به روایت برخی متخصصان، تحریم در دنیای امروز یک ابزار سیاستی حکومت‌داری محسوب می‌شود که گرچه به‌ندرت با موفقیت همراه بوده، به تواتر در طول تاریخ با اهداف گوناگون، از بیان نارضایتی تا درخواست برای تغییر سیاست در کشورها اعمال شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از خبرآنلاین، پس از خروج عهدشکنانه رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام، این پدیده و پیامدهای مواجهه با آن به یکی از موضوعات پردغدغه در حوزه عمومی تبدیل شده است؛ به‌ویژه استراتژی مواجهه با ترامپ یا آمریکای دوران ترامپ در دستور کار سیاست‌مداران کشور قرار گرفته است.

در این میان، مرور تاریخی تجربه کشورهای دیگری که با دشمنی عهدشکن مقابله کرده‌اند، می‌تواند کمک شایانی به یادگیری سیاستی باشد.

یکی از این تجارب بی‌شک رویکرد وینستون چرچیل، نخست‌وزیر انگلستان (1955-1951)، برای مقابله با هیتلر بوده است. چرچیل که پس از زیر پاگذاشته‌شدن توافق‌نامه مونیخ و حمله آلمان نازی به بلژیک، هلند و فرانسه به سِمت نخست‌وزیری انگلستان برگزیده شد، با اصرار رهبران حزب محافظه‌کار (نویل چمبرلن، ادوارد وود) برای مذاکره با هیتلر مواجه شد. چمبرلن و وود بر این باور بودند که تنها چیزی که می‌تواند جلوی هیتلر را بگیرد گفت‌و‌گو، گفت‌وگو و گفت‌وگو است.

بر همین اساس، اصرار داشتند که از طریق ایتالیا (موسولینی) مذاکرات صلح با هیتلر پیگیری شود. پاسخ چرچیل به این اصرار، کوتاه و گویا بود: «فقط وقتی با هیتلر مذاکره می‌کنم که یک حمله شکست‌خورده به انگلستان داشته باشد». دلیل اتخاذ این استراتژی نیز مشخص بود؛ هیتلر به مذاکره یا گفت‌وگوی استراتژیک که در اصطلاح از آن به‌عنوان «چانه‌زنی بزرگ» نیز یاد می‌شود، پایبند نبود. مذاکره بدین معناست که مسائل مهم و کلان مورد بحث یا اختلاف دو کشور یا بازیگران اصلی، به‌طور هم‌زمان روی میز گذاشته و روی آنها توافق‌هایی شود. سیدحسن نصرالله تعبیر جالبی درباره برخی مذاکرات دارد...

او در مصاحبه‌ای که در سال 95 با شبکه المیادین داشت، گفته بود: «ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانانش می‌خواهند آنچه را با جنگ به دست نیاوردند، بدون جنگ به دست بیاورند!». این نوع مذاکره همان است که چرچیل از انجام آن با هیتلر بر حذر بود. شاید بتوان شرایط فعلی ایران و آمریکا را نیز این‌چنین تفسیر کرد. زمانی که ترامپ عهدشکنی کرده است و از توافق‌نامه برجام خارج شده است، آیا مذاکره با او تأمین‌کننده منافع ملی کشور و مصالح مردم است؟

شاید مفید باشد در اینجا اشاره داشته باشیم که آن سیاست خارجی چرچیل با یک سیاست مشخص داخلی تکمیل می‌شد؛ هرکس کار خودش را انجام دهد. چرچیل در نطق تاریخی خود در مجلس عوام انگلستان در تاریخ چهارم ژوئن 1940 می‌گوید: «اگر همه ما وظایف خود را به‌‌درستی انجام دهیم و هیچ تدبیری مورد بی‌توجهی و فراموشی واقع نشود و بهترین تدابیر و ترتیبات لازم اتخاذ شود، آن‌گاه موفق خواهیم شد که از سرزمین خود دفاع کنیم».

نقل است که وقتی راننده چرچیل مسیر کوتاه اما ورود ممنوع را برای رسیدن سریع‌تر به جلسه‌ای مهم انتخاب کرد، افسر راهنمایی‌‌ورانندگی با تأکید بر اینکه «هم ماشین و هم نخست‌وزیر و هم من وظیفه‌ام را خوب می‌شناسیم» در حین بمباران ماشین نخست‌وزیر را جریمه می‌کند تا چرچیل با اطمینان بگوید: «جنگ را می‌بریم، چون قانون حاکم است و خیابان‌های لندن با وجود بمباران سنگین دشمن با قانون اداره می‌شود». در واقع از دیدگاه این سیاست‌مدار برجسته تاریخ، آرامش، برقراری قانون و جاری‌بودن نظم مهم‌ترین عامل پیروزی کشوری در زمان جنگ است.

همین‌جا و در چارچوب ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب باید به یک نکته مهم نیز اشاره شود. معمولا تحریم‌ها با محدودکردن فعالیت‌های عادی بازار، انگیزه‌هایی قوی برای اعمال فسادانگیز و مجرمانه فراهم می‌کنند؛ همان‌طور که پیتر آندریاس (2005) نشان داده است که تحریم‌های تجاری باعث ایجاد جرائم سازمان‌یافته و شبکه‌های قاچاق بین‌المللی می‌شوند.

