به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، دومین دوره مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه های ایران روز چهارشنبه ۱۸ میزان/ مهر در دانشگاه تربیت مدرس تهران و با حضور رایزن فرهنگی سفارت افغانستان, مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و به همت گروه دانشجویی همدل برگزار شد.

حمید انوری، دبیر برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه­ های ایران در تشریح اهداف برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی گفت: یکی از اهداف برگزاری مسابقات سخنرانی افزایش سطح مهارت های فردی، اجتماعی و علمی دانشجویان افغانستانی است.

با توجه به اینکه مهاجرین در رابطه با سخنوری نیاز به کسب مهارت بیشتری نسبت به جامعه میزبان دارند بر آن شدیم تا از طریق مسابقات بتوانیم دانشجویان افغانستانی را ترغیب کنیم تا به این موضوع با دقت و اهمیت بیشتری توجه کنند.

انوری با اشاره به استقبال بیشتر دانشجویان از این دوره نسبت به دوره ی قبل تاکید کرد: خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته استقبال خوبی شد. سال گذشته شاهد بودیم کسانی که در مسابقات سخنرانی شرکت کردند فراگیری این مهارت را ادامه دادند و در کلاس های فن بیان اساتید مختلف حضور یافته و شاهد استمرار یادگیری آنها با روش‌های مختلف بودیم، حتی یکی از برندگان اکنون در صداوسیما مشغول به فعالیت است.

برگزاری مسابقه کتابخوانی در راستای ارتقاء سطح کیفی

وی افزود: امسال برای اینکه سطح کمی و کیفی برنامه را افزایش دهیم و در راستای افزایش مهارت‌های دانشجویان قدم برداریم مسابقه کتابخوانی با موضوع سخنرانی برگزار شد که ۳۹۴ نفر از سراسر ایران در آن شرکت کردند. سوالات طوری طراحی شده بود که بدون خواندن دقیق کتاب مخاطبان نمی‌توانستند به تمام سوالات آن پاسخ دهند پس مطالعه کتاب مهمترین هدفمان بود.

مسابقات را ادامه می دهیم

دبیر برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه های ایران در پاسخ به این پرسش که آیا سال های آینده نیز شاهد برگزاری مسابقات سخنرانی خواهیم بود یا خیر گفت: با توجه به همکاری مسوولان محترم تصمیم بر ادامه این مسابقات داریم.

حمید انوری درخصوص برگزاری مسابقات سخنرانی در دیگر استان های ایران گفت: مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی سالی یکبار و در تهران برگزار می‌شود و با توجه به منابع محدود در حال حاضر تصمیمی برای برگزاری آن در شهرهای دیگر نداریم.

چرا داور ایرانی؟

یکی از سوالاتی که شاید یه ذهن مخاطبان بیاید اینست که چرا از داوران ایرانی استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی آن تجربه‌ای است که آن‌ها طی سالیان متمادی که در صداوسیما و کلاس های مختلفی که در خصوص فن بیان برگزار کرده‌اند، بوده است. همچنین لازم بذکر است که تعداد کمی اساتید نامی در زمینه فن بیان داریم و البته از همین ظرفیت در مرحله مقدماتی مسابقات سخنرانی که در سال گذشته برگزار شد، استفاده کردیم.

شفیق شرق رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران که بدلیل عدم حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در اختتامیه مسابقات سخنرانی حضور پیدا کرده بود ضمن تبریک برگزاری دومین دور مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی به برگزار کنندگان و تمامی شرکت کنندگان و تقدیر و تشکر از داوران مسابقه و وزیر معارف ایران که پیام خود را به مسابقات فرستاد گفت: سخنرانی در تمامی فرهنگ ها جایگاه ویژه ای دارد. 

