در روزگاری که جوانان به دنبال یافتن شغل برای خود با حداقل درآمد هستند، برادران شاکری در سنین پایین موفق به توسعه شرکت و صادرات محصولات تولیدی به کشورهای اروپایی شده اند و اکنون نام آنها به عنوان کارآفرین سال ۹۶ ثبت شده است. ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴ اقتصادی کار آفرینی و اشتغال نظرات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، این روزها که گلایه بسیاری از جوانان جویای کار نبود فرصت شغلی است، برخی از جوانان مانند قاسم و یاسر شاکری بدون آنها معطل ایجاد شغل و تحقق شعار و وعده های مسئولان باشند به سراغ کارآفرینی رفته و تا جایی با کسب دانش و تکنولوژی روز پیش رفته اند که امروز می توان اسامی آنها را میان صادرکنندگان کشور در محصولات تولیدی مشاهده کرد.

قاسم شاکری در سال 1364 در شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی متولد شده است. وی درباره زندگی خود می گوید: تقدیر چنان رقم خورد که در پنج سالگی از نعمت داشتن پدر محروم شدم لیکن مادرم علیرغم داشتن چند فرزند کوچک همت خود را بر تربیت و مراقبت از ما قرار داده و هم جایگاه پدر و هم نقش مادر را برای خانواده ایفا کردند. پس از اتمام دوره دبیرستان در سال 1382 در رشته مهندسی برق در دانشگاه حکیم سبزواری مشهد پذیرفته شدم و پس از اخذ مدرک کارشناسی در سال 1388 در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی(MBA) دانشگاه آزاد اسلامی تهران ادامه تحصیل دادم. تمایل و علاقه مندی من به دنیای تجارت و کسب و کار از دوره نوجوانی آغاز شد و فعالیت جدی خود را در حوزه کسب و کار در سن 20 سالگی پس از ورود به دانشگاه شروع کردم و این موضوع به همراه علاقه و اعتماد به نفس من سکوی پرشی برای ورود به بازارکار برایم مهیا ساخت. با عملیاتی نمودن ایده نو و جدید از سوی برادر م در صنعت تجارت صادرات گیاهان دارویی و معطر به اروپا فصل جدیدی از زندگی من رقم خورد.

در آن زمان برادر بزرگترم به نام یاسر تحصیلات عالیه خود در کشور آلمان می­گذراند و با توجه به این موضوع که عمده مواد اولیه در صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی و دارویی اروپا بویژه آلمان مبنای گیاهی دارد ایده فروش گیاهان دارویی و معطر در بازار اروپا در ذهن ما شکل گرفت که به پشتوانه اقلیم چهار فصل آب و هوای ایران و پیشینه چند هزار ساله ایران در تولید و استفاده از گیاهان دارویی چشم انداز خوبی را در آینده این صنعت فرا روی ما قرار می­ داد.

کشاورززاده‎ای که با بومی‎سازی تکنولوژی هلندی 345 شغل ایجاد کرد

بر همین مبنا در سال 1383 با پشتوانه مالی خانواده، شرکت گیاهان معطر پرند را ثبت نموده و اولین محموله فروش این شرکت در سال 1384 به مقصد آلمان صادر گردید.از آنجا که بیانیه و ماموریت سازمانی شرکت پرند، نگرشی نو در راستای ارتقاء کیفیت کالاهای صادراتی خود بود چندی نگذشت که کالاهای این شرکت نزد مشتریان اروپایی با اقبال و استقبال گسترده روبرو گردید.

جهت دستیابی به محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی، در کنار تأمین محصولات مورد نیاز خود جهت صادرات، اقدام به ترویج و آموزش کشاورزان در زمینه کاشت گیاهان دارویی و معطر در شهرستان های استان خراسان رضوی نمودیم و با برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای کشاورزان در روستاها و عقد قرارداد خرید تضمینی محصولات، فرآیند کاشت محصولات جدید کشاورزی با نیاز آبی کم را در منطقه آغاز کردیم که می­ توانست حرکتی در راستای سیاست گذاری های کلان وزارت جهاد کشاورزی در توسعه مشارکت بخش خصوصی و از راهکارهای حفظ منابع آب استان به شمار آید.

