اولین میز سنگ کشور با هدف بررسی و رفع مشکلات صنعت سنگ کشور و نیز رفع موانع صادارت در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور مسئولین کشوری، استانی و فعالین صنعت سنگ ۱۹ کشور در نیم‌ور محلات برگزار شد .

  به گزارش ایسنا،  محمدرضا حاجی پور ، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارن استان مرکزی بعنوان رئیس جلسه درابتدا با معرفی یازدهمین نمایشگاه بین المللی  سنگ ایران گفت: یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور 350 شرکت داخلی و خارجی در فضایی در فضایی حدود 85 هزار مترمربع که شامل 10 هزار متر مربع مسقف و مابقی روباز در بخش های فرآوری سنگ های تزیینی، ماشین آلات فرآوری سنگ، ماشین آلات و تجهیزات معدنی و وسایل مصرفی فعالیت کرده و 13 هزار تن سنگ کوپ از 772 معدن از 18 استان در این نمایشگاه امسال حضور دارند .

 

وی درادامه افزود: برای اولین بار در کشور کمپین حضور 500 معدن سنگ صادراتی کشور در این دوره از نمایشگاه تشکیل شد.

حاجی پور در ادامه درخصوص میزهای تخصصی استان مرکزی  گفت: شش میز صادراتی شامل عایق های رطوبتی، آلومینیوم، گل و گیاه، ساخت ماشین الات صنعتی، انار و میز سنگ در استان مرکزی مصوب شده است. تشکیل میز خدمات فنی و مهندسی هم در دستور کار قرار دارد که با حمایت سازمان توسعه و تجارت بزودی شاهد راه اندازی این میز نیز خواهیم بود .

 

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی در خصوص تصویب مناطق جدید اقتصادی ویژه استان مرکزی بیان کرد: در سال جاری مناطق ویژه اقتصادی گل، سنگ و عایق های رطوبتی جهت شهرستان های محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرارگرفته که با این مصوبه زمینه برای حضور حداکثری در مجموعه بخش معدن و حوزه فرآوری معدنی و سنگ استان مهیا خواهد شد .

 

وی در ادامه افزود: شورای سیاست گذاری سنگ استان با توجه به سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تلفیقی از کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان مرکزی تشکیل و تا کنون 12 جلسه این شورا تشکیل شده است و اقداماتی که در این راستا صورت گرفته براساس پتانسیل های معدنی استان مرکزی و شهرستان محلات است و واگذاری این میز سنگ هم با توجه به همین پتانسیل ها به استان مرکزی و بالطبع شهرستان محلات با یاری سازمان توسعه و تجارت ایران بوده است .

 

حاجی پور در بخش دیگری ازسخنان خود اهداف جلسه را برشمرد و درخصوص اهداف برگزای این جلسه گفت: یکی از اهداف تشکیل میزهای تخصصی حداکثری شدن ارائه و تبادل راهکارهاست  تا از این طریق بتوان شرایطی را فراهم کرد تا نسبت به رفع موانع و مشکلات در حوزه سیاست گذاری ها و بخشنامه و دستورالعمل هایی که می تواند منجر به گشایش رونق تولید و رفع موانع و مشکلات شود گام برداشت .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی همچنین گفت: بررسی کاهش قیمت تمام شده تولید، تامین مواد اولیه، بررسی مسائل و مشکلات فرآیندهای تولید کالاهای صادراتی، اصلاح استانداردهای مورد نیاز ملی و بین المللی، اصلاح اخذ عوارضی که بعضا گریبانگیر بخش صادرات است، اصلاح فرایند صادرات در گمرگات کشور، تاثیر روابط سیاسی با کشورهای دیگر و تاثیر در امر صادرات، مشکلات مالیاتی، مشوق های  لازم جهت بنگاه های کوچک و متوسط و اثر بخشی آن در تشکیل کنسرسیوم های صادراتی، برند سازی که هم اکنون در استان مرکزی و شهرستان محلات توسط صادرکنندگان سنگ  اجرایی شده از اهداف و برنامه های تشکیل این میز تخصصی کشوری در محلات است .

وی تشکیل اتاق فکر و کارگروه های فرعی با توجه به دستور العمل تشکیل میز های تخصصی را مورد اشاره قرارداد و گفت: تشکیل اتاق فکر و کارگروه های فرعی در حاشیه میز تخصصی سنگ کشور می تواند گره گشا بوده و در جهت عارضه یابی و بهبود وضعیت فعلی این صنعت گام های مهمی برداشته شود و موضوعات این جلسه در جهت همین امر است .

در ادامه این جلسه قمری فرماندار شهرستان محلات ضمن برشمردن پتانسیل های شهرستان در صنعت سنگ  گفت: در سال های قبل سالانه 170 میلیون مترمربع پروانه ساخت و ساز صادر می شده ولی هم اکنون این مقدار به یک سوم تقلیل پیدا کرده و با توجه به آنالیز انجام شده توسط کارشناسان بخش ساختمان مبنی بر اینکه هر مترمربع ساختمان یک متر سنگ نیاز دارد، بنابراین با توجه به این آمارها شاهد از دست دادن بخشی از بازار داخلی این محصول هستیم .

