به گفته موسسه‌های بین المللی انرژی، ایران بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری در دنیا است، اما به گفته همین موسسه‌ها نتوانستیم، جایگاه قابل توجهی در حوزه پالایش برای خودمان دست‌وپا کنیم.

به طوری که بزرگترین پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های دنیا در اختیار کشورهایی است که منابع نفت و گاز ندارند، یا به میزان بسیار کم از این نعمت خدادادی بهره مندند.

برای مثال ژاپن و کره به ترتیب 98 و 100 درصد از نفت خام پالایش شده در پالایشگاه‌های خود را وارد می‌کنند. همچنین آلمان و ایتالیا به ترتیب 96 و 93 درصد از ظرفیت پالایشی خود را از طریق واردات تامین می‌کنند.

در این میان، کشور چین که بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان است، 63 درصد از نفت پالایش شده خود را وارد می‌کند و همان طور که در شکل 1 مشاهده می‌شود 37 درصد خوراک پالایشگاه هایش (4.5 میلیون بشکه از 12 میلیون بشکه ظرفیت پالایشی) را از میادین نفتی داخلی خود تامین می‌کند.

شکل 1- افزایش ظرفیت پالایشی و مصرف فرآورده‌های نفتی در چین، از سال 1993 تا 2016

در این شکل دو نکته مهم نهفته است که باید به آن توجه کرد:

ظرفیت پالایشی چین از سال 1993 تا 2018 همواره صعودی بوده است و این به این معنی است که صنعت پالایش برای کشور چین یا سودده بوده است یا استراتژیک است؛ در غیر این صورت این کشور روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کرد.

از طرف دیگر همان طور که در شکل1 نیز مشاهده می‌شود، نفت وارداتی چین عمدتا از کشورهای دورافتاده نسبت به این کشور مانند عربستان سعودی، آنگولا، عمان، عراق و ایران که هزاران کیلومتر با چین فاصله دارند تامین می‌شود، پس صنایع پالایش و پتروپالایش حتی با اضافه شدن هزینه‌های حمل، بازهم صنایع زیان‌دهی نیستند.

ظرفیت پالایشی و پتروپالایشی کره جنوبی نیز همانطور که در شکل 2 مشاهده می‌شود در دهه‌های گذشته همواره صعودی بوده است. کره جنوبی از این صنعت به عنوان یک سودآوری مناسب همراه با اشتغال زایی و توسعه صنعتی در سایر حوزه‌ها استفاده می‌کند؛ به این ترتیب که نفت خام را مازاد بر نیاز خود از کشورهای خاورمیانه وارد کرده و به تبدیل آن به فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمیایی می‌پردازد.

شکل 2- افزایش ظرفیت پالایشی و مصرف فرآورده‌های نفتی در کره جنوبی، از سال 1990 تا 2018

اما در کشور ما جمله معروف «پالایشگاه سازی سود ده نیست» 20 سال است که کشور را در این زمینه راکد نگه داشته است و همین مسئله موجب می‌شود که آمریکا گاه‌به‌گاه به تحریم نفتی ایران دست بزند. سوال اینجاست که آیا واقعا پالایشگاه سازی برای ایران سود ده نیست و برای سایر کشورها سودده است؟!

بخشی از پاسخ این سوال در نسل جدید پتروپالایشگاه‌های توسعه یافته در جهان است. پتروپالایشگاه واحدی است که از ادغام پالایشگاه و پتروشیمی و ساخت واحدهای فرآیندی آنها در کنار یکدیگر به وجود آمده است و سوددهی بالاتری نسبت به پالایشگاه دارد. امادر ایران پالایشگاه‌ها قدیمی هستند و عمر متوسط پالایشگاه‌های ایران به 60 سال می‌رسد. بنابراین طرح‌های جدید پتروپالایشی نظیر پتروپالایشگاه آناهیتا و جاسک سودده هستند، اما با ترجیع‌بند زیان‌ده بودن با یک چوب رانده می‌شوند و همین باعث شده است که بهایی به آنها داده نشود، تامین مالی آنها انجام نمی‌شود و وابستگی ایران به کشورهای دیگر همچنان باقی مانده است.

این گزارش حاکی است، روزنامه دنیای اقتصاد در پنجم تیرماه 97 طی گزارشی اعلام کرد گزارش‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا حاکی از ادغام‌ها و ائتلاف‌های معنادار شرکت‌های فعال در صنایع پالایش و پتروشیمی با یکدیگر است.

همچنین وب‌سایت «هیدروکربن پروسس» نیز در گزارش ماه سپتامبر 2017 خود به بررسی روند توسعه صنایع پتروشیمی در جهان پرداخته و نوشته است:

افزایش ادغام عملیات پالایش و پتروشیمی یک روند مهم جهانی در سال‌های اخیر بوده و پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز سهم بالایی از سرمایه‌گذاری‌های این صنعت معطوف به این حوزه باشد. اکثر چنین پروژه‌های ادغامی در مناطق آسیا و خاورمیانه در حال اجرا هستند.

