فاطمه حسینی در توضیح یک صدو‌سی و نهمین نشست اتحادیه بین المجالس جهانی(IPU)، گفت: پارلمان‌های کشورهای مختلف سالانه در دو اجلاسیه (ابتدای فصل بهار و پاییز) به بررسی محورهای گوناگون پنج کمیته تخصصی این اتحادیه می‌پردازند و تجارب خود در سطح پارلمان‌های دنیا را به اشتراک می‌گذارند.

برگزاری 139 نشست IPU با شعار رهبری پارلمان‌ها در ارتقاء صلح و توسعه در عصر نوآوری و تغییرات فناوری

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 139 نشست IPU در ژنو از شنبه بیست یکم مهرماه تا پنج‌شنبه 26 مهرماه برگزار خواهد شد، تصریح کرد: نشست پیش رو با شعار «رهبری پارلمان‌ها در ارتقاء صلح و توسعه در عصر نوآوری و تغییرات فناوری» برگزار می‌شود، نمایندگان اعزامی علاوه بر شرکت در مجمع عمومی در کمیته‌های دائمی" صلح و امنیت بین‌الملل"، "توسعه پایدار و تجارت"، دموکراسی و حقوق بشر"، "امور سازمان ملل متحد" و " اجلاسیه زنان و جوانان" و نشست" آسیا پاسفیک و پنل‌های تخصصی در این اجلاس حضور پیدا خواهند کرد.

وی افزود: در مجمع عمومی اجلاس پیرامون «رهبری پارلمان‌ها در ارتقاء صلح و توسعه در عصر نوآوری و تغییرات فناوری»، هیت های شرکت‌کننده در مورد چگونگی تاثیرگذاری پارلمان کشورها بر مسیر توسعه فناوری، مذاکرات دو یا چند جانبه، تسهیل دیپلماسی، رفع مشکل سواد دیجیتالی بحث و بررسی می‌کنند.

تصویب ماده اضطراری و نقش ایران در ارایه پیشنهادات تاثیرگذار جهانی

حسینی تصریح کرد: تصویب ماده اضطراری یکی از اقدامات و ابعاد مهم در IPU است، در اجلاسیه‌های سالانه ماده اضطراری مرتبط با تحولات اخیر سطح جهانی به تصویب جمع می‌رسد. پیشنهادات برای تصویب به عنوان ماده اضطراری باید از تناسب لازم با تحولات جهانی زمان برگزاری اجلاس برخوردار باشند. همچنین این موضوع باید دغدغه جهانی باشد تا در مجمع عمومی امکان رأی آوری داشته باشد.

این نماینده در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در طول چهار اجلاسیه گذشته ایران نقش موثری در تصویب ماده اضطراری داشته است، در صد و سی و ششمین اجلاسیه در بنگلادش ماده اضطراری در خصوص «قحطی و خشکسالی در بخش‌های از آفریقا و یمن» به تصویب رسید. موضوع یمن در پیشنهاد اولیه ماده اضطراری نبود و با نقش فعال ایران این پیشنهاد ترکیبی مصوب شد.

وی ادامه داد: این ماده به جهت قحطی و محکومیت عاملان درگیری مطرح و مورد نظر موافق کشورها قرار گرفت. در صد و سی و هفتمین اجلاس بین‌المجالس روسیه ماده اضطراری در رابطه با حمایت از مسلمانان روهینگیا میانمار به جهت همزمانی فاجعه جهانی در روهینگیا با برگزاری اجلاس به تصویب رسید. هفت کشور مسلمان این پیشنهاد را مطرح و با کمک قابل توجه ایران به تصویب رسید.

رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس جهانی، تصریح کرد: در صد و سی و هشتم اجلاسیه که در ژنو برگزار شد، موضوع حمایت از فلسطینیان به تصویب رسید زیرا جهانیان نسبت به موضوع انتقال پایتخت ایالات متحده به بیت‌المقدس واکنش نشان داده بودند لذا به موجب تصویب ماده اضطراری بحث حمایت از فلسطینیان مورد توجه قرار گرفت.

