اولین میز سنگ کشور با هدف بررسی و رفع مشکلات صنعت سنگ کشور و نیز رفع موانع صادارت در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور مسئولین کشوری، استانی و فعالین صنعت سنگ ۱۹ کشور در نیم‌ور محلات برگزار شد .

  به گزارش ایسنا،  محمدرضا حاجی پور ، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارن استان مرکزی بعنوان رئیس جلسه درابتدا با معرفی یازدهمین نمایشگاه بین المللی  سنگ ایران گفت: یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور 350 شرکت داخلی و خارجی در فضایی در فضایی حدود 85 هزار مترمربع که شامل 10 هزار متر مربع مسقف و مابقی روباز در بخش های فرآوری سنگ های تزیینی، ماشین آلات فرآوری سنگ، ماشین آلات و تجهیزات معدنی و وسایل مصرفی فعالیت کرده و 13 هزار تن سنگ کوپ از 772 معدن از 18 استان در این نمایشگاه امسال حضور دارند .

 

وی درادامه افزود: برای اولین بار در کشور کمپین حضور 500 معدن سنگ صادراتی کشور در این دوره از نمایشگاه تشکیل شد.

حاجی پور در ادامه درخصوص میزهای تخصصی استان مرکزی  گفت: شش میز صادراتی شامل عایق های رطوبتی، آلومینیوم، گل و گیاه، ساخت ماشین الات صنعتی، انار و میز سنگ در استان مرکزی مصوب شده است. تشکیل میز خدمات فنی و مهندسی هم در دستور کار قرار دارد که با حمایت سازمان توسعه و تجارت بزودی شاهد راه اندازی این میز نیز خواهیم بود .

 

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی در خصوص تصویب مناطق جدید اقتصادی ویژه استان مرکزی بیان کرد: در سال جاری مناطق ویژه اقتصادی گل، سنگ و عایق های رطوبتی جهت شهرستان های محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرارگرفته که با این مصوبه زمینه برای حضور حداکثری در مجموعه بخش معدن و حوزه فرآوری معدنی و سنگ استان مهیا خواهد شد .

 

وی در ادامه افزود: شورای سیاست گذاری سنگ استان با توجه به سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تلفیقی از کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان مرکزی تشکیل و تا کنون 12 جلسه این شورا تشکیل شده است و اقداماتی که در این راستا صورت گرفته براساس پتانسیل های معدنی استان مرکزی و شهرستان محلات است و واگذاری این میز سنگ هم با توجه به همین پتانسیل ها به استان مرکزی و بالطبع شهرستان محلات با یاری سازمان توسعه و تجارت ایران بوده است .

 

حاجی پور در بخش دیگری ازسخنان خود اهداف جلسه را برشمرد و درخصوص اهداف برگزای این جلسه گفت: یکی از اهداف تشکیل میزهای تخصصی حداکثری شدن ارائه و تبادل راهکارهاست  تا از این طریق بتوان شرایطی را فراهم کرد تا نسبت به رفع موانع و مشکلات در حوزه سیاست گذاری ها و بخشنامه و دستورالعمل هایی که می تواند منجر به گشایش رونق تولید و رفع موانع و مشکلات شود گام برداشت .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی همچنین گفت: بررسی کاهش قیمت تمام شده تولید، تامین مواد اولیه، بررسی مسائل و مشکلات فرآیندهای تولید کالاهای صادراتی، اصلاح استانداردهای مورد نیاز ملی و بین المللی، اصلاح اخذ عوارضی که بعضا گریبانگیر بخش صادرات است، اصلاح فرایند صادرات در گمرگات کشور، تاثیر روابط سیاسی با کشورهای دیگر و تاثیر در امر صادرات، مشکلات مالیاتی، مشوق های  لازم جهت بنگاه های کوچک و متوسط و اثر بخشی آن در تشکیل کنسرسیوم های صادراتی، برند سازی که هم اکنون در استان مرکزی و شهرستان محلات توسط صادرکنندگان سنگ  اجرایی شده از اهداف و برنامه های تشکیل این میز تخصصی کشوری در محلات است .

وی تشکیل اتاق فکر و کارگروه های فرعی با توجه به دستور العمل تشکیل میز های تخصصی را مورد اشاره قرارداد و گفت: تشکیل اتاق فکر و کارگروه های فرعی در حاشیه میز تخصصی سنگ کشور می تواند گره گشا بوده و در جهت عارضه یابی و بهبود وضعیت فعلی این صنعت گام های مهمی برداشته شود و موضوعات این جلسه در جهت همین امر است .

