برنامه تلویزیونی زاویه چهارشنبه ۱۸ مهر با موضوع انگاره فروپاشی؛ پیدا و پنهان یک فرضیه با حضور حسین کچویان و عباس عبدی از شبکه چهار سیما پخش شد.

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه تلویزیونی زاویه روز چهارشنبه ۱۸ مهر ماه با موضوع انگاره فروپاشی؛ پیدا و پنهان یک فرضیه با حضور حسین کچویان و عباس عبدی از شبکه چهار سیما پخش شد. این گفتگو همانطور که انتظار می‌رفت، بسیار چالشی و داغ برگزار شد، اما با توجه به اصرار عبدی بر ورود به مصادیق و خروج از اقتضائات نظری بحث، در بسیاری از بخش‌های برنامه، شکل منازعه‌ای پیرامون اینکه آیا وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... جامعه ایرانی وضعیتی مطلوب است یا خیر به خود گرفت.

در ابتدای برنامه عباس عبدی در پاسخ به سوالی مبنی بر منظور خود از تعبیر فروپاشی گفت: من در مقاله ام پیرامون فروپاشی این کلمه را به معنای رایج جامعه شناسی به کار نبردم. منظورم این بود که ما هم می‌توانیم مثل شوروی، سوریه، لیبی و ... دچار فروپاشی شویم. جامعه شاخص‌ها و نهاد‌هایی دارد وقتی این نهاد‌ها به ما نشان دادند که کارکرد واقعی شان را ندارند و شاخص‌ها بهبود هم نمی‌یابند به این نتیجه می‌رسیم که در ادامه به مشکل بر خواهند خورد. مثل ماشینی که بنزین تمام کرده ممکن است مقداری راه برود، اما در نهایت خواهد ایستاد.

این روزنامه نگار و فعال سیاسی افزود: نهاد‌های ما یا کارکرد ندارند یا مقاومتی در برابرشان وجود دارد در نتیجه نمی‌توانند به اهداف خود برسند. مثلاً نهاد دین را بررسی کنیم. آخرین نظرسنجی که درباره روزه گرفتن مردم یا اعتماد به روحانیت انجام شده نشان داد که هیچگاه در بعد از انقلاب این قدر این شاخص‌ها پایین نبوده است. یا درباره نهاد آموزش و پرورش، سند آموزش و پرورش را با خروجی آن مقایسه کنید می‌بینید هیچ تناسبی با هم ندارند.

عباس عبدی در ادامه گفت: نهاد رسانه را ببینید. یک زمانی رسانه در ایران انحصاری بود و تنها رادیو و تلویزیون وجود داشت، اما امروز این گونه نیست. در نظرسنجی‌هایی که من دارم خالص میزان اعتماد به رادیو و تلویزیون کم است و عمده آن به سمت اینترنت، ماهواره و ... رفته است. در حالی که سیستم رسمی رسانه‌ای ایران با این رسانه‌ها مغایر است. این مسأله خطر امنیتی برای ما دارد. مثلاً وقتی حوادثی مثل دی ماه اتفاق می‌افتد مردم چقدر حرف رسانه‌های رسمی ما را قبول می‌کنند؟

وی درباره نهاد دولت و اقتصاد عنوان کرد: فکر نمی‌کنم هیچ کجای دنیا مثل دولت ما در سال ۸۴ تا ۹۲ باشد که ما طی این سال‌ها طبق آمار رسمی همان دولت تنها ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرده ایم. رشد اقتصادی ما نسبت به سال ۵۶ کمتر از ۲ درصد در کل این ۴۰ سال بوده است. قوه مجریه ما به ماشین قیمت گذاری تبدیل شده است و به اصلی‌ترین مسایل نمی‌پردازد. درباره دستگاه قضایی ما از حدود ۱ میلیون پرونده در اوایل انقلاب امروز به حدود ۱۵ میلیون پرونده رسیده ایم.

عباس عبدی در ادامه درباره دستگاه قانون گذاری گفت: فکر نمی‌کنم فشل‌تر از این دستگاه قانون گذاری در دنیا وجود داشته باشد به گونه‌ای که قانون‌هایی که خودشان می‌گذارند را نیز عمل نمی‌کنند، مسأله امنیت، خانواده و عوامل دیگری نیز وجود دارد که هم در عینیت و هم در ذهن مردم شاخص‌های فروپاشی آنها را می‌توانید ببینید.

حسین کچویان در ادامه برنامه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت، وی گفت: آقای عبدی به یک معنا کار ما را ساده کردند. مطابق بحث‌های ایشان باید دفترمان را ببندیم و برویم. مشابه مطالب ایشان را شاید تا ۵ ساعت دیگر هم بتوانیم ارائه دهیم. سوال من این است که مفهوم و موضوع جلسه امروز چه نسبتی با قضایایی که مثال زدند دارد؟ آقای عباسی از همان ابتدا مثال‌هایی که زدند با سنجه‌های مفهومی‌ای که به کار بردند یعنی مفهوم اختلال کارکردی نمی‌خواند.

