رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی گفت: اگر خودروساز قیمت قطعات را تغییر ندهد باعث ورشکستگی قطعه‌ساز خواهد شد چراکه پولی که باید دست قطعه‌ساز، تولیدکننده و خودروساز برای افزایش گردش مالی، افزایش تولید، رونق و سرمایه گذاری صرف شود در دست دلالان قرار می‌گیرد.

محمدمهدی شکورزاده در گفت‌و‌گو با ایسنا، در خصوص وضعیت کنونی بازار قطعات اظهار کرد: بازار قطعات در شرایط کنونی وضعیت مناسبی ندارد و نمی‌توان علت آن را فقط مربوط به تحریم‌ها بدانیم زیرا به نظر من تحریم‌ها هنوز آغاز نشده، البته اثراتی همچون مشکل در سیستم بانکی و عدم فعالیت بعضی شرکت‌ها داشته اما عمده مشکل ما داخلی است و با مسائل خارجی هنوز چندان درگیر نشده ایم که شاهد اثرات آن باشیم.وی افزود: مواد اولیه بسیاری از قطعات خودرو در داخل تولید می‌شود اما متاسفانه قیمت این مواد بسیار زیاد، خارج از کنترل، غیر قابل محاسبه ، خارج از دسترس است، مشکل اصلی ما تامین مواد اولیه داخلی، خرید از خارج، انتقال و دریافت ارز، ثبت سفارش و گشایش اعتبارات است و این روند به قدری طولانی و نامشخص است به طوری که قطعه سازان با ظرفیتی حدود 30 درصد کار می‌کنند.

رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی در خصوص علت گرانی قطعات خودرو، خاطرنشان کرد: بخشی از علت گرانی داخلی است و با تغییر قیمت ارز مواد اولیه نیز تغییر کرده و آلومینیوم که در اول سال 7000 هزارتومان بوده در حال حاضر کیلویی 36000 هزارتومان عرضه می‌شود البته اگر عرضه شود و در دسترس باشد همچنین، فولاد 1800 تومانی را در حال حاضر اگر قابل تامین باشد با قیمت 5 هزار تومان عرضه می‌کنند.

شکورزاده تشریح کرد: مواد اولیه و پتروشیمی دو برابر شده در صورتی که این مواد داخلی است و یا در اختیار ارگان‌های دولتی یا شبه دولتی است ولی قیمت‌ها آن‌قدر بالا است که مثلا مواد پلی‌آمید و پلی‌اتیلن 10 هزار تومانی را در حال حاضر  35 هزار تومان عرضه کرده و اگر نیاز به  100 تن مواد باشد تنها 20 تن تعلق خواهد گرفت.

وی ادامه داد: توزیع مواد در بورس نیز مشکل دیگری است که به علت خرید توسط دلالان دیگر مواد مورد نیاز مصرف‌کننده و تولید‌کننده نهایی تامین نمی‌‍شود، برای خرید مواد اولیه باید به دلالان مراجعه کرد، آلومینیوم در بورس 20 هزار تومان عرضه و 34 هزار تومان به فروش می‌رسد و در این زمینه ارگان‌های تصمیم‌گیرنده باعث به وجود آمدن جو موجود، گرانی مواداولیه و کاهش ظرفیت تولید شدند.

رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی بیان کرد: برای وارد کردن قطعات به تولید کننده ارز سامانه نیما داده می‌شود ولی مواد داخلی با ارز 16 هزار تومان توزیع می‌شود و متاسفانه شرایط به صورتی است که قیمت محصولات خارجی کمتر از محصولات داخلی است، شرایط بسیار پیچیده و تجزیه و تحلیل آن بسیار سخت است.