در ادامه این جلسه قمری فرماندار شهرستان محلات ضمن برشمردن پتانسیل های شهرستان در صنعت سنگ  گفت: در سال های قبل سالانه 170 میلیون مترمربع پروانه ساخت و ساز صادر می شده ولی هم اکنون این مقدار به یک سوم تقلیل پیدا کرده و با توجه به آنالیز انجام شده توسط کارشناسان بخش ساختمان مبنی بر اینکه هر مترمربع ساختمان یک متر سنگ نیاز دارد، بنابراین با توجه به این آمارها شاهد از دست دادن بخشی از بازار داخلی این محصول هستیم .

 

رئیس ستاد اجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در ادامه با اشاره به وضعیت صادرات این محصول نیز گفت: در بخش صادرات نتوانسته ایم زمینه هایی را چه به لحاظ کیفیت و نیز تنوع محصول در بازارهای مقصد ایجاد کنیم تا در ادامه بتوانیم حضوری قوی در این عرصه در بازار های جهانی داشته باشیم. در حال حاضر سالانه 12 میلیون دلار واردات سنگ به کشور داریم و این امر مبین این امر است که نتوانسته ایم سلایق مشتریان داخلی را نیز درک و مطابق با سلایق آنها کالا تولید کنیم .

 

قمری در ادامه با انتقاد از وضعیت تولیدات صادراتی بیان کرد: متاسفانه در بخش تولیدات صادرات محور دچار مشکل هستیم و نتوانسته ایم سلایق مشتریان خود را تامین کنیم . امروز سنگ کوپی که صادر می شود با محصول فرآوری شده طبق استانداردهای جهانی فاصله نیست. قیمت تمام شده ما نیز بالاست و بنابراین نتوانسته ایم در عرصه رقابت آنچنان که باید حضوری چشمگیر داشته باشیم

.

فرماندار شهرستان محلات فاصله داشتن از تکنولوژی روز را یکی دیگر از نواقص صنعت سنگ در حال حاضر عنوان و بیان کرد: بروز نبودن تکنولوژی فرآوری سنگ مزید بر علت شده و نوسازی این بخش از صنعت کشور مدیریت نشده که بخشی به بخش خصوصی و بخش دیگر این وضعیت به عدم حمایت بخش دولتی مربوط است که آنچنان که باید در کنار فعالین این حوزه نبوده است . نوسازی نیازمند نقدینگی خیلی بالاست وعدم وجود نقدینگی باعث استفاده از دستگاه های قدیمی و مستهلک و در نتیجه پایین آمدن کیفیت تولید می شود و نمی توانیم در بازار جهانی نقش ایفا نماییم .

 

وی در ادامه گفت: برگزاری نمایشگاه های تخصصی باعث ایجاد مزیت صادراتی شده و 45 درصد بازار جهانی سنگ از محل برگزاری همین نمایشگاه های تخصصی در سطح دنیا تامین و نیاز های تجار و مصرف کنندگان برآورده می شود. حضور ما در نمایشگاه های بین المللی و داخلی می تواند این امر را رونق دهد . 

قمری استفاده از تکنولوژی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی  را فرصتی مغتنم برای دستیابی به بازارهای جهانی دانست و گفت: ازاین فرصت بدست آمده نباید غفلت کرد و با استفاده از فضای بوجود آمده و ابزار الکترونیکی می توان نبض بازار را بدست گرفت. امروز 45 درصد تجارت و بازار اقتصاد دنیا در حوزه الکترونیک است و درآمد 12 تریلیون دلاری در حوزه تجارت الکترونیک اتفاق افتاده و باید از این حوزه استفاده کرد زیرا با توجه به وضعیت اقتصادی این فضا در حال حاضر کم هزینه ترین راه برای ورود به بازارهای جهانی است .

