کوالالامپور- ایرنا- اقدام دولت مالزی در تهیه لایحه ای برای ارائه به مجلس این کشور به منظور حذف 'اعدام' به عنوان اشد مجازات کیفری از سیستم قضایی این کشور با استقبال سازمان عفو بین الملل، گروهها و فعالان حقوق بشری و برخی دیپلمات های خارجی فعال در مالزی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از برخی منابع رسانه ای فعال در جنوب شرق آسیا درحال حاضر حدود یک هزار و 200 نفر در مالزی حکم اعدام را دریافت کرده اند.


ائتلاف پاکاتان هاراپان به ریاست ماهاتیر محمد که چهاردهمین انتخابات سراسری را در اردیبهشت ماه سال جاری را به پیروزی به نام خود رقم زد، وعده داده بود که حقوق بشر را دراین کشور حفظ و تقویت کند.
اکنون دولت جدید مالزی با تهیه لایحه جدیدی امیدوار است با حذف مجازات اعدام و متوقف کردن احکام اعدام کنونی در سیستم قضایی این کشور تحولی جدید ایجاد کند.
این اقدام مالزی همچنین با استقبال گروههای فعال حقوق بشری و دیپلمات های خارجی روبه رو شده است.
'لیو ووای کئونگ ' وزیر حقوق مالزی اعلام کرد قرار است این لایحه بزودی در مجلس نمایندگان این کشور به شور و بررسی گذاشته شود.
کئونگ خواستار توقف تمام احکام اعدام دراین کشور تا پایان بررسی این لایحه در مجلس و کسب نتیجه نهایی در این زمینه شده است.
طبق گزارش عفو بین الملل در سال گذشته میلادی حدود یک هزار نفر زندانی در سراسر جهان اعدام شدند.
دولت جدید مالزی امیدوار است که نمایندگان این کشور این لایحه حقوق بشری را مورد توجه و تایید قرار دهند.
طبق گزارش اسکای نیوز بیش از یک هزار و 200 نفر از زندانیان در مالزی به دلیل ارتکاب جرایم مختلف از جمله قتل، آدم ربایی، قاچاق مواد مخدر و خیانت حکم اعدام دریافت کرده اند.
آساق**1599**3404

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

لاریجانی: ایران برای گسترش همکاری‌ها با چین آمادگی دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران برای استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی با کشور چین در جهت تحقق و نقش‌آفرینی مشترک آمادگی دارد. ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به چین سفر کرده است، با رئیس، اساتید و دانشجویان دانشگاه "رنمین" این کشور دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرد.

لاریجانی: ایران آماده تقویت روابط با چین استلاریجانی: ایران و چین همیشه ارتباطات نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند

 

متن کامل سخنرانی لاریجانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای لیو وی (Liu Wei)

رئیس محترم دانشگاه رنمین، عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

سلام علیکم

در ابتدا لازم می‌دانم مراتب خرسندی خود را از حضور در جمع فرهیختگان و اندیشمندان محترم چینی در دانشگاه رنمین ابراز نمایم و عید فانوس را به شما تبریک می‌گویم. همچنین آغاز سال جدید چینی، هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین و چهلمین سالگرد اصلاحات و گشایش اقتصادی در چین را به نمایندگی از ملت شریف ایران به شما و ملت چین تبریک عرض می‌نمایم. امیدوارم در دهه جدید از اصلاحات و گشایش همه‌جانبه، شاهد موفقیت و سعادتمندی روزافزون ملت چین و ملت‌های جهان باشیم.

حضار محترم

برخی از کشورهای در حال حاضر تلاش می‌کنند جهان را به سمتی پیچیده و خطرناک سوق دهند تا لرزه بر پایه‌های صلح و ثبات جهانی بیندازند. آنان به دنبال تحمیل الگوهای منسوخ شده تاریخی به ملت‌های متمدن در قرن 21 و تحمیل خواست خودخواهانه خود به دیگر ملت‌ها با هر بهایی هستند، به آسانی به حاکمیت حقوق و مقررات بین‌المللی بی‌اعتنایی می‌کنند و چندجانبه‌گرایی را که زائیده از چندین قرن تجربه خردجمعی است، تخریب می‌نمایند.

