طرح وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزان مقطع ابتدائی و پایه هفتم در مدارس شهرستان رفسنجان از روز گذشته آغاز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ طی مراسمی نمادین با حضور رئیس آموزش و پرورش و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و جمعی از دانش آموزان در سالن شهدای دانش آموز اداره آموزش و پرورش ، اجرای طرح وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزان مقطع ابتدائی و پایه هفتم از روز گذشته در مدارس شهرستان آغاز شد.

امین ارسلان کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار خانه خشتی اظهار داشت :طرح وارنیش فلوراید یک طرح کشوری است که برای سال چهارم است که در دبستانها انجام می شود .

وی بیان داشت :استفاده از فلوراید نتایج موفقیت آمیزی در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها دارد و این روش توسط دندان پزشک و یا مراقب بهداشت انجام می شود و بدون درد و ناراحتی است و تجربه خوشایندی برای کودک به حساب می آید .

ارسلان تصریح کرد :در این روش ابتدا دندانهای کودک تمیز و خشک می شود و فلوراید با یک قلم روی دندان کودک مالیده می شود به وسیله بزاق ثبت می شود طی ۶ تا ۸ ساعت فلوراید آزاد می کند .

وی افزود :اثری که فلوراید بر روی دندان دارد باعث استحکام و پیشگیری از پوسیدگی می شود کودک باید تا ۲۴ ساعت مسواک نزند و غذای چسبنده نخورد .

ارسلان گفت :اثری که روی دندان ها دارد باعث استحکام و جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود و پوسیدگیهای موجود در دندان را متوقف می شود .

وی اذعان داشت :این طرح علاوه بر مهدکودک ها و پیش دبستانیها اجرا می شود  مدارس هم  با تیم های آموزش دیده این طرح را انجام می دهند پایه های ما اول تا ششم و هفتم است که  ۳۹ هزاردانش آموز را  در سه سال قبل  قریب بالای ۹۹ درصد پوشش دادیم .

دکتر ارسلان عنوان داشت :تعداد مدارس ۲۵۸ مدرسه بوده است که نوق و کشکوئیه و انار را شامل می شده است تمام این اطلاعات وارد سامانه وزارت بهداشت می شود توسط افراد آموزش دیده برای آنها آموزش بهداشت داده می شود و پرونده تشکیل داده می شود و اگر نیاز به ارجاع داشته باشند به درمانگاه ارجاع داده می شوند .

وی خاطرنشان کرد :دو نوبت توزیع سی دی آموزشی را داشتیم یک نوبت توزیع کتاب و به تمامی مدارس مسواک و ماکت توزیع کردیم .

وی با بیان اینکه رفسنجان جزو سه دانشگاه برتر در این طرح بوده است گفت :امسال با هماهنگی آموزش و پرورش و برنامه ریزی از قبل تعیین شده تیم ها آماده و مواد خریداری شده و  امروز به طور رسمی و از فردا در تمامی مدارس شهرستان این طرح انجام می شود .

دکتر ارسلان بیان داشت :خانواده ها نگران نباشند این طرح با افراد آموزش دیده صورت می گیرد و ترسی برای کودک نیست .

حسینی پور رئیس آموزش و پرورش رفسنجان نیز در این مراسم بیان داشت :همه مسئولین در این طرح به نوعی موثر بودند از مجموعه بهداشت رفسنجان تشکر می کنم که در این زمینه کمک کردند در رشته ها و عناوین مختلف دانش آموزان و مدارس را یاری کردند .

وی افزود :یکی از مسائل مهمی که سلامت دانش آموزان را تضمین می کند و مهم است بهداشت دهان و دندان است که در زندگی هم تاثیر گذار است .

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

آغاز اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال از ۶ بهمن

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات موثر و موفق وزارت بهداشت در حوزه واکسیناسیون، اظهار داشت: طی ۲ دهه اخیر، ایران، همگام و همزمان با سایر کشور‌ها در ریشه کنی بیماری‌های واگیر و واکسیناسیون اقدام کرده و امروزه به طور قابل ملاحظه‌ای بیماری‌های واگیر ریشه کن شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به موفقیت ایران در ریشه کنی آبله از سال ۸۸ تاکنون، گفت: پوشش بالای واکسیناسیون فلج اطفال موجب شد تا بیماری فلج اطفال به میزان ۹۹ درصد در سطح دنیا ریشه کن شود.

