فرارو- حسن آقامحمدی؛ گورنشینان سرپل ذهاب در همسایگی مرگ زمانی خبر گورخوابی عده‌ای بی‌خانمان در قبرستان همچون بمبی منفجر شد و مسئولان عالی کشور و نهاد‌های مربوطه با اظهار تأسف برای رسیدگی به مشکلات این افراد به تکاپو افتادند. کم کم، حسب عرف حاکم در جامعه امروزی، دیگر دیدن صحنه‌های سؤال برنگیز و تألم بار سکونت اجباری بخش از هموطنان‌مان در گورستان روح و جان‌مان را آزار نمی‌دهد، تنها به فکر گذران امورات خود هستیم.
  مردان، زنان و کودکانی از شهرستان زلزله‌زده سرپل ذهاب که نه معتاد متجاهرند و نه مجرم فراری، بلکه فقط به دلیل ویران شدن منازلشان در این بلای طبیعی ناگزیر به قبرستان «میر احمد» در جوار بارگاه احمد ابن اسحاقدر مرکز این شهر پناه آورده‌اند. گورستانی حزن‌آور و غم‌افزا که از دیرباز محلی برای آرامش درگذشتگان رها شده از بند مصایب زندگی این عالم فانی بوده است.

تقاطع حیات و ممات هموطنان بی‌خانمان
با گذشت ۱۱ ماه از زلزله، این قبرستان همچون اردوگاهی برزخی، تقاطع حیات و ممات هموطنان بی‌خانمان، فقیر و مستاصل شده است. محلی در مرکز شهر که بی‌شک در روز‌های اول زلزله آبان ۹۶ بسیاری از مسئولان و مدیران کشوری و استانی و گروه‌های مختلف مردم پرعاطفه و دلسوز آن را به چشم خود دیده‌اند.   در گذری به این قبرستان متفاوت با دیدن چادر‌ها و کانکس‌های متعدد سراغ یکی از بانوان سالخورده مهمان اموات این گورستان می‌رویم؛ با داشتن چهره‌ای هر چند شکسته و پر چین و غم، ولی مهربان و خندان سفره درد دل می‌گشاید و مرا بدون تعارف مستمع مشکلات و گلایه‌هایش می‌کند.

فوزیه حیدری، ۶۰ ساله با سابقه ۲ سال حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس، جانباز شیمیایی و خواهر سردار شهید غلامرضا حیدری هستم که با همسری بیمار، از کار افتاده و ۵ فرزند و نوه خود در این چادر‌ها زتدگی می‌کنم. بسته‌های متعدد داروی مصرفی خود را نشانم می‌دهد و با آرامشی خاص می‌گوید هنوز هم وفادار و دل بسته انقلابم، ولی از کوتاهی عمدی یا سهوی مدیرانی که مسئول رسیدگی به اوضاع وخیم زندگی زلزله‌زدگان هستند، نخواهم گذشت و سر پل صراط راهشان را می‌بندم.

او می‌گوید بسیاری از این خانواده‌ها فقیر و محروم هستند که فاجعه زلزله آن‌ها را محروم‌تر کرد، بسیاری از آن‌ها مستاجر بوده‌اند که دیگر هیچ جایی برای سکونت ندارند و آن عده‌ای که صاحب خانه بودند دیگر با تورم کنونی توان خرید مصالح و بازسازی واحد‌های مسکونی خود را ندارند. همسایگی با فقر و اموات