وی افزود: مصادیقی مثل شوروی و لیبی که گفته شد در حوزه سیاست مطرح است و تحت عنوان فروپاشی اجتماعی نمی‌توان از آن یاد کرد. شوروی یک حکومت و قدرت متمرکزی بود که با اجبار و الزام حکومت می‌کرد و طی حدود ۷۰ سال تحت فشار‌های بیرونی قابلیت‌های خود را از دست داد. غربی‌ها یلتسین را در آنجا سر کار آوردند که این فرد اساساً در مقام این بوده که این کار را انجام دهد و در مقام حفظ سیستم نبود. یا موردی مثل لیبی؛ وقتی قدرت‌های برتر نظامی دنیا جمع شوند و به یک کشور حمله کنند نتیجه‌ای جز این در بر نخواهد داشت.

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: این مثال‌ها راجع به جامعه نیست بلکه راجع به حکومت است و مصادیقی سیاسی است و به وضعیت درونی یک جامعه و اختلالات کارکردی اصلاً ربطی ندارد. منظورم این است که این اصطلاح در ایران مصداق و ما به ازا ندارد نه این که وضعیت ایران در حال حاضر خیلی خوب است. اگر راجع به اختلالات کارکردی نهاد‌ها بخواهیم صحبت کنیم موضوع دیگری است و ربطی به اصطلاح نظری فروپاشی ندارد. مگر این که بخواهیم بگوییم اگر در جامعه‌ای اختلالات کارکردی وجود داشته باشد آن جامعه دچار فروپاشی می‌شود که در این صورت باید مشخص کنیم کدام اختلال ها و در چه سطحی باعث چنین اتفاقی می‌شوند؟ و الا اختلال کارکردی که در همه جوامع وجود دارد. اینکه مشکل رسانه یا آموزش و پرورش چه نوع اثری در وضعیت جامعه دارد بحثی مبهم است و موضوع مورد بحث ما را مشخص نمی‌کند.

عباس عبدی گفت: بحث من همین است که اختلالات کارکردی موجب فروپاشی می‌شود. همه نهاد‌های ما دچار مشکلاتی هستند که ریشه اش جای دیگری است که خودش را به تمام این نهاد‌ها سرایت می‌دهد و آن نظام اداره کشور است. تجربه سال‌های گذشته ما هم نشان داده که این اختلالات خوب نمی‌شود. درباره فروپاشی شوروی، یلتسین به درستی از طرف آقای کچویان متهم به آمریکایی بودن می‌شود. این نشان دهنده این است که آن نظام از بنیاد دچار اشکال بوده و این اشکال یک روزی خودش را به این شکل نشان داده است.

وی عنوان کرد: درست است که غربی‌ها با حمل برای لیبی این مشکلات را درست کردند، اما ویژگی خود جامعه لیبی موجب شد که این حمله صورت گیرد و نه اینکه آن حمله موجب این مشکلات شود. در تجربه جنگ خودمان یک لحظه تردید شکست در ما وجود داشت؟ نه به خاطر ضعیف بودن حریف بلکه، چون به خودمان اعتماد داشتیم می‌دانستیم که از پس آن بر می‌آییم با این که جنگ خیلی طولانی شد. اما امروز اصلاً مسأله طور دیگری است. مثلاً مسأله دلار متأثر از یک واقعیت دیگری است که آن واقعیت نشان می‌دهد که یک جای کار گیر اساسی وجود دارد و الا این گونه اتفاقات قبلاً هم وجود داشته و وجود خواهد داشت.

عباس عبدی همچنین افزود: جامعه اشکال دارد که می‌توانند شوروی را دچار فروپاشی کنند و یا قذافی را با یک حمله سرنگون کنند. نوع حکومت داری صدام موجب به شکل گیری جامعه نمی‌شد. شاه وقتی می‌خواست از ایران برود می‌گفت: ایران ایرانستان می‌شود. متوجه نبود که این گونه نمی‌شود، چون نهاد‌های جامعه ایران قدرتمند بود و تنها رژیم ایران عوض شده بود.

وی با اشاره به دو نوع همبستگی ارگانیکی و مکانیکی خاطرنشان کرد: در همبستگی ارگانیکی مثل بدن که اگر ویروسی به جایی حمله کند بخش‌های دیگر به مقابله با آن می‌آیند. اما در همبستگی مکانیکی مثل آجری که اگر برداشته شود کل دیوار می‌ریزد، کل سیستم دچار فروپاشی می‌شود. ما همبستگی خوبی در حال حاضر نداریم و تنها چیزی که جامعه ما را نگه داشته چسب قدرت است و اینرسی انقلاب، اسلام و نفت است که جامعه ما را نگاه داشته که تمام این‌ها در حال انحلال اند.

