بوشهر- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: به مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان انتخابات این انجمن ها در 2 هزار مدرسه این استان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، محمود قاسمی روز پنجشنبه در نشست انجمن اولیا و مربیان استان بوشهر افزود: یکی از هدف های مهم برگزاری انتخابات انجمن اولیا و مربیان، مشارکت اولیا در تصمیم گیری برنامه های آموزشی و تربیتی مدرسه است.
قاسمی ادامه داد: دوره شعار دادن در امور آموزشی و تربیتی به پایان رسیده و باید با برنامه ریزی مناسب به سمت هدف پیش رفت و با همراهی والدین و پیشنهاد و انتقادهای سازنده اولیا حرکت کرد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر با تاکید بر ضرورت حضور مشاور در مدرسه های این استان گفت: وجود مشاور در مدرسه ها برای آشنایی دانش آموزان با رشته های تحصیلی مختلف و انتخاب صحیح متناسب با علاقه و استعداد های آن ضروری است.
وی بیان کرد: اعتماد خانواده ها به آموزش و پرورش و حضور آنها در برنامه ها آموزش و پرورش را دلگرم می کند.
قاسمی تاکید کرد: فضای مدرسه نباید برای دانش آموزان مثل زندان باشد در این اتباط مدیران و معلمان با تزریق نشاط به دانش آموزان، باید پویایی را در مدرسه حاکم و افسردگی را از چهره دانش آموزان بزدایند.
وی برضرورت بهره گیری از مهارت اولیا برای برطرف کردن مشکلات مدرسه و تدوین برنامه ای مدون برای بهره گیری از توانمندی های انجمن اولیا و مربیان تاکید کرد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: انجمن اولیا و مربیان در آموزش و پرورش دنیا یکی از نهادهای تاثیرگذار به شمار می آید.
رئیس انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: انجمن اولیا و مربیان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند با ایجاد همگرایی بین خانواده و مدرسه در پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت نقشی اساسی ایفا کند.
بهرام مغدانی افزود: امسال برای آشنایی والدین با روش های جدید تربیتی و آموزشی برای 90 هزار ولی دانش آموز در طول سال تحصیلی جاری دوره آموزش خانواده برگزار می شود.
وی بیان کرد: در سال های اخیر انجمن اولیا و مربیان هم از نظر جایگاه ساختاری و هم از نظر رسالت و ماموریت ذاتی نسبت به سال های گذشته ارتقای قابل توجهی یافته است و به جایگاه واقعی خود نزدیک شده است.
این مقام مسئول افزود: حوزه انجمن اولیا و مربیان نهادی مردمی است و بدون تردید هر جایی که مردم پای کار بوده اند موفقیت ها بیشتری شامل حال مدرسه شده است.
رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش استان یادآور شد: خانواده دانش آموز توانا به عنوان شعار امسال هفته پیوند نام گذاری شده است که به نقش برجسته و تاثیرگذار خانواده در نظام تعلیم و تربیت اشاره دارد.
مغدانی اضافه کرد: مراقبت از دانش آموزان و خانواده ها در برابر آسیب های اجتماعی در دستور کار مشترک انجمن اولیا و مربیان و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قرار گرفته است.
رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش استان گفت: در هر مدرسه ای که مسائل آموزشی و پرورشی عملکرد قابل قبولی داشته است بدون شک در کنار مدیر موفق آن مدرسه، انجمن اولیا و مربیان موفقی حضور داشته است که به خوبی نقش آفرینی کرده است.
6047/6043

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

ضرورت تغییر مسیر آموزش و پرورش به سوی عدالت آموزشی

هنمودهای رهبر معظم انقلاب و ترسیم مسیر پیش ‌ِروی ملت بزرگ ایران در «گام دوم انقلاب» با هدف پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی بیش از هر موضوع دیگری بر «جوانان» و «جایگاه علم و دانش» تأکید دارد.یکی از نکات اساسی در بیانیه ایشان تأکید بر جایگاه علمی کشور و ضرورت دستیابی به قلّه‌های دانش جهانی است، چنانکه می‌فرمایند: «باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم».

 اعظم طیرانی/ رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و ترسیم مسیر پیش ‌ِروی ملت بزرگ ایران در «گام دوم انقلاب» با هدف پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی بیش از هر موضوع دیگری بر «جوانان» و «جایگاه علم و دانش» تأکید دارد.
یکی از نکات اساسی در بیانیه ایشان تأکید بر جایگاه علمی کشور و ضرورت دستیابی به قلّه‌های دانش جهانی است، چنانکه می‌فرمایند: «باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم».
بی تردید نقش آموزش‌ و پرورش در گام دوم انقلاب و چرخش‌هایی که لازم است نهاد تعلیم و تربیت برای دستیابی به قله‌های دانش انجام دهد از ضروری‌ترین نکاتی است که باید بدان اهتمام داشت.