 

فرماندار محلات دیدارهای چهره به چهره با اشخاص و شرکت ها و کشورهای هدف صادرات را نیز یکی دیگر از راه های ورود به بازار صادراتی عنوان کرد و گفت: 10 درصد تجارت اقتصادی دنیا نیز از همین طریق محقق می شود و باتوجه به شرایط اقتصادی حال حاضر، این روش نیز یکی از راههای موثر برای صادرات است و از این مسئله غفلت نباید کرد.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

هشدارهای واله در بازار سنگ‌آهن

 واله به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده سنگ‌آهن جهان

چین کل نیاز سنگ‌آهن خود را که شامل حدود ۵۶ درصد مصرف این کشور می‌شود از استرالیا و شرکت‌های بی‌اچ‌پی بیلتون، ریوتینتو و فورتسکیو تامین می‌کند؛ قبل از آن شرکت‌های دیگری   وجود داشتند که در بحران سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۴ ورشکست شده و حذف شده یا تولیدشان کاهش پیدا کرد که شرکت‌هایی مانند اطلس آیرون از این قبیل شرکت‌ها هستند، در این میان سهم برزیل از بازار سنگ‌آهن قبلا و تا سال ۲۰۱۵، کمی بیشتر از ۱۸ درصد بود، این در حالی است که این سهم در حال حاضر به ۲۴ درصد رسیده است که از این میزان با توجه به اینکه سه شرکت بزرگ برزیلی وجود دارند که تولید سنگ‌آهن را انجام می‌دهند اولین و مهم‌ترین تولید‌کننده واله است، بعد از آن آنگلو آمریکن که شرکتی برزیلی-انگلیسی است و سومی هم شرکت سی اس آن که شرکتی پرتغالی است؛ تولید واله بیشتر از دو شرکت دیگر است که میزان ۱۸ درصدی را شامل می‌شود، با این حال اگر این عدد ۲۴ درصدی را در نظر بگیریم، کاهش تولید واله یک چهارم بازار سنگ‌آهن چین را تحت پوشش قرار می‌دهد که عدد بزرگی است و بر اساس شواهدی که ریوتینتو و بی.اچ.پی.بیلتون اعلام کرده‌اند، این دو غول بزرگ استرالیایی نمی‌توانند کمبود نیاز واله را به‌طور کامل جبران کنند و نهایتا ۴ درصد از سهم واله را می‌توانند پوشش دهند و نهایتا همچنان بازار با ۲۰ درصد کسری مواجه خواهد بود، این روند باعث خواهد شد که به مرور شاهد افزایش قیمت باشیم.

قدرت فولادسازان چین در تعیین قیمت این نهاده به چه دلیل است؟ کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ‌آهن در پاسخ به این سوال به «دنیای اقتصاد» گفت: در حال حاضر حاشیه سود فولادسازان با افزایش قیمت سنگ‌آهن کاهش پیدا می‌کند؛ به این دلیل که قیمت جهانی فولاد تناسبی با افزایش قیمت سنگ‌آهن ندارد.سال گذشته حاشیه سود فولادسازان چین به تنی ۱۰۰ دلار رسید و در حال حاضر برای اینکه فولادسازان بتوانند حاشیه سودشان را حفظ کنند در مقابل افزایش قیمت سنگ‌آهن مقاومت می‌کنند و از طرف دیگر هم شاهد آن هستیم که بعد از تعطیلات عید شکوفه‌های چین، به‌طور غیرمترقبه و غیرقابل پیش‌بینی بارندگی‌های شدیدی در محدوده جنوب چین اتفاق افتاده که باعث شد فصل بهار چین به تعویق بیفتد و به تناسب آن پروژه‌های ساخت و ساز هم به تعویق افتاد، اگر این اتفاقات رخ نمی‌داد شاید روند افزایش قیمت سنگ‌آهن با یک ثبات نسبی در ماه مارس روبه‌رو‌ بود.از طرف دیگر، فولادسازان هم می‌دانند که تاثیر افزایش قیمتی که در بازار بعد از اتفاق واله رخ داد به‌صورت کوتاه مدت نیست، به این دلیل که اکثر فولادسازان بعد از تعطیلات عید شکوفه‌ها به مدت ۲۱ روز دپوی کافی برای تولید داشتند، چون دقیقا این حادثه در میانه تعطیلات چین رخ داد.