حسین کچویان در ادامه گفت: چه کسی تردید دارد که اگر کشور‌های قدرتمند نظامی به کشوری با نهایتاً ۸ میلیون جمعیت حمله کنند آن کشور نمی‌تواند مقاومت کند. ایشان می‌گویند این مسأله به نحوه اداره آن جامعه ربط دارد در صورتی که باید پرسید به چه دلیل این حرف را می‌زنیم؟ با هر حکومت و شیوه اداره‌ای این چنین حمله این کشور یا هر کشور دیگری را دچار سقوط می‌کرد.

وی عنوان کرد: جنگ تحمیلی هم مثال جالبی بود و نشان داد مثال‌ها و بحث‌های نظری ایشان با هم تناسب ندارد. اتفاقاً ما در ۸ سال جنگ تحمیلی اختلال کارکردی به تمام معنا داشتیم و صدام این را می‌دانست که به ما حمله کرد. اتفاقا در آن زمان و پس از انقلاب در ایران هیچ چیز سر جای خود نبود و می‌توان طبق بحث ایشان گفت که اصلاً همان موقع ما دچار فروپاشی بودیم. مطابق تئوری ایشان ما باید همان موقع دچار فروپاشی می‌شدیم و دیگر بلند نمی‌شدیم. اتفاقاً همان شیوه اداره‌ای که ما داشتیم منجر شد که خود را احیا کردیم و توانستیم ۸ سال بجنگیم و وارد مراحل بعدی شویم و الان هم همین انسجام اجتماعی ماست که مانع از حمله و دست درازی به کشور ما می‌شود.

کچویان گفت: بحث همبستگی مکانیکی مفهوم دیگری از فروپاشی را مطرح می‌کند. این اصطلاح دورکیم است. نمی‌دانم آیا ایشان این اصطلاح به معنای تخصصی منظورشان است یا معنای عام و عمومی‌ای مدنظر دارند.بحث همبستگی ارگانیکی و مکانیکی به ساختار اجتماعی ارزش‌ها بر می‌گردد. یعنی هسته اصلی جامعه که اصل ارزش‌ها و ایده‌هایی که با توافق یک جامعه آن جامعه را شکل می‌دهد جای خودش را به ارزش‌ها و مفاهیم دیگر می‌دهد و نمی‌دانم ربط این مفاهیم به مسایلی که ایشان مطرح می‌کنند چیست. هیچ کشوری را پیدا نمی‌کنیم که دچار اختلالات کارکردی نباشد.

عباس عبدی در ادامه اظهار داشت: مثال ایشان از لیبی ربطی به بحث اختلالات کارکردی ندارد. سیستم سیاسی لیبی زمینه آن حمله را فراهم کرد. اگر رژیمی معقولانه‌تر و با مشارکت بیشتری در آن جا سر کار بود غربی‌ها همچین جرأتی پیدا نمی‌کردند. هیچ شکستی بدتر از شکست ژاپن و آلمان در جنگ جهانی نیست، اما ببینید آیا دچار این مشکلاتی که در لیبی به وجود آمد شدند؟

وی همچنین افزود: درباره مثال انقلاب ایران ما درست است که نیروی نظامی نداشتیم، اما امنیت تهران را مردم حفظ کردند. در آن زمان نهاد دین و خانواده و اعتماد به روحانیت خیلی خوب بود. آموزش و پرورش بسیج خیلی خوبی از مردم پدید آورد و وضعیت رسانه خیلی بهتر بود. اختلالات کارکردی در آن زمان ابداً مثل امروز وجود نداشت. جامعه متشکل از همین نهاد هاست. وضعیت فقر و فساد و بی عدالتی را در جامعه ببینید.

حسین کچویان گفت: بحث من نظری و علمی است و درباره فروپاشی به معنای تئوریک بحث می‌کنم.

عباس عبدی در واکنش به این جمله عنوان کرد: ما سر کلاس درس نیستیم. مسأله من مسأله جامعه است. شما مسأله شوروی را به دخالت ایالات متحده تقلیل می‌دهید.

کچویان در ادامه تصریح کرد: ما دقیقاً شما را سر کلاس آورده ایم. من درباره شوروی این گونه فکر نمی‌کنم شما بد متوجه شدید. من می‌گویم شما از کجا می‌گویید که به دلیل اختلال کارکردی فلان کشور دشمن به او حمله می‌کند؟ آیا تمامی جنگ‌ها و تجاوز یک کشور به کشوری دیگر به دلیل اختلالات کارکردی آن کشور است؟

عبدی اظهار داشت: اگر اختلال کارکردی نباشد کشور خارجی نمی‌تواند حمله کند. شما بالکان را ببینید؛ بعد از اتفاقاتی که آن جا افتاد همسایه همسایه را نابود می‌کرد. این نشان می‌دهد که چیزی به نام جامعه در آن جا باقی نمانده بود.