شکورزاده گفت: مشکل بزرگ ما ما‌به‌التفاوت نرخ ارز است، عده‌ای نقد پول ارز را پرداخت کرده و در حال حاضر برای ترخیص کالاهای خود باید مابه‌التفاوت پرداخت کنند و این فقط مشکل قطعه‌سازان نیست بلکه کلیه واحدهای تولیدی این‌چنین درگیری‌هایی را دارند، همچنین بخشنامه‌های متناقص بانک مرکزی و وزارت صنایع و تغییر روز به روز آن باعث بوجود آمدن بلاتکلیفی در واحدهای تولیدی از جمله قطعه سازان شده و باعث سردرگمی آنان در تعیین قیمت نهایی کالای خود شده است.

 وی اضافه کرد: در بحث حمل و نقل، باری که از تهران یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه داشته را امروز با قیمت 7 میلیون جا به جا می‌کنند و این مسائل در قیمت تمام شده و فروش و قیمت بازار اثرگذار است.


رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی تشریح کرد: قیمت خودرو تغییری نکرده و اگر تغییری هم صورت گرفته رسمی نشده است، زیرا خودروساز قطعات را  بر مبنای ارز 4 هزار تومان می‌خرند و این امر سبب عدم سرمایه در گردش برای تولید کننده و عدم تامین قطعات مورد نیاز است، اینها مشکلاتی است که هر روز با آن مواجه هستیم و مسایلی همچون دارایی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده نیز قبلا وجود داشته و به آن عادت کرده ایم.
 
رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی  در خصوص میزان وابستگی تولیدکنندگان به محصولات خارجی اظهار کرد: فولادسازی  که مواد اولیه آن در داخل است حجم زیادی ارز برای مواد مصرفی تولید خود مصرف می‌کند و نمی‌توان واحدی را به طور مستقل بی‌نیاز به ارز دانست زیرا یا به طور مستقیم یا به صورت وارداتی از ارز استفاده می‌کنند.

شکورزاده گفت: تولید قطعات داخلی زیاد شده ولی تولیدکننده داخلی نیز به شکلی به ارز وابسته است زیرا تمام مواد اولیه، قطعات یدکی و ابزارهای مصرفی به شکلی است که در داخل تولید نمی‌شود و باید از خارج از کشور وارد کند، حدود 95 درصد تولیدات داخلی است ولی اکثرا مصرف ارز دارند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم مصرف می‌شود.

وی در خصوص تاثیر گرانی قطعات در افزایش قیمت خودرو تصریح کرد: 65 الی 70 درصد تولید خودرو قطعاتی است که از قطعه سازان خریداری می‌شود و چند راه وجود دارد؛ یا باید خودرو گران شود که بتوانند پول قطعات را بگیرند یا خودرو ساز با ورشکستگی روبه رو شود و یا قیمت قطعات را تغییر ندهد که این گزینه دقیقا کاری است که در حال حاضر در حال انجام گرفتن است.

 رئیس انجمن قطعه‌سازان خراسان رضوی گفت: این اقدام باعث ورشکستگی قطعه‌ساز است و پولی که باید دست قطعه‌ساز، تولیدکننده و خودروساز برای افزایش گردش مالی، افزایش تولید، رونق و سرمایه گذاری صرف شود در دست دلالان است.

شکورزاده عنوان کرد: پرایدی که در بازار 40 میلیون تومان قیمت دارد مابه التفاوت آن در دست کسی است که خودرو را خریده و با قیمت بیشتری به فروش رسانده است و پول دلالان نیز به جای استفاده در تولید صرف سفته بازی شده، این سیاست ثبات قیمت خودرو هیچ سودی به تولیدکننده و مصرف کننده نخواهد رساند.

وی در خصوص علت افزایش قیمت باطری پراید اظهار کرد: عمده‌ترین مواد اولیه سازنده باطری سرب و مواد پلیمری است که افزایش قیمت زیادی داشته، در واقع علت اصلی گرانی، افزایش قیمت مواد و قطعات است.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

کدام خواننده ها در دومین روز جشنواره فجر اجرا داشتند؟

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، دومین شب از جشنواره موسیقی فجر پنجشنبه ۲۵ بهمن ماه به پایان رسید.