قدرت‌های مدعی با انکار حق تعیین سرنوشت ملت‌ها و مداخله در امور داخلی آنان، حاکمیت ملی کشورهای مختلف جهان را به چالش کشیده و با استفاده ابزاری از پدیده‌های شوم نظیر تروریزم، حمایت از افراط‌گرایی، کودتا و توسل ریاکارانه به  استانداردهای بین‌المللی، بی‌ثباتی و هرج و مرج را برای این مناطق به ارمغان می‌آورند. ضمن آنکه از مسئولیت‌پذیری اقدامات خود در قبال سایر ملت‌ها فرار کرده و الگوی برد- باخت را در مناسبات اقتصادی با دیگران دنبال می‌کنند و به منافع متقابل و بهر‌ه‌مندسازی اقتصادی سایر ملل هیچ باوری ندارند.

اما یافتن راه‌حل و ایجاد گشایش برای برون‌رفت از شرایط بغرنج ایجاد شده که توسط قدرت‌های سلطه‌گر به‌وجود آمده، برای ملت‌های متمدن و باستانی نیز ممکن است، زیرا آنان با رجوع به اصالت تاریخی و تمدن غنی خود می‌توانند راهکارهای درستی را به بشریت عرضه می‌کنند. نمونه‌های تاریخی فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد که قدرت‌های مدعی جهانی باید به مطالعه دقیق آن بپردازند تا به وزن و جایگاه تاریخی ملت‌های متمدنی نظیر چین و ایران پی ببرند. احیای روح راه ابریشم باستانی در قالب ابتکار کمربند- راه توسط ملت متمدن و بزرگ چین برای ملت‌های قرن 21 نمونه ارزشمندی از این واقعیات تاریخی و ارمغانی مبارک برای دیگر ملت‌هاست.

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

در یک نگاه اجمالی به فلسفه سیاسی در دوران گذشته پی می‌بریم که:

1. تفکر مارکسیستی تئوری صلح را در نظریه برابری اقتصادی می‌دانست و چون رقابت جزو سرشت انسان‌ها است و این نظریه توجهی به این خواست بشری ننمود، عملا توفیقی در ایجاد صلح و توسعه واقعی نیافت.

2. در تفکر لیبرالیسم به رقابت توجه شد اما از آنجا که نیات سلطه‌گرانه و استعماری را در پناه لیبرالیسم دنبال کردند و دولت حداقلی امکان هدایت مطلوب اقتصادی به سوی عدالت را نیافت، دچار چالش گردید، که نمونه‌های این چالش‌های مردمی را در کشورهای مهد لیبرالیسم مشاهده می‌کنید.

3. نظریه کمربند - راه آن‌گونه که من از کتاب آقای "شی‌جین پینگ" رئیس محترم چین متوجه شدم، صلح جهانی را در بستر توسعه همه‌جانبه و رقابت‌پذیری برای همه ملت‌ها دنبال می‌کند و چون توسعه چین را با توسعه سایر ملت‌ها گره می‌زند از ظرفیت بالایی در ایجاد صلح برخوردار است.

4. گرچه آمریکا با همه توان دنبال شکست این نظریه است، اما برعکس به نظر من این نظریه توانایی شکست رفتارهای ماجراجویانه آمریکا را دارد چون سایر ملت‌ها را شریک این راه قرار می‌دهد.

ابتکار کمربند- راه یادآور روح راه ابریشم باستانی است که بر پایه "صلح، همکاری، گشایش، فراگیری، آموزش و سود متقابل" بنا نهاد شده و شکوه تاریخی ایجاد شده برای ملت‌های مسیر کمربند- راه را تداعی می‌کند. راه ابریشم باستانی از طریق برطرف‌سازی نیازهای معیشتی و اجتماعی ملل، برقراری گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها و انجام سفرهای بازرگانان، به صلح جهانی و رشد تجاری و تقویت پیوندهای مردمی و همزیستی مسالمت‌آمیز بشری کمک شایسته کرده، به‌گونه‌ای که تمدن ایجاد شده بشری در عصر راه ابریشم به میراث مشترک بشری تبدیل شده و امروزه مایه مباهات بشریت شده است.

امروز ابتکار کمربند- راه با محوریت 3 اصل مهم "رایزنی‌های مشترک، منافع مشترک، نقش‌آفرینی مشترک" به برقراری اتصالات و همکاری همه‌جانبه میان ملت‌ها، تأکید بر حاکمیت قانون و حمایت از چندجانبه‌گرایی، تأمین منافع مقابل و همکاری‌های سودمند برد-برد اهتمام ورزیده و پاسخی شایسته به نیازهای عصر کنونی می‌دهد.