کچویان سپس گفت: جامعه چند قومیتی و دلایل بالکانیزه شدن چیز دیگریست. شما می‌خواهید به هر طریقی بحث را به این سمت بکشید که بگویید ایده شما برای اداره کشور خوب نیست در صورتی که جریان‌هایی که شما آن‌ها را قبول دارید هم در این کشور بوده اند و در اداره کشور نقش داشته اند.

عبدی در ادامه گفت: کلیه نهاد‌های اصلی در ایران بدون استثنا کارکردهایشان منفی است. آثار این منفی بودن را در ذهن مردم و در شاخص‌های عینی خواهیم دید. این ذهنیت و آن عینیت منجر به این می‌شود که این جامعه قوام خود را نداشته باشد. چیزی که جامعه ما را حفظ کرده قدرت امنیتی حکومت است. نهاد‌های ما به سمت بدتر شدن می‌روند و این مسأله حتماً در بقای جامعه بازتاب خواهد داشت و یک تلنگر می‌تواند تأثیرگذار باشد. وقتی یک بیمار فشار خون و قندش در حال بالا رفتن است اگر جلوی این مسایل را نگیریم طبیعی است که این بیمار می‌میرد.

کچویان گفت: در حال حاضر دولتی سر کار است که کمترین نسبتی با انقلاب ندارد. ۴۰ سال است که دولت ما بقا پیدا کرده در حالی که جمعیت ۸۰ میلیون شده و فروش نفت کاهش پیدا کرده است. شاخص‌های توسعه انسانی که سازمان ملل به تازگی منتشر کرده را ببینید که دائماً ما در حال بهتر شدن هستیم. نوآوری‌ها و اختراع‌ها را ببینید. نیروی دریایی ما هیچ چیز نداشت، اما امروز تا دریای مدیترانه اقتدار دارد و همه چیزش را خودش می‌سازد.

کچویان افزود: در کشاورزی و دارو می‌بینیم که در بسیاری از عرصه‌ها به خودکفایی رسیده ایم. پس این شاخص‌ها چه؟ به دلیل آنکه آموزش و پرورش ما آن گونه که باید عمل نمی‌کند ما سند تحول را نوشتیم. اما سند تحول اجرا نمی‌شود و سند ۲۰۳۰ دارد اجرا می‌شود. اتفاقاً بسیاری از مشکلات ما ناشی از منازعه سیاسی است که بخشی از جریان‌های سیاسی علیه کشور به راه انداخته اند.

وی با اشاره به این که اختلالات کارکردی لزوما به معنای حرکت در مسیر فروپاشی نیست افزود: بعد از هر انقلابی کشور‌ها به سمت بازسازی و پیدا کردن ساختار‌های متناسب با خود حرکت می‌کنند و این مسئله زمان بر است. ما در مسیر نظم یابی و ایجاد ساختار‌های متناسب با انقلاب خود هستیم که از آن می‌توان به ساخت یابی تعبیر کرد.

کچویان همچنین گفت: نشانه حرکت ما در در این مسیر و نه در مسیر فروپاشی این است اگر این گونه که ایشان می‌گویند باشد این حکومت باید مشروعیت خود را از دست می‌داد نه این که در هر انتخاباتی مشروعیت خود را تجدید کند. محرم ها، راهپیمایی اربعین، نه دی و مثال‌های دیگر را چرا نمی‌بینیم؟ واقعیت آن است که ما در مسیر ساخت یابی نسبت به مفاهیمی که انقلاب داعیه آن را داشته در حال حرکتیم.

عبدی گفت: شما سند چشم انداز را ببینید. ما به کدام شاخص‌ها حتی نزدیک شده ایم؟ چه برسد به اینکه رسیده باشیم. من شاخص‌های مثبت را می‌دانم. مسأله ما این شاخص‌ها نیست. بلکه وقتی برخی شاخص‌ها بالا می‌رود انتظاراتی را پدید می‌آورد و در رژیم شاه هم همین طور شد، اما شاه نتوانست انتظارات را برآورده کند. شما مسائل دی ماه را ببینید. در کجای دنیا این گونه اتفاقات بعد از انتخابات رخ می‌دهد؟

کچویان در واکنش عنوان کرد: شما مثل اینکه اخبار را دنبال نمی‌کنید. فرانسه الان در چه وضعیتی است؟ از بعد آخرین انتخابات مدام درگیر تجمعات و اعتراضات هستند. این چه استدلالی است؟

عبدی پاسخ داد: در فرانسه درگیر یک موضوع می‌شوند و به مسایل دیگر سرایت نمی‌کند. نمی‌دانم آقای کچویان از کجا آمار می‌دهند. شاخص نا امیدی به آینده در جامعه ما بالای ۸۵ درصد است. در زمان جنگ شاخص امید ما ۸۵ درصد بود. سیستم ما با این وضعیت بعید است توانایی ادامه دادن داشته باشد. مهم این است که ببینیم چه کار می‌شود کرد که وضعیت برگردد. ریشه این نا کارآمدی‌ها در نوع اداره جامعه است. خلاقیت‌هایی در جامعه ما وجود دارد، اما جامعه ایران هر لحظه ظرفش دارد کوچک‌تر می‌شود و در مرز فروپاشی است.

