ساعاتی پیش و طی مراسمی، کاروان‌های جهادی سلامت برکت احسان به یک هزار نقطه از مناطق محروم کشورمان اعزام شدند؛ آغاز ماموریتی که اهداف بزرگی برای آن تعریف شده و سرآغاز ماموریت بزرگی در خدمت رسانی به محرومان کشورمان است.


به گزارش شریان نیوز،ساعاتی پیش و طی مراسمی، کاروان‌های جهادی سلامت برکت احسان به یک هزار نقطه از مناطق محروم کشورمان اعزام شدند؛ آغاز ماموریتی که اهداف بزرگی برای آن تعریف شده و سرآغاز ماموریت بزرگی در خدمت رسانی به محرومان کشورمان است.

ستاد اجرایی فرمان امام(ره) که از یک دهه پیش با تاسیس «بنیاد برکت»، اهدافی مانند توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته در سرلوحه امور خود قرار داد و به موفقیت‌هایی چشمگیری -از جمله احداث یک هزار مدرسه برکت در سراسر کشور و آغاز پروژه احداث یک هزار مدرسه دیگر- نائل آمد، در تازه ترین اقدام خود، ارائه خدمات سلامت به محرومان را در دستور کار خود قرار داده است.

رویدادی که صبح امروز و با برگزاری مراسمی با حضور دکتر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) کلید خورد و طی آن، مخبر در تشریح اهداف شکل گیری و اعزام کاروان‌های سلامت احسان گفت: مهمترین خدمت و تکلیف نهادها و دستگاه‌های کشور، خدمت به مردم است و باید نهضت خدمت‌رسانی به مردم با محوریت مردم برپا شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که بسیج سازندگی شکل گرفت، امام خمینی(ره) فرمودند ما به دنبال بسیج ۲۰ میلیونی هستیم؛ در آن زمان کل جمعیت ایران ۳۰ میلیون بود و این سخن امام بدین معنا بود که مردم مسئول همه امور کشور هستند.

وی در ادامه واقعه عاشورا را نمودی عینی از توجه به مردم و خواست ایشان خواند و افزود: امام حسین(ع) در جریان واقعه صلح امام حسن (ع) قرار داشتند و تا شهادت این حضرت در تبعیت کامل از امام زمان خود بودند. ایشان پس از شهادت امام حسن(ع) و تا زمان زنده بودن معاویه که ده سال به طول انجامید، همچنان به عهد صلح پایبند بودند و معتقدم که اگر نبود دعوت کوفیان، ایشان تصمیم دیگری می‌گرفتند. یعنی هرچند نصب امام از سوی حق تعالی صورت می گیرد، اما خواست مردم هم تأثیرگذار است. یعنی در اعمال امامت هم محوریت مردم تأثیرگذار است؛ حاکمیت با تقاضای مردم ممکن می‌شود و بر این اساس بود که امام خمینی(ره) پس از فوت آیت الله بروجردی مسئولیتی را در حوزه بر عهده نگرفتند و زمانی به صحنه آمدند که مردم از ایشان برای رهبریت انقلاب اسلامی درخواست کردند.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد: بخشی از نحوه جانشینی ولی فقیه مربوط به سازوکارهای نائبیت امام زمان (عج) می‌شود و بخشی از آن به محوریت مردم در نظام حکومتی باز می‌گردد. اگر دستگاه‌های حاکمیتی در کشور در جهت منافع مردم حرکت نکنند، نمی‌توانند از سوی آنها نیابت داشته باشند. بر این اساس است که می‌گوییم باید نهضت خدمت رسانی به مردم با محوریت مردم برپا شود و کاروان های جهادی سلامت برکت احسان بر این اساس شکل گرفته‌اند.

