با پیشنهاد همتی به رئیس جمهور هزینه ویزای اربعین ۳۵ درصد کم شد و به ۱۰۷ هزار تومان رسید. ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹ اقتصادی پول | ارز | بانک نظرات

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی: دکتر همتی طی نامه ای با اشاره به اهمیت حماسه اربعین و حضور میلیونی اقشار مختلف مردم در این همایش عاشقان حسینی پیشنهاد داد در محاسبه نرخ ارز زوار اربعین ٣٥ درصد تخفیف اعمال شود.  

بنابه این گزارش دکتر روحانی رئیس جمهور ضمن تاکید بر اهمیت حماسه حضور عاشقان امام حسین (ع) با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد.
براین اساس هزینه ویزای زوار اربعین حدود 107هزار تومان کاهش پیدا می کند.

انتهای پیام/

R1012123/P1012123/S7,79/CT12

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

مناسبت های ملی به ایجاد هویت جمعی و اجتماعی کمک می کنند

تهران- ایرنا- علیرضا شریفی یزدی توجه به مناسبت های ملی را از مهم ترین سرمایه های نمادین کشور دانست و گفت: نخستین کارکرد این سرمایه نمادین این است که به ایجاد هویت جمعی و اجتماعی در میان اعضای جامعه در گستره جغرافیای فرهنگی و سیاسی کمک می کند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ توجه به مناسبت های ملی در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی ضرورت دارد زیرا توجه به این مهم در ایجاد همدلی، همبستگی و اعتماد ملی، تقویت بنیه فردی و اجتماعی و انتقال هویت فرهنگی و تاریخی به نسل های آینده موثر است.

همچنین کارکرد این مناسبات در ابعاد سیاسی و امنیتی نیز موثر به شمار می رود تا جایی که این نوع مناسبت ها در افزایش وحدت ملی و گسترش فرهنگ تحمل و مقاومت در برابر مشکلات درونی و بیرونی تاثیر دارد و در زمره شاخصه‌های امنیتی و حاکمیتی قرار می گیرد.

تدوین و تهیه «بانک اطلاعاتی» دقیق و کامل از مناسبات ملی از مهم‌ترین راهکارهای پیشنهادی کارشناسان این حوزه به منظور ارتقای فرهنگ جامعه به شمار می رود که باعث گسترش و جذب «گردشگری» در ابعاد بین المللی نیز می شود.

کنترل و مدیریت فکری و فرهنگی اینگونه مناسبات از اهمیت بالایی برخوردار است، چنانچه هدایت و جهت دهی در کنار آموزش و فرهنگ سازی برخی مناسبات ملی همچون عید نوروز، چهارشنبه سوری، شب یلدا و ... می تواند این سنت های ملی و تاریخی را به مراسمی مفرح و نشاط آور تبدیل کند. ناگفته پیداست که نقش رسانه های دیداری و شنیداری و شبکه های مجازی در کنار نهادهای سیاستگذار در مسیر دهی در این زمینه بسیار مهم به شمار می رود.

توجه به این مقوله در تمامی کشورها از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است زیرا از طریق این رسوم، خرده فرهنگ ها در یک گروه بزرگتر، منسجم تر می شوند و آیین های ملی مانند یلدا و مراسم مذهبی همگی هویتی یکسان می یابند اما اگر این جشن های ملی کارکرد خود را به عنوان ملی بودن از دست بدهند، انسجام جامعه هم دچار آسیب می شود.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور اهمیت و التزام توجه به «مناسبت های ملی» با علیرضا شریفی یزدی روانشناس اجتماعی و استاد دانشگاه در این زمینه گفت و گو کرده است.

در ادامه متن کامل این گفت وگو را می خوانیم:
**ایرنا: با توجه به ابعاد مختلف مناسبات و رسوم، لزوم توجه به مناسبات ملی را چگونه ارزیابی می کنید؟
***شریفی یزدی: به طورکلی چهار نوع «سرمایه» قوام یک کشور را تضمین می کند. نخست سرمایه اقتصادی محسوب می شود که روشن و مشخص است و توضیحی لازم ندارد، دوم سرمایه اجتماعی به شمار می رود که مرکز استقلال و اعتماد مردمی است، سوم سرمایه فرهنگی به حساب می آید که نمونه بارز آن رسانه ها، تئاتر و سینما است و چهارم که یکی از مهمترین سرمایه های هر جامعه محسوب می شوند، سرمایه های «نمادین» آن جامعه هستند.

