بررسی های اخیر نشان می دهد که صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده از سوی برخی مراکز ردیابی تانکرهای نفتی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فوربس، دولت آمریکا نسبت به افزایش قیمت نفت و بنزین در ایالات متحده در نتیجه تحریم بخش نفت و گاز ایران نگران است؛ البته دولت ترامپ اعلام کرده که در حال بررسی معافیت های تحریم واردات نفت خام ایران برای برخی از کشورهای بزرگ وارد کننده نفت است.

دولت ترامپ باید نگران میزان نفت ایران باشد که همچنان در بازار جهانی وجود دارد و حتی بعد از اعمال تحریم ها در چهارم نوامبر هم ادامه خواهد داشت.

بر همین اساس، داده های جدید از صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی یعنی سپتامبر نشان می دهد که صنعت نفت ایران همچنان مستحکم به کار خود ادامه می دهد؛ ضمن اینکه گزارش ردیابی تانکرهای نفتی حاکی از آن دارد که صادرات نفت ایران به بسیاری از مقاصد خیلی بیشتر از آنچه است که تصور می شود. وب سایت TankerTrackers یک سرویس آنلاین برای رصد تانکرهای نفتی در سرتاسر جهان است که معمولا این کار را از طریق ماهواره انجام می دهد.

این سرویس آنلاین صادرات و ذخیره نفت ایران را از سال ۲۰۱۵ میلادی رصد کرده است. واردات نفت ایران به هند بین ماه اوت تا سپتامبر تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفتی ایران در این بازه زمانی ۱۴.۹۷ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که این یعنی کاهش قابل توجهی در صادرات نفت ایران به هند صورت نگرفته است.

بر پایه این گزارش، حرکت صادرات نفت ایران به آن اندازه ای که رسانه ها می گویند کاهش پیدا نکرده و صادرات ایران در ماه سپتامبر حداقل دو میلیون بشکه در روز بوده که در حقیقت به نسبت ماه اوت افزایش نشان می دهد.

منبع: تابناک

خبر بعدی:

تولید نفت خزر می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد

مدیرعامل شرکت نفت خزر گفت: با توجه به وجود ذخایر هیدروکربوری در خزر، در صورت تغییر مطلوب قیمت جهانی نفت و امکان‌پذیر شدن مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی، تولید نفت در خزر نه تنها از حیث سیاسی و ژئوپلیتیکی حائز اهمیت است، بلکه توجیه اقتصادی هم خواهد داشت.

 

 

به گزارش «انرژی امروز» از شرکت ملی نفت ایران، علی اصولی اظهار کرد: با توجه به توافق روسای جمهور پنج کشور حوزه دریای خزر و همچنین امضای تفاهم‌نامه روسای جمهوری ایران و آذربایجان، هم‌اکنون در کنار سایر مذاکرات، در حال پیگیری تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی با کشور آذربایجان هستیم و به این منظور جلسه‌ مشترکی نیز در همین ماه برگزار خواهد شد.

 

وی درباره روند پیشروی مذاکرات دو طرف گفت: به هر حال نخستین باری است که دو کشور می‌خواهند در بلوکی که صددرصد متعلق به هیچ‌کدام نیست، فعالیت کنند و کار با پیچیدگی‌های زیادی همراه است، ضمن اینکه شرایط جهانی بازار نفت هم به‌طور طبیعی، فعالیت‌های توسعه‌ای در آب‌های عمیق را تحت‌تاثیر قرار داده، به‌ویژه دریای خزر که حوزه‌ای خاص و محصور است.

 

اصولی با بیان اینکه ایران در مذاکرات از مزیت‌هایی برخوردار است، توضیح داد: یک مزیت، نیروی متخصص ایران است که به اعتقاد کارشناسان شرکت سوکار، از نقاط قابل اتکای کشورمان در فعالیت‌های نفتی دریای خزر است. کارشناسان شرکت سوکار گمان می‌کردند متخصصان ایرانی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، در بخش آب‌های عمیق از تجربه بالایی برخوردار نیستند، اما پس از جلساتی که با کارشناسان و متخصصان شرکت نفت خزر داشتند روی این مزیت ایران تاکید کردند.

 

نفت خزر؛ تابع سیاست‌های کلان وزارت نفت

 

وی گفت: با توجه به وجود ذخایر هیدروکربوری در خزر، در صورت تغییر مطلوب قیمت جهانی نفت و امکان‌پذیر شدن مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی، تولید نفت در خزر نه تنها از حیث سیاسی و ژئوپلیتیکی حائز اهمیت است، بلکه توجیه اقتصادی هم خواهد داشت.