هم‌وطنان ما با افسردگی، بیماری‌های متعدد جسمی و روانی، دست و پنجه نرم می‌کنند و این معضلات توان کار کردن و امرار معاش را از آن‌ها گرفته است. القصه داستان این‌گونه رقم خورد که با فقر و اموات همسایه شدند دیگر هم‌وطنانشان، چون درگیر روزمرگی‌های خودشان بودند؛ عده‌ای مشغول خرید و فروش دلار، عده‌ای درگیر مشکلات مالی حاصل شده و کم شدن توان مالی خانواده‌شان، برخی در حال مهاجرت، بعضی‌ها در حال شکایت و غر زدن و بالاخره جز عده‌ای قلیل کسی در فکر زلزله‌زدگان سال قبل نبود، و همانانی که سال قبل کوله باری از کمک‌های خود را روانه غرب کشور کردند، این روز‌ها پرش فکری‌ای هم به آن مختصات ندارند.   پیرزنی از سوی دیگر قبرستان مرا صدا می‌زند که چرا سراغ او را نمی‌گیرم و حالش را نمی‌پرسم، خودش را معرفی می‌کند و می‌گوید تنها و بی‌کس در این کانکس زندگی می‌کند و فقط خدا را دارد، شب‌ها در کنار بستر خود چوبی را نگه می‌دارد تا در صورت بروز تهدید از خود دفاع کند، با جاری شدن اشک‌های، از رنج و عذابش می‌گوید و وحشت از تصور بلند شدن اموات از قبورشان. در آخر باز هم می‌گوید فقط خدا را دارم خواهش می‌کنم به داد ما برسید.

در این بیابان مرگ گم شده‌ایم/ ماشین‌بازی بر قبور
کمی آن طرف‌تر مادر جوانی به همراه زنی دیگر در حال شستن ظروف خود در وسط قبرستان هستند. با دیدن دوربین روی خود را می‌گیرد و در پاسخ سوال من از احوالشان به علیرضا، کودک هشت سال خود که مشغول بازی با ماشین خود بر روی قبور هست اشاره می‌کند. عزت می‌گوید دیگه این حال و روز ما را ببین نیازی به توضیح ندارد، این از کودکی و تفریح بچه من که بجای رفتن به پارک و بازی با هم سن و سالان خود، تنها در میان قبور به دنبال شادی و سرگمی خود می‌گردد، این هم از حال و روز ما که دیگر هیچ کسی سراغ ما را نمی‌گیرد و به حال خود در این بیابان مرگ گم شده‌ایم.   سرویس حمام ما را چند ماهی است جمع کرده‌اند ناچارا در کنار همین کانکس‌های خود با چادر و پتو حصاری درست می‌کنیم و با گرم کردن آب استحمام می‌کنیم. آفتاب در حال غروب کردن است شرمنده و سرافکنده به گوشه‌ای می‌روم، به تماشای قبرستان می‌نشینم. حالا دیگر هوا تاریک شده است و قبرستان ترسناک‌تر.   در فاصله نزدیکی از من حلقه شب نشینی از چهار بانوی ساکن این قبرستان بر روی سنگ قبور اموات در حال شکل‌گیری است به یکی از آن‌ها خود را می‌رسانم با معرفی خود می‌خواهم سوالی بپرسم، فرصت نمی‌دهد و می‌گوید خبرنگاری؟ با پاسخ مثبت من سفره آه و فغانش را می‌گشاید، رو به قبرستان می‌گوید عکس می‌گیری چه فایده؟ خبر مار رو بگیری چه فایده؟ کی می‌شنود؟ رادیو تلویزیون که ما را از صفحه ایران سانسور کردند! چه کسی می‌خواهد ببیند؟ خبردار هم بشوند فکر می‌کنی چند نفر بخراهند برای ما کاری کنند؟ اینقدر قول و وعده دارند که دیگه قطع امید کرده‌ایم. ما فقط خدا رو داریم از هیچکس طلبکار نیستیم فقط به امید او زنده‌ایم، اینجا اسمش آرامستان هست و ما هم با این حکم قهر روزگار در همسایگی این اموات آرامیم.   مادری سالخورده صحبت‌هایمان را قطع می‌کند و ناله‌کنان می‌گوید می‌دانی چند نفر از دختران و پسران در اینجا افسردگی گرفته‌اند؟ دختران جوان خانواده‌های مهمان این گورستان با وجود داشتن خواستگار به امیدرسیدن روزی که از این شرایط اسف بار خلاص بشوند و آبروی خود را حفظ کنند به آنها جواب منفی می‌دهند؟ خود‌کشی‌ها هم یک‌طرف، یکی از این جوانان دبیر بود ببینید حال روحی و روانی او به کجا رسید که خود کشی کرد، خود من هم بعضی مواقع به فکر خود کشی می‌افتم شاید این طوری از این عذاب خلاص شوم! مردم هم که همه گرفتار زندگی خود هستند و آقایان مسئول هم که وقتی برای دیدن ما ندارند انگاری واقعا فراموش شدیم.   اینجا گورستان هست و آخر دنیا، همین اموات بیشتر از زنده ها به ما نگاه می‌کنند و باتحمل ما در اینجا مهر و عاطفه شان را ثابت کرده‌اند. همینجا یک روزی می میریم و تو همین قبور به آرامش ابدی می رسیم، دیگر آن موقع نه گله‌ای داریم نه صدای شکایتی، آرام می شویم در این آرامستان.   عکاس: حسن آقامحمدی  

