با یک بام و دو هوایی فعالیت خانه‌های بازی و گسترش روز به روز این مراکز و لزوم احتیاط هر عقل سلیم برای سپردن کودکان به هر مرکز آموزشی و فرهنگی دیگر؛ این سوال برای خانواده‌ها و کارشناسان پیش می‌آید که آیا از خدمات خانه‌های بازی استفاده کنند یا خیر. ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰ استانها خوزستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم  اهواز، همه ما خوب می‌دانیم که دوران کودکی از مهمترین و حساس‌ترین دوران‌های زندگی هر فرد محسوب می‌شود و شکل گیری شخصیت وی مقرون و در گرو آموزش و تربیتی است که در کودکی می‌بینید.

یکی از مولفه‌های تاثیرگزار در آموزش و یادگیری‌ اصول زندگی به کودکان مراکز آموزشی است که کودک در آن اصول زندگی و اجتماع پذیری را می‌آموزد و اکثر کارشناسان نیز بر این باورند که این آموزش‌ها تا رسیدن فرد به سنین بالاتر نیز بر وی و جامعه موثر خواهند بود.

چند سالی است که در کنار مهدکودک‌های شهر مرکز جدیدی به عنوان(( خانه بازی کودکان)) مسئولیت نگهداری و آموزش‌ کودکان را نیز به عهده گرفته است و خانواده‌ها می‌توانند در هر زمانی که مدنظر آن‌هاست کودک‌شان را به این مراکز برای نگهداری بسپارند.

این مراکز عموما با ایجاد فضای شاد و مفرح برای کودکان از آن‌ها در زمان‌های مختلف مراقبت می‌کنند و بعضی از آن‌ها با آموزش برخی حقوق شهروندی به شکل گیری شخصیت آنان و جامعه پذیری کمک می‌کنند اما طبق گزارش‌های رسیده به خبرگزاری تسنیم در اهواز برخی از این خانه‌های بازی فضای نامناسبی را برای کودکان به وجود آورده بودند که بر اخلاق، رفتار، روحیه و شخصیت کودک تاثیر نامناسب داشته و آسیب اجتماعی جدیدی را در حوزه کودکان به وجود آورده‌اند.

محمدرضا عباسی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم درباره خانه‌های بازی کودکان اظهار می‌‎کند: بهزیستی هیچ ارتباطی با این مرکز ندارد و کاملا با ‌آن‌ها مخالف است زیرا بهزیستی متولی مهدهای کودک است اما این مراکز با عنوان خانه‌های بازی خدمات مهد کودک‌ها را ارائه می‌دهند.

وی ‌می‌افزاید: مجوز راه اندازی این خانه‌های بازی توسط شهرداری داده می‌شود، بارها به شهرداری و اماکن تذکر دادیم تا با این مراکز برخورد شود زیرا بر اساس ماده26 مجلس شورای اسلامی تنها دستگاهی متولی راه اندازی مهدکودک سازمان بهزیستی است.

معاونت اجتماعی بهزیستی استان خوزستان با تاکید بر غیرقانونی بودن فعالیت خانه‌های کودک بیان می‌کند: این کار کاملا غیرقانونی است. بنده به طور شفاف نمی‌توانم بگویم که چه موارد و پیامدهای غیر اخلاقی در این مراکز به وجود آمده است اما گزارش شده که در یکی از این مراکز استخر مختلط برای کودکان تدارک دیده شده بود.

وی عنوان می‌کند: ماهیت فعالیت این مراکز مانند مهدکودک است و این امر کارشان را غیرقانونی کرده است. هیچکس نظارتی به محتوای آموزشی که خانه‌های کودک ارائه می‌دهند؛ ندارد اما در مهدهای کودک بهزیستی به طور مستقیم به محتوای آموزشی نظارت دارد.

عباسی با اشاره به استانداردهای دیگر مهدهای کودک می‌گوید: تهویه ساختمان و استاندارهای لازم دیگر در خانه‌های بازی از سوی بهزیستی نظارت نمی‌شوند و این امر به ضرر جامعه هدف خواهد بود همچنین افرادی که در این مراکز به کودکان آموزش می‌دهند معلوم نیست که چه کسی به آنان آموزش داده است و از کجا مدرک مربی‌گری دریافت کرده‌اند.