حضور در اجلاس IPU با هدف فعال‌سازی دیپلماسی پارلمانی

حسینی معتقد است: هیات اعزامی IPU از فرصت حضور در جلسات مذاکره دو جانبه بین کشورها نیز استفاده می‌کند، این جلسات بستری برای فعال‌سازی دیپلماسی پارلمانی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: حضور و شرکت در اجلاس IPU فرصتی است برای توسعه روابط دوستی، افزایش بستر همکاری بین کشورها و اشتراک گذاری تجربیات است، بر اساس انتخاباتی که در مجلس شورای اسلامی انجام گرفت ترکیب شورای اجرایی بین المجالس از صحن انتخاب شدند. هیات اعزامی در اجلاس برای ایفای در شان این ماموریت تلاش خواهند کرد.

رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین‌المجالس جهانی پارلمان ایران در پایان یادآور شد: هیات اعزامی در این دور از اجلاس شامل خانم پروانه مافی، آقایان علی‌اصغر یوسف‌نژاد، مصطفی ذوالقدر، محمدباسط درازهی، علی نجفی خوشرودی و اسفندیار اختیاری در این اجلاسیه شرکت و در هر کدام از کمیته‌های تخصصی حضور پیدا می‌کنند . همچنین اقای کاظم جلالی به عنوان نایب رئیس کمیته اجراییIPU شرکت می کنند، نمایندگان ایران در تمامی کمیته ها شرکت فعال خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ در اجلاسیه صد و سی و هفتم رئیس جدید اتحادیه بین المجالس انتخاب و در بین گروه منطقه‌ای آمریکا لاتین بین اروگوئه و مکزیک، رقابت صورت پذیرفت که هر دو یک نماینده زن پارلمانشان را جهت ریاست معرفی کردند در مجمع عمومی انتخابات صورت گرفت که در نهایت خانم گابریلا کوئواس بارون از مکزیک رئیس این اتحادیه را بر عهده گرفت. مارتین چانگانگ از کامرون نیز دبیر کل اتحادیه را بر عهده دارد.

گفتنی است؛ اعضای هیئت رئیسه شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس (IPU) 6 شهریور ماه سال جاری انتخاب شدند و بر این اساس، سیده فاطمه حسینی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان جوانترین و نخستین نماینده زن برای رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس(IPU) برگزیده شد.

همچنین علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری در مجلس به عنوان نایب رئیس اول و محمدباسط درازهی نماینده مردم سراوان در مجلس به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند. محمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده فسا در مجلس نیز به عنوان دبیرکل شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس (IPU)، پروانه مافی نماینده تهران در مجلس به عنوان خزانه دار، مهدی فرشادان نماینده سنندج به عنوان دبیر اول و جلیل مختار نماینده آبادان به عنوان دبیر دوم انتخاب شدند.

منبع: تابناک

خبر بعدی:

نفت، سعادت ملی و صلح جهانی

تهران- ایرناپلاس- مظفرالدین‌شاه که پس از حدود 40 سال انتظار، بر تخت پادشاهی قاجار تکیه زد، دو امضای تاریخ‌ساز از خود به جا گذاشت؛ «امتیازنامه دارسی» و «فرمان مشروطه». دو امضایی که در گذر زمان قرادادهای نفتی و وکلای مردم را روبه‌روی هم قرار دارد و در نهایت به ملی شدن صنعت نفت ایران ختم شد.

در اسناد تاریخی می‌خوانیم که بین دولت اعلاحضرت شاهنشاهی و ویلیام دارسی تبعه انگلستان، امتیازنامه‌ای در سال 1280 امضا شده که بر اساس آن، اکتشاف، استخراج و آماده‌سازی برای انتقال و فروش گاز طبیعی، نفت، قیر و موم طبیعی به‌صورت انحصاری در تمام وسعت ممالک ایران به‌جز ولایات شمالی به مدت 60 سال به دارسی داده می‌شود.

در مقابل، دارسی برای بهره‌برداری از منابع نفتی اجازه یافت شرکت یا شرکت‌هایی را تأسیس کند. 20 هزار لیره نقد و 20 هزار لیره سهام پرداخت شده را به دولت ایران بدهد و سهم ایران از خالص منافع فروش نفت، سالانه 16 درصد باشد. بعد از اتمام قرارداد نیز دارایی‌های شرکت یا شرکت‌های تأسیس شده به دولت ایران واگذار شود.

هفت سال بعد از این قرارداد، اولین عملیات استخراج موفقیت‌آمیز در مسجد سلیمان انجام شد.