 عدالت آموزشی را نادیده گرفته‌ایم
مهدی بهلولی، کارشناس آموزش و پرورش در همین خصوص می‌‌گوید: متأسفانه از پایان جنگ به بعد رویکردهای خاصی نسبت به آموزش و پرورش اتخاذ شده که در همه دولت‌ها جدا از اینکه اصلاح طلب یا اصولگرا بوده‌اند ادامه پیدا کرده و اکنون پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی لازم است در مورد آن‌ها تجدید نظر شود که از جمله این موارد عدالت آموزشی است که تاکنون هیچ دولتی در این مورد دیدگاه قابل دفاعی نداشته است. 
وی ادامه می‌‌دهد: متأسفانه ما در کشور دانش آموزانی داریم که با وجود پشت سرگذاشتن مقطع ششم ابتدایی هنوز پشت میز و نیمکت ننشسته‌اند و از امکانات اولیه کلاس درس محروم هستند و این نابرابری آموزشی موجب شده برخی از دانش‌آموزان کشور محیط مدرسه را به مفهوم واقعی تجربه نکرده باشند. حال آنکه در برخی کلانشهر‌ها مدارسی ساخته شده که مدرن‌‌ترین تجهیزات آموزشی را دارند. 

 هزینه‌هایی که سرمایه‌گذاری است 
بهلولی می‌‌افزاید: دولت موظف است عدالت آموزشی را در همه نقاط کشور رعایت کند چرا که سهم دانش‌آموزی که در پایتخت درس می‌خواند با سهم دانش‌آموزی که در روستاهای مرزی کشور تحصیل می‌کند از فروش نفت برابر است و باید امکانات آموزشی یکسانی داشته باشند نه اینکه یک دانش‌آموز به دلیل اینکه در روستا متولد شده از حداقل امکانات آموزشی محروم بماند و یک دانش‌آموز در بهترین شرایط آموزشی تحصیل کند. 
وی اضافه می‌کند: دولت در زمینه آموزش، خدمات بهداشتی و درمانی و همچنین امنیت هرچه هزینه کند زیان نکرده چرا که به نوعی سرمایه‌‌گذاری است. همه این موارد جزو وظایف دولت است و هیچ یک را نمی‌‌توان به خود افراد واگذار کرد. متأسفانه ما در کلانشهرها از جمله تهران در برابر کلاس‌های 15 نفره، کلاس‌های درس 45 نفره داریم و یا در منطقه 12 تهران مدرسه‌ای با 
200 دانش‌آموز در فضایی 200 متری تحصیل می‌کنند که در حیاط مدرسه دانش‌آموزان فقط می‌‌توانند کنار یکدیگر بایستند و این در حالی است که متأسفانه طی سال‌های اخیر، هر سال سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی رو به کاهش بوده به طوری که طی دهه 80 سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت 15 درصد بوده و اکنون به 3/9 رسیده است. 
به گفته وی از سوی دیگر شایسته است آموزش و پرورش مطالب مرتبط با آموزش شهروندی، مهارت‌های زندگی، حقوق شهروندی و حقوق بشر را جایگزین مطالب فعلی کتاب‌های درسی کند تا کتاب‌ها با آموزه‌های زندگی نوین آمیختگی بیشتری پیدا کنند. 

 نگاه به آموزش نباید فانتزی و تبلیغاتی باشد
علی پورسلیمان، کارشناس تربیتی نیز در این خصوص می‌‌گوید: طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ گاه دغدغه‌های خانواده بزرگ آموزش و پرورش در افکار عمومی مطرح نبوده، ضمن آنکه اولویت تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان کشور هم نبوده و حتی در 6 برنامه توسعه نیز به موضوع آموزش و پرورش به صورت جامع پرداخته نشده است.  به اعتقاد وی در قانون مدیریت خدمات کشوری که 10 سال از ابلاغ و اجرای آن می‌گذرد، آموزش و پرورش هنوز به عنوان یک نهاد خدماتی و تصدی گری تعریف و تبیین شده و بسیاری از مفاد این قانون هنوز برای معلمان اجرایی نشده است؛ بنابراین اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم و قصد مدیریت صحیح و منطقی بحران‌ها را داریم باید نخستین چرخش در گام دوم انقلاب تغییر این پارادایم‌ها باشد.    
پور سلیمان ادامه می‌‌دهد: نگاه به آموزش و فرایندهای آن نباید فانتزی و تبلیغاتی باشد، بلکه آموزش مادام العمر در رأس برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها قرار گیرد که البته این موارد نیازمند برنامه و تیم کاری توانمند است و در این زمینه پرونده اغلب وزرای آموزش و پرورش طی این چهار دهه قابل دفاع نیست چرا که این وزرا نه براساس تخصص و کارآمدی بلکه براساس دیدگاه‌های سیاسی انتخاب شده و نتوانسته‌اند حمایت معلمان و افکار عمومی را کسب کنند، از این رو شکاف اداره و مدرسه کماکان روند صعودی داشته است. 