به گزارش تسنیم، این اقدام این دو کارآفرین روشی نوعی در ایجاد اشتغال نیز می باشد. طرح « کشت مبتنی بر قرارداد» در راستای اشتغال روستایی نیز نوعی از اجرای این قرار داد است. از محورهای اصلی مداخله در ایجاد اشتغال پایدار روستایی اتصال کسب و کار ها به بازار است. ساختار عمده کشورهای در حال توسعه در بخش کشاورزی، ساختاری مملو از «بنگاههای کوچک بدون اتصال پایدار به زنجیره های ارزش و تولید» است که این موضوع سبب آسیب پذیری بالای بنگاه های خرد کشاورزی در کشورهای مختلف شده است.وجود واسطه های چند سطحی ، سود آوری و بهره وری را در بخش کشاورزی با چالش مواجه کرده است و اطمینانی به تولید بهینه و با استاندارد کمی و کیفی برای محصولات کشاورزی و دامی بوجود نیامده است.

همچنین شرکت های بزرگ به دلیل نبود رویه های مطمئن در بازارهای داخلی و خارجی از ثبات قیمت و حجم تولید برای عقد قرارداد برخوردار نیستند. عدم اتصال مناسب یا تولید تحت سفارش و قرارداد به زنجیره های تولید از یک طرف، درآمد مناسب مالی را برای کشاورز بوجود نمی‌آورد و از طرف دیگر، اطمینان و تداوم سفارش از سوی خریداران و کاهش کمیت و کیفیت را در بنگاههای بزرگ بوجود آورده است.عدم اطمینان به خرید و تامین مناسب و به موقع و با کیفیت مطلوب همواره یکی از مشکلات اصلی بنگاه‌های بزرگ و صادراتی بوده است. این عدم اطمینان فشارهای مختلفی را از سوی خریداران محصولات این شرکتها ، از نظر قیمت، زمان دسترسی، میزان سفارش و تثبیت قیمت ایجاد می کند که در نهایت باعث کاهش سطح سود آوری، کاهش توان رقابت پذیری و عدم توسعه مطلوب این بنگاه ها می شود.

این دو کارآفرین با بهره گیری از روش های مختلف و به روز در جهت کاهش آسیب پذیری بنگاه خود پیش رفته اند.

وی بیان می کند. : با راه اندازی مزارع نمونه و کاشت مواد اولیه مورد نیاز و دستیابی به بازارهای بیشتر وجود یک حلقه گمشده در چرخه تولید نمایان شد و آن بهره مندی از یک واحد مکانیزه تولید، فرآوری و بسته بندی گیاهان داروئی و معطر بود که مدیران شرکت را بر آن داشت تا با استفاده از تسهیلات بانکی و اندوخته سالهای پیشین تجارت خود، نسبت به احداث یک کارخانه مدرن و مجهز با استانداردهای روز دنیا اقدام نمایند.

* ایجاد اشتغال 80نفری در بازه زمانی کوتاه

در این میان با ورود برادرم محمد شاکری به چرخه کار سرعت حرکت برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت پرند با افزایش چشمگیری روبرو گردید. وی متولد سال 1369 در شهرستان کاشمر و فارغ ­التحیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد اسلامی مشهد می ­باشد و همزمان با تحصیل در دانشگاه به کسب و کارخانوادگی ما وارد شد و هم اکنون به عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت فعالیت می­ نماید. در سال 1388 پس از خرید و آماده سازی زمینی به مقیاس 5000 متر مربع در شهرک صنعتی شهرستان کاشمر و احداث ساختمان اداری و تولیدی شرکت با خرید و نصب ماشین آلات ساخت کشور آلمان، کارخانه تولید گیاهان معطر پرند در سال 1390 افتتاح و تولید آزمایشی آن با بکارگیری 20 نفر نیروی کار آغاز گردید و دیری نپائید که تعداد 80 نفر پرسنل در این شرکت مشغول به کار شدند.

