مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی وضعیت آب‌و هوایی کشور طی سه روز آینده را تشریح کرد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره  وضعیت آب‌وهوایی کشور طی سه روز آینده، گفت: براساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز در مناطقی از شمال غرب، غرب سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی و بخش‌هایی از زاگرس مرکزی افزایش ابر، بارش پراکنده، ‌گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد موقتی پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: از روز جمعه تا اواسط هفته آینده با گذر امواج ترازهای میانی جو همراه با شمالی شدن جریانات برای نوار شمالی کشور افزایش ابر، بارش‌های گسترده، وزش باد و کاهش نسبی هوا انتظار می‌رود. همچنین در روز جمعه پیش‌بینی می‌شود که در سواحل دریای خزر، شمال غرب، البرز غربی و مرکزی و زاگرس مرکزی شاهد بارش‌ها باشیم.

وظیفه با بیان اینکه روز شنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق فوق به مناطقی از مرکز و غرب کشور نیز گسترش می‌یابد، ادامه داد: روز یکشنبه گستردگی این شرایط تا دامنه جنوبی زاگرس هم می‌رسد و بارش‌ها شدت بیشتری خواهند گرفت. باید توجه کرد که در روزهای شنبه و یکشنبه نیز برای نوار شمالی کشور کاهش دمای ۴ تا ۶ درجه سلسیوس و بارش باران در ارتفاعات البرز پیش‌بینی می‌شود. همچنین روز شنبه به علت افزایش گرادیان فشاری در شمال شرق و شرق کشور انتظار وزش باد و در مناطق مستعد انتظار خیزش گردوخاک وجود دارد.

وی درباره وضعیت آب‌وهوایی تهران طی سه روز آینده گفت: وضعیت هوایی پایتخت از روز پنجشنبه تا شنبه قسمتی ابری، همراه با افزایش تدریجی ابر و در بعدازظهر بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. دمای هوای تهران در روز پنجشنبه (۱۹ مهرماه) حداکثر ۲۸ و حداقل ۱۸ درجه سانتیگراد و در روز (۲۰ مهرماه) حداکثر ۲۹ و حداقل ۱۹ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در روز شنبه دمای هوای تهران به حداکثر ۲۵ و حداقل ۱۷ درجه سانتی‌گراد کاهش یابد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

سرما نرفته؛ برگشت، مراقب باشید

به گزارش ایلنا، سحر تاج بخش روز دوشنبه در نشست خبری افزود: در تعطیلات نوروز 98، بیشتر نوار شمالی و ‌نیمه غربی کشور تحت تاثیر باران و در ارتفاعات برف قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز، 27 اسفندماه سامانه بارشی در نوار شرقی و شمال شرق کشور فعال است تا اواسط امروز این سامانه از نوار شرقی عبور می کند.

تاج بخش افزود: بخش شمالی سامانه بارشی تا ساعات دیگر سبب تقویت و تشدید فشار بین سواحل شمالی و جنوب شرقی البرز می شود و به تدریج در شرق سواحل خزر شامل شرق مازندران گلستان و خراسان شمالی با گذر تدریجی جبهه هوای سرد، موجب بارش باران و برف و وزش باد شدید در سواحل و ارتفاعات همراه با کولاک شدید در مسیرهای کوهستانی منطقه می‌شود.

وزش باد شدید و کاهش 10 درجه ای دما در سواحل خزر

وی ادامه داد: بیشینه سرعت باد در این مناطق به بیش از ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و در این مدت دمای هوا در سواحل شمالی کشور حدود ۱۰ درجه کاهش خواهد یافت و کمینه دمای مورد انتظار صبح فردا، سه شنبه در جلگه‌های شمالی خزر به ۲ تا ۷ درجه بالای صفر کاهش می یابد.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه این سیستم در حال گذر است، گفت: فردا بارش موقتا در سواحل شمالی قطع و یا تضعیف خواهد شد و چهارشنبه سامانه بارشی دیگری از سمت دریای سیاه وارد کشور می شود که مجددا شمال کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته وی این سامانه سبب بارش باران در سواحل خزر و بارش برف در ارتفاعات و دامنه‌های البرز از شمال غرب تا شمال شرق در عرض‌های شمالی کشور می‌شود.

تاج بخش گفت: چهارشنبه ۲۹ اسفند سواحل دریای خزر بارش باران و ارتفاعات و دامنه‌های البرز و شمال غرب و استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و با شدت کمتر در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش برف و باران نسبتا ضعیف خواهند داشت.