شادی نفتی مردم ایران

این قرارداد پس از حکومت قاجار در زمان رضاشاه نیز ادامه داشت با این تفاوت که پهلوی به دنبال افزایش سهم ایران از عایدات نفتی بود و برای رسیدن به این هدف، وارد مذاکراتی با دولت انگلیس شده بود. مذاکراتی که تا سال 1311 به نتیجه دلخواه دولت ایران نرسیده بود و حتی به کاهش پرداختی شرکت نفت ایران و انگلیس به دولت ایران رسیده بود. موضوعی که بعضی منابع تاریخی آن را موجب عصبانیت رضاشاه و لغو یک‌طرفه این قرارداد می‌دانند.

مجلس شورای ملی نیز با این استدلال که قرارداد دارسی در زمانی پیش از تأسیس نظام مشروطه در ایران امضا شده تصمیم دولت را تأیید کرد. مقالات پژوهشی که با استفاده از اسناد و منابع تاریخی، قراردادهای نفتی ایران را مورد مطالعه قرار داده‌اند با استناد به اخبار روزنامه ایران در آذر 1311 می‌نویسند:

«از قرار راپورت‌های واصله از نظر وصول الغای قرارداد دارسی، اهالی ولایات کلاً با نهایت شعف و سرور مقدم به انعقاد مجالس جشن و چراغانی در شب گذشته شده‌اند.»

حتی روزنامه ایران با یادآوری 27 رجب، سالروز مبعث پیامبر (ص) و تقارن آن با روز الغای قرارداد دارسی، این واقعه را نشان عملی بزرگ در تاریخ خواند که یادگارهای شوم گذشته را نابود کردند.

لغو قرارداد دارسی، به عقد قرارداد جدیدی با دولت انگلیس منجر شد که به تاریخ انعقاد آن یعنی قرارداد 1933 معروف است. در این قرارداد، حق امتیاز 16 درصدی لغو شد. سهم ایران این بار به‌جای منافع حاصل از فروش، به میزان استخراج گره خورد به این صورت که به ازای هر تن نفت استخراج شده، 4 شیلینگ طلا به ایران بپردازد. حداقل میزان استخراج سالانه 5 میلیون تن برآورد شده بود.

همچنین مبلغ دو میلیون لیره طلا بابت بدهی‌های معوقه و حق امتیاز سال گذشته از دیگر موارد تعهدآور طرف انگلیسی بود. مدت زمان قرارداد جدید، 30 سال در نظر گرفته شد.

ممنوعیت امتیازدهی به خارجی‌ها

حدود 15 سال بعد، در سال 1326 مجلس شورای ملی قانون دادن امتیاز نفتی به خارجی‌ها را ممنوع اعلام کرد. یکی از دلایل این تصمیم، درخواست‌های شوروی و انگلیس پس از جنگ جهانی دوم بود. شوروی به دنبال امتیاز نفت شمال و انگلیس به دنبال افزایش سهم خود از نفت جنوب بود.

بعد از این تصمیم مجلس و برای تعیین وضعیت قرارداد 1933 قرارداد الحاقی بین دولت ایران و شرکت نفت ایران و انگلیس در سال 1328 امضا شد که به قرارداد گس-گلشائیان معرف است. گس نماینده شرکت انگلیسی و گلشائیان وزیر دارایی قرارداد 1933 را با شرایطی که در ادامه می‌آید به مدت 30 سال تمدید کردند و سهم ایران نیز از چهار شیلینگ به ازای هر تن به 6 شیلینگ افزایش یافت.

این قراردادی بود که دولت امضا کرد. دولت محمدرضا شاه متفاوت با دولت زمان قاجار بود و امضاهایش نیاز به تأیید و تصویب مجلس شورا داشت. مجلس به این قرارداد رأی نداد. کمیسیون نفت با بررسی مفاد این قرارداد نتیجه گرفت که قرارداد الحاقی برای استیفای حقوق مردم ایران کافی نیست و در نهایت این قرارداد نتوانست نظر مجلس را تأمین کند و تصویب نشد.

نفت ملی

بررسی مشروح مذاکرات کمیسیون نفت مجلس شورای ملی نشان می‌دهد اولین بار همزمان با بررسی قرارداد الحاقی بود که اعضای کمیسیون از ملی شدن نفت ایران سخن گفتند. لفظ ملی شدن نفت را اولین بار سید ابوالحسن حائری‌زاده در سومین جلسه کمیسیون نفت که در هفتم شهریور 1329 به ریاست محمد مصدق در حال برگزاری بود به کار برد:

«من عقیده دارم با این اوضاع و احوال دنیا، اگر یک دولت و مجلس متحدی داشتیم می‌توانستیم صنعت نفت را ملی بکنیم و امتیاز خودمان را از اجانب بگیریم و به ممالکی که احتیاج دارند به نفت بتوانند از ما بخرند و ما هم بفروشیم.»