 

رئیس ستاد اجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در ادامه با اشاره به وضعیت صادرات این محصول نیز گفت: در بخش صادرات نتوانسته ایم زمینه هایی را چه به لحاظ کیفیت و نیز تنوع محصول در بازارهای مقصد ایجاد کنیم تا در ادامه بتوانیم حضوری قوی در این عرصه در بازار های جهانی داشته باشیم. در حال حاضر سالانه 12 میلیون دلار واردات سنگ به کشور داریم و این امر مبین این امر است که نتوانسته ایم سلایق مشتریان داخلی را نیز درک و مطابق با سلایق آنها کالا تولید کنیم .

 

قمری در ادامه با انتقاد از وضعیت تولیدات صادراتی بیان کرد: متاسفانه در بخش تولیدات صادرات محور دچار مشکل هستیم و نتوانسته ایم سلایق مشتریان خود را تامین کنیم . امروز سنگ کوپی که صادر می شود با محصول فرآوری شده طبق استانداردهای جهانی فاصله نیست. قیمت تمام شده ما نیز بالاست و بنابراین نتوانسته ایم در عرصه رقابت آنچنان که باید حضوری چشمگیر داشته باشیم

.

فرماندار شهرستان محلات فاصله داشتن از تکنولوژی روز را یکی دیگر از نواقص صنعت سنگ در حال حاضر عنوان و بیان کرد: بروز نبودن تکنولوژی فرآوری سنگ مزید بر علت شده و نوسازی این بخش از صنعت کشور مدیریت نشده که بخشی به بخش خصوصی و بخش دیگر این وضعیت به عدم حمایت بخش دولتی مربوط است که آنچنان که باید در کنار فعالین این حوزه نبوده است . نوسازی نیازمند نقدینگی خیلی بالاست وعدم وجود نقدینگی باعث استفاده از دستگاه های قدیمی و مستهلک و در نتیجه پایین آمدن کیفیت تولید می شود و نمی توانیم در بازار جهانی نقش ایفا نماییم .

 

وی در ادامه گفت: برگزاری نمایشگاه های تخصصی باعث ایجاد مزیت صادراتی شده و 45 درصد بازار جهانی سنگ از محل برگزاری همین نمایشگاه های تخصصی در سطح دنیا تامین و نیاز های تجار و مصرف کنندگان برآورده می شود. حضور ما در نمایشگاه های بین المللی و داخلی می تواند این امر را رونق دهد . 

قمری استفاده از تکنولوژی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی  را فرصتی مغتنم برای دستیابی به بازارهای جهانی دانست و گفت: ازاین فرصت بدست آمده نباید غفلت کرد و با استفاده از فضای بوجود آمده و ابزار الکترونیکی می توان نبض بازار را بدست گرفت. امروز 45 درصد تجارت و بازار اقتصاد دنیا در حوزه الکترونیک است و درآمد 12 تریلیون دلاری در حوزه تجارت الکترونیک اتفاق افتاده و باید از این حوزه استفاده کرد زیرا با توجه به وضعیت اقتصادی این فضا در حال حاضر کم هزینه ترین راه برای ورود به بازارهای جهانی است .

 

فرماندار محلات دیدارهای چهره به چهره با اشخاص و شرکت ها و کشورهای هدف صادرات را نیز یکی دیگر از راه های ورود به بازار صادراتی عنوان کرد و گفت: 10 درصد تجارت اقتصادی دنیا نیز از همین طریق محقق می شود و باتوجه به شرایط اقتصادی حال حاضر، این روش نیز یکی از راههای موثر برای صادرات است و از این مسئله غفلت نباید کرد.


انتهای پیام

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

انتقاد نوبخت و واعظی از پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزارتومانی احمدی‌نژاد: این فرد عوام‌فریبی را شروع کرده

هفت نقطه از بدن آقایان که مورد توجه خانم‌ها است

کلیدواژه: استخدام سنگ

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۲۹۶۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بهبود دوباره قیمت سنگ آهن در چین
 • افزایش ظرفیت تولید زغال سنگ/ایران جزو ۱۰ تولیدکننده ریل
 • گیلان میزبان مسابقات چهار جانبه هفت سنگ شد
 • جمع‌آوری ۴۱۰ کیلوگرم سنگ نمک از سطح عرضه در خراسان‌شمالی
 • سازمان‌های مردم‌نهاد در روند تدوین برنامه توسعه محلات پایتخت مشارکت کنند
 • برپایی میز خدمت در مصلی نماز جمعه کرج +فیلم
 • زنگ خطر نابودی محیط‌زیست محلات به صدا درآمد+تصاویر
 • سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاریخ ساسانیان (+عکس)
 • رقابت بانوان استان در مسابقات بین المللی هفت سنگ
 • ثبت احوال استان کرمان یک گام جلوتر از میز خدمت/پهناورترین استان کشور پیشرو در حذف کاغذ از خدمات اداری است
 • سومین دوره مسابقات قرآنی محلات در ۴۰ نقطه از شهر کرج
 • آبشار زیبای "سنگ نو" در دل جنگل‌ + فیلم
 • یک داور، مشاور رئیس فدراسیون تنیس روی میز شد
 • رئیس فدراسیون تنیس روی میز: از بیشتر ورزش‌های ایران جلوتریم
 • ساخت ۳۲ واحد مسکن محرومین در محلات
 • حضور ۲ تیم از کرمان در رقابت‌های لیگ برتر تنیس روی میز
 • مرحله اول لیگ برتر تنیس روی میز بانوان برگزار شد
 • مسابقات تنیس روی میز معلولان استان یزد در میبد برگزار شد
 • ارتباط رودرروی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مخاطبان در میز خدمت
 • 2 بانوی یزدی به تیم ملی بازی هفت‌سنگ در رشت دعوت شدند