بر‌اساس گزارش‌های منابع بین‌المللی بزرگ‌ترین پروژه‌های پتروپالایشی آینده جهان عبارتند از:

- تکمیل ساخت پارک شیمیایی الجبیل عربستان به ارزش 20 میلیارد دلار

- سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد دلاری شرکت چند ملیتی دانگوت در نیجریه

- سرمایه‌گذاری مشترک ۱۰ میلیارد دلاری شرکت چینی نورینکو و شرکت آرامکو عربستان، سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری در استان ژجیانگ در شرق چین و همچنین ساخت مجتمع ۲۴ میلیارد دلاری در جزیره چوسان.

- پروژه ۴۰ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت هند در استان باهارات

- پروژه ادغامی پتروپالایشی پتروناس مالزی به مبلغ ۲۷ میلیارد دلار

- پروژه ۱۳ میلیارد دلاری شرق دور روسیه

- پروژه ۱۶ میلیارد دلاری الزور کویت

- پروژه ۶ میلیارد دلاری مشابه در منطقه الدقم عمان.

از طرفی مقام معظم رهبری در صحبت‌های ابتدای سال خود در نوروز 94 در حرم مقدس رضوی به تشکیل «نهضت کاهش خام فروشی» دستور داده و فرمودند: «یکی از کارهای لازم نهضت کاهش خام فروشی است. ما باید کاری کنیم که خام فروشی به تدریج کاهش پیدا کند تا اینکه به کلی از بین برود، باید ارزش افزوده ایجاد کرد، بانک‌ها می‌توانند نقش ایفا کنند.

به همین دلیل لازم است تا به طور دقیق وضعیت پالایشگاه های شرق آسیا که مقصد صادراتی نفت ایران هستند مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد که در گزارش های آتی به این موارد به طور تفصیلی خواهیم پرداخت.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

افزایش قیمت نفت همزمان با تعطیلی پالایشگاه آرامکو عربستان و تحریم‌های آمریکا

به گزارش ایلنا به نقل از اس اند پی گلوبال، کاهش تولید و عرضه نفت توسط کشورهای اوپک و اعضای غیراوپک و همچنین تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث افزایش قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۱۹ شده است.

اوپک به منظور جلوگیری از افزایش بی‌رویه عرضه با برخی از تولیدکنندگان نفت مانند روسیه توافق کردند که تولید نفت را به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

در همین حال ایالات متحده به دلیل مقابله با رشد بی‌رویه قیمت‌ها، عرضه نفت خود را بالا برده‌ است.

تولید نفت در سکوهای نفتی ایالات متحده به ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ۲ میلیون بشکه افزایش داشته است.

این منجر به افزایش شدید ذخایر نفتی ایالات متحده شده است. در حال حاضر ذخایر نفت خام ایالات متحده به ۴۴۸.۵ میلیون بشکه افزایش یافته‌ است.

قیمت نفت وست تگزاس ایالات متحده در حال حاضر به ۵۷. ۳ دلار در هر بشکه رسیده‌ است. این در حالی است که عربستان سعودی اعلام کرده‌ که پالایشگاه آرامکو که ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز را دارد به طور موقت تعطیل می‌کند.

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

کلیدواژه: ایران پالایش گاز ژاپن نفت آلمان ایتالیا واردات چین خوراک عربستان عراق کره جنوبی صنعت اشتغال خاورمیانه جهان پتروشیمی اقتصاد انرژی مالزی مقام معظم رهبری نوروز صنعت نفت ایران ساخت پالایشگاه پالایشگاه سازی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۴۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی شد
 • قرارداد ۸۲ میلیارد دلاری چین با کویت برای ساخت شهر ابریشم
 • خریدار پالایشگاه نفت کرمانشاه متولی کار شیرفروشی بوده!
 • افتتاح فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس مشارکت بانک تجارت
 • ژاپنی‌ها خواستار شفافیت برای خرید نفت ایران شدند
 • دختران راه یاب ملل مریوان پالایش گاز ایلام را از پیش رو برداشتند
 • آیا دزدی ۲ میلیارد دلاری آمریکا از ایران بر می‌گردد؟
 • فرجام دزدی ۲ میلیارد دلاری آمریکا از ملت ایران
 • آیا دزدی ۲ میلیارد دلاری آمریکا از ایران برمی‌گردد؟
 • وزیر صنعت: تلاطم بازار خودرو ربطی به خودروسازان ندارد؛ بومی‌سازی ۱۰۰ درصدی در آینده‌ای نه‌چندان دور/ وزارت اقتصاد: حداکثر تورم امسال ۲۷.۸ درصد/ ضرر ۶.۳ میلیارد دلاری روسیه از اعمال تحریم‌ها
 • فرجام دزدی ۲ میلیارد دلاری رژیم آمریکا از ملت ایران؟
 • چین و آرامکو قرارداد 10 میلیارد دلاری امضا کردند
 • قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری چین و آرامکو عربستان
 • چین و آرامکو عربستان قرارداد 10 میلیارد دلاری امضا کردند
 • بن سلمان سراغ مشتریان نفتی بزرگ ایران رفت
 • از افتتاح پالایشگاه خلیج فارس تا معامله پذیر شدن سهام عدالت/ بلیط پروازهای نوروزی گران نمی شود
 • عربستان سراغ مشتریان نفتی بزرگ ایران رفت
 • نفت کثیف کالیفرنیا گران شد
 • پول فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از کجا قرار است بیاید؟