حسین کچویان در ادامه عنوان کرد: در این که شما قصد حل مشکلات را دارید تردیدی نداریم. اما بحث بر سر فرضیاتی است که این فرضیات سنجه‌های نظری دارد و بعد مصادیقی برای آن آورده می‌شود. در حالی که از نظر من، هم این سنجه‌های نظری و هم مصادیقی که ارائه می‌کنید نادرست است و از یک چارچوب پیروی نمی‌کند. این‌ها در بحث شما دچار اشکال است. دولت‌های اروپایی و به خصوص آمریکا در فقدان قدرت عریان پلیسی و ارتش در یک ساعت بنیادشان بر باد می‌رود. تجربه لس آنجلس را دیده ایم که به خاطر یک ساعت رفتن برق، غارت شد. کشور قطر را دیده ایم که این همه کشور به آن کمک می‌کنند، اما با مقداری فشار از سوی عربستان چه شد و چطور مانند قحطی زدگان عمل کردند؟

وی با اشاره به این که ما ۴۰ سال است این فشار‌ها را داریم افزود: درباره شاخص‌های بی اعتمادی ما می‌بینیم که در شرایط مشکلات ارزی و تورم، میزان کمک مردم ما به کمیته امداد ۲ برابر شد. این‌ها شاخص‌های عینی است. دولت‌های ما همیشه علیه مردم بوده اند. هر ۲ گروه سیاسی ما همواره انتظارات مردم را برآورده نکرده اند و ما فشل‌ترین دولت را داریم. اما انگیزه‌هایی انقلابی در مردم وجود داشته که ایستاده اند و انقلاب را حفظ کرده اند.

کچویان در پایان گفت: هیچ ابهامی نیست که ما دچار اختلالاتی هستیم، اما به این معنا نیست که بدون چارچوب مشخص هر نتیجه‌ای از آن بگیریم. تئوری ایشان دچار اشکال است و هر بار که می‌خواهند درستش کنند مفهومی جدید به کار می‌برند که بر فرض درستی ربطش به فروپاشی مشخص نیست.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

«تقابل در شمال؛ اتوپیای لذت»/ماجرای چند عدد بلال و شلیک تیرهوایی

خبرگزاری مهر- سرویس فرهنگ

۱

چد سال پیش «چند عدد بلال» که قیمتشان برای مشتریان تهرانی‌ای که در تعطیلات با شور و شوق و گاه هیجانات افراطی به استان مازندران سفر می‌کنند، قابل پذیرش نبوده، منجر به دعوای لفظی، سپس درگیری، سپس زد و خورد، بعد چاقوکشی و در نهایت حمله به خودروی نیروی انتظامی و اقدام به شلیک تیر هوایی توسط مأموران می‌شود!

باز همین چند سال پیش، در یکی از ایام پشت‌هم تعطیل، که فرصت مسافرت چند روزه را برای تهرانی‌ها فراهم می‌کند، به دلیل هجوم تهرانی‌ها به شمال کشور و بروز ترافیک طاقت‌فرسایی که باعث می‌شد مسیر سه، چهار ساعته را در بیش از ۲۰ ساعت طی کنید، پلیس مجبور شد جاده هراز را به نفع مسافران، یک‌طرفه کند تا تهرانی‌ها بتوانند زودتر به مقصدشان برسند. طی این رویداد رسانه‌های از اتفاقی عجیب خبر دادند؛ برخی از مردم آمل که به دلیل این شلوغی و ترافیک عصبانی شده بودند، باند مقابلی را که به‌ضرورت و در مدت‌کوتاهی به مسافران اختصاص یافته بود، بستند و به این شکل اعتراضشان را نشان دادند. در این اتفاق هم درگیری‌هایی ایجاد شد که پرداختن به آن در اینجا مد نظر ما نیست.