 رفع بحران اعتماد 
وی می‌‌افزاید: برای رفع بحران اعتماد که البته بخش بزرگی از آن برخاسته از جامعه کلان است باید تدبیری اندیشیده شود، چرا که بدون سرمایه اجتماعی نمی‌‌توان کار مفیدی انجام داد و معیار گزینش برای معلمان باید متحول شود، همچنین ساز و کار معلم حرفه‌ای توسط کارشناسان و به دور از حاشیه‌های سیاسی و امنیتی طراحی و اجرا شود تا فرایند آموزش مردمی و مشارکت واقعی شود، چرا که سرمایه انسانی در آموزش و پرورش تولید می‌شود و این مهم با هم‌افزایی، تفکر و سلایق مختلف میسر خواهد شد.  وی همچنین می‌گوید: مشارکت معلمان باید از طریق سازمان نظام معلمی به رسمیت شناخته شود و این تشکیلات عهده‌دار صدور مجوز برای تدریس معلمان، به روزآوری آن‌ها و استمرار آنان باشد که البته این موارد نیازمند اتاق فکری هوشمند است تا معلمان دلسوز، متخصص و شایسته‌ای که اکنون در حاشیه قرار دارند، در مدیریت‌های میانی و کلان قرار گیرند. وی تصریح می‌کند: در گام دوم انقلاب لازم است نهادهای موازی در بحث آموزش به حداقل برسد و یک دستگاه واحد با مسئولیت‌های مشخص عهده دار فرایند آموزش کشور باشد تا شاهد جزیره‌ای بودن آموزش در سطح کشور نباشیم. 

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: فرهنگي انجمن اوليا و مربيان آموزش و پرورش هفته پيوند

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۱۷۸۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره خیرین مدرسه ساز آموزشگاهی در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود
 • سند تحول بنیادین در شرایط فعلی تکیه‌گاه آموزش و پرورش است/ هیچ فردی جز وزیر و مدیرکل استان حق صدور بخشنامه به مدارس را ندارد
 • برگزاری یادواره شهدای دانش آموز در بیش از ۵۵۰ مدرسه استان کرمان
 • هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر انتخاب شدند
 • فراخوان پنجمین دوره «جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه»
 • تربیت انسان و انسان سازی هنر یک معلم است / هدف ما ارتقاء آموزش توام با پرورش
 • 18 مدرسه تربت حيدريه، آماده پذيرايي از مسافران نوروزي
 • هشدار آموزش و پرورش به مراکزی که نرفتن دانش‌آموزان به مدرسه را تبلیغ می‌کنند
 • نگاه امید آفرینی موجب شکوفایی در آموزش و پرورش می شود
 • آموزش به دانش‌آموزان در خانه، خلاف قانون است/ برخورد انتظامی با مراکزی که نرفتن دانش‌آموزان به مدرسه را تبلیغ می‌کنند
 • کاشت نهال در مدرسه شهید اول به یاد دانش آموزان شهید
 • سختی رفتن به مدرسه برای دانش آموزان استثنایی/خیران ورود کنند
 • 47 پروژه بهداشت و درمان دراستان بوشهر افتتاح و اجرا شد
 • ۴۰ مرکز آموزش استثنایی در خراسان‌جنوبی فعالیت می‌کنند
 • برپایی جشنواره تجلیل از خیرین مدرسه ساز در یزد
 • ۴۰ مرکز آموزش استثنایی در خراسان جنوبی فعال شده است
 • اعلام وصول سوال از وزیر آموزش و پرورش درباره علت تعطیلی تنها مدرسه شبانه روزی زاهدان
 • بودجه ۹۸ آموزش و پرورش اردبیل در سرفصل‌های مختلف ارتقا می‌یابد
 • گشودن باب مکالمه و گفتگو با نوجوانان راهکار تربیتی اسلام است