در حالیکه برخی از قدرت‌های مدعی جهانی هیچ تلاش واقعی برای توسعه و ثبات ملت‌های در حال توسعه و یا کمتر توسعه‌یافته نمی‌کنند و صرفا به تبلیغات و شعارهای سیاسی بسنده می‌کنند اما کمربند- راه بر نیازهای واقعی ملت‌ها متمرکز شده و به ارتقاء توسعه زیرساخت‌های اساسی جوامع به عنوان اساسی‌ترین نیاز توسعه‌ای کنونی بشریت همت گمارده است. جهانیان نیز به خوبی به سودمندی متقابل این ابتکار پی برده و به نحو شایسته‌ای وارد این ابتکار شده‌اند.

در دنیایی که برخی از قدرت‌های بزرگ با انکار فهم و درک دیگر ملت‌ها به دنبال استیلاء فکری و ارزشی خود بر دیگران هستند و سعی دارند تا تبعیت از به اصطلاح ارزش‌های خود را به عنوان الگوی توسعه‌یافتگی سایر جوامع تجویز نمایند، سعدی شاعر بلند آوازه ایرانی در قرن 7 نیز به خوبی بدان اشاره کرده و بیت معروف "بنی‌آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند" را سروده و مسئولیت‌پذیری انسان‌ها نسبت به همدیگر و سرشت و سرنوشت مشترک بشری را به همگان متذکر شده است.

حضار محترم

در اینجا مایلم تا در بیان اهمیت و جایگاه روح راه ابریشم نزد جمهوری اسلامی ایران به نکاتی اشاره کنم:

1- توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحده رسیده و حاصل مذاکرات طولانی مدت با طرف‌های این توافق منجمله دولت چین است، بارزترین نمادی است که پایبندی عمیق جمهوری اسلامی ایران به روح راه ابریشم و احترام به چندجانبه‌گرایی را نشان می‌دهد چرا که تاکنون 13 بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است. متأسفانه ایالات متحده آمریکا با بهانه‌هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف‌ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می‌کند. هر چند که طرف‌های برجام از پذیرش خواسته نامشروع آمریکا امتناع کردند و به حفظ برجام اهتمام ورزیدند، اما جمهوری اسلامی ایران انتظاری به حق و مشروع از طرف‌های دیگر برجام دارد تا آنان نیز در جهت حفظ این توافق و رعایت چندجانبه‌گرایی، به‌طور کامل و متوازن به تعهدات خود عمل کنند و هرگز زیر بار زورگویی زورگویان نروند.

2- جمهوری اسلامی ایران قویا از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تبعیت کرده و از آن حمایت می‌کند، اما متأسفانه ایالات متحده آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست‌های بین‌المللی و افراط‌گرایی در تلاش برای سرنگونی دولت‌های مستقل و تحمیل رژیم‌های نامشروع در مناطق مختلف جهان می‌نماید. مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.

3- در چهل سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام‌خمینی ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیز ملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود، مقابله ایران با تروریست‌های آدم‌کُش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار از هم پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که با تدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.

اما کیست که نداند، پشتوانه اصلی جریان تروریستی، ایالات متحده است که سال‌ها افغانستان، عراق و سوریه و سایر کشورها را دچار به‌هم‌ریختگی امنیتی نمود. البته برخی کشورهای منطقه نیز دچار این وسوسه فریبکارانه شدند. اما جمهوری اسلامی از ابتدای بحران در این کشورها به عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر از راه‌حل سیاسی حمایت نمود، امروز رژیم صهیونیستی اسرائیل که نمی‌توان نام دولت بر آن نهاد، بلکه به یک بروکراسی شر شباهت بیشتری دارد، ماجراجویانه دنبال آشوب در منطقه خاورمیانه است تا حقوق ملت مظلوم فلسطین را تحت عنوان معامله بزرگ دروغین آمریکایی قرن پایمال نماید. مقابله با این‌گونه اقدام شیطانی نیازمند حرکت دسته جمعی برای مقابله با آن است در غیر اینصورت صلح و ثبات بین‌المللی به طور جدی به مخاطره خواهد افتاد.