فارغ از گروتسک نهفته در این وقایع که رسانه‌ای هم شدند و طبق معمول برایشان جوک‌هایی هم ساخته شد، از یک نگاه جامعه‌شناختی واجد وجهی از «تقابل اجتماعی» است که طی این سال‌ها بویژه در ایام تعطیلات و سفرهای پرحجم و پرترافیک شهروندان تهرانی به استان‌ها و شهرستان‌های دیگر در ایام تعطیل بسیار پررنگ می‌شود. این وجوه تقابلی در اخلاق اجتماعی ایرانیان که ناشی از نوعی نگاه «از بالا به پایین»، برتری‌جویانه یا لااقل فخرفروشانه است، باعث می‌شود که ما به این بحران‌ها، چالش‌ها و رفتارهای خشونت‌باری که گاه در طول تعطیلات و سفرهای نوروزی و… در جای جای کشور زیاد تکرار می‌شود، صرفاً به عنوان «اتفاق» نگاه نکنیم، بلکه آن‌ها را به مثابه «مسئله اجتماعی» دریابیم و تلاش کنیم به نحو انتقادی با آن روبه‌رو شده و ریشه‌یابی‌شان کنیم. محرز است که این کار، وظیفه جامعه‌شناسان است، نه ژورنالیست‌ها؛ هدف از پرداختن به این مسئله در قالب پرونده‌ای با عنوان «تقابل در شمال، اتوپیای لذت» رسانه، بیشتر طرح مسئله برای همان پرداخت آسیب‌شناسان اجتماعی و جامعه‌شناسان و… است. زیرا همانطور که اشاره شد، «تکرار خشونت» در این تقابل‌ها که در طول گذران تعطیلات نوروزی در بسیاری از استان‌ها شاهدش هستیم (اگرچه صرفاً دو نمونه آن در یک استان شمالی کشور مورد اشاره قرار گرفت) و به صورت‌بندی مسئله‌ای با عنوان «تقابل تهرانی‌ها - شهرستانی‌ها» انجامیده است، قطعاً نشانه‌ای از تبدیل «اتفاق» به «مسئله» است و نیازمند تعمقی مسئله‌شناسانه؛ این مسئله قطعاً ریشه‌های فرهنگی دارد و باید در عرصه فرهنگ عمومی جامعه ایرانی در سال‌های اخیر بدان توجه ویژه شود.

۲

بروز هویت‌یابی‌های فخرفروشانه و برتری‌جویانه که در بند قبلی در قالب یک تقابل معنادار برجسته شد را باید در کنار رویدادهای دیگر در عرصه فرهنگ عمومی فهم کرد؛ چند سالی است که روحیات و کنش‌های ناسیونالیستی و ملیت‌گرایانه در جامعه ایرانی بروز و ظهور پررنگی پیدا کرده است. در دل این روحیات و کنش‌ها، نه‌تنها ما با تقابلی هویت‌جویانه - که در عین حال شدیداً هیجانی هم است - میان ایرانی‌ها با مردم دیگر سرزمین‌ها، مثلاً اعراب را شاهدیم، بلکه در شکل درونی و داخلی‌اش، با تقلیل خویش به قومیت‌گرایی و مثلاً منحصر کردن ایرانی‌ها به «فارس‌ها» اشکالی از تقابل‌های قومی و «دیگری‌سازی» را در خود جامعه ایرانی رقم زده است.

در این موقعیت، طبیعی است که تعطیلات نوروز که مهمترین و وسیع‌ترین فرصت مردم ایران برای مسافرت‌های بلندمدت و چندروزه است، تبدیل به بستری عینی برای بروزات اجتماعی مواجهه‌ای شود که در آن «من» با «دیگری» به طوری صریح و بی‌واسطه مواجه و روبه‌رو می‌شود و در دل این مواجهه بسیاری از هیجانات و پیش‌فرض‌های ذهنی، شکلی عینیت‌یافته به خود بگیرند و تبدیل به کنش‌هایی شوند که می‌توان حدس زد تا چه حد غیرمعقول و غیرفرهنگی هستند.

در این شرایط، با یک صورت‌بندی ساده این تقابل‌های عینیت یافته چیزی از این قرار هستند: ارتباطاتی که در آنها «من» می‌توانم / می‌خواهم حیثیت، برتری، اعتبار و… خود را، در برابر دیگری، حتی با برخورد فیزیکی به «دیگری» به اثبات برسانم. واضح است که این ذهنیت و یا به بیانی امر ناخودآگاه، دو طرفه است؛ به این معنا که فقط تهرانی‌ها نیستند که قرار است چنین کاری کنند، بلکه شهرستانی‌ها هم در تقابل با مهمانانشان همین ذهنیت و امر ناخودآگاه را در خویش دارند و قصد نگارنده بیشتر اشاره به خود این تقابل است، نه جانبداری از، یا تحلیل ذهنیت / رفتار یکی از طرفین این فرایند. این منِ ذهنی اصیل از نظر نژادی، قومی، زبانی و.... در برابر دیگری غیراصیل (باز از نظر نژادی، قومی، زبانی و…) در طی تعطیلات نوروزی لااقل در افکار میهمانان و میزبانان پررنگ می‌شود و قطعاً هم بروزات و ظهوراتی در پی خواهد داشت. نزدیک شدن و همنشین شدن و از این رو تبدیل به «ابژه شدن» دیگری که احتمالاً جزو اقوام دیگر است، به زبان دیگری صحبت می‌کند، سبک زندگی دیگری دارد و…، در چند روز تعطیلی عید، نشانه‌ای از یک «فاصله» ذهنی و همان «تقابل» دارد که قطعاً پدیده‌ای در حیات امروزی مردم ایران است.