رئیسی با بیان اینکه میزان بروز بیماری فلج اطفال در سه کشور نیجریه، افغانستان و پاکستان بیشتر است، گفت: ۷۵ تا ۷۹ مورد بیماری فلج اطفال مشاهده شده در دنیا مربوط به ۲ کشور افغانستان و پاکستان هستند و علی‌رغم مجاورت ایران با این ۲ کشور، خوشبختانه به دلیل اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون به موقع، شاهد ابتلا به بیماری فلج اطفال در کشور نبوده‌ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال، گفت: به دلیل همجواری ایران با کشور‌های افغانستان و پاکستان و خطر بازگشت ابتلا به بیماری فلج اطفال از این کشور‌ها به منطقه جنوب شرقی کشور، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در ۲ نوبت با فاصله یک ماهه در این منطقه انجام می‌شود و گروه هدف در این طرح ۸۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال هستند و این طرح به صورت مراجعه خانه به خانه انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: نوبت اول طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در منطقه جنوب شرقی کشور از ۶ بهمن آغاز می‌شود و نوبت دوم آن نیز چهارم تا هشتم اسفندماه اجرا خواهد شد.

رئیسی تصریح کرد: برای ساکنین مناطق شمالی کشور که میزبان مهاجرین خارجی در شهر‌های خود هستند نیز، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال انجام می‌شود. همچنین برای کودکان زیر ۵ سال که مادران آن‌ها در زندان‌ها هستند هم، این طرح اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار نیروی انسانی در این طرح دخیل هستند، افزود: واکسن‌های مصرفی در این طرح نیز، تولید داخل هستند و در تامین واکسن هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: حدود ۱۸ سال است که هیچگونه گزارشی مبنی بر ابتلا به بیماری فلج اطفال در کشور گزارش نشده است، اما به منظور ریشه کنی کامل این بیماری و حفاظت از عملیات ریشه کنی فلج اطفال انجام شده در گذشته، طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در منطقه جنوب شرقی کشور انجام خواهد شد.

رئیسی در ادامه با اشاره به برنامه حذف مالاریا در کشور، گفت: بیشترین میزان ابتلا به بیماری مالاریا به کشور‌های افغانستان و پاکستان اختصاص دارد. همچنین در سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد بیماران مبتلا به مالاریا ۱۲۰ هزار مورد بوده که در حال حاضر به ۳۷ مورد کاهش یافته است و امیدواریم به ریشه کنی کامل این بیماری در کوتاه‌ترین زمان دست یابیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه میزان بروز بیماری سل ۱۴۴ در هر هزار نفر است، تاکید کرد: در کشور ترکیه ۶۷ مورد ابتلا به سل در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و بیشترین موارد ابتلا به بیماری سل در دو کشور پاکستان و افغانستان بوده است.

وی ادامه داد: امید است بتوانیم همانگونه که در کنترل و ریشه کنی بیماری‌های واگیر به موفقیت رسیدیم، در کنترل و کاهش ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و حوادث ترافیکی که مهمترین عوامل خطر برای سلامت هستند نیز، موفق شویم، چراکه ۸۰ درصد عامل مرگ و میرها، ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است.

رئیسی در پایان با بیان اینکه از هر ۳ ایرانی بالای ۲۰ سال، یک نفر دچار اختلالات چربی است، تاکید کرد: در حال حاضر، بیش از ۷۰ درصد افراد جامعه کم تحرک بوده و بیش از ۶۰ درصد جمعیت نیز، افزایش وزن دارند. مصرف نمک بیش از ۲.۵ برابر میانگین مصرف دنیا و مصرف شکر و قند نیز بیش از ۳ برابر دنیا است، بنابراین با اصلاح سبک زندگی و سبد غذایی باید این موارد را به حداقل برسانیم.

انتهای پیام/

اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۶۹۶۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ‭ ‬چرا‭ ‬دندان‭ ‬جرم‭ ‬می‌گیرد؟
 • رفع تصرف بیش از دو هزار مترمربع از اراضی دولتی در رفسنجان
 • سرپرست جدید دانشگاه ولیعصر رفسنجان معرفی شد+تصاویر
 • مسیر راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در رفسنجان تعیین شد
 • طرح ساعتي با محيط‌بان در مدارس قرچک آغاز شد
 • برگزاری همایش بهداشت محیط مدارس در شیراز
 • مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در رفسنجان مشخص شد
 • کشف دندان‌های کوسه ۶۷ میلیون ساله +تصاویر
 • خدمات رایگان دندانپزشکی به مناطق محروم نهاوند ارائه می‌شود
 • طرح اداره مدارس توسط اعضای شورای آموزش و پرورش سلماس اجرا شد
 • رشد رفسنجان در ۴۰ سال انقلاب بی نظیر است
 • کشف گازوئیل قاچاق در رفسنجان
 • دندان درنده‌ترین آبزی باستانی دنیا کشف شد
 • درمان لکه‌های سفید دندانی با یک ماده ارزان قیمت
 • وحشت از کشف دندان های کوسه ۶۷ میلیون ساله در رودخانه
 • سلامت دندان های تان را با باورهای اشتباه خراب نکنید
 • واکنش سرپرست وزارت بهداشت به فرار مالیاتی پزشکان/ از فرار مالیاتی اطلاع ندارم
 • دندان های کوسه ۶۷ میلیون ساله کشف شد
 • لزوم تجدیدنظر مربیان در شیوه‌های نوین آموزش/ تأسیس مدارس قرآن ایده کارآمدی نبود