جلسه مشترک مجمع نمایندگان تهران در مجلس و اعضای شورای شهر تهران شب گذشته به دعوت محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در محل شورای اسلامی شهر تهران با حضور اکثریت نمایندگان و اعضای شورای شهر به موقع برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه محسن هاشمی ضمن عرض خیر مقدم به نمایندگان مجلس، اداره جلسه را به محمدرضا عارف فراکسیون امید مجلس و رئیس مجمع امید تهران واگذار کرد.

 

عارف نیز ضمن تشکر از رئیس شورای شهر برای دعوت از نمایندگان مجلس به شورای شهر، گفت: مجمع امید تهران متشکل از نمایندگان مجلس، اعضای شورا، استاندار و شهردار تهران، فرصتی برای شهر و ما است تا مردم نتایج رای خود را به مجلس و شهر ببیند. در همین راستا نیز برنامه های راهبردی تهیه شد و با تشکیل چند کمیته تخصصی راهبری تلاش شد وعده هایی که به مردم داده ایم، را پیگیری و اجرایی شود.

 

وی ادامه داد: از جمله این وعده ها پافشاری بر درآمدهای پایدار در شهر تهران است زیرا معتقدیم نمی توان شهر را با درآمدهای ناپایدار اداره کرد. همچنین بازنگری قانون شوراها از دیگر مواردی است که به دنبال آن هستیم. مجمع امید تهران در کنار تلاش برای تحقق این وعده ها، بر لایحه درآمدهای پایدار تمرکز ویژه ای دارد. این لایحه در قالب طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری است.

 

در ادامه بررسی نهایی لایحه مالیات بر ارزش افزوده (مطرح در کمیسیون اقتصادی مجلس ) در دستور کار قرار گرفت. محمدعلی افشانی شهردار تهران گفت: تشکیل این جلسات با توجه به جایگاه نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر و استاندار می تواند به منجر به هم افزایی و همدلی بیشتر، برای پیشرفت در امور شهر تهران شود. عمده مشکلات شهر تهران از جمله ترافیک به دلیل پایتخت بودن این شهر است و این موجب شده تا هزینه ای به شهر تهران تحمیل شود و نیاز است بخشی از این هزینه ها در قوانین بودجه دیده شود تا مردم تهران ناچار نشوند این هزینه ها را پرداخت.

 

وی با اشاره به لایحه درآمد پایدار تصریح کرد: بر اساس این لایحه سهم شهرداری ها از 33 درصد به 50 درصد افزایش یافته است، همچنین در این لایحه برای اولین بار، بدهکاران به شهرداری ها باید جریمه دو درصدی به ازای هر ماه پرداخت کنند از این رو این لایحه برای افزایش سهم درآمدی شهرداری، لایحه خوبی است و خواهش می کنم نمایندگان مجلس تلاش کنند به فوریت این لایحه در دستور کار قرار گیرد و پیش از لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن مجلس مطرح شود. البته پیش از این در جلسه هیات دولت از رئیس جمهور نیز خواهش کردم که لایحه درآمدهای پایدار را با فوریت ارسال کند تا این لایحه پیش از لایحه ارزش افزوده در صحن مورد بررسی قرار گیرد.

 

مرتضی الویری نیز دراین باره گفت: در حال حاضر سه طرح و لایحه در بخش درآمدهای شهرداری ها؛ طرح درآمدهای پایدار در مجلس، لایحه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمدهای پایدار در دست بررسی است. انتظار می رفت تا لایحه درآمدهای پایدار پیش از لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن مطرح شود اما متاسفانه لایحه مالیات بر ارزش افزوده تمام مراحل قانونی خود را طی کرده و به زودی به صحن مجلس ارسال خواهد شد. این لایحه برای مدیریت شهری بسیار خطرناک است زیرا در این لایحه عوارض به کلمه زیبای "مالیات سبز" تبدیل شده است که خروجی آن به دولتی شدن شهرداری ها منجر خواهد شد. انتظار داریم این موضوع مورد توجه نمایندگان قرار گیرد.

 

بعد از ارائه اظهارنظرهای نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر، مقرر شد تلاش شود تا لایحه درآمدهای پایدار در اولویت اول بررسی مجلس قرار گیرد.

 

محسن هاشمی: بررسی شورا نشان داد که قانون منع به کار گیری بازنشستگان مشمول افشانی نمی شود.

 

در ادامه جلسه با خارج شدن شهردار و معاونان او دستور دوم "قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تاثیر آن بر مدیریت شهری" مورد بررسی قرار گرفت.

 

در ابتدا محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: قانون جدید منع استفاده از بازنشستگان، شهرداری تهران را با یک بی ثباتی مواجه کرده است و شورای شهر از ابتدا تصمیم گرفت که از نظر حقوقی قانون را بررسی کند تا مشخص شود که آیا این قانون مشمول شهردار تهران می شود یا نه؟ بعد از از تحقیقات عمومی و مشورت های صورت گرفته، شورای شهر به این نتیجه رسید این قانون مشمول شهردار تهران نمی شود از این رو باید پیگیری شود تا شهردار تهران در پست خود باقی بماند.

 

وی با بیان اینکه این موضوع در شورای عالی استان ها نیز برررسی شد، تصریح کرد: نامه هایی از سوی شورای عالی استانها و شورای شهر به وزیر کشور مبنی بر اینکه شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی شود، ارسال شد. البته این مساله از سوی بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیز بررسی شد و نظر آنها با نظر شورای عالی استانها و شورای شهر مغایرت داشت از این رو در جلسه هم اندیشی تصمیم گرفته شد تا با دعوت از نمایندگان تهران موضوع حفظ شهردار تهران مجددا بررسی شود.