اگر چه این نوشتار با نمونه‌هایی خشونت‌بار آغاز شد، اما این فرایند اخیر ابژه شدن / کردن و دیگری‌سازی لزوماً قرار نیست شکلی خشونت‌بار داشته باشد، هرگز! اتفاقاً گاهی فرم‌های لطیف و مهربانانه دارد؛ دختران جوان و زیبای یک خانواده تهرانی را در نظر بگیرید که می‌توانند نمونه‌هایی بسیار خوب برای نشانه‌گذاری یک زندگی سانتی‌مانتال در دل طبقه بورژوای تهرانی باشند؛ حالا فرض کنید این خواهرهای جوان و زیبا با کلی بزک توزک در تعطیلات نوروزی با پدر و مادرشان که احتمالاً از افراد پولدار جامعه تهرانی هستند به استانی مثل سیستان و بلوچستان، یا نه، کهکیلویه و بویر احمد، یا چارمحال و بختیاری سفر می‌کنند. طبق معمول سفرهای جوانان تهرانی بازار سلفی گرفتن‌ها داغ است و دختران زیبا و سانتی‌مانتال تهرانی علاقه‌ای وافر به سلفی گرفتن با پیرزنان روستایی، کپرنشین، ایلیاتی، بختیاری، با چوپانان با لباس‌های خاصشان، با چادرهای ایلیاتی یا کپرهای بلوچ‌های روستایی و… نشان می‌دهند! اتفاقاً در این عکس‌ها خیلی هم مهربان و سرحال و کول و باحال به نظر می‌رسند و پیرزن یا چوپان داخل عکس هم لبخندی بر چهره خواهد داشت؛ اما این همه ماجرا است؟

در دل ملاطفت، خوشحالی و باحال بودن سوژه‌های موجود در این عکس‌ها و سلفی‌ها، چیز عجیبی در حال رخ دادن است: «ابژه شدن» آن پیرزنان، چوپانان یا افراد روستایی و عشایری و… که خارج از نظم بورژوایی زندگی پایتخت‌نشین‌ها زندگی می‌کنند. به عبارت دیگر، زیبایی‌شناسی موجود در این عکس‌ها مبتنی است بر همین ابژه شدن انسان‌های روستایی به مثابه چیزهایی نادر، کمتر دیده شده، در حاشیه مانده که می‌توان به آنها اشاره کرد و چیزی را با آنها نشان داد یا حتی با آنها یک چیز (ابژه) را نشان داد! این زیبایی‌شناسی است که سوژه‌های سانتی‌مانتال تهرانی را ترغیب می‌کند که با پیرزنان روستایی و مردان عشایری و چادرها و کپرها و… عکس بگیرند و با آن عکس‌ها فخر بفروشند و خود را در کنار امری متفاوت و نادر نمایش دهند! اینها اشکال جدید و به‌روز شده همان فاصله‌گیری، دیگری‌سازی و برتری‌جویی سوژه نسبت به ابژه است و اگر چه در ظاهر امر فاقد هرگونه وجه خشونت‌بار است، اما در لایه‌های پنهانش روی دیگری از یک خشونت دیگری‌ساز و ابژه‌ساز است.

این خشونت پنهان و همراه با ملاطفت و خوش بودن، زمانی خود را بروز می‌دهد که بتوانیم درک کنیم تهرانی‌های تصادفاً برخوردار از مواهب مادی یک حیات تکنیکال و تا حدی به‌روزشده - آن‌هم در شکل کاملاً مصرفی‌اش، که این خود شکلی از «بدویت» است – در برابر شهرستانی‌های نابرخوردار از آن عناصر مصرفی زندگی ظاهراً توسعه‌یافته و مدرنیزاسیون تحمیل شده از بالا، در مقام سوژه‌های شهری و مدرن شده، خود را با سوژه‌هایی «بدوی» و احتمالاً تاریخ‌مصرف‌گذشته روبه‌رو می‌بینند. نکته جالب در این میانه آن است که انسان‌های روستایی و عشایری، در عین مولد بودنشان، توسط مشتی مصرف‌کننده صرف، که به تعبیر مارکس دچار نوعی از خودبیگانگی ناشی از بت‌وارگی کالایی هستند، و از همین روی خودشان نمادهایی بارز از یک بدویت بزک‌شده و بهترین نمونه‌ها برای دریافت معنای توسعه‌نیافتگی‌اند، آن سوژه‌های مولد و خودبنیاد و کالانشده را با خشونتی مخفی به چیزهایی بدوی و توسعه‌نیافته تبدیل می‌کنند، با آنها سلفی می‌گیرند و فخر می‌فروشند.