پس از تولید آزمایشی موفقیت آمیز در سال 1391 ، میزان فروش شرکت پرند به شدت افزایش پیدا کرد تا جایی که در سال 1392 به عنوان صادرکننده نمونه استانی از طرف سازمان صنعت و معدن و تجارت استان خراسان رضوی انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت همچنین در سال 1394 به عنوان صادر کننده نمونه ملی از سوی وزارت صنایع و معادن انتخاب گردید.

شرکت گیاهان معطر پرند علیرغم مشکلات و سختی های فراوان با اتکال به پروردگار و داشتن برنامه های مدون از جمله ارتقاء سطح کیفیت و استاندارد کالاهای صادراتی خود سالانه نزدیک به 10 میلیون دلار محصولات فرآوری شده در صنعت کشاورزی کشور را به بازارهای اتحادیه اروپا و شرق آسیا عرضه می­کند.

*پیام کارآفرینی به جوانان

رسیدن و دستیابی به موفقیت همواره جزئی از دغدغه های انسان به خصوص در آغاز دوره جوانی است که انسان با رسیدن به موفقیت، به اهداف، آرزوها و تمایلات خود پاسخ می دهد.

زندگی کاری بخش بزرگی از دنیای مدرن و پیشرفته انسان امروز شده که می تواند تعیین کننده کیفیت زندگی آینده هر انسان باشد و اولین شرط رسیدن به آن، کار توام با تلاش، پشتکار و امید به آینده است اما بدون آمیختن کیمیایی به نام صبر در جوهره کار و تلاش چنین امری را نا ممکن می سازد.به زبانی دیگر کارآفرینی برای جوانان خلق ایده های نو در دایره صبر، تلاش و ایستادگی در راستای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت است.

به گزارش تسنیم، افتخارات شرکت گیاهان معطر پرند و سوابق کاری قاسم شاکری

سال 1383 : ثبت شرکت
سال 1384 : بسته بندی اولین محموله فروش و صادرات آن به آلمان
سال 1385 : انتخاب و معرفی به عنوان تولید کننده نمونه گیاهان دارویی شهرستان کاشمر
سال 1386 : راه اندازی مزارع الگویی و ترویج و آموزش کاشت گیاهان دارویی به کشاورزان خراسان رضوی و انتخاب به عنوان تولید کننده نمونه گیاهان داروئی خراسان رضوی
سال 1388 : راه اندازی واحد اسانس گیری
سال 1388 : خرید زمین و احداث واحد تولیدی جدید
سال 1390 : انتخاب و معرفی به عنوان جهادگر نمونه دهه 90
سال 1391 : آغاز تولید آزمایشی در واحد تولیدی جدید
سال 1392 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1393 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1394 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه ملی و استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1395 : انتخاب و معرفی به عنوان کارآفرین نمونه شهرستان کاشمر و استان خراسان رضوی
سال 1395 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1396 : راه اندازی و بهره برداری از طرح توسعه عصاره شیرین بیان به مساحت 3000 متر مربع
سال 1396 : انتخاب و معرفی به عنوان صادر کننده نمونه استانی در زمینه صادرات گیاهان دارویی و صنعتی
سال 1396 :انتخاب آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت پرند به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد و غذا و دارو خراسان رضوی در زمینه آزمایشگاه تشخیص باقیمانده سموم و آفت کش های گیاهی در مواد غذایی


فیلم زیر را مشاهده کنید.

انتهای پیام/

R1012189/P1012122/S7,82/CT2 واژه های کاربردی مرتبط شورای عالی اشتغال اشتغال‌زایی

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

حلبی‌سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا امروز/ افتخارم کسب روزی حلال است