زیرا متأسفانه ایالات متحده آمریکا با اتخاذ رویکردی خصمانه نسبت به سایر ملت‌ها در اشکال مختلف اقتصادی نظیر اعمال تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی و فراسرزمینی و اعمال تعرفه‌های تجاری بر محصولات صادراتی کشورها، به دنبال ضربه زدن به دیگر ملت‌ها، منجمله مردم متمدن چین و ایران است که البته موفق نخواهد شد، زیرا در قرن 21 یک‌جانبه‌گرایی لجام‌گسیخته نزد ملت‌ها، به‌ویژه مردم تمدن‌ساز چین و ایران غیرقابل پذیرش بوده و هرگز آن را نخواهند پذیرفت.

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارتقاء صلح، توسعه پایدار و سعادتمندی ملت‌ها و حل و فصل اختلافات به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو و رایزنی‌های مشترک می‌باشد و به سهم خود طی 4 دهه گذشته بیشترین کمک و نقش‌آفرینی را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کرده است.

ما آمادگی کامل داریم تا ظرفیت‌های منحصربه فرد کشورمان در حوزه‌های مختلف همکاری‌های کمربند- راه نظیر حوزه‌های اتصالاتی، زیرساختی، انرژی و غیره را در اختیار کشور دوست چین قرار دهیم تا با هم‌افزایی یکدیگر به سمت ساخت مشترک کمربند- راه و ایجاد جامعه‌ای با سرنوشت مشترک بشری حرکت کنیم. همچنین به نیابت از ملت و نمایندگان مردم ایران، آمادگی مجلس شورای اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی دو کشور ایران و چین برای تحقق و نقش‌آفرینی مشترک در همکاری‌های کمربند- راه را اعلام می‌نمایم.

از دوست و همکار گرامی جناب آقای لی جن شو، رئیس محترم کنگره خلق چین که با دعوت و پذیرایی کریمانه خود فرصت مصاحبت با شما فرهیختگان را نیز فراهم نمودند، سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

انتهای پیام/

R1011202/P/S1,15/CT12 واژه های کاربردی مرتبط علی اردشیر لاریجانی اخبار "چین" نمایندگان مجلس مجلس دهم

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی خود ماست| باید رییس‌جمهوری ساده‌زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی‌هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگر اموال مردم بود| انقلاب

پرسپولیسی‌ها میهمان مسابقه شوتبال شبکه نسیم

کلیدواژه: سياسي مالزي اعدام مجازات

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۲۵۱۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تونسی‌ها اعدام‌های اخیر در مصر را محکوم کردند
 • برگزاری کنفرانس بین المللی جهانی سازی در مالزی
 • تجمع مقابل کنسولگری مصر در استانبول در اعتراض به اعدام ۹ نفر
 • اجرای حکم اعدام ۹ نفر به اتهام ترور دادستان مصر +واکنش ها
 • واکنش جبهه ملی مصر به اعدام ۹ نفر در پرونده ترور دادستان کل
 • عربي21: تجمع فعالان مصري در استانبول در اعتراض به حکم اعدام 9 زنداني مصري
 • ۱۲۰۰ زندانی البرز با عفو رهبری آزاد می شوند
 • اجرای حکم اعدام ۹ نفر به اتهام ترور دادستان مصر
 • کمپینی برای آزادی نبیل رجب
 • اجرای طرح «یک مسجد یک پلیس» در مالزی
 • اعدام 9 نفر به جرم ترور دادستان مصر
 • حکم اعدام ۹ متهم پرونده ترور دادستان کل سابق در زندان قاهره اجرا شد
 • 9 مصری اعدام شدند
 • اعدام ۹ مصری در ارتباط با ترور هشام برکات
 • تلاش مالزی برای محاکمه عاملان کشتار روهینگیایی‌ها
 • فشار گروه‌های حقوق بشری بر اپل و گوگل: اپلیکیشن سعودی را حذف کنید!
 • محکومان عفو شده باید به زندگی اجتماعی سالم برگردند
 • آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های میان ایران و چین/ تضییع حقوق کشورها هدف اصلی رویکرد‌های خصمانه آمریکاست
 • هشدار عفو بین‌الملل نسبت به اعدام ۹ مصری در پرونده ترور دادستان کل