به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، دومین دوره مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه های ایران روز چهارشنبه ۱۸ میزان/ مهر در دانشگاه تربیت مدرس تهران و با حضور رایزن فرهنگی سفارت افغانستان, مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و به همت گروه دانشجویی همدل برگزار شد.

حمید انوری، دبیر برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه­ های ایران در تشریح اهداف برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی گفت: یکی از اهداف برگزاری مسابقات سخنرانی افزایش سطح مهارت های فردی، اجتماعی و علمی دانشجویان افغانستانی است.

با توجه به اینکه مهاجرین در رابطه با سخنوری نیاز به کسب مهارت بیشتری نسبت به جامعه میزبان دارند بر آن شدیم تا از طریق مسابقات بتوانیم دانشجویان افغانستانی را ترغیب کنیم تا به این موضوع با دقت و اهمیت بیشتری توجه کنند.

image

انوری با اشاره به استقبال بیشتر دانشجویان از این دوره نسبت به دوره ی قبل تاکید کرد: خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته استقبال خوبی شد. سال گذشته شاهد بودیم کسانی که در مسابقات سخنرانی شرکت کردند فراگیری این مهارت را ادامه دادند و در کلاس های فن بیان اساتید مختلف حضور یافته و شاهد استمرار یادگیری آنها با روش‌های مختلف بودیم، حتی یکی از برندگان اکنون در صداوسیما مشغول به فعالیت است.

برگزاری مسابقه کتابخوانی در راستای ارتقاء سطح کیفی

وی افزود: امسال برای اینکه سطح کمی و کیفی برنامه را افزایش دهیم و در راستای افزایش مهارت‌های دانشجویان قدم برداریم مسابقه کتابخوانی با موضوع سخنرانی برگزار شد که ۳۹۴ نفر از سراسر ایران در آن شرکت کردند. سوالات طوری طراحی شده بود که بدون خواندن دقیق کتاب مخاطبان نمی‌توانستند به تمام سوالات آن پاسخ دهند پس مطالعه کتاب مهمترین هدفمان بود.

مسابقات را ادامه می دهیم

دبیر برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی دانشگاه های ایران در پاسخ به این پرسش که آیا سال های آینده نیز شاهد برگزاری مسابقات سخنرانی خواهیم بود یا خیر گفت: با توجه به همکاری مسوولان محترم تصمیم بر ادامه این مسابقات داریم.

حمید انوری درخصوص برگزاری مسابقات سخنرانی در دیگر استان های ایران گفت: مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی سالی یکبار و در تهران برگزار می‌شود و با توجه به منابع محدود در حال حاضر تصمیمی برای برگزاری آن در شهرهای دیگر نداریم.

چرا داور ایرانی؟

یکی از سوالاتی که شاید یه ذهن مخاطبان بیاید اینست که چرا از داوران ایرانی استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی آن تجربه‌ای است که آن‌ها طی سالیان متمادی که در صداوسیما و کلاس های مختلفی که در خصوص فن بیان برگزار کرده‌اند، بوده است. همچنین لازم بذکر است که تعداد کمی اساتید نامی در زمینه فن بیان داریم و البته از همین ظرفیت در مرحله مقدماتی مسابقات سخنرانی که در سال گذشته برگزار شد، استفاده کردیم.

image

شفیق شرق رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران که بدلیل عدم حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در اختتامیه مسابقات سخنرانی حضور پیدا کرده بود ضمن تبریک برگزاری دومین دور مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی به برگزار کنندگان و تمامی شرکت کنندگان و تقدیر و تشکر از داوران مسابقه و وزیر معارف ایران که پیام خود را به مسابقات فرستاد گفت: سخنرانی در تمامی فرهنگ ها جایگاه ویژه ای دارد. 

وی با اشاره به ارزش سخن در زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: گذشتگان ما برای ما میراث های ملموس و ناملموس بسیاری به جا گذاشته اند از جمله آنها آثار منظوم و منثور است و ارزش سخنرانی را در کلام منظوم شان برای ما تعریف کرده اند. اگر سخن ارزشمند از خود به جا می گذاریم میراث ما برای آیندگان باقی خواهد ماند. برنامه امروز تمرینی ست برای تربیت سخنوران آینده. سخن بگوئید تا برنده شوید.

وزیر آموزش و پرورش ایران: نباید کودکان افغانستانی از مهر جا بمانند

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در یک ویدئو کنفرانس ضمن اظهار خرسندی از برگزاری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی و عذرخواهی از عدم حضور در این مسابقات از تلاش برای ثبت نام تمام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران خبر داد و گفت نباید هیچ دانش آموز افغانستانی بدلایل اداری و یا مالی از تحصیل باز بماند.

بنابراین تلاش داریم تمام این موارد کاهش پیدا کند. از شما دوستان عزیز خواهش می کنم مواردی که تخلف صورت می گیرد و دانش آموزان نتوانسته اند ثبت نام کنند را به ما اطلاع دهید. حتما این موارد پیگیری می شود.

image

فرزانه معصومیان یکی از داوران مرحله فینال و از مجریان صداوسیما در سخنانی گفت: همه ما اسطوره داریم و تمام کسانی که اینجا اسطوره های خود را دارند و تبدیل به عمل کردند و جزو آن دسته از کسانی هستید که منتظر نشدید دیگران کاری انجام دهند. جزو آن دسته افرادی هستید که باورتان این است آنچه که امروز اتفاق افتاده به طور کلی آرزو و رویای دیروزتان بوده که امروز آن را محقق کردید.

