سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در 1950 میلادی در جلسه ای مشترک، قانون «عصای سفید» را تصویب کرد و 15 اکتبر را روز جهانی «عصای سفید» نام نهاد.
در این قانون همه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته و با هدف ﺗﻮﺟﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ حل ﻣﺸﮑل این قشر و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن از ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ، برگزار می شود.


عصای سفید از زمان جنگ جهانی اول به عنوان یک نماد خاص برای نابینایان در جامعه بین المللی شناخته شد. هر چند استفاده از آن به شکل امروزی به 1921 میلادی باز می گردد.
زمانی که «جیمز بیگز» عکاس اهل بریستول انگلیس بر اثر یک سانحه، بینایی خود را از دست داد و برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه از عصایی به رنگ سفید که به راحتی برای همگان قابل مشاهده بود، استفاده کرد.
در زمینه آموزش نابینایان در کشور ایران برای نخستین بار در 1299 خورشیدی به تعلیم و تربیت دانش آموزان نابینا با جذب پنج دانش آموز در مدرسه ای در تبریز پرداخت که به وسیله «پاستور ارنست کریستوفل» آلمانی توسعه یافت و تا 1319 مشغول ارائه خدمات آموزش و تربیت حرفه ای به نابینایان بود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه پیشقدم بوده و برای نخستین بار در ۲۸ آبان ۱۳۷۵ روزنامه ویژه نابینایان در ایران با عنوان «ایران سپید» با خط بریل منتشر کرد.
ایران سپید یک روزنامه ویژه نابینایان به زبان فارسی و به خط بریل است که در تهران چاپ می‌شود.
با این حال نابینایان روشندلانی هستند که همواره مشکلات فراوانی داشته و اگر چه هنوز انتظارات و خواسته های این قشر برآورده نشده است اما آنها همچنان از اهداف خود بازنمانده و به تحصیلات عالیه و دیگر فعالیت های روزانه ادامه می دهند.
خبرنگار ایرنا به مناسبت روز بیست و سوم مهر، روز عصای سفید همراه این روشن ضمیران فریاد می زند ودردهای آنها را از زبان خودشان بیان می کند.

** فریاد خواسته های روشندلان
امین داوری یکی از روشندلان که دارای دکتری تاریخ است، گفت: نابینایان همیشه برای کشور افتخارآفرینی می کنند اما متاسفانه مسئولان هیچ توجهی به استعدادها و نیازهای این گروه ندارند.
وی یادآور شد: هر باری که نابینایان در مسابقات مختلف بین المللی قرآنی و ورزشی برای کشور مدال افتخار کسب می کنند، هنگام بازگشت فقط خانواده هایشان به استقبال آنها می آید و هیچ مسئولی در این زمان مشاهده نمی شود.
داوری عنوان کرد: دردهای نابینایان بی شمار است و نیاز به گوش شنوایی دارد که به دردهای آنها توجه کرده واقدامی موثر برای این قشر انجام دهد.
وی تصریح کرد:حقوق بهزیستی چاره کار و دوای درد نابینایان نیست بلکه این گروه نیاز به استقلال و اشتغال دارند.
داوری ادامه داد: افراد نابینا هم می توانند در کنار سایرین کار و فعالیت اجتماعی داشته باشند و در جامعه حضور یابند، اما متاسفانه هر بار به دلیلی نامعلوم این قشر از فعالیت های اجتماعی محروم می شود.
سمیه رضوی نیا یکی دیگر از افراد نابینا که دانشجوی ارشد روانشناسی است ادامه داد: معلولیت محدودیت نیست؛ فقط یک شعار کلیشه ای و تکراری است چرا که اگر اینگونه بود، باید همه افراد نابینا در جامعه مانند سایر افراد از مزایا و امکانات و شغل برخوردار بودند.
وی افزود: به دلیل بی توجهی و بی مهری مسئولان موانع و مشکلات بی شماری بر سر راه افراد نابینا قرار گرفته که آنها را از رسیدن به خواسته هایشان محروم می کند.
رضوی نیا ادامه داد: هر بار برای کار به بخش های مختلف مراجعه می کنم به هر بهانه ای از استخدام بنده و امثال من سرباز می زنند.
این فرد نابینای تحصیلکرده یادآور شد: بی عدالتی های موجود در زمینه استخدام و اشتغال معلولین و نابینایان موجب دلخوری و گلایه مندی این قشر از مسئولان شده است.
رضوی نیا گفت: متاسفانه نگاه جامعه به معلولین اینگونه است که نابینا شخصی مفلوک و درمانده است که نیاز به ترحم دارد، در حالیکه هرگز چنین چیزی صحت ندارد.
وی در زمینه بیمه افراد معلول در حوزه بهزیستی اظهار داشت: افراد معلول می توانند خود را بر حسب نوع کارشان بیمه کنند که بخشی از هزینه بیمه را بهزیستی و بخشی را خود فرد تقبل می کند، اما برای بیمه اقدام کردم که متاسفانه با عدم همکاری مسئول مربوطه مواجه شدم.
رضوی نیا تصریح کرد: مسئولان فقط در زمینه معلولان دچار شعارزدگی شده اند و در عمل نسبت به این قشر توجه و برنامه ای به ویژه در حوزه اشتغال ندارند.
وی افزود: اعتماد به نابینایان میزان توانمندی و استعدادهای آنها را در جامعه اثبات خواهد کرد و نشان می دهد که این قشر هم می تواند مانند دیگران در جامعه فعال باشند.
این فرد نابینای تحصیلکرده یادآور شد: افراد معلول و نابینا هرگز دوست ندارند سربار و مزاحمی برای خانواده و جامعه باشند و دلشان می خواهد روی پای خود بایستند و از توانمندی هایشان استفاده شود.