مخبر در ادامه با تاکید بر اینکه در چهل سال اخیر توانسته‌ایم با قدرت در مقابل توطئه های دشمن بایستیم و امروز دشمن جنگ وسیع و عمیق معیشتی را با ما آغاز کرده، گفت: پیش از انقلاب، ایرانیان مشکلات فوق العاده ای در حوزه سلامت روبه رو بودند. پزشکان بنگلادشی و هندی با کمترین سطح تحصیلات پزشکی در شهرهای بزرگ کشور طبابت می کردند و ۷۸ درصد شهرهای کشور آب و برق نداشت. این در حالی است که پس از انقلاب، کشور پیشرفت چشمگیری در حوزه پزشکی داشته؛ عمده روستاها صاحب امکانات اولیه و آب و برق شده و امید به زندگی در میان ایرانیان از50 سال به 75 سال رسیده است. اما دشمن دلواپس حرکت جمهوری اسلامی است و جنگ وسیع و عمیق معیشتی را آغاز کرده است. بر این اساس است که مقام معظم رهبری بحث آتش به اختیار را بیان کردند چراکه با این شعار همه ۸۰ میلیون جمعیت ایران برای حل مشکلات به صحنه خواهند آمد.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از امکانات و نیروهای انسانی متعهد و فداکار، نگرانی ای بابت این جنگ نخواهیم داشت، افزود: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم با همه توان و امکانات برای به صحنه کشیدن مردم پیش قدم شده است. با شروع به کار بنیاد برکت احسان که پیشتر در فاز اهدای جهیزیه به نیازمندان و کاشت حلزون گوش به خدمت رسانی مشغول شد و توانست فضایی را فراهم آورد که هیچ کودکی به دلیل مشکل مالی از این درمان بی نصیب نماند. حرکتی که در گام های بعد به ارائه خدمات دیگری در حوزه سلامت رسیده و موجب شده در کارنامه بنیاد برکت، ساخت۱۵۴ خانه بهداشت، تأمین هزینه درمان ۵۰ هزار بیمار سرطانی، بیمه درمانی مردم مناطق محروم و اعطای وام قرض‌الحسنه درمانی را شاهد باشیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ادامه گفت: امروزه ۹۶ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و ۴ درصد داروهای مصرفی ایرانیان خارجی است. این ۴ درصد دارو، ۳۰ درصد هزینه های دارویی کشور را شامل می شود و ۱۵۰ میلیارد تومان از جیب بیماران صعب العلاج برمی دارد. بر این اساس تصمیم به احداث یک شهرک دارویی در اطراف تهران گرفتیم که تمرکز آن بر تولید این داروهای وارداتی قرار گرفته است. از همین جا از تمام افرادی که می‌توانند برای تولید این داروها اقدام کنند، کمک می‌خواهیم و البته مهیای ارائه امکاناتی ویژه به ایشان در این شهرک هستیم.

مخبر در پایان از ارائه یک پکیج کامل خدمات پزشکی برای ۷۵۰۰ بیمار در استانهای محروم کشور از سوی بنیاد برکت احسان خبر داد و گفت: این مجموعه خدمات پزشکی، بستری تحت نظر، تزریقات و پانسمان، داروخانه ای با تنوع ۱۳۰ قلم دارو، آزمایشگاهی و تله مدیسین (دوراپزشکی) را به مردم مناطق محروم با حضور ۱۳۲ نفر کادر درمانی ارائه خواهد داد. همچنین این مجموعه قابلیت بسیار خوبی برای ارائه خدمات در شرایط بحران را دارد و به عنوان اولین مأموریت به مناطق سیل زده شمال کشور اعزام خواهند شد.

منبع: شریان

خبر بعدی:

باید کاری کرد مردم به سیاست‎ها اعتماد داشته باشند/ راه برون رفت از مشکلات اتکا به جوانان است

مدیرعامل بنیاد برکت گفت: در شرایط جنگ اقتصادی اگر در کنار تخصیص درست منابع به ظرفیت بالای نیروی انسانی تحصیل کرده جوان اتکا کنیم مشکلات را پشت سر گذاشته و به رشد و توسعه اقتصادی می رسیم.

سعید جعفری؛ مدیر عامل بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو به محور و رویکردهای اصلی فعالیت های اقتصادی بنیاد برکت و علت وضعیت کنونی اقتصاد ایران پرداخت.

 

دانشجو: الگوهای اجرایی شما در بنیاد برکت در خصوص فعالیت های اقتصادی و تقویت تولید و اشتغال چگونه است؟

بنیاد برکت با سه الگو از فعالیت های تولید و کارآفرینی حمایت می کند؛ الگوی اول بنگاه محور است مشارکت با کارافرین در قالب بنگاه و واحدهای تولیدی که تا 49 درصد سهم بنیاد و 51 درصد متعلق به کارافرین است.

 سرمایه مورد نیاز پروژه نیز با یک مدل تعیین شده که آورده بنیاد، بخش خصوصی و تسهیلات بانکی است تامین مالی می‌شود.

مدل دوم اجتماع محور است که این مدل بیشترین رویکرد ما را در سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در بر می‌گیرد و مربوط به اجرای طرح های اشتغالزایی در مناطق محروم است.

