به گزارش ایکنا از مازندران، مدت‌ها است فریاد مسئولان آبی از شمال تا جنوب کشور و حتی در مجامع بین‌المللی درخصوص کمبود آب  و اینکه جنگ جهانی سوم جنگ آب است گوش‌ها را کر کرده اما چه داستانی است تا خدای ممنان زجه‌ی زمینیان لب تشنه را می‌خواهد اجابت کند ظرفیت چنان محدود می‌شود که خیلی‌ها در این موهبت الهی مجازات می‌شوند و این بار شیون سیل با کم آبی همصدا می‌شوند هزینه می‌افرینند، تخریب می‌کنند، فضا، اجتماع، اقتصاد و سیاست را.

اینجاست که باید مدیریت علمی و نوین به کمک بیاید و به مهندسان ما بیاموزد اگر پل می سازید پیش بینی چنین روزی را هم داشته باشید، اگر خانه‌ای علم می‌کنید مواظب باشید در حیاط رودخانه نباشد.

سنگ‌های غول پیکر حریم رودخانه هشداری برای حریم نشینان

همه آنهایی که در حریم رودخانه سرمایه‌شان را پهن کردند بهتر است کمی به اطراف رودخانه سرک بکشند و سنگ‌های غول پیکری که در جای جای آن در حکم هشدار برای هر عاقلی است بنگرند و بدانند آنکه این سنگ‌ها را در این مسیر قرار داده همین رودخانه است که اکنون ساکت و آرام مچ پایتان را نوازش می دهد.

سیل نبود سیلی بود

image

این روزها شاهد بودیم که همه گفتند که «سیل آمد! سیل آمد!» کدام سیل این سیل نبود بلکه سیلی طبیعت بود بر ظلمی که سالها بر او روا داشتیم این آب چیزی نیست که کسی ندیده باشد ما همه ساله در این فصل منتظریم سیل بیاید و جولان آن را به نظاره بنشینیم! و چقدر به خسارت دادن عادت کرده‌ایم.

از شما می‌پرسم، ما عده‌ای از متخصصان و مدیران حاذق و باهوش و ذکاوت مان را سرکار آوردیم و از پول بیت‌المال به آنها حقوق می‌دهیم،  تا چه کنند؟  در کنار ما بایستند و شاهد باشند که چگونه بی‌تدبیری‌شان جهیزیه دختری را به غارت می‌برود، چگونه بی‌مدیریتی در هدایت آبهای سطحی هر سال برای برخی خانواده‌ها کابوس می‌سازد و  برچمی سیاه بر در برخی خانه‌ها  فرود می آورد.

image

  من یک خبرنگارم اهل سیاه نمایی نیستم  و همیشه بوسیدن خاک پای مسئول مسئولیت‌پذیر جهادی افتخارم بوده و هست. اما انتظار است مدیران و مسئولان  فراتر از یک فرد عادی، با دقت و ژرف‌نگری بالا امورات مردم را مدیریت کنند.من یک خبرنگارم اهل سیاه نمایی نیستم  و همیشه بوسیدن خاک پای مسئول مسئولیت‌پذیر جهادی افتخارم بوده و هست. اما انتظار است مدیران و مسئولان  فراتر از یک فرد عادی، با دقت و ژرف‌نگری بالا امورات مردم را مدیریت کنند.
به نظر شما اهمیت هدایت آبهای سطحی و وقوع سیلی که هر ساله علاوه بر خسارات سنگین، برخی خانواده‌ها را داغدار  می‌کند و  این دور غلط هر ساله برایمان عادت شده، موضوع کم اهمیتی است؟ آیا نمی‌تواند در دستور اکید دولت مجلس یا مسئولان محلی همچون؛ شهردار، فرماندار، مدیریت بحران، پدافند غیر عامل، راهداری، محیط زیست، جنگلداری، حمل و نقل، کشاورزی و صنعت و معدن و... قرار گیرد. تا راه‌کارهای پیشگیری و کاهش خسارات احصا و به اجرا درآید.
من متخصص بحران نیستم ولی دیده‌ام یک باغبان روستایی برای آنکه آب باران در باغش سیل به پا نکند چندین جوی ایجاد می‌کند تا قدرت آب را بکاهد و اجازه نمی‌دهد تا باران به یک سیل ویرانگر تبدیل شود. چطور مسئولان ما هر ساله از تکرار سیل، طغیان رودخانه، برف سنگین و... درس نمی‌گیرند و مدیریتی برای کنترل آن ندارند.
مسئولان! زمستان پیش رو را دریابید
آب آمد و آبرو برد، اما مسئولان! زمستان پیش رو را دریابید. برف سنگین در کمین است  و لازم است تا