** اشتغال؛ آرزوی روشندلان
رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران نیز در ادامه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نابینایان در کشورهای توسعه یافته از شغل مناسب برخوردار هستند و برای هر فرد نابینا، کار وجود دارد اما متاسفانه در کشور ما هیچگونه تدابیری برای این افراد دیده نشده است.
مصطفی اقلیما ادامه داد: در کشور ما هم با برنامه ریزی بر اساس توانمندی افراد معلول می توان زمینه اشتغال آنها را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه کار و تلاش موجب افزایش امید به زندگی و نشاط در افراد معلول و نابینایان می شود، گفت: روز عصای سفید بهترین فرصت برای رسیدگی به معضلات و مشکلات این گروه از افراد در جامعه است.
اقلیما افزود: پیام اصلی روز جهانی عصای سفید، شنیدن صدای نابینایان و درک مطالبات برحق آنان است تا بتوان خواسته ها و نیازهای آنان را برآورده کرد.
وی اضافه کرد: در زمینه نوع نگاه جامعه به معلولین باید در کشور فرهنگ سازی شود تا نگاه ها به سوی اینگونه افراد حالت ترحم آمیز نباشد.

** تردد سخت روشندلان
رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری نیز در ادامه به خبرنگار ایرنا گفت: امروزه مهمترین مطالبات افراد نابینا و کم بینا بحث دسترسی به امکانات بهداشتی و تردد ایمن در فضای شهر است.
مینا رجایی یادآور شد: مشارکت فعالانه معلولین در زمینه های سیاسی و اجتماعی، اشتغال و تهیه مسکن از اساسی ترین خواسته های این قشر به شمار می رود.
وی با بیان اینکه 2 هزار و 400 روشندل و کم بینا در شهرری تحت پوشش بهزیستی این شهرستان قرار دارند، گفت: امکانات و تسهیلاتی در سطح شهر برای تردد معلولین وجود ندارد که تحقق این امر نیاز همراهی و همکاری شهرداری است.
وی با اشاره به اینکه افراد نابینا غالبا از سواد و هوش بالایی برخوردار هستند، تصریح کرد: با توجه به اینکه افراد معلول از سهمیه سه درصدی استخدامی برخوردار هستند اما پس از پذیرفته شدن در آزمون هنگام مصاحبه به بهانه های مختلف کنار گذاشته می شوند.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری گفت: مناسب سازی شهری از مهمترین مقوله ها و مطالبات افراد معلول در سطح شهر است.
وی تاکید کرد: تمامی مطالبات معلولین به ویژه نابینایان در زمینه های مختلف از جمله اشتغال بر حق بوده و دستگاه های اجرایی باید به این نکته توجه فراوانی داشته باشند.