 

در ابتدا سید حسن رسولی که به نمایندگی از شورای شهر مامور بررسی بازنشستگی شهردار تهران است، ضمن ارائه توضیحاتی از وضعیت مدیریت شهری، گفت: مجمع امید در نوع خود بی نظیر است و باور ما بر این است که شورا و شهردار تاکنون منسجم، شفاف و با سلامت کار کرده اند. خوشبختانه کوچکترین عدم انسجامی در شورای شهر تهران وجود ندارد و تنها نگرانی از حیث پایداری مدیریت شهری است.

 

وی با بیان اینکه جابجایی مدیریت از جهات مختلف به مصلحت شهر و شهروندان و حتی در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست، تصریح کرد: پیشنهاد داریم از طریق هیات رئیسه مساله شهردار تهران حل شود و اگر میسر نیست امکاناتی فراهم شود تا طرح دو فوریتی در مجلس برای اصلاح بخشی از این قانون طرح شود، یا در نهایت استفسار شود.

 

همچنین در این جلسه ابراهیم امینی به تشریح نکات حقوقی از جمله اینکه شهردار تهران به دلیل همتراز بودن با وزرا از این قانون مستثنی است، پرداخت و گفت: معتقدم این مساله بیشتر رنگ و لعاب سیاسی دارد تا حقوقی.

 

در ادامه اعضای شورای شهر تهران به مرجعيت نهايي مجلس در تعيين تكليف نهايي شهر با لحاظ داشتن ثبات مديريت شهري، مصالح شهروندان، استدلال هاي حقوقي و كمك به امنيت و آرامش پايتخت اشاره کردند، همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز نظرات و دیدگاههای خود نسبت به این قانون اعلام کردند.

در نهایت بعد از ارائه اظهار نظر در این باره توسط نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر، محمدرضا عارف در جمع بندی برای این دستور جلسه، گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره بسیار ضعیف عمل کرد و می توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد وهمتراز با وزرا بوده از این رو مستثنی است.

 

وی با اشاره به اظهار نظر دفتر حقوقی ریاست جمهوری درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گفت: باید تلاش کنیم از طریق هیات رئیسه و به استناد به استدلات آقای امینی اداره کل قوانین مجلس را متقاعد کنیم که شهردار تهران از این قانون مستثنی است، همچنین کمیته ای متشکل از دو نماینده از شورای (سید حسن رسولی و ابراهیم امینی) و سه نماینده از نمایندگان تهران (وکیلی، حضرتی و فتحی) تشکیل شود و پیش نویس طرح دو فوریت برای استثنا بودن شهردار از این قانون تهیه شود و با آقای لاریحانی رئیس مجلس تعامل شود که در صورت امکان این دوفوریت در صحن مجلس بررسی شود.

 

شروط حسن عباسی برای مذاکره ایران با آمریکا: مسلمان شوند، حجاب را به رسمیت بشناسند، بساط اسراییل، ربا و سایت‌های پورن را جمع کنند| باید آمریکایی‎ها را شیعه دوازده‎امامی کنیم!+فیلم

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

احمد تن تن کیست؟ توضیحات پلیس شوشتر در خصوص تصاویر منتشر شده

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۶۹۱۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳ روز تا ترک پست بازنشستگان زمان باقی است
 • هیچ دستگاهی از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی نیست/ وزارت نفت باید قانون را اجرا کند
 • قانون منع به کارگیری بازنشستگان کاملا شفاف است/ افراد بازنشسته از قانون تمکین کنند
 • چرایی مقاومت برخی‌ در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان
 • تلاش برای افشای نام افراد مشمول قانون«منع به‌کارگیری بازنشستگان» جزء حقوق قطعی رسانه‌ها است
 • محسن هاشمی: افشانی گفت تا زمانی که شهردار هستم، وظایف خود از جمله انتصابات را انجام می‌دهم
 • دولت برای استانداری آذربایجان‌شرقی نماینده عالی معرفی کند/ اختیارات سرپرست کافی نیست
 • صفی الله فغان پور: فدراسیون فوتبال مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی‌شود
 • نظر معاونت قوانین مجلس درباره مهلت قانونی ترک پُست بازنشستگان
 • دو کمیته مشترک آموزشی و پژوهشی در حوزه محیط زیست طبیعی تشکیل شد
 • فدراسیون فوتبال و دوگانگی در اجرای قانون بازنشستگی+سند
 • چند مدیر خوزستانی شامل قانون بازنشستگان می‌شوند
 • عضو کمیسیون امور داخلی کشور: وزارت کشور باید سریع‌تر استانداران را انتخاب کند
 • چرا محسن هاشمی شهردار تهران نشد؟
 • فدراسیون ها از قانون منع بکارگیری بازنشستگان مستثنی نیستند
 • تاثیر قانون بازنشستگی بر باشگاه‌های کشور/ خداحافظی حلقه اصفهان از فوتبال
 • عابدینی: دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند/ از تاج خواهش می کنم برود!
 • عابدینی: از تاج خواهش می کنم برود!
 • آقای شیخ سلمان اشتباه فرموده‌اند/ آقای تاج لطفا برو!
 • دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند/ از تاج خواهش می کنم برود!