نکته قابل توجه آن اجرای آثار ایرانی به ویژه از شاهین فرهت دبیر جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر است.

از غروب پنجشنبه کنسرت ارکستر ساز‌های ملی به رهبری علی اکبر قربانی و مدیریت هنری فرهاد فخر الدینی نخستین اجرای تالار وحدت را به روی صحنه برد. ارکستر ساز‌های ایرانی با خوانندگی وحید تاج و تکنوازی ویولن امین غفاری اجرا شد.

شاهین فرهت دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر و علی ترابی مدیر دفتر موسیقی از مهمانان ویژه این کنسرت بودند.

قطعه «ابن سینا» ساخته فرهاد فخر الدینی آغازگر کنسرت بود. «لزگینکا» اثر خاچاطوریان، قطعه «موج» با صدای وحید تاج، «بهار من» از سروده‌های منیر طا‌ها و موسیقی علی تجویدی با فاصله‌ای کم در ادامه اجرا شد.سپس تکنوازی نقاره و در ادامه همراهی ارکستر از ساخته‌های توفیق علی اف به اجرا درآمد. «شورآفرین میهن» در ادامه با همراهی حضار اجرا شد. در ادامه قطعات حسی، حماسی و نوستالژی «هورا ستکاتو»، «پرواز زنبور عسل»، «به یاد صیاد»، «دگر چه خواهی» و «خاک مهر آیین» یکی پس از دیگری اجرا شدند.
به این ترتیب اجرای ارکستر ساز‌های ایرانی در تالار وحدت به پایان رسید.

شامگاه پنجشنبه آنسامبل آتلاس از کشور دانمارک در تالار وحدت به روی صحنه رفت و در ابتدای این برنامه ابراز همدردی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با خانواده جان‌باختگان حادثه تروریستی زاهدان اعلام شد.

تمام قطعات این کنسرت برای نخستین بار در ایران اجرا شد که شامل آثار سه آهنگساز ایرانی از سه نسل مختلف نیز بود.

نخستین قطعه‌ای که در این برنامه اجرا شد «تریو بادی چوبی اپوس ۲۴» اثر شاهین فرهت بود که برای اجرای آن سه نوازنده ساز‌های ابوا، فاگوت و فلوت به صحنه آمدند. نکته قابل توجه آنکه شب گذشته نیز اثری از این آهنگساز توسط تریو امئل از کشور اسلوونی اجرا شده بود. قطعه بعدی «کوئینتت بادی، اپوس ۴۳» نام داشت ، ساز‌های هورن و کلارینت نیز به گروه اضافه شد. بخش دوم این قطعه با کلارینت آغاز شد و پس‌ از آن همه ساز‌ها به صدا درآمدند و پس از مدتی به همان ملودی اولیه بازگشتند.

سومین قطعه «افسوس برای کوئینتت» اثر امیر مهیار تفرشی پور بود.

بخش دوم برنامه با « تریو بادی چوبی، شماره ۱» اثر هرمز فرهت آغاز شد. ساز‌های ابوا، کلارینت و فاگوت به اجرای این اثر پرداختند که اشارات زیادی به موسیقی ایرانی در آن وجود داشت. پایان بخش برنامه نیز قطعه‌ای از فرانسیس پولانک بود که توسط همه ۶ نوازنده گروه اجرا شد.

در تالار رودکی ارکستر رهای آرکو به روی صحنه رفت. این ارکستر که یک سال از فعالیت آن می‌گذرد، جمعه شب با کنسرت مایستری علی جعفری پویان به اجرای قطعات مختلفی از آهنگسازان مطرح جهان پرداخت.

اجرای ارکستر زهی آرکو با قطعه‌ای از جرج فردریک هندل آغاز شد. «ساراباند» نخستین قطعه این اجرا بود. در ادامه قطعه دیگری از هندل در چهار بخش به اجرا درآمد که فضای آن متفاوت از اثر قبلی بود. «کنسرت و گروسو اپوس ۶ شماره ۴» در فضایی آرام اجرا شد.

