدی جدید
سال 1392 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1393 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1394 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه ملی و استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1395 : انتخاب و معرفی به عنوان کارآفرین نمونه شهرستان کاشمر و استان خراسان رضوی
سال 1395 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1396 : راه اندازی و بهره برداری از طرح توسعه عصاره شیرین بیان به مساحت 3000 متر مربع
سال 1396 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1396 :انتخاب آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت پرند به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد و غذا و دارو خراسان رضوی در زمینه آزمایشگاه تشخیص باقیمانده سموم و آفت کش های گیاهی در مواد غذایی

image


فیلم زیر را مشاهده کنید.

image

انتهای پیام/

R1012189/P1012122/S7,82/CT2 واژه های کاربردی مرتبط شورای عالی اشتغال اشتغال‌زایی

جهانگیری: بودجه دولت تبدیل به گوشت قربانی شده| پیام بودجه، پیام غیرعادی‌بودن شرایط است

ادای احترام اینستاگرامی نماینده سراوان به خودش +عکس

کلیدواژه: شورای عالی اشتغال اشتغال زایی شورای عالی اشتغال اشتغال زایی

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۹۱۹۸۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازداشت یک صادرکننده متخلف فرآورده های نفتی در تهران
 • حل چالش‌های جامعه باید گرانیگاه تولید فناوری از پژوهش باشد/ جهاد دانشگاهی نمونه بومی آموزش و فناوری
 • موانع نقش آفرینی زعفران در رونق اقتصادی گناباد
 • اولین همایش ملی عناب در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود
 • برگزاری همایش ملی عناب در خراسان جنوبی/عرضه ۱۲ فراورده به بازار
 • همایش ملی عناب در خراسان جنوبی برگزار می‌شود
 • کشت گیاهان دارویی در یک هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری
 • خراسان‌جنوبی دومین مرکز تولید عناب در دنیا/ همایش ملی عناب در بیرجند برگزار می شود
 • تغییر اکوسیستم کارآفرینی در کسب و کار استارت آپ ها
 • هجوم سوداگران به اراضی شیب دار مازندران
 • ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی تفت با کشت گیاهان دارویی + تصاویر
 • 31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد
 • کاشت گیاهان دارویی در ۲۳۰ هکتار از اراضی استان
 • کوهستان کوه سفید ایذه برای ایجاد معدن سنگ واگذار می‌شود؟
 • انتخاب بيمه دانا به عنوان شرکت کارآفرين صنعت بيمه
 • پیش بینی افزایش 400 هکتاری گیاهان دارویی درکهگیلویه وبویراحمد
 • 820 تن محصول گیاهان دارویی در یزد برداشت شد
 • 820 تن گیاه دارویی از مزارع یزد برداشت شد
 • احیای 230 هکتار اراضی ملی با گیاهان دارویی در کردستان
 • انتخاب مجتمع خراسان جنوبی به‌عنوان واحد نمونه معدنی