 

مدیرعامل شرکت نفت خزر درباره اثرپذیری فعالیت‌های این شرکت از تحریم‌ها عنوان کرد: طبیعی است در چنین شرایطی شرکت نفت خزر هم همچون سایر بخش‌ها با کندی فعالیت‌ها روبه‌رو شده و توسعه میدان‌ها فعلا در اولویت نیست، البته این تصمیم لزوما ناشی از کم‌رنگ شدن حضور شرکت‌های خارجی یا موانع پیش روی برجام نیست؛ سیاست فعلی شرکت ملی نفت ایران در شرایط کنونی بر این مبناست و ما نیز تابع سیاست‌های کلان صنعت نفت هستیم.

 

مذاکره با شرکت‌های داخلی و خارجی

 

اصولی این سیاست را در شرایط کنونی، سیاست درستی خواند و افزود: صنعت نفت ما با وجود برخورداری از ذخایر فراوان در جنوب کشور که سبقه صدساله در برداشت از آن دارد و با توجه به هزینه و ریسک حداقلی کار در این بخش، بدیهی است بر میدان‌های جنوبی اعم از خشکی و دریایی تمرکز کند. توسعه ساختارهای میدان‌های نفتی در خزر با توجه به ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، در صورت مشارکت و جذب سرمایه و فناوری خارجی مقرون به صرفه خواهد بود، اما با این حال ما به اقدامات، مذاکرات و برنامه‌ریزی‌های خود ادامه می‌دهیم تا هر زمانی که سیاست توسعه در دستور کار قرار گرفت، مقدمات کار برای شروع فعالیت‌ها فراهم باشد.

 

وی در توضیح بیشتر گفت: با توجه به ویژگی‌های دریای خزر از جمله عمیق و بسته بودن این دریا و همچنین نداشتن سابقه همکاری ایران در فعالیت‌های اکتشافی و توسعه‌ای در آب‌های عمیق، ضرورت حضور شرکت‌های بین‌المللی با فناوری بالا به منظور کاهش ریسک عملیات در این دریا ضروری به نظر می‌رسد و ما نیز به دنبال استفاده از این فرصت هستیم، اما فعالیت خود را محدود به حضور شرکت‌های خارجی نکرده‌ایم و موازی با مذاکره با این شرکت‌ها، با شرکت‌های داخلی نیز در حال مذاکره هستیم.

 

کار در آب‌های عمیق خزر، سرمایه و فناوری می‌خواهد

 

اصولی بر صحبت اخیر خود مبنی بر اینکه «نفت خزر معطل خارجی‌ها نمی‌ماند» تاکید و تصریح کرد: در صورتی که تصمیم برای توسعه ساختارهای نفتی دریای خزر قطعی شود، معطل خارجی‌ها نمی‌مانیم. اگر در زمان تحریم‌های قبلی، در مدت دو سال توانستیم به کشف نفت در آب‌های عمیق خزر برسیم، هم‌اکنون با توجه به تجربه قبلی و دانش به‌دست آمده از سوی متخصصان داخلی می‌توانیم با هزینه‌های پایین‌تر و در مدت زمان خیلی کمتر در خصوص ساختارهای نفتی خزر اقدام‌های عملیاتی انجام دهیم. البته منظور من این نیست که با اتکای صرف به شرکت‌های داخلی می‌توان به هدف تکمیل زنجیره اکتشاف، تولید، فرآورش و انتقال نفت از خزر دست یافت. همه می‌دانیم کار در آب‌های عمیق خزر به سرمایه و فناوری‌های پیشرفته نیاز دارد. در هر حال همکاری با شرکت‌های خارجی هزینه فعالیت و زمان را برای ما کاهش می‌دهد، ضمن اینکه بهره‌وری را هم بالا می‌برد، اما در دنیای امروز هیچ چیز منحصر نیست و سطح تعاملات در دنیا به قدری گسترده شده که می‌توان حتی با وجود تحریم‌ها کار را به روش‌هایی دنبال کنیم.

 

مدیرعامل شرکت نفت خزر در عین حال یادآور شد: فعالیت‌های نفت خزر به قراردادهای سیاسی و بین‌المللی گره نخورده است، اما هنر مدیریت این است که بتواند از مولفه‌های سیاسی، امنیتی، بین‌المللی و فرصت‌های دیپلماتیکی که مقامات سیاسی برای کشور ایجاد می‌کنند حداکثر استفاده را ببرد. ما نیز پس از برجام به دنبال این بودیم تا از همکاری با شرکت‌های بین‌المللی در راستای تحقق اهداف‌مان یعنی به‌کارگیری فناوری نوین و افزایش بهره‌وری استفاده کنیم، اما این به آن معنا نیست که فعالیت‌های‌مان را به قراردادهای سیاسی و بین‌المللی محدوده کرده‌ باشیم.