«آداجیو در سل مینور» سومین قطعه‌ای که در این بخش اجرا شد. در ادامه ملودی اصلی توسط ویولن‌ها به اجرا درآمد.

بخش دوم برنامه با حضور نیمی از نوازندگان بر روی صحنه آغاز شد و آن‌ها به اجرای قطعه‌ای از یوهان سباستین باخ پرداختند. قطعه دوم در این بخش «کنسرت و کریسمس» اثری از آرکانجلو کورلی بود. سپس اجرای کوبنده و محکم ساز‌ها را همراه داشت. آخرین بخش این کنسرت نیز به اجرای اثری از یوهان پاخلبل اختصاص داشت. بخش بعدی اجرا در تالار رودکی به تکنوازی گیتار سیمون آیوازیان و بابک، ولی پور اختصاص داشت.

در ایوان شمس گروه سایه ارغوان با محمد امین اکبر پور به روی صحنه رفت.

در این اجرا محمدامین اکبرپور سرپرست گروه در دو بخش از دو گروه نوازنده و دو خواننده مختلف برای به روی صحنه بردن رپرتوار استفاده کرد. تمامی قطعات بخش اول از ساخته‌های محمد امین اکبرپور بود.

بخش نخست این برنامه با گروه «همنوازان سایه» در دستگاه شور اجرا شد. مقدمه که بر اساس ردیف موسیقی ایرانی ساخته شده بود اولین قطعه‌ای بود که با گروه نوازی اجرا شد. تکنوازی تار در چهارمضراب که آن هم بر اساس ردیف موسیقی ایرانی تصنیف شده بود بعد از مقدمه به اجرا درآمد. «دلم تنگ است» با شعری از «اردلان سرفراز، ه. ا. سایه و مهدی اخوان ثالث» از جمله قطعات کنسرت بود. نی و آواز در گوشه قرچه بر روی شعری از ه. ا. سایه و تار و آواز در گوشه رضوی باز هم بر روی شعری از هوشنگ ابتهاج ساز و آواز‌هایی بودند که پیش از تصنیف «دلتنگ شد گل» اجرا شدند. صدای گرم علیرضا حاجی طالب هم بر تاثیرگذاری این بخش از اجرا افزود. سنتور و آواز در گوشه حسینی، دلم گرفته، تار و آواز، شب آمد و دلتنگم و ز. آتش دل، دیگر قطعات بخش نخست بود که شعر همگی آن‌ها از هوشنگ ابتهاج بود. رنگ عاشق کش (شهناز کت) بر اساس ردیف موسیقی دستگاهی آخرین بخش از اجرای همنوازان سایه بود.

در بخش دوم، اجرا با حضور نوازندگان «سایه ارغوان» و خوانندگی اشکان کمانگری در دستگاه ماهور به روی صحنه رفت.

این بخش به سرود‌های انقلابی دهه ۶۰ اختصاص داده شده بود که با اجرای «بشارت» ساخته محمدرضا لطفی و با شعر ه. ا. سایه آغاز شد. در ادامه تکنوازی تار محمدامین اکبرپور با بداهه پردازی او در گوشه‌های مختلف ماهور زمینه را برای اجرای عاشقان سرمست باز هم از ساخته‌های محمدرضا لطفی با شعری از مجتبی کاشانی فراهم کرد.