وقتی درباره مناسبت های ملی سخن می گوییم، در حقیقت از سرمایه های نمادین کشور یاد می کنیم که به چند چیز کمک می کند. نخستین کارکرد این سرمایه نمادین این است که به ایجاد هویت جمعی و اجتماعی در میان اعضای جامعه در گستره جغرافیای فرهنگی و سیاسی کمک می کند. برای نمونه مراسم «نوروز» بیانگر آن است که مردم این سرزمین با این جغرافیا و فرهنگ خاص دارای «هویتی» با چنین ویژگی ها و شاخص هایی هستند.

دومین کارکرد مناسبت های ملی این است که سبب ماندگاری و اصلاح آن جامعه می‌شود، دلیل این ماندگاری و تداوم نیز داشتن ریشه در فرهنگ و تاریخ آن سرزمین به شمار می رود. سومین کارکرد این مناسبت ها انتقال فرهنگ و آموزش به نسل جدید مردمان کشور است، به عبارتی دیگر با حفظ مناسبت ها در حقیقت کمک به رشد و گسترش فرهنگ و تاریخ سرزمین خود می‌کنیم.

تاثیر چهارم اهمیت به مناسبت های ملی، ایجاد همدلی میان آحاد مختلف مردم است که در نتیجه آن «اعتماد عمومی» در جامعه افزایش می یابد. اعتماد عمومی هسته اصلی سرمایه اجتماعی محسوب می شود و هرچه سرمایه اجتماعی جامعه ای قوی تر باشد، در مقابل فشارها و سختی ها، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و این امر سبب می شود، امکان ماندگاری و دوام جامعه بیشتر شود.

به همین دلیل پرداختن به مناسبت های ملی کمک کننده بسیار موثری برای حفظ و قوام یک جامعه در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، امنیتی و ... است. برای نمونه جامعه ایران که در زمان حاضر دشواری ها و تنگناهای زیادی را تحمل می کند، مناسبت های ملی می تواند به عنوان تعدیل کننده کمک کند تا مقاومت در برابر سختی ها راحت تر و بیشتر شود.

**ایرنا: یکی از ابعاد مهم و مورد توجهِ مناسبت های ملی، وجهه اجتماعی و فرهنگی آن است. نقش مناسبت های ملی در افزایش شادی و نشاط در جامعه چگونه تعیین می شود؟
***شریفی یزدی: میان «شادی» و «نشاط» تفاوت وجود دارد. شادی به خوشحالی کوتاه مدت و آنی یک فرد اتلاق می شود. همچون زمانی که از شنیدن یک لطیفه، احساس خوشحالی می کند. در حالی که نشاط جنبه با دوام تر و ماندگارتری از خوشحالی را در بر می گیرد.

مناسبت های ملی علاوه بر ایجاد شادی در به وجود آوردن نشاط یا همان خوشحالی ماندگار در جامعه، نقش بسیار مهم و بسزایی دارند زیرا مکانیزم ها بدین صورت است که سبب می‌شود میزان امیدواری و امید به آینده افزایش یابد و جامعه در برابر سختی های کوتاه مدت و متعدد، مقاومت خود را بالا ببرد. بنابراین مناسبت های ملی به طور حتم یکی از عوامل ایجاد کننده و استمرار دهنده نشاط اجتماعی است.

**ایرنا: یکی دیگر از ابعاد حائز اهمیت مناسبت های ملی، توجه و عنایت به وجوه تاریخی و تمدنی کشور محسوب می شود، این نوع از مناسبت ها چگونه می توانند تجلی گر و نشانه بروز چنین مفاهیمی باشند؟
***شریفی یزدی: مهمترین نشانه و تجلی مناسبت های ملی همانطور که عنوان شد، سرمایه‌های نمادین است، به عبارت دیگر این مناسبت ها نسل به نسل و به صورت متراکم در یک جامعه خود را به شکل میراثی نمادین منتقل می کنند و به جامعه نشان می دهند که از یک کمال فرهنگی و پشتوانه فکری نشات می گیرد و این میراث به طور طبیعی به نسل‌های بعدی منتقل می شود و همانند فردی است که پدر یا مادر خود را از دست می دهد و علاوه بر سرمایه اقتصادی، میراث خوش نامی یا بدنامی والدین او به وی انتقال می یابد.