وی در ادامه گفت: سال گذشته که عید شکوفه‌های سال ۲۰۱۸ چین بود، چینی‌ها ترجیح دادند برای ۲۵ روز محصول دپو کنند ولی امسال بر مبنای سیاستی که فکر می‌کردند روند بازار نزولی است ترجیح دادند برای ۲۱ روز یعنی ۴ روز کمتر از مدت زمان قبلی دپو کنند، در این میان حادثه‌ای که در مورد سد باطله واله اتفاق افتاد غیر قابل پیش‌بینی بود و معادلات را به هم زد و باعث شد روند بازار تغییر پیدا کند، به‌طور کلی در حال حاضر که به اواخر ماه مارس نزدیک می‌شویم، نشست سران حزبکمونیست موجب دستیابی بازار به یک تعادل نسبی است، همه ساله که این نشست برگزار می‌شد شی جین پینگ پروژه‌های بسیاری را معرفی می‌کرد که شامل ساخت شهرک‌های صنعتی بزرگ در محدوده شهرهای اصلی تا ادامه پروژه جاده ابریشم جدید می‌شد، ولی امسال به علت تنش‌های اقتصادی و جنگ تجاری که بین چین و آمریکا رخ داد، رئیس‌جمهور چین از معرفی پروژه‌های جدید امتناع کرد و در واقع تمرکز شی جین پینگ بیشتر روی افزایش سرانه مصرف فولاد در چین است، ولی در این میان یکسری سیاست‌های احتیاطی را نیز در نظر گرفته است، چرا که از آن سو دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شخص قابل پیش‌بینی نیست و نگرانی شی جین پینگ در برهه کنونی این است که تا زمانی که این قرارداد روی کاغذ نهایی نشده هر اتفاقی رخ دهد.

این در حالی است که گمانه‌‌زنی‌هایی مبنی بر این وجود دارد که اگر آن قرارداد نهایی شود ممکن است پروژه‌های مهمی از سوی شی جین پینگ معرفی شود که تاثیر هیجانی روی افزایش قیمت سنگ‌آهن و فولاد بگذارد، این در حالی است که روند فعلی در بازار سنگ‌آهن و فولاد چین این‌گونه است که با نزدیک شدن بیشتر به انتهای ماه، نیاز فولادسازان چین به سنگ‌آهن بیشتر می‌شود چرا که مدت انقضای زمان دپوی آنها رو به پایان خواهد رفت.با توجه به اینکه بنادر چین همیشه دپوی حدود ۱۴۰ میلیون تن سنگ‌آهن را دارد، فولادسازان چین ترجیح می‌دهند که از دپوی بنادر به جای محموله‌های دریایی خرید کنند، اما این روند هم به نوسانات قیمت بازمی‌گردد، زمانی که قیمت در بازار ثبات ندارد خریداران از خرید دریایی واهمه دارند؛ خریداران سنگ‌آهن چین اگر از استرالیا خرید کنند به فاصله یک روز و اگر از برزیل خرید کنند به فاصله ۴۵ روز و اگر از ایرانخرید کنند به فاصله ۲۱ روز محموله‌هایشان به چین می‌رسد، با توجه به این فاصله‌های زمانی این خریداران نگران آن هستند که خریدهایشان اتفاق بیفتد و در این فاصله قیمت‌ها افت کنند و همین موضوع باعث تمایل آنها به خرید از بنادر می‌شود.

      

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: استخدام سنگ

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۲۹۶۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دفع فوری سنگ کلیه با روش خانگی
 • درمان خانگی برای سنگ کلیه
 • انفجار کم‌سابقه یک شهاب‌سنگ بزرگ بر فراز دریا
 • با این ترفند‌ها از درد سنگ کلیه خلاص شوید
 • ریزش سنگ در سوادکوه حادثه آفرید
 • آمادگی ستاد اسکان نوروزی فرهنگیان محلات در نوروز ۹۸
 • برپايي و استقرار ميز خدمت در مصلي نماز جمعه رشت
 • افزایش درآمدهای دانش‌بنیان/ کاهش وابستگی به شهریه
 • نابودی سه سوته سنگ کلیه با ترفندهای خانگی
 • نشست تخصصی با موضوع نقش حوزه علمیه در گام دوم انقلاب در اهواز برگزار می شود
 • سنگ کلیه با خوردن چه غذا‌هایی بروز می‌کند؟
 • افت کیفی تنیس روی میز اردبیل/دوره‌های آموزشی افزایش یابد
 • نیازمند بانک اطلاعات کامل از محلات استان یزد هستیم
 • عدم وجود زیرساخت‌های مناسب دلیل افول سطح تنیس روی میز اردبیل است
 • علت شیوع سنگ کلیه در کودکان چیست؟
 • ورزشکارمهابادی قهرمان مسابقات سنگ نوردی شمالغرب کشور
 • هشدار! پشت میز کارتان ناهار نخورید
 • اعزام 500 نفر از بسیجیان محلات استان اردبیل به مناطق عملیاتی جنوب کشور
 • اجرای طرح تحول محلات باهدف اشتغال جوانان