تکنوازی کمانچه قطعه بعدی بخش دوم بود. سرود ایرانی ساخته پرویز مشکاتیان با شعری از جواد آذر، ضربی تار و سنتور (چاووش ۶)، دوضربی عراق (ساخته محمدرضا لطفی با شعری از فرخی یزدی) و تکنوازی کمانچه قطعات بعدی اجرا شده در بخش دوم کنسرت پنجشنبه شب ایوان شمس را تشکیل می‌دادند. سرود آزادی با آهنگسازی محمدرضا لطفی و شعر فرخی یزدی،‌ای ایران با آهنگسازی محمدرضا لطفی و شعر جواد آذر و «دلا دیدی» از چاووش ۶ با شعر ه. ا. سایه دیگر قطعات بخش دوم کنسرت گروه محمدامین اکبرپور بود.

قطعه پایانی اجرای پنجشنبه شب در ایوان شمس «سپیده» نام داشت که با آهنگسازی محمدرضا لطفی و با شعر هوشنگ ابتهاج به روی صحنه رفت.

پنجشنبه‌شب ۲۵ بهمن‌ماه برج آزادی میزبان دو کنسرت بود. نخستین اجرا به گروه «اوبد» اختصاص داشت. گروهی که مدتی‌ است اجراهایش در سالن‌های مختلف شهر تهران با استقبال علاقه‌مندان موسیقی جاز مواجه شده بود. در این گروه متفاوت که در زیرگونه‌هایی جز تجربی طبقه‌بندی می‌شود نوازنده گیتار الکتریک سیاوش کریم، نوازنده درامز فرید فرزیان‌پور، نوزانده گیتار باس کیارش رادمهر و نوازنده ساکسیفون و سرپرست گروه حمیدرضا کشورپژوه است.

نخستین قطعه‌ای که «اوبد» برای حاضران اجرا کرد قطعه‌ «خیره» بود.

قطعه‌ی دوم با اجرای اینترویی کانکریت به دست حمیدرضا کشورپژوه روی بدنه‌ ساز ساکسفون و فرید فرزیان‌پور روی درامز آغاز شد. نام این قطعه «معلق» بود و فضای آن تاحدودی ملهم از جز آزاد و موسیقی معاصر.

«بلوک» نام ترک سوم این گروه بود که طی آن تم‌ها و موتیف‌هایی با رگه‌های شرقی بسط و گسترش می‌یافتند و همچنین تنوع ریتم‌ها در این قطعه چشمگیر بود.

«اوبد» اجرای خود را با قطعه‌ جالب توجه «بندر» به پایان برد. قطعه‌ای که با فرمی مدور ابتدا از ضدضرب‌ها و تم‌های جنوب ایران آغاز شد، اما بر خلاف انتظار با مایه‌های اسید جاز و موسیقی تجربی ادامه پیدا کرده و سبب غافلگیری تماشاگران شد.

اما کوارتت آمل به سرپرستی فرزین زاهدی دومین گروهی بود که پنجشنبه‌شب در برج آزادی روی صحنه رفت. کوارتتی که با رپرتوار متنوعی از آثار کلاسیک و رمانتیک خود علاقه‌مندان به موسیقی حاضر در برج آزادی را شگفت‌زده کرد. هرچند غافلگیری اصلی نه در قطعات مربوط به دوره‌های کلاسیک و رمانتیک که در دو قطعه‌ «بیداد همایون» و «چکاد»؛ آثار ماندگار پرویز مشکاتیان بود که این کوارتت برای گیتار کلاسیک تنظیم و اجرا کرد. فرهاد اسلامی‌زاده تنظیم این دو قطعه را به‌عهده داشت.
به‌غیر از دو اثر زنده یاد مشکاتیان، کوارتت آمل ۹ قطعه دیگر هم به اجرا گذاشت که شامل آثاری بودند از استور پیاتزولا، موتزارت، اندرو یورک، گای برگرون، ثورلاکسون، مارک لمبرگ، مانوئل پنلا و پل دزموند که در مورد آخر یعنی قطعه Take five، تنظیم قطعه برای کوارتت گیتار را فرهاد اسلامی‌زاده به‌عهده داشت.