وی تصریح می‌کند: تفاوت خانه‌های بازی با مهد کودک‌ها و مخالفت اصلی بهزیستی با آن‌ها برای این مراکز نبود نظارت بر محتوای آموزشی است.

معاونت اجتماعی بهزیستی تاکید کرد: بهزیستی آمادگی دارد تا در چارچوب مربوط به قوانین خود این مراکز را به مهدکودک تبدیل کند و براساس ضوابط بهزیستی اگر عمل کنند می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم.

وی ادامه می‌دهد: کودک در طولانی مدت ممکن است در این مراکز آسیب ببیند زیرا ممکن است محتوای آموزشی که ارائه داده می‌شود از سوی هیچ دستگاهی نظارت نمی‌شود.

طبق ماده26 قانون اساسی تنها بهزیستی متولی راه اندازی مهدهای کودک و ارائه آموزش‌های علمی، اجتماعی و شهروندی لازم به تمامی کودکان سطح کشور است اکنون با فعالیت‌ خانه‌های بازی این مراکز به چالشی جدید در سطح جامعه به وجود آمده‌اند که ممکن است به آسیب‌های اجتماعی دامن بزنند.

احمد سراج در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در اهواز درباره فعالیت‌ خانه‌های کودک در اهواز عنوان می‌کند: ماهیت این مراکز خانه بازی یا مهدکودک صرف نیست و با مهدکودک متفاوت است. در مهدکودک‌ها کودکان زیر6 سال پذیرش می‌شوند و در یک دوره زمانی معین تحت آموزش یک مربی معین قرار می‌گیرید.

وی ادامه می‌دهد: خانه‌های بازی اما وظایف آموزشی و فرهنگی را به کودک ارائه می‌دهند. در مجموعه شهری بسیاری آموزش وجود دارد که اگر در سنین کم نهادینه نشوند به بسیاری از معضلات شهری دچار خواهیم شد بنابراین در عمده شهرهای کشور اماکنی وجود دارند که با مجوز شهرداری در سنین کم تا8 سالگی کودک را پذیرش می‌کنند اما می‌بینیم که مهدهای کودک تنها تا6 سالگی کودک را همراهی می‌کنند.

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری با بیان اینکه مقطع سنی خانه‌های کودک و زمان نگهداری کودکان در خانه‌های بازی با مهدکودک‌ها متفاوت است می‌افزاید: آموزش‌هایی مانند ایمنی، مشاغل شهری و به ویژه حقوق شهروندی از طریق بازی به کودکان در خانه‌های کودک ارائه می‌شوند همچنین خانواده در زمان سپردن کودکان به خانه‌های بازی مختار است و معمولا در عصر هر روز می‌تواند به همراه کودک مراجعه کند و کودک را به این مراکز بسپارد.

وی با اشاره به هدف خانه‌های بازی در پرورش کودک بیان می‌کند: برنامه سبک زندگی اسلامی_ ایرانی حتما به کودکان و خانواده‌های آن‌ها ارائه می‌شود و تلاش بر این است با استفاده از حس‌های پنجگانه و مشارکت بالای کودک در آموزش او را با هنجارهای جامعه آشنا می‌کنیم.

ابلاغ دستور نظارت بر خانه‌های بازی از سوی شورای شهر اهواز

سراج در پاسخ به بیان گزارشات واصله به خبرنگار تسنیم درباره برخی امور غیراخلاقی پیش آمده در خانه‌های بازی می‌گوید: از زمانی که بنده سمت معاونت فرهنگی را دریافت کردم همزمانی دستور العملی به شورای شهر مربوط به ساماندهی و واگذاری خانه‌های بازی ابلاغ شد.

وی تصریح می‌کند: پیش از این هیچ دستور العملی در خصوص خانه‌های بازی و نظارت بر عملکرد آن‌ها وجود نداشت. اما اکنون این دستور العمل نحوه اخذ مجوز از معاونت فرهنگی برای خانه‌های کودک مشخص کرده است هر چند در بین خانه‌های بازی مراکزی وجود دارند که به خوبی به مشغول سرویس دهی به خانواده‌ها هستند اما از از سویی دیگر مراکزی نیز وجود دارند که از غفلت شهرداری سوء استفاده کرده‌اند.