این ایده‌ای بود که توسط کمیسیون پیگیری شد و با امضای اعضای کمیسیون نفت، تصویب در مجلس شورای ملی و در نهایت تأیید مجلس سنا، به‌صورت قانون درآمد.

متن قانون ملی شدن صنعت نفت در 29 اسفند 1329 از سعادت ملت ایران و تأمین صلح جهانی می‌‎گوید:

«به ‌نام سعادت ملت ایران و به ‌منظور کمک به تأمین صلح جهانی، امضاکنندگان ذیل پیشنهاد می‌نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثناء ملی اعلام شود یعنی تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری در دست دولت قرارگیرد.»

پس از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت، قانون اجرایی آن نیز در اردیبهشت سال بعد یعنی 1330 در 9 ماده تصویب شد که بر اساس آن، دولت از شرکت سابق نفت انگلیس و ایران خلع ید کند. کلیه خریداران محصولات شرکت نفت ایران و انگلیس پس از این هم می‌توانند به مقدار خرید سابق خود و نرخ عادلانه بین‌المللی، خرید نفت از ایران را ادامه دهند و برای مقادیر مازاد، در صورت تساوی شرایط در خرید حق تقدم خواهند داشت.

این قانون برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز هم برنامه‌ریزی کرده بود به این صورت که برای تبدیل تدریجی متخصصین خارجی به متخصصین ایرانی، در هر سال عده‌ای محصل به طریق مسابقه برای فرا گرفتن رشته‌های مختلف معلومات و تجربیات مربوط به صنایع نفت به خارج از کشور فرستاده خواهند شد و هزینه تحصیل آن‌ها از عواید نفت پرداخت خواهد شد.

منابع:

*درخشان، مسعود (1392)، «ویژگی‌های مطلوب قراردادهای نفتی: رویکرد اقتصادی- تاریخی به عملکرد قراردادهای نفتی در ایران»، پژوهشنامه اقتصاد انرژی ایران، دوره 3، شماره 9، صص 113-53

*دهکردی کریم، سلیمانی و وحیدی‌راد، میکائیل (1389)، »«مذاکرات نفتی ایران و انگلیس و تجدیدنظر در قرارداد دارسی در دوره رضاشاه»، تاریخ ایران (پژوهشنامه علوم انسانی)، شماره 6، صص 100-71

*صوت مذاکرات کمیسیون مخصوص نفت مجلس شورای ملی، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۲۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات باعث فراموشی شهرهای کوچک می‌شود
 • استاندارهمدان: تلاش داریم میزبان اجلاس جهانی طبیعت گردی شویم
 • بررسی وضعیت فعالیت‌های قرآنی در محلات/ از فعالیت انجمن‌ها تا لزوم همدلی بیشتر جامعه قرآنی
 • از عشق آباد تا برزیلیا
 • فراز و فرود ملی شدن نفت ایران
 • دلیل عدم حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی از نگاه مراکش
 • رهاورد وزیر اقتصاد از سفر به چین
 • ◄ اجرای مانور طرح اضطراری کامل در فرودگاه زاهدان
 • تربیت ۱۲ هزار حافظ قران کریم در سال ۹۷ / نهمین جشنواره حدیث در سال جدید
 • چین و ایران به دنبال توسعه مبادلات
 • نشست خبری نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی
 • خبر ویژه / حمله با ماده محترقه به خانه زن تنها در خیابان زمزم
 • فرزند آیت‌الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد
 • حضور بازنشستگان در نهاد ریاست جمهوری با چه مجوزی است؟/فائزه هاشمی: اگر بابا بود FATF در مجلس تصویب می‌شد/اولین جابجایی در قوه‌قضاییه
 • اسکان اضطراری مردم گنبدکاووس در ۱۴ سالن/ تخلیه روستاهای پایین‌دست سد گلستان و حاشیه رودخانه‌ها
 • تصویب الگوی مصرف برق و گاز طبیعی در شورایعالی انرژی
 • تقدير نماينده مجلس و فرماندار از مدير جهاد کشاورزي
 • تشریح نتایج سفر هیات اقتصادی وزارت کشور به استان خراسان شمالی
 • عکاسانِ بدهکار به تاریخ