به هر حال فرصت پرداختن به همه این موارد و نمونه‌های اگزجره در فرهنگ عمومی جامعه ایرانی در اینجا فراهم نیست. غرض از اشاره به این موارد باز هم پررنگ کردن آن «تقابل» است که ابعاد و جنبه‌های گوناگون یافته است و کنشگران و سیاستگذاران فرهنگ عمومی در کشور باید به آن توجه خاص نشان دهند.

۳

در کنار این موارد که جنبه‌های سلبی دارند، پرونده «تقابل در شمال؛ اتوپیای لذت» قطعاً به مواردی ایجابی و اثباتی هم خواهد پرداخت. در این زمینه، در عین حال که باید با نگاهی انتقادی به این تقابل نگاه کرد، نباید از نمونه‌هایی که اساساً این تقابل‌های بی‌معنی، غیرعقلانی و غیرانسانی را در ارتباطات کنش‌مندانه انسانی و عقلانی خود با دیگری هضم کرده‌اند، غافل شد. این‌ها کسانی هستند که نمونه‌هایی از همدلی انسانی را در شکلی عقلانی و به دور از کلیشه‌ها و پیش‌فرض‌ها تجسم بخشیده‌اند و نشان داده‌اند که گذشتن از تقابل‌های غیرانسانی و برتری‌جویی‌های خشونت‌بار و دچار شدن به فرایندهای فخرفورشانه نسبت به دیگری، در دل همین جامعه اتمیزه و دچارشده به فردیت افراطی، اصلاً کار دشواری نیست.

آنها در عین حال با نادیده گرفتن تفاوت‌های ظاهری و فاصله‌های ناچیز، بر اشتراکاتی انسانی دست می‌گذارند که فارغ از همه مشکلات ساختاری و تحمیل شده از بالا یا چپ و راست و… به زندگی انسانی و همدلانه با دیگران، «آری» می‌گویند؛ به چیزی که جامعه امروز ایران بیش از هر زمان دیگری به آن محتاج است.

کد خبر 4560894 علیرضا جباری دارستانی

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: اخبار سیاسی سوریه

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۲۰۵۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اتریش لیوان های پلاستیکی خطوط هوایی خود را به نفت تبدیل می‌کند
 • اختلافی با مربیان زن نداشتم
 • ماشین آلات راه و شهرسازی شاهرود فرسوده است/ ۱۱۲ خودرو از رده خارج
 • اختلافی با مربیان زن نداشتم/ هنوز پولی از فدراسیون نگرفته‌ام
 • عمران خان و شعار تاسیس پاکستانِ جدید
 • فرهنگ صنعتی شدن را نداریم/تحول صنعت در اتوبان علوم انسانی
 • دور شدن از فضای جبهه مشکلاتمان را بیشتر کرد
 • می‌توانستیم آب، برق و سوخت مجانی به مردم بدهیم/ تا 4 ماه دیگر گزارش اصلاح ساختار کشور و بودجه ارائه می‌شود/ 79میلیارد دلار یارانه پنهان می‌دهیم که عمدتا سهم ثروتمندان است/ زندگی پولدارها در ایران، توسط فقرا تامین می‌شود/ چرا مجلس می‌خواهد به هر ایرانی روز
 • عبدی: برنده شهرآورد با یک تیر دو نشان می زند
 • کرمان| تهدیدات دشمنان را باید به فرصت تبدیل کنیم
 • جایگاه کتاب های کمک درسی تضعیف شده است/ شرط موفقیت اجرای طرح خرید خدمات/ در حوزه تبدیل فضا‌ها آموزش‌وپرورش موفق نبوده است
 • سیداحمد خاتمی خطاب به اروپایی‌ها: گور پدر شما با این چک سفید امضای‌تان| لیبرال دموکراسی در حال فروپاشی است| ببینید به معترضان چه برخوردی دارند؛ می‌کشند، مجروح می‌کنند و کور می‌کنند
 • حضرت زینب(س) حجب و عفاف زنانه را به عزّت مجاهدانه تبدیل کرد
 • محور توسکستان بازگشایی شد
 • محور توسکستان به شاهرود بازگشایی شد
 • وظایف و عملکرد اداره کل تدوین لوایح و مقررات/ از تبدیل شدن بیش از ۳۰ لایحه به قانون تا تدوین ۳۸ لایحه و ارسال به مراجع مربوطه/ تعداد ۸۵۱ طرح پژوهشی به انجام رسیده است
 • برنامه های تیم فوتبال ماشین سازی در سال ۹۸
 • بلژیک 3-1 روسیه؛ فروپاشی ارتش سرخ به دست کاپیتان هازارد
 • نتیجه نخریدن خودرو؛ قیمت ماشین به یک ماه پیش برگشت؟!