سراج با اشاره به ابلاغ و مصوبه جدید شورای شهر به خانه‌های بازی اهواز عنوان می‌کند: شورای عالی واگذاری خانه‌های بازی اکنون تشکیل شده است و در دو مرحله یکی صلاحیت شخص موسس و در مرحله دوم صلاحیت مرکز و تجهیزات خانه بازی کودکان نظارت خواهد کرد.

وی تاکید کرد: همه خانه‌های بازی اهواز باید برای اخذ این مجوز اقدام کنند و هر مرکزی که این مجوز را نداشته باشد غیرقانونی محسوب می‌شود. این خانه‌ها پس از اخذ مجوز از شهرداری به صورت ماهانه چک خواهند شد و در صورت عدم رعایت استاندارد پلمپ می‌شوند.

به گزارش تسنیم، با یک بام و دو هوایی فعالیت خانه‌های بازی و گسترش روز به روز این مراکز تنها راه حل برای ادامه فعالیت این مراکز؛ همکاری شهرداری با بهزیستی برای ادامه فعالیت و نظارت دقیق بر آن‌هاست چرا که بسیاری از خانواده نیز وجود دارند که از فعالیت برخی از خانه‌های بازی کاملا رضایت دارند و از آموزش‌های صحیح فرزندانشان در این مراکز و یادگیری برخی شیوه‌های تربیتی توسط کودک مطمئن هستند.

بی‌شک برخی مراکز نیز وجود دارند که از این فرصت برای جذب کودکان بیشتر از این فرصت سوءاستفاده کرده و فضای نامناسبی را ایجاد کرده‌اند که این خود یکی از دلایل اصلی برای مخالفت فعالیت آن‌ها چه از دید خانواده‌ها و چه بهزیتسی و کارشناسان حوزه کودک محسوب می‌شود.

با نظارت دقیق بر محتوای آموزشی خانه‌های بازی از سوی شهرداری و حتی بهزیستی می‌توان برای عبور از این معضل و تبدیل آن به یک فرصت پل زد تا نه تنها در کار و فعالیت مهدهای کودک دخالت ایجاد نشود بلکه از مناسب و اخلاقی بودن آموزش‌ها نیز اطمینان بیشتری حاصل شود.

 گزارش از زینب مرزوقی

انتهای پیام/ش

R41468/P4001/S6,57/CT7

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

حمیدرضا کرداری سرپرست سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران شد

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۲۴۶۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکمیل و تجهیز «باغ کودک» در کانون فارس
 • همایش تربیتی مربیان طرح شهید بهنام محمدی برگزار شد
 • نگاهی به آورده‌های جشنواره ملی تولیدات مراکز استانهای صدا و سیما در خراسان شمالی
 • قاچاق بیش از 8 میلیون کودک در جهان به عنوان بردگان جنسی
 • قاچاق بیش از ۸ میلیون کودک به‌عنوان بردگان جنسی
 • بهره مندی شش هزار مددجو کمیته امداد استان کرمانشاه از برنامه‌های کانون‌های فرهنگی-تربیتی
 • اجرای طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس استان
 • پاکستان و فرانسه بر گسترش روابط تأکید کردند
 • اجرای طرح تربیتی شهید بهنام محمدی در ۷۷ مدرسه آذربایجان غربی
 • حقوق اعتقادی کودک در لایحه حمایت از حقوق کودکان نادیده گرفته شده است
 • ترجمه خنده های زیبای کودکان
 • شیراز، میزبان یازدهمین اردوی فرهنگی و تربیتی «اکسیژن ۱۱»/ دکتر ارزانی سخنران ویژه مراسم خواهد بود
 • کودکان طلاق؛ سرگردان ها در الگوی تربیتی مادر یا پدر
 • استفاده از خشونت،وحشت و شهوت از عوامل جذب بازی های رایانه ای است/به دنبال نابغه پروری کودکان نباشیم
 • حدود دخالت و شاخص تایید صلاحیت مددکاران بهزیستی نامعلوم است/ حقوق اعتقادی کودک در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نادیده گرفته شده است
 • «اوتیسم» مهمان ناخوانده‌ای که قصد رفتن ندارد
 • «اوتیسم» مهمان ناخوانده‌ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده‌ها از بی‌داد هزینه‌های میلیونی درمان
 • تجلیل از معلمان و دانش آموزان برگزیده در مسابقات قرآن
 • ساختارهای تولید در حوزه کودک و نوجوان قاعده‌مند شده است
 • چه چیزی باعث آبریزش کودک می‌شود؟