وی با اشاره به ارزش سخن در زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: گذشتگان ما برای ما میراث های ملموس و ناملموس بسیاری به جا گذاشته اند از جمله آنها آثار منظوم و منثور است و ارزش سخنرانی را در کلام منظوم شان برای ما تعریف کرده اند. اگر سخن ارزشمند از خود به جا می گذاریم میراث ما برای آیندگان باقی خواهد ماند. برنامه امروز تمرینی ست برای تربیت سخنوران آینده. سخن بگوئید تا برنده شوید.

وزیر آموزش و پرورش ایران: نباید کودکان افغانستانی از مهر جا بمانند

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در یک ویدئو کنفرانس ضمن اظهار خرسندی از برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی و عذرخواهی از عدم حضور در این مسابقات از تلاش برای ثبت نام تمام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران خبر داد و گفت نباید هیچ دانش آموز افغانستانی بدلایل اداری و یا مالی از تحصیل باز بماند.

بنابراین تلاش داریم تمام این موارد کاهش پیدا کند. از شما دوستان عزیز خواهش می کنم مواردی که تخلف صورت می گیرد و دانش آموزان نتوانسته اند ثبت نام کنند را به ما اطلاع دهید. حتما این موارد پیگیری می شود.

فرزانه معصومیان یکی از داوران مرحله فینال و از مجریان صداوسیما در سخنانی گفت: همه ما اسطوره داریم و تمام کسانی که اینجا اسطوره های خود را دارند و تبدیل به عمل کردند و جزو آن دسته از کسانی هستید که منتظر نشدید دیگران کاری انجام دهند. جزو آن دسته افرادی هستید که باورتان این است آنچه که امروز اتفاق افتاده به طور کلی آرزو و رویای دیروزتان بوده که امروز آن را محقق کردید.

وی افزود: اینجا من کسانی را می بینم که باوجود تمام سختی ها و مشکلات و زمین خوردن بلند شدند یعنی شکست را پیروزی دیدند. اینجا همه تلاش کردند.

وی درخصوص نحوه داوری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی گفت: ما به زبان بدن, نوع بیان, اینکه چقدر اعتماد بنفس دارند, چه خلاقیتی از خودشان بروز دادند تا با دیگران متفاوت باشند را زیر ذره بین بردیم.

حدود ۶۰ نفر در مرحله مقدماتی مسابقات از استان‌های قم، شیراز، اصفهان، مشهد و تهران اشتراک کردند که با رأی زهره نفیسی و مهسا شمسیان که از مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هستند، ۱۲ نفر به مرحله‌ی فینال راه پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، مرحله‌ی فینال این مسابقه با داوری فرزانه معصومیان, شیرین ترکمندی, محمد سلوکی, علی عسگری, شاهین جمشیدی و مهدی صادقلو که از مجریان مطرح صدا و سیما و از مدرسان فن بیان برگزار شد و شرکت کنندگان باید سخنرانی پنج دقیقه‌ای در مقابل داوران و تماشاچیان که جمعیت آنها تا ۵۰۰ نفر هم می‌رسید، انجام می‌دادند.

به این ترتیب هفت نفر به مرحله‌ی دوم فینال راه پیدا کردند و در این مرحله مقرر شده بود راه یافتگان یک سخنرانی سه دقیقه‌ای بصورت بداهه با کلمه‌ای که از قبل از سوی داوران انتخاب شده و در گوی شیشه‌ای قرار گرفته بود و از طریق قرعه‌کشی مشخص می‌شد، انجام دهند.

در نهایت پس از رقابت تنگاتنگی که بین شرکت‌کنندگان صورت گرفت، «سارا خلیلی» و «کوثر حسینی» از استان تهران و «مریم حیدری» از استان شیراز به ترتیب حایز رتبه‌های اول تا سوم شدند.

جوایز نفرات برگزیده نقدی و به ارزش یک میلیون تومان بود.