گروه موسیقی «نوبهار» با بداهه نوازی و اجرای اشعاری از محمدرضا شفیعی کدکنی پایان بخش اجرا‌های دومین شب از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران بود که توانست با اجرای خوب قطعات ضربی توجه حاضران در سالن را به اجرای خود جلب کنند.

دومین سانس از اجرا‌های شب دوم جشنواره موسیقی در فرهنگسرای نیاوران به گروه موسیقی «نوبهار» اختصاص داشت. این گروه به سرپرستی بهاره فیاضی روی صحنه رفت و به اجرای موسیقی اصیل ایرانی پرداخت.

در قسمت اول این اجرا، در ابتدا بهاره فیاضی قطعاتی را در دستگاه سه گاه با سه تار نواخت. در ادامه برنامه قطعاتی را دستگاه شور آواز بیات ترک و افشاری را با ساز تار برای حضار اجرا کرد که مورد توجه حاضرین در سالن قرار گرفت.

از نکات قابل توجه در این برنامه تمبک نوازی زیبای گوهرناز مسائلی و همراهی خوب اش با فیاضی بود. او در پاسخ بداهه نوازی‌های تار، ملودی های ضربی هوشمندانه‌ای را انتخاب کرده و توانست توانایی اش را در نواختن ساز‌های ضربی به خوبی نشان دهد. این بخش چهل دقیقه از اجرا را به خود اختصاص داد.

در بخش دوم فیاضی قطعاتی در آواز بیات اصفهان و ابوعطا را با تنظیم جدید به همراه داوود فیاضی خواننده، حسین قاسمی نوازنده نی و مجید علیزاده نوازنده تمبک نواخت. گروه در این اجرا اشعاری از محمدرضا شفیعی کدکنی شاعر و ادیب معاصر را انتخاب کرده و آن‌ها را اجرا کرد. خواننده گروه هم توانست به خوبی از عهده خواندن شعر‌های شفیعی کدکنی که وزن و و لحن خاص خود را دارند، برآید.

در پایان بخش دوم یک تصنیف قدیمی با نام «گو به ساقی» اثر استاد غلامرضا مین باشیان نیز اجرا شد.

در بخش نخست اجرای فرهنگسرای نیاوران گروه‌های موسیقی کلاسیک و سنتی هنرستان موسیقی پسران به روی صحنه رفت. قطعاتی از نوازندگان کلاسیک جهان و آهنگسازان ایرانی در این کنسرت نواخته شد.

در این اجرا که نخستین سانس فرهنگسرای نیاوران بود، نوازندگان در دو گروه سنتی و کلاسیک به اجرای موسیقی پرداختند.

در بخش اول ارکستر ساز‌های زهی هنرآموزان هنرستان موسیقی به رهبری پدرام طاهریان، قطعاتی از آنتونیو ویوالدی، گئورک فیلیپ تلمان، هندل، بلابارتئک و کارل جنکینز را برای حاضرین در سالن اجرا کردند. تعداد نوازندگان این بخش از اجرا، نزدیک به ۱۵ نفر بود. در این بخش از برنامه، معین جلیلیان، مهدی منادی، فراز مجدیانفر، فربد مجدیانفر و عرشیا دژانکار در قطعاتی دوبل کنسرتو ویولا اثر فیلیپ تلمان و کنسرتو برای ۴ ویلن و ارکستر اثر ویوالدی را اجرا و به تکنوازی پرداختند که مورد توجه حاضرین در سالن قرار گرفت.

در بخش دوم کنسرت هنرستان موسیقی پسران تهران، نوازندگان ساز‌های اصیل ایرانی از این هنرستان با حضور بر روی سن توانستند قطعات ماندگار موسیقی ایران در دستگاه چهارگاه همچون هفت ضربی استاد حسین علیزاده را به خوبی اجرا کنند.

ارکستر ساز‌های ایرانی هنرستان موسیقی پسران به سرپرستی نادر سینکی در آغاز اجرای خود ابتدا پیش درآمد چهارگاه را نواختند. اجرای ساز و آواز در گوشه درآمد به خوانندگی عارف چراغیان و اجرای تصنیف خون دل و در ادامه ساز و آواز در گوشه زابل و نواختن چهارمضراب چهارگاه از دیگر برنامه‌های این گروه بود.