وی افزود: اینجا من کسانی را می بینم که باوجود تمام سختی ها و مشکلات و زمین خوردن بلند شدند یعنی شکست را پیروزی دیدند. اینجا همه تلاش کردند.

وی درخصوص نحوه داوری مسابقات سخنرانی دانشجویان افغانستانی گفت: ما به زبان بدن, نوع بیان, اینکه چقدر اعتماد بنفس دارند, چه خلاقیتی از خودشان بروز دادند تا با دیگران متفاوت باشند را زیر ذره بین بردیم.

حدود ۶۰ نفر در مرحله مقدماتی مسابقات از استان‌های قم، شیراز، اصفهان، مشهد و تهران اشتراک کردند که با رأی زهره نفیسی و مهسا شمسیان که از مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هستند، ۱۲ نفر به مرحله‌ی فینال راه پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، مرحله‌ی فینال این مسابقه با داوری فرزانه معصومیان, شیرین ترکمندی, محمد سلوکی, علی عسگری, شاهین جمشیدی و مهدی صادقلو که از مجریان مطرح صدا و سیما و از مدرسان فن بیان برگزار شد و شرکت کنندگان باید سخنرانی پنج دقیقه‌ای در مقابل داوران و تماشاچیان که جمعیت آنها تا ۵۰۰ نفر هم می‌رسید، انجام می‌دادند.

image

به این ترتیب هفت نفر به مرحله‌ی دوم فینال راه پیدا کردند و در این مرحله مقرر شده بود راه یافتگان یک سخنرانی سه دقیقه‌ای بصورت بداهه با کلمه‌ای که از قبل از سوی داوران انتخاب شده و در گوی شیشه‌ای قرار گرفته بود و از طریق قرعه‌کشی مشخص می‌شد، انجام دهند.

در نهایت پس از رقابت تنگاتنگی که بین شرکت‌کنندگان صورت گرفت، «سارا خلیلی» و «کوثر حسینی» از استان تهران و «مریم حیدری» از استان شیراز به ترتیب حایز رتبه‌های اول تا سوم شدند.

جوایز نفرات برگزیده نقدی و به ارزش یک میلیون تومان بود.

پاسداشت از لهجه دری

با توجه به این که یکی از اهداف این برنامه، پاسداشت لهجه‌ی دری افغانستان بود، به «غلامرضا حقجو» به عنوان فردی که از لهجه‌ی دری استفاده کرده بود، لوح تقدیر و تندیس افتخار اهدا شد.

گفتنی است قرعه کشی مسابقات کتابخوانی همدل نیز در مراسم اختتامیه مسابقات برگزار شد و مهدی رسولی, مرضیه احمدی و بی نظیر جعفری به ترتیب رتبه اول تا سوم را بدست آورده و جوایز نفیسی به آنان اهدا شد.

در پایان این مراسم از داوران مسابقه نیز توسط گروه دانشجویی همدل با اهدای لوح تقدیر و تندیس تقدیر بعمل آمد.

منبع: شفقنا

انتهای پیام/

 

سردار نقدی: اگر در کشور مشکلی وجود دارد به گردن انقلاب نیست، به علت انتخاب مردم است

تعداد خودروهای ایران و ترکیه مساوی است،اما مصرف سوخت ایران ده برابر ترکیه است

شکست ناباورانه حسن یزدانی مقابل تیلور آمریکایی + فیلم

کلیدواژه: دانشجویان مهاجر افغانستان

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۱۶۰۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام زمان برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن سازمان فنی و حرفه‌ای
 • نشست‌های تخصصی در جایزه پژوهش سینمایی برگزار می‌شود
 • تجمع شماری از دانشجویان دوره دکتری در مقابل وزارت علوم
 • 29 مهر لغایت 2 آبان؛ برگزاری مرحله منطقه ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان در گیلان
 • اعلام برنامه سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان دبی
 • تداوم درخشش بانوان ایران در 8 سالگی بازیهای پاراآسیایی
 • برنامه نشست‌های تخصصی دومین جایزه پژوهش سینمایی سال
 • برتری تیم فوتسال خبرگزاری میزان مقابل آی‌فیلم در دومین بازی
 • درخشش بانوان ایران در 8 سالگی بازیهای پاراآسیایی
 • ساکرامنتو کینگز 129-149 نیواورلینز پلیکانز؛ درخشش نیکولا میروتیچ دومین پیروزی را برای پلیکانز به ارمغان آورد
 • فرصتی که دختر نخبه در دیدار با رهبر انقلاب از دست داد
 • پشت‌پرده شعار «ورود ایرانی، افغانی و سوری ممنوع»!
 • حاشیه‌نگاری از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب/فرصتی که دختر نخبه از دست داد
 • فرصتی که دختر نخبه از دست داد
 • آغاز سخنرانی سیدحسن نصرالله
 • حاشیه‌های خواندنی از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب
 • فرصتی که دختر نخبه از دست داد/ رهبری گفتند« بیخود می‌کنند تهدید می‌کنند»
 • حاشیه‌نگاری از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب
 • برگزاری نخستین مسابقات بازی‌های بومی بانوان کرمانشاهی در کوزران
 • طنین صدای دانشجویان از شیپور نقد روحانی