 

شرکت‌های ایرانی توانمندتر شده‌اند

 

اصولی ادامه داد: ایران در سال ۱۳۹۱ و در اوج تحریم و محدودیت‌های بین‌المللی و صرفا با اتکا به توانمندی‌های داخلی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های نیروی انسانی و لجستیکی، موفق شد برای نخستین بار بدون حضور شرکت‌های خارجی، با اکتشاف در دریای خزر به نفت برسد. این اتفاق دوباره در سال ۱۳۹۳ یعنی قبل از اجرای برجام نیز تکرار شد، به این صورت که با حفاری موفق دومین چاه اکتشافی، اکتشاف قبلی نفت در خزر تایید شد. ما تنها در یکی از لایه‌های میدان سردارجنگل حداقل ۲ میلیارد بشکه نفت ذخیره درجا داریم که ۵۰۰ میلیون بشکه آن قابل استحصال است.

 

وی درباره توانمندی شرکت‌های ایرانی توضیح داد: امروز شاهدیم وضع شرکت‌های ایرانی نسبت به پنج سال قبل بسیار بهتر شده و شرکت‌هایی در حوزه داخل داریم که می‌توانند مستقیم یا غیرمستقیم با شریک شدن با شرکت‌های خارجی فعالیت‌های مدنظر ایران را در دریای خزر انجام دهند، همچنین شرکت‌هایی داریم که می‌توانند در حوزه اکتشافی نیز فعالیت کنند. البته تعداد شرکت‌های ایرانی در این بخش محدود است و ما هم باید ریسک هزینه و زمان را با توجه به کم‌تجربگی شرکت‌های ایرانی در این بخش بپذیریم. در مذاکراتی هم که با شرکت‌های خارجی داشته‌ایم، به آنها گفته‌ایم که باید با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

 

به‌روزرسانی ناوگان دریایی خزر

 

اصولی در ادامه، در پاسخ به این سوال که آیا برنامه اورهال سکوی امیرکبیر هم در قالب توسعه میدان دنبال می‌شود؟، عنوان کرد: تصمیم شرکت ملی نفت ایران بر این است. البته از آنجا که سکو در پایانه نکا ساخته شده، اورهال سکو در این پایانه امکان‌پذیر است، اما با توجه به استفاده از تجهیزات پیشرفته در ساخت این سکوی عظیم ۱۵ هزار تنی، برای تعمیرات به تامین برخی تجهیزات از خارج کشور نیاز خواهیم داشت. در عین حال، به فراخور امکانات موجود، مشغول به‌روزرسانی ناوگان دریایی شرکت هستیم. 

 

وی با بیان اینکه سکوی امیرکبیر و سه شناور کاسپین، جزو سرمایه‌های گرانبهای شرکت ملی نفت ایران در منطقه خزر و کشور به شمار می‌رود و حتی این مزیت، یکی از ظرفیت‌هایی بود که در کنار ظرفیت سرمایه انسانی شرکت نفت خزر، در مذاکرات ایران و آذربایجان، مورد توجه قرار گرفت، ادامه داد: سکو و شناورهای ایرانی در دریای خزر یکی از سرمایه‌های خوب ایران است، به نحوی که بارها درخواست اجاره آن مطرح شده، اما به دلیل اولویت فعالیت این سکو در ایران، تصمیمی برای اجاره آن به کشورهای همسایه نداریم.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۴۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۶ هزار لیتر فرآورده نفتی خارج از شبکه در اشتهارد کشف شد
 • بخشی از ذخایر نفتی و گازی ایران توسعه پیدا نکرده است
 • پیش‌بینی رتبه 1 ذخائر نفتی برای ایران
 • مشکلات بر سر راه صادرات‌کنندگان فرآورده‌های نفتی غیریارانه‌ای
 • تغییر پارادایم در بازار نفت
 • نبود حساب ارزی، چالش نفت در بورس
 • تحفه ‌های سعودی برای مشتـریان نفت ایران
 • قبل از برجام نفت بیشتری می‌فروختیم
 • از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی تا دلایل بنیادی، رفتاری و تکنیکالی/ پیش بینی بازدهی ۵۰درصدی بورس تا خرداد ماه/ اردیبهشت ۹۸ و سررسید معافیت‌های نفتی نقطه عطف بازار
 • از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی تا دلایل بنیادی، رفتاری و تکنیکالی/ پیش بینی بازدهی ۵۰ درصدی بورس تا خرداد ماه / اردیبهشت ۹۸ و سررسید معافیت‌های نفتی نقطه عطف بازار
 • جابجایی ۶۱ میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/صادرات ۲۸ میلیون تن کالای غیرنفتی
 • پلمپ ۲ کارواش کامیون‌های حمل مواد نفتی در ماهشهر
 • 2 واحد آلوده کننده محیط زیست به مواد نفتی درماهشهر پلمپ شدند
 • کنترل ارتش ملی لیبی بر بزرگترین میدان نفتی این کشور
 • نقشه 4 مرد خبیث برای دزدیدن لوله های نفتی در اهواز
 • حرکت پرشتاب قلب اقتصاد نفتی ایران در مدار اقتصاد مقاومتی
 • بازخوانی وضعیت نفتی ایران درخزر
 • رسانه استرالیایی از ثبات صادرات نفت ایران خبر داد
 • بازخوانی وضعیت نفتی ایران در خزر