در روزگاری که بازار همدان صاحب مشاغل سنتی بود صدای مسگرها گوش را نوازش می‌داد، امروزه نیز بازار همدان تا حدودی بافت سنتی خود را حفظ کرده است، از حجره حلبی‌سازخانه عبور می‌کردم با خود گفتم حلب به چه کار می‌‌آید؟ تا با مطالعه در این زمینه  به قدمت این شغل در ایران و همدان پی بردم به همین بهانه با احیا کننده این شغل در همدان به گفتگو نشستیم.
استاد محمدباقر ضرابیان، یکی از هنرمندان صنایع دستی در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، اظهار کرد: از هفت سالگی شروع به کار کردم تا سال 1332 مشغول به کار حلبی‌سازی بودم از سال 1332 به بعد مشغول فروش قطعات یدکی شدم اما با خود فکر کردم کنار گذاشتن شغل حلبی‌سازی حیف است که میراث پدری ما از بین برود کم کم شروع به ساخت انواع لوازم حلبی کردم.
وی افزود: پدر بزرگم در دوران ناصرالدین شاه در ضراب‌خانه ناصری مشغول به کار بود اما پس از واردات اسکناس و سکه از انگلیس ضراب‌خانه تعطیل شد و پدربزرگ من پس از آن مشغول به حرفه حلبی‌سازی شد.
وی با بیان اینکه در همدان رشته حلبی‌سازی به رشته‌های گهواره سازی، ناودان کوبی و آفتابه سازی تقسیم می‌شد، در مورد ابزارآلات حلبی‌سازی توضیح داد: «دِرناق» یکی از ابزارهای این حرفه است، کلمه‌ای ترکی است به معنای ناخن که وسیله‌ای شبیه ناخن بوده است و کاربرد آن لبه گردانی در کنار سندان بوده است.
وی ادامه داد: «زدر ناق» وسیله‌ای است که برای فرم دادن یا پیچ دادن لبه دو ورق در همدیگر برای استحکام بیشتر در کناره‌ها و سندان استفاده می‌شود. هم‌چنین «میل آهن» وسیله‌ای فولادی با ابعاد 150در 5 سانتی‌متر است که سر آن چارگوشه است و برای تحکیم تیزه‌ها استفاده می‌شود.

فرهنگ‌سازی در زمینه مشاغل سنتی جدی گرفته شود
ضرابیان با اشاره به «قالب تنه» توضیح داد: وسیله 450 گرمی است که جنس آن از فولاد بوده و برای صاف کردن ورق فلزی کاربرد دارد. «پتک» نیز وسیله‌ای است که درقسمت‌هایی برای داخل بردن فلز کاربرد دارد و با قدرت بیشتر و به نرمی باید از آن استفاده شود.
وی هم‌چنین با اشاره به وسیله‌ای دیگر به نام «سندان» یادآور شد: این ابزار فولادی است که از دو قسمت تشکیل شده یک پایه و سر آن، کاربرد آن حالت دادن به فلزات در همه حال است.
این استاد حلبی‌سازی درباره وضع موجود بازار و بی توجهی برخی مسئولان میراث فرهنگی اظهار کرد: سازمان‌های دولتی باید فرهنگ‌سازی در زمینه مشاغل سنتی را جدی بگیرند، آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه‌ای باید به آموزش حلبی‌سازس توجه کند.
وی ادامه داد: گرانی و مشکلات اقتصادی در حال حاضر بر روی شغل حلبی‌سازی نیز اثرگذار بوده است، قبل از تورم ورق حلب را 2 هزار تومان خریداری می‌کردیم اما اکنون هر ورق 12 هزار تومان شده است.
ضرابیان با اشاره به اینکه آشنایی با وسایلی که از حلب ساخته می‌شود خالی از لطف نیست، گفت: به جوانان توصیه می‌کنم شغل حلبی‌سازی را ادامه دهند البته این شغل از مشاغلی است که صبر و حوصله می‌خواهد تا به نتیجه برسد.