**ایرنا: توجه به مناسبت های ملی به چه میزان می تواند در افزایش روابط اجتماعی و استحکام بنیان خانواده موثر باشد؟
***شریفی یزدی: توجه به مناسبت های ملی به طور مستقیم در افزایش استحکام بنیان خانواده موثر است، چرا که باعث صله رحم و زیاد شدن دید و بازدید می شوند و نگاه افراد خانواده را به ویژگی ها و دغدغه های همدیگر افزایش می دهند و همچنین مسبب بازبینی نوع رفتار اعضای خانواده به یکدیگر و زمانی که به صورت اپیدمی و فرهنگ در میان خانواده ها به آنها نگریسته می شوند، باعث به وجود آمدن یک زنجیره از مهر و محبت در سطح جامعه خواهد شد و بهبود ابعاد مختلف جامعه و سیر مثبت اجتماع را به دنبال دارند.

**ایرنا: نقش رسانه ها در آموزش و فرهنگ سازی در ارتباط با مناسبت های ملی و راهکارهای افزایش تاثیرگذاری آنها چیست؟
***شریفی یزدی: رسانه ها در زمان حاضر به 2 دسته تقسیم می شوند. رسانه های سنتی که شامل رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ها هستند که می توانند نقش بسزایی در جا انداختن فلسفه این مناسبت ها در میان مردم داشته باشند و با گرامیداشت این مقوله به نقش و تاثیر مهم مناسبت های ملی در ابعاد مختلف اشاره کنند، درباره چرایی لزوم توجه به این مناسبت ها به مردم آموزش دهند و فرهنگ سازی کنند.

رسانه های دسته دوم که رسانه های مدرن نامیده می شوند، به دلیل دسترسی و تاثیرگذاری بیشتر نقش مهم تری در ارتقای فرهنگ و آموزش مناسبت های ملی دارند. اینترنت و فضای مجازی مهم ترین نمونه اینگونه از رسانه ها محسوب می شوند که تولید محتوا و برنامه ریزی در این رسانه ها می تواند اثرگذاری بیشتری در جهت گسترش فرهنگ و هویت ملی داشته باشد.

**ایرنا: چه راهکار علمی و عملی برای اشاعه و گسترش این مناسبت ها به عنوان فرهنگ فردی و اجتماعی پیشنهاد می کنید؟
**شریفی یزدی: این فرهنگ سازی و آموزش را باید در نهاد «خانواده» آغاز کرد و ضرورت توجه به مناسبات ملی به فرهنگ سازی در خانواده وابسته است. در مرحله بعد نهاد تعلیم و تربیت همچون مدرسه ها، حوزه و دانشگاه می‌توانند مثمرثمر باشند و در مرحله های دیگر نهادهای رسانه و سیاست نقش مهمی در این فرهنگ سازی و توجه به اینگونه مناسبات دارند. دولت نیز می تواند با گرامیداشت و حفظ این مناسبات ملی در حفظ، اشاعه، توسعه و بالندگی جامعه نقش مهمی ایفا کند.

پژوهش**9280**2002**9131

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۱۸۰۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تابستان 97 همراه با رویدادهای متنوع قرآنی/ اجرای مصوبات، مسابقات و طرح‌های فراوان در سراسر کشور
 • رویش های انقلاب در راهیان نور نشان داده می شود
 • هنرمندان محبوب شما چه کتاب‌هایی را پیشنهاد می‌کنند؟
 • ۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
 • مخالفت نماینده ارشد آمریکایی با پیشنهاد ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی
 • 107 از 107؛ رکورد 100% پاس صحیح اومتیتی در بازی مقابل ایسلند
 • شیرازی ها حماسه آفریدند / خانه های رایگان برای سیل زدگان
 • تلخ و شیرین هرمزگان در سال 97
 • حماسه کولی شگفتی‌ساز جدول فروش سینمای جهان/رکوردشکنی فردی مرکوری
 • کانال «کمیل» و حماسه ابراهیم هادی/ مشق گرفتن زائران فراهانی در مکتب شهدای کانال کمیل+تصاویر
 • نقش لندن در ساز وکارمالی اروپا،محور روابط انگلیس و ایران
 • اعزام مردم به اربعین شبه کاروانی می‌شود
 • مهمترین رویداد اقتصادی سال 97/شکست رکورد اختصاص اعتبار در خراسان جنوبی
 • شکست رکورد اختصاص اعتبار در خراسان جنوبی
 • تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش کانی برازان
 • خرده‌روایت‌هایی از «راهیان نور»/ با حضور آقا شاهرخ، ابراهیم و دیگران
 • اژدهاکُشی در خانه؛ انگلیس با چه ترفندی چین را مهار می‌کند؟
 • معاونت سیاسی استانداری از طریق سازمان لیگ پیگیر پیشنهاد تغییر ساعت شهرآورد اصفهان است
 • تاکید دکتر ولایتی بر به کارگیری ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی جهت امدادرسانی به مردم مناطق سیل زده