ایجاد کار اجتماع محور عمدتا شامل مناطق روستایی و محروم با محوریت افراد بومی و در قالب طرح های زودبازده و مشاغل خرد و خانگی است.

 

مدل سوم الگوی تسهیلات محور است که با استفاده از تسهیلات قراردادی با بانک پارسیان و با کمک معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری نسبت به تامین منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی تا دو میلیارد تومان اقدام می کنیم.

در واقع در قسمت هزینه‌ها و تامین سرمایه جاری کمک می کنیم تا منابعی که دست واحد تولیدی می رسد ارزانتر به صرفه باشد.

 

دانشجو: از این طرح های اشتغال زایی در مناطق محروم و روستایی زیاد اجرا شده اما عملا نتیجه مطلوب یا مستمری ندارد! آیا شما نیز به همین منوال عمل می کنید؟

با این سه روش ما در رابطه با اجرای طرح های اشتغالزایی و طرح هایی که اساسا منجر به تثبیت و توسعه ظرفیت های جدید اشتغال می شود کمک می کنیم.

الگوی بنگاه محور که یک الگوی مطالعه شده است و حدود 11 سال در بنیاد اجرا می شود.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور الگوی اجتماع محور را در نظر گرفتیم که حدودا دو سال روی آن مطالعه شد و با تجارب موفق دنیا و کشور خودمان جمع بندی و خلاها و یا نقایصی که موجب عدم موفقیت یا کاهش اثربخشی طرح های اجرا شده قبلی در کشور بود را بررسی کردیم.

 طرح هایی که با تمرکز بر مشاغل خرد و خانگی اجرا می شده یا عمدتا اجرا می شود تاکید بر تامین مالی دارد در حالی که بحث تامین منابع مالی یک حلقه از این زنجیره است و قطعا صرف پول دادن و وام دادن به یک فرد روستایی یا یک فردی که نیازمند تامین منابع مالی است تا کسب و کاری راه بیندازد آن شغل نمی تواند پایدار باشد و دوام داشته باشد!

اثرات وام اشتغال بدون حمایت  را هم دیدیم این همه منابع صرف شده ولی مشاغل پایداری به آن معنا ایجاد نشده است شاید به تعبیری بیکاران بدهکاری را ایجاد کردیم و لذا برای این که از این موضوع دوری کنیم و دوباره در این چرخه آسیب قرار نگیریم زنجیره ایجاد کردیم.

دانشجو: آیا به ظرفیت ها و آمایش سرزمینی مناطقی که طرح اجرا می کنید توجه می شود؟ آیا پروژه های اجرایی مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

اولا ورود ما در هر منطقه براساس مطالعه قبلی و شناخت قبلی است پتانسیل های ظرفیت های منطقه را شناسایی می کنیم و اساسا افراد و مشاغل را در راستای ظرفیت های موجود احصا می‌کنیم.

این زنجیره شامل سه مرحله کلی است؛ مرحله اول تامین نهاده های مورد نیاز و در صورت لزوم طراحی محصول است.

مرحله دوم نحوه تامین منابع مالی و خود فرایند تولید است و نهایتا مسئله فروش محصول و بازار و ماندگاری در بازار است. یعنی این زنجیره باید به طور کامل دیده شود، قطعا اگر محصولی بازار نداشته باشد تولیدش فایده ای نخواهد داشت. باید همه در کنار هم باشند تا زنجیره تولید شکل بگیرد.

ما در بنیاد به صورت علمی و مدون مجموعه هایی داریم کار را رصد و ارزیابی می کنند.

دانشجو: با توجه به اینکه شما در متن فعالیت های اقتصادی و اشتغال آفرینی به ویژه در مناطق محروم هستید و با نقاط قوت و ضعف و مشکلات و ظرفیت ها آشنایی دارید آیا می توان به بهبود وضعیت اقتصادی کشور امیدوار بود؟! علت اینکه در مواردی موفق و در موارد دیگر منفعل و ناکارآمد عمل می کنیم چیست؟

امروز باید نگاهمان به اقتصاد و راهبردها را در راستای واقعیت ها قرار دهیم.