منبع: فرارو

خبر بعدی:

پرستاران پیشانی نظام درمان جامعه هستد

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه  ؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه در مراسم روز پرستار  گفت:پرستاران پیشانی نظام درمان جامعه هستد.

 الهی تبار  گفت: پرستاران به طور مستقیم در سلامت جامعه موثرند  هرچقدر بتوانیم از نظر کمی و‌کیفی خدمات پرستاری را ارتقا دهیم، در بهبود شاخص‌ها موثر خواهیم بود.

 وی افزود :افزایش امید به زندگی در جامعه و ارتقای چشمگیر شاخص‌های بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی نشانگر سرمایه گذاری و یرنامه ریزی بزرگ سیستمی برای این دستاورد‌های عظیم در بخش سلامت است

الهی تبار  گفت: موفقیت‌ها و رخداد‌های پس از زلزله که بخشی از آن به تلاش حوزه سلامت و‌امدادرسانی و خدمات بهداشتی و درمانی برمی گردد مایه افتخار است.

وی بیان کرد : دانشگاه علوم پزشکی و دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مناطق زلزله سنگ تمام گذاشتند تا ما به فاجعه اپیدمی پس از زلزله نیفتیم.

الهی تبار  افزود: مقایسه شاخص‌های بهداشتی قبل و بعد از زلزله علی رغم تهدیدات منطقه، نشانگر توفیق چشمگیری است.

وی بیان کرد: مداخله روانی و مدیریت مشکلات و فشار‌های روحی و روانی پس از زلزله توسط دانشگاه علوم‌پزشکی جای تقدیر دارد.

 

انتهای  پیام/ز

اپیدمی در زلزله رخ  نداد

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۹۶۷۱۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقوع زمین‌لرزه در هفتکلِ خوزستان
 • زلزله در هفتگل خوزستان
 • امداد رسانی به مسافران گرفتار در برف و کولاک
 • بزرگترین زلزله هفته در سومار/ ثبت ۵۱ زمین لرزه در کشور
 • بازدید استاندارکرمانشاه از فعالیت‌های عمرانی جهادگران درسرپل ذهاب
 • پرداخت یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی
 • نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله‌زدگان دریغ نمی‌کنند
 • 90 هزار تن آهن آلات در مناطق زلزله زده توزیع شده است
 • پرداخت ۱.۳ میلیاردی تسهیلات بلاعوض به سیل‌زدگان رودسر
 • زلزله ۳.۳ ریشتری تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند
 • آستان قدس رضوی به 200 خانواده زلزله زده کمک کرد
 • زلزله تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند
 • رضایت مردم برای جابجایی قبرستان واقع در مسیر پل سوم بشار/نوبت به شهرداری یاسوج رسید+تصاویر
 • پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به زلزله‌زدگان از سوی آستان قدس
 • کمک هلال احمر به سیل زدگان در خوزستان
 • زلزله سنج «اینسایت» روی سطح مریخ قرار گرفت
 • رانندگان زنجیر چرخ همراه داشته باشند
 • شاهد شکوه ایثار پرستاران در زمان زلزله بودیم
 • پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله‌زدگان کرمانشاه