وی افزود: در شمال شرق کشور و به احتمال زیاد برای شهر مشهد، سه شنبه و چهارشنبه تا اوایل روز پنجشنبه گاهی بارش برف را پیش بینی می کنیم، دمای کمینه مشهد مقدس، طی روزهای پنجشنبه و جمعه (اول و دوم فروردین) به احتمال زیاد به کمتر از صفر درجه خواهد رسید.

رئیس سازمان هواشناسی با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، به مسافران نوروزی مشهد توصیه کرد درصورت استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز در مکان های اسکان موقت یا چادر، هشدارهای لازم برای اجتناب از حوادث گاز گرفتگی را جدی بگیرند.

به گفته تاج بخش، این سامانه بارشی از نیمه روز پنجشنبه از نوار شرقی کشور خارج می شود و مجددا از یکشنبه آینده (4 فروردین98) موج جدیدی با عبور از شرق مدیترانه و خاورمیانه، کشور را از نوار غربی تحت تاثیر قرار خواهد داد، بنابراین با فعالیت این موج، طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه هفته آینده (۴ تا ۶ فروردین ٩٨) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: گسترش فعالیت این سامانه بارشی در روز سه شنبه به جز جنوب شرقی بیشتر استان‌های کشور را فرا می‌گیرد، بیشینه بارش این سامانه را در شمال و شمال شرق خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد انتظار داریم.

رئیس سازمان هواشناسی اظهار داشت: طی این دو روز در سواحل شمالی دامنه‌های البرز و بخصوص در ایلام کرمانشاه و کردستان و همچنین در ارتفاعات البرز از شمال غرب تا شمال شرق مقدار بارش، قابل توجه خواهد بود و در ارتفاعات و مناطق سردسیر انتظار بارش برف را داریم.

سیزده به در بارانی

وی گفت: طی روزهای چهارشنبه تا شنبه هفته سوم فروردین (۷ تا ۱۰ فروردین ۹۸) آسمان بیشتر نقاط کشور آفتابی خواهد بود و موج بارشی بعدی از یکشنبه (۱۱ تا ۱۲ فروردین ٩٨) وارد کشور می‌شود و با احتمال زیاد شمال مرکز و شمال شرق کشور در روز سه شنبه ۱۳ فروردین، روز طبیعت بارانی خواهد بود و انتظار داریم ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب گاهی با بارش برف همراه باشند.

وی با اشاره به شرایط جوی و ترافیک جاده‌ها به مسافران نوروزی مسیرهای سواحل شمالی و مشهد مقدس توصیه کرد به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید تمهیدات لازم را در نظر بگیرند، در شرایط حاد جوی از مسافرت در مسیرهای کوهستانی و برفگیر بپرهیزند و در صورت لزوم به مسافرت، حتما از تجهیزات زمستانی زنجیر چرخ استفاده کنند.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

پیش بینی هواشناسی در نوروز 98

کلیدواژه: استخدام باران هواشناسي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۱۸۷۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیش بینی بارش برای مناطق شمالی استان در آخرین روز سال ۹۷
 • استان‌های بارانی آخرین سه شنبه سال کدامند؟
 • فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی کشور طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه
 • استانهای بارانی آخرین سه شنبه سال
 • کاهش شدید دمای مشهد در روزهای اول عید
 • کاهش شدید دما در روزهای ابتدایی سال ۹۸
 • کاهش شدید دما طی روز‌های ابتدایی سال ۹۸
 • بارش باران و برف در روزهای پایانی سال ۹۷
 • هواشناسی : نوروز سرد و بارانی در پیش است
 • سرما نرفته؛ برگشت، مسافران مراقب باشند برف و بوران در راه است کاهش 10 درجه‌ای هوا در سواحل خزر
 • پیش‌بینی وضعیت مسکن، طلا و ارز در سال آینده
 • وضعیت جوی کشور در ایام نوروز /کاهش شدید دما طی روز‌های ابتدایی سال ۹۸
 • پیش بینی وضع هوا در روز سال تحویل و سیزده بدر سال ۹۸
 • پیش بینی وضعیت آب و هوایی کشور در تعطیلات نوروز
 • ورود سامانه‌های بارشی در ابتدای سال ۹۸/ کاهش شدید دما در نوار شمالی کشور و استان خراسان رضوی
 • وضعیت آب و هوایی کشور در تعطیلات نوروز/ پیش‌بینی بارش‌های متناوب
 • دمای هوا در لرستان کاهش می یابد/۳۰ میلیمتر متوسط بارش های ۲۴ ساعت گذشته در استان
 • پیش بینی بارش باران و وقوع رواب آب
 • بارش برف و باران در چهارمحال و بختیاری ادامه دارد