تحریم‌ها نه‌تنها موجب تضعیف‌شدن حاکمیت قانون در کشور هدف می‌شوند، بلکه سازمان‌های نظارت و حاکمیت قانون را در کشورهای هم‌مرزی نیز تضعیف می‌کنند. با این وصف و با عنایت به نکته بالا باید متذکر شد که شرط موفقیت کشور در دوران سختی و محدودیت‌های اقتصادی، برقراری آرامش درونی در کشور، پایبندی به قواعد اجتماعی و ارتقای اعتماد اجتماعی بین مردم و دولتمردان است.

ذکر تجربه تاریخی وینستون چرچیل در مواجهه با هیتلر نه با نیت تجویز الگوی حکومت‌داری چرچیل برای ایران امروز، بلکه با این هدف است که نشان داده شود در شرایط بحران و سختی و جنگ، مسیری که ملت‌ها را به پیروزی می‌رساند، تقویت انسجام درونی و مقابله متحدانه و مدبرانه با دشمن عهدشکن است. ایرانیان نیز این تجربه را دارند؛ وقتی همه با هم بودیم از جنگ تحمیل‌شده از سوی صدام پیروز بیرون آمدیم.

منبع: دانا

خبر بعدی:

تلاش دستگاه قضایی برای احیای یکی از بزرگترین واحدهای تولید لبنیات در گلستان/ راهکار‌های کمک به این واحد تولیدی ارائه شد

خبرگزاری میزان- در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان که با حضور مدیران بانک‌های استان تشکیل شد، مشکلات یکی از کارخانه‌های بزرگ فرآورده‌های لبنی شهرک صنعتی مینودشت بررسی و راهکار‌های کمک به این واحد تولیدی ارائه شد.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان به همراه اعضای ستاد اقتصاد مقاومت استان از شهرک صنعتی مینودشت بازدید کرده تا مشکلات واحد‌های تولیدی این شهرک را بررسی کنند.

هاشمیان در این بازدید در جمع فعالان اقتصادی با تاکید بر حمایت دستگاه قضایی از تولیدکنندگان واقعی گفت: هیچ یک از قضات ما حق صدور رای توقیف تاسیسات و خط تولید واحد‌های تولیدی و صنعتی را ندارد و اجازه اجرای آرای این چنینی را نخواهیم داد.

وی با بیان این که توقف تولید برای پرداخت بدهی شرکت‌ها راه عاقلانه‌ای نیست، افزود: تنها راه پرداخت بدهی‌ها، ادامه تولید است و برای جلوگیری از تضییع حقوق طلبکاران، در دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان، تضمین‌ها و تعهد‌های کافی از صاحبان این واحد‌های تولیدی گرفته می‌شود تا پس از تولید و فروش محصولات، بدهی‌های خود را بپردازند.

رئیس کل دادگستری استان گلستان در ادامه از برخورد با تعدادی از مدیران بانکی استان به علت دریافت سود‌های نامتعارف و اقدام برخلاف بخشنامه‌های بانک مرکزی هم خبر داد و گفت: دادستان مرکز استان مامور رسیدگی به این موضوع است و برای مدیرانی که به جای کمک به تولید، سنگ اندازی می‌کنند پرونده تشکیل می‌دهد.

گفتنی است در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گلستان که با حضور مدیران بانک‌های استان تشکیل شد، مشکلات یکی از کارخانه‌های فرآورده‌های لبنی شهرک صنعتی مینودشت بررسی و راهکار‌های کمک به این واحد تولیدی و احیای آن ارائه شد.

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۵۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهکار تقویت ارزش پول ملی، رونق تولید ملی است
 • در مواجهه با تمدن غرب، کدام استراتژی را باید دنبال کنیم؟
 • اختصاص بودجه خاص به مرزها تنها راهکار ارتقاء امنیت مرزی است
 • تکیه بر ظرفیت و توان داخلی راهکار رسیدن به اقتصاد مدنظر رهبری است
 • مادورو: ما از هر مذاکره‌ای استقبال می‌کنیم
 • از هر مذاکره‌ای استقبال می کنیم/ قدرت مردمی ما بزرگ و بسیار نظام مند است
 • برداشتن تحریم‌ها از تیم مذاکره کننده طالبان؛ محور رایزنی‌ها خلیلزاد و کابلوف
 • راهکار جدی برای مقابله با پدیده زوال درختان بلوط نداریم
 • بررسی مشکلات ۲ واحد تولیدی با هدف حمایت از تولید ملی/ راهکار‌ها و تصمیمات مقتضی برای رفع موانع تولید اتخاذ شد
 • مشکلی برای تامین ارز دارو وجود ندارد
 • مذاکره حتی با عربستان
 • عابدی: دولت مشکلی برای تامین ارز دارو ندارد
 • سناتور گراهام: قدرت ترامپ کره شمالی را به میز مذاکره آورد
 • تقویت اقتصاد مقاومتی راهکار مقابله با تحریم های غرب است
 • اعتراض‌ها باید مناسب و تأثیرگذار باشد/ در تربیت نسل جوان موفق بوده‌ایم
 • هنجارسازی؛ راهکار حمایت از تولید داخلی
 • راهکار اجرائی برای کمک به ایجاد و توسعه اشتغال یادداشتی از مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون
 • خط حزب الله شماره ۱۷۳: نه آنارشیسم، نه محافظه‌کاری
 • مدیریت جهادی راهکار عملی شدن بیانیه گام دوم است/ بستر ورود جوانان به فضای مدیریتی ایجاد شود/ نمایندگانی انتخاب کنیم که وامدار کسی نباشند