پاسداشت از لهجه دری

با توجه به این که یکی از اهداف این برنامه، پاسداشت لهجه‌ی دری افغانستان بود، به «غلامرضا حقجو» به عنوان فردی که از لهجه‌ی دری استفاده کرده بود، لوح تقدیر و تندیس افتخار اهدا شد.

گفتنی است قرعه کشی مسابقات کتابخوانی همدل نیز در مراسم اختتامیه مسابقات برگزار شد و مهدی رسولی, مرضیه احمدی و بی نظیر جعفری به ترتیب رتبه اول تا سوم را بدست آورده و جوایز نفیسی به آنان اهدا شد.

در پایان این مراسم از داوران مسابقه نیز توسط گروه دانشجویی همدل با اهدای لوح تقدیر و تندیس تقدیر بعمل آمد.

منبع: شفقنا

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

کاسپین قهرمان سومین دوره رقابتهای چوگان بانوان جام نوروز شد

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان، سومین دوره رقابتهای چوگان بانوان جام نوروز با حضو تیم های نوروز آباد، کاسپین و دماوند بصورت گردشی و دو چوکه ای برگزار شد.

ابتدا طبق قرعه کشی تیم‌های کاسپین و نوروزآباد به دیدار یکدیگر رفتند که در پایان تیم کاسپین توانست به برتری ٢ بر ١ برسد.

همچنین در بازی دوم تیم‌های نوروزآباد و دماوند به مصاف همدیگر رفتند که در نهایت نوروزآباد توانست بر تیم دماوند غلبه کند و به نتیجه ۴ بر ٢ دست یابد.

در این بین بازی پایانی نیز بین تیم‌های دماوند و کاسپین برگزار شدکه نتیجه ۵ بر ٣ به نفع کاسپین رقم خورد.

بر این اساس تیم کاسپین قهرمان سومین دوره رقابتهای چوگان بانوان جام نوروز شد و باید در نخستین دوره رقابتهای چوگان بانوان قهرمانی باشگاههای کشور حضور یابد.

156 / 156 فدراسیون چوگان رقابتهای چوگان بانوان جام نوروز کاسپین

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

کلیدواژه: دانشجویان مهاجر افغانستان

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۱۶۰۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مسابقات برنامه‌نویسی دانشگاه‌های پیام‌نور کشور در مشهد برگزار می‌شود
 • مسابقات مناظره دانشجویان دانشگاه‌های هرمزگان در حال برگزاری است
 • هشتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان دانشگاه‌های هرمزگان در حال برگزاری است
 • درخشش مرکز قزوین در مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی
 • درخشش نمایندگان استان مرکزی در مسابقات سراسری قرآن قوه قضائیه
 • خداحافظی با صندلی مدیرکلی، حسرت سوهان محمد از رسیدن به فینال
 • دعوت از سخنران خانم درنماز جمعه بیله سوار+تصویر
 • یادواره شهید آنجفی با سخنرانی دکتر حسن عباسی+ تصاویر
 • جوان شایسته بهارستانی سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه بخش بوستان بهارستان بود.
 • حضور رسمی دومین بازیکن ژاپنی در لیگ برتر
 • درخشش بانوان بوکانی در مسابقات دوومیدانى استان
 • شهرداری بم قهرمان نیم فصل فوتبال بانوان/ درخشش دختران کرمانی این بار در لیگ فوتبال
 • تجلیل از تیم‌های برتر اولین دوره مسابقات والیبال بانوان خوی
 • چهارمحال و بختیاری قهرمان مسابقات طناب کشی بانوان کشور شد
 • افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی جایگاه های سوخت/تصاویر
 • مسابقات لیگ دراگون بوت بانوان با قهرمانی تیم سکان تهران به پایان رسید
 • درخشش همسران شاهد و ایثارگر البرزی در مسابقات قرآنی بنیاد شهید
 • مشهد میزبان مسابقات سراسری برنامه‌نویسی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور
 • 13 اسفندماه؛ دومين اجلاس نماز شهرستان آبادان