زمانی که همه چیز را بسته به منابع دولتی می دانیم یعنی انتظار داریم که از طریق منابع دولتی این اتفاقات بیفتد یا سیاست هایمان به نحوی است که این همه منابع مالی پول سرگردان در کشور وجوددارد اما نمی توانیم این منابع را در اختیار و خدمت تولید و رشد اقتصادی قرار دهیم! این برمی گردد به این که ما سیاست هایمان، برنامه ریزی هایمان، قوانین و مقررات، ساختار و ساز و کارهایمان و مکانیزم هایمان نمی تواند این واقعیت را به منصه ظهور برساند!

مشکلات به مجموعه برمی گردد؛ بخش قانون گذار، بخش قضایی کشور، مجریان و دولتمردان و حتی خود مردم!

بالاخره باید مردم به سیاست ها اعتماد و اطمینان داشته باشند، من رویکرد انتقادی روی موضوع ندارم ولی اگر ما تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی در کشور اجرا کنیم می توانیم از منابعی که دراختیار مردم است در بخش تولید استفاده کنیم.

ما صدها ها نمونه داریم که علی رغم تحریم ها به دانش و تکنولوژی لازم رسیده ایم من نمی گویم تحریم بی اثر است نه اثر دارد، بالاخره مشکلاتی دارد ولی مهم این است که در این شرایط ما می توانیم کاری کنیم. این که بشینیم و در این شرایط که به تعبیری جنگ اقتصادی است انفعالی عمل کنیم قطعا نمی توانیم چیزی درست نمی شود، ولی می بینید در همان جاهایی که همین شرایط حتی شدیدتر حاکم است ارگان ها و نهادهایی در این کشور  با نگاه جهادی با یک روحیه متعهدانه با همان تخصص و دانش بالا کارهای بزرگی می کنند و انتظار می رود که مجموعه کشور، مردم، دولت و تمامی کسانی که دست اندرکار در بحث اقتصاد هستند در این عرصه به این شکل ورود کنند.

با توجه به اینکه ما در کشور پتانسیل های بالایی همچون نیروی انسانی و سرمایه انسانی بسیار بالایی داریم، نیروی جوان ما با توجه به اینکه تحصیل کرده هستند در واقع دانش پایه است من شخصا اعتقاد دارم اگر به این ها اتکا کنیم و نحوه مدیریت این منابع با ارزش را درست و صحیح کنیم قطعا می توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم و به رشد و توسعه و رفاه اقتصادی مطلوب برسیم.

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت shariyan.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۳۱۵۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستگاه قضایی می تواند چه اقدامی علیه طراحان تحریم انجام دهد؟
 • اگر نیوزیلند اقدامی نکند، ما تقاص خون مسلمانان را خواهیم گرفت
 • اردوغان: اگر نیوزیلند اقدامی نکند، ما تقاص خون مسلمانان را خواهیم گرفت
 • هر آنچه باید در مورد تصلب شرایین بدانید
 • ۲۲ پست ایمنی و سلامت به مسافران نوروزی خدمت رسانی می کنند
 • کشف بیش از ۱۸۱ هزار قلم کالای قاچاق سلامت‌محور در کرمانشاه
 • نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون
 • کشاورز: حذف آزمون وکالت اقدامی تبلیغاتی با هدفی اقتصادی است/ هر ایرانی یک پیکان؛ هر ایرانی یک پروانه وکالت!
 • نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
 • پرداخت زکات در جامعه نهادینه شود
 • پلیس مشهد در اقدامی ضربتی باند خلافکاران حرفه‌ای را متلاشی کرد
 • اردوغان: حمله تروریستی به نیوزلند اقدامی سازمان‌یافته بود
 • گزیده‌ای از پیام‌های نوروزی حضرت امام خمینی(س)
 • آمادگی مراكز سلامت فارس برای خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی
 • دولت لبنان در وضعیت «مرگ بالینی»
 • برکت در جزیره‌ی هرمز با اقتصاد مردمی
 • چند ماه دیگر بازنشسته می‌شوم و تابع قانون هستم/ هیچ‌کدام از مسئولان فدراسیون پرورش‌اندام در زمینه داروهای غیرمجاز فعالیت نمی‌کنند/ اخراجی‌ها دنبال ایجاد حاشیه هستند
 • چند ماه دیگر بازنشسته می‌شوم و تایع قانون هستم/ هیچ کدام از مسئولان فدراسیون پرورش‌اندام در زمینه داروهای غیرمجاز فعالیت نمی‌کنند/ اخراجی‌ها دنبال ایجاد حاشیه هستند
 • حجت‌الاسلام رستمی: بزرگ‌ترین برکت شهدا ماندگاری انقلاب اسلامی است