افتخارم کسب روزی حلال است
وی در ادامه به برخی از ابزار آلات تولیدی حلبی‌سازی اشاره کرد و گفت: «بوق حمام» یکی از ابزاری بوده است که از حلب ساخته می‌شد، در اصل یک رسانه خبری بود که ساعت سه بامداد پس از نظافت حمام مسئول حمام آماده شدن حمام را با این وسیله اعلام می‌کرد.
ضرابیان با اشاره به «در طاس» که وسیله‌ای بوده است که در آجیل فروشی‌ها کاربرد داشته بیان کرد: از در طاس به جای پیمانه استفاده می‌شد که البته این وسیله هنوز هم کارایی دارد. یک وسیله دیگر به نام «چراغ موشی» در گذشته بسیار پرکاربرد بود، یک ابزار برای روشنایی بود در آن زمان نفت را که تازه از روسیه به ایران آمده بود داخل مخزن آن می‌ریختند و از آن به عنوان وسیله روشنایی استفاده می‌شد.
ضرابیان به «چراغ سه فیتیله» اشاره کرد و گفت: پس از جنگ جهانی دوم نفت تصفیه شده تازه وارد ایران شده بود، از چراغ سه فیتیله یا سه شعله به عنوان چراغ خوراک‌پزی استفاده میشد و از انواع آن میتوان به یک فتیله، سه فیتیله و پنج فیتیله اشاره کرد.
این هنرمند همدانی گفت: «ناودان شره» نیز وسیله‌ای است که به دیوار حیاط میخ می‌شد تا آب از پشت‌بام به حیاط منتقل شود، «شربه» چیزی شبیه پارچ‌های امروزی بود که از جنس حلب ساخته می‌شد ودر کنار سماور استفاده می‌شد.
این استاد حلبی‌سازی همدانی در پایان با اشاره به علت اصلی موفقیت خود در این شغل گفت: علت اصلی موفق شدن در این کار را احیا کردن شغل پدری خود می‌دانم و افتخارم کسب روزی حلال طبق رویه پدر و پدر بزرگم است و در این راه امیدم به خداوند است.

گزارش از محمدرضا بادامی
انتهای پیام

 

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

کلیدواژه: شورای عالی اشتغال اشتغال زایی شورای عالی اشتغال اشتغال زایی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۹۱۹۸۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رفاه و اقتدار کشور در گرو رونق تولید
 • شغل دوم فوتبالیست‌های مطرح جهان چیست؟
 • کمک های بسیج و سپاههای استانی به مناطق سیل زده؛ مثل سیل، مثل سیلاب/آغاز مرحله دوم کمک رسانی بعد از امدادرسانی اولیه
 • هیچ کمبود دارویی در مناطق سیل زده نداریم/ آماده باش شرکت‌های توزیع کننده دارو در استان‌های سیل‌خیز
 • مردم نگران نباشند، هیچ کمبود دارویی در مناطق سیل‌ زده نداریم/ آماده باش شرکت‌های توزیع کننده دارو در مناطق سیل‌خیز
 • فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، مدیر نمونه سازمانی شد
 • ایجاد کنسرسیوم برای افزایش صادرات پوشاک/ تاثیر مثبت مبارزه با قاچاق بر تولید داخل
 • قانون‌های متناقض مانع پیشروی تولید/رونق تولید راه عبور از موانع کشوراست
 • وقتی از دادن وکالت بلاعزل به کسی پشیمان شدیم، تکلیف چیست؟/ نحوه مطالبه مبلغ سفته
 • ضرورت آلوده نکردن طبیعت با زباله و اجتناب از زنده‌گیری حیوانات و چیدن گیاهان و گل‌ها
 • بررسی موانع و راهکارهای رونق تولید از نگاه یک کارآفرین
 • نباید کم‌کاری خود را به گردن دولت بیندازیم/ استانی شدن انتخابات، مجلس را به دست افراد پولدار می‌اندازد/ مردم به من رای دادند که قانون تصویب کنم نه اینکه در ورزشگاه سوت بزنم/ با کوپنی شدن مواد غذایی موافقم
 • ایجاد ۱۰۰۰ شغل پایدار با نوشت‌افزار ایرانی اسلامی/ فرصت‌هایی که از دست می‌رود
 • حلبی‌سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا به امروز/احیا کردن شغل پدری‌ام‌ موجب موفقیت در این حرفه شد
 • ترکیه سومین کشور صادرکننده کالا به ایران شد
 • ۹ گیاه گلدار برای عیدی دادن!
 • بازگشایی راه های بین استانی کالپوش و گالیکش
 • آیا حال کاری شما خوب است؟
 • کارآفرین زن در معدن‌های مردانه