** مسئولان روشندلان را دریابند
دبیر انجمن آسیب شناسی ایران نیز در این زمینه اظهار داشت: عصای سفید تکیه گاهی برای روشندلان برای حرکت بر سنگفرش طبیعت به شمار می رود و موجب استقلال آنها می شود.
مهین عباسی یادآور شد: اصلی ترین دغدغه روشندلان دیده نشدن آنها در جامعه از سوی مسئولان است، چرا که آنها از هوش سرشار و توانایی و استعدادهای بسیاری برخوردار هستند.
وی با بیان اینکه نگاه مسئولان در زمینه ایجاد اشتغال و بسترسازی در این زمینه برای افراد معلول یک نیاز و ضرورت است گفت: متاسفانه یکی از گلایه های افراد نابینا، نگاه ترحم آمیز جامعه نسبت به این گونه افراد است و آنها از این نوع نگاه بسیار دلگیر هستند.
وی تصریح کرد: نشناختن توانایی ها و استعدادهای نابینایان و فقدان فرهنگ سازی مناسب برای این افراد در جامعه موجب شده تا نگاه ها به این گروه نسبت به افراد سالم متفاوت باشد.
این استاد دانشگاه افزود: فرهنگ سازی در راستای تغییر نگاه و باور جامعه نسبت به افراد نابینا و شناخت توانمندی های آنها سبب می شود تا جامعه دیگر نگاه ترحم آمیز نسبت به این قشر نداشته باشد.
وی تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان به اندیشه، توانمندی، تخصص و استعداد افراد توجه می شود و ظاهر، قیافه و معلولیت ها هیچ اهمیتی ندارد.
1970/6003
انتهای پیام

فرصت افشاگری عليه پولشويی| ظريف می‌تواند بی‌پرده‌ درباره لايه‌های پولشويی سخن بگويد؟

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

کلیدواژه: منع به کارگیری بازنشستگان بازی های پاراآسیایی 2018 اشتغال تعلیم و تربیت جامعه بین المللی خانواده قانون منع به کارگیری بازنشستگان بازی های پاراآسیایی 2018 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۷۶۵۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای 264 طرح اشتغال‌زایی برای مددجویان شهرستان قزوین
 • توافق ۱۸ هزار میلیاردی برای تولید و اشتغال در حوزه کشاورزی
 • شاخص اشتغال خراسان رضوی یک درصد کاهش یافته است
 • شاخص اشتغال استان یک درصد کاهش یافته است
 • ما متولی اشتغال نیستیم اما نگران اشتغال دانش آموختگان هستیم
 • ما متولی اشتغال نیستیم اما نگران اشتغال دانش آموختگان هستیم/ نرخ بیکاری فارغ‎التحصیلان نسبت به آمار کل کمتر است
 • هرمزگان در جذب اعتبارات اشتغال روستایی کارنامه بسیار خوبی دارد/لزوم جذب کامل اعتبارات نهادهای حمایتی از محل طرح اشتغال روستایی
 • ما متولی اشتغال نیستیم اما نگران اشتغال دانش آموختگان هستیم/ نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نسبت به آمار کل کشور کمتر است
 • دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی
 • رونمایی راهنمای گردشگران نابینا در شیراز
 • 9فوتبالیست از فارس به تیم ملی نابینایان دعوت شدند
 • امکان بازدید گردشگران نابینا و کم‌بینا از مراکز فرهنگی و تاریخی در شیراز
 • لزوم زمینه سازی در جامعه جهانی برای ظهور امام زمان (عج)
 • مدیرعامل بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج): لزوم زمینه سازی در جامعه جهانی برای ظهور امام زمان (عج)
 • نامنویسی افزون بر هزارمددجو درسامانه اشتغال روستایی "کارا"
 • فعال سازی ۵۵ واحد صنعتی راکد و غیرفعال در گیلان/ فراهم شدن زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر در شرکت صنعتی آریاترانسفو شهمیرزاد/ اخذ تصمیمات اجرایی برای راه‎اندازی خطوط تولید شرکت تبریز کف
 • زیر ساخت های مناسب رشته دوچرخه سواری در استان اصفهان وجود ندارد
 • بعد از اعدام اخلالگران حالا نوبت محاکمه مدیران زمینه ساز است/ مردم چشم انتظار محاکمه افراد مرتبط
 • راهنمای گردشگران نابینا در شیراز رونمایی شد
 • هدف دولت اشتغال و انجام طرح های اشتغال روستایی است