این ارکستر در قسمت آخر برنامه خود و پس از ساز و آوازی در گوشه حصار، رجز و مثنوی، قطعاتی هفت ضربی چهارگاه و تصنیف گل افشان را برای حاضرین در سالن اجرا کرد که مورد تشویق قرار گرفت.

سالن سوره که برای اولین بار میزبان جشنواره موسیقی است، دو اجرای دوتار و آواز تربت جام از مهدیس ابراهیمیان و مبین درپور، انوار جام با محمد فاروق دربور و هامون سیستان با حبیب اله قادر اشتکر به روی صحنه برد. این اجرا‌ها از ساعت ۱۹ برگزار شد.

شهاب مظفری در سانس ابتدایی سالن همایش‌های برج میلاد روی صحنه رفت.

کنسرت شهاب مظفری در برج میلاد برگزار شد. قطعات قسم، عکس قدیمی، دلبریتو کمترش کن، ۳۰ سالگی ،ما باحالیم، تلخ، دلبری ،آی ، وای وای ، تو بخند، میگن که عوض شدی، منو ترکم نکن، دلبر جان و معذرت ، قطعات اجرایی این شب بودند.

گروه سون نیز در آخرین سانس با قطعه ای داد  اجرای خود را آغاز کرد.

پس از این قطعه، نوبت به قطعه «دیره»  با تک نوازی ساکسیفون فرزاد صفوی رسید. در این کنسرت قطعات «ادعا»از آلبوم «دنیای بعد تو»، «نرو»،«دوست دارم»، «دنیای بعد تو»، «حالم خرابه»، « یه راهی پیش روم بزار»، «دیونه»، «برات می‌میرم»، «ستاره» و چند قطعه دیگر اجرا شد.
به این ترتیب دومین شب از جشنواره موسیقی فجر به پایان رسید.

انتهای پیام/

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

کلیدواژه: استخدام قيمت خودرو منطقه خراسان رضوی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۷۸۵۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پرداخت اولین سری بدهی خودروسازان به شرکتهای قطعه ساز در هفته جاری
 • افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟
 • آنچه بیشتر قطعه‌سازان ایران را آزار می‌دهد
 • افزایش نجومی قیمت خودرو و اظهارات تکراری وزیر صنعت: برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند| گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد!
 • وزیر صنعت خبر داد: افزایش تولید خودرو با پرداخت تسهیلات به قطعه‌سازان
 • آمادگی صادرات قطعات پوششی دانش بنیان درصنعت هوایی وریلی
 • پرداخت تسهیلات به قطعه‌سازان راهکار ارزانی خودرو
 • ◄ سیاست‌های جدید حمایت از قطعه‌سازان
 • چالش مردم با خودروسازان داخلی
 • صنعت خودرو را فلج نکنید
 • شرکت 'فلای.بی.ام.آی' انگلیس در اثر برگزیت ورشکست شد
 • تولید ماهانه ۵ هزار قطعه خودرو در روستای چورمق
 • حرکت در جاده یک‌طرفه داخلی‌سازی
 • تاثیر افزایش قیمت‌ها بر کیفیت خودرو‌های تولید داخل
 • ◄ حمایت از قطعه‌سازی برای داخلی‌سازی قطعات خودرو
 • تولیدات استان سمنان زیر تیغ واردات/آدرس اشتباه برای تحقق شعار سال
 • خودروسازان ایرانی؛ حرکت در جاده یک‌طرفه داخلی‌سازی
 • قطعه «راضي‌ام» با صداي «مجيد تربتي» منتشر شد
 • از خواندن ترانه هایی با اشعار ابتهاج تا«اوبد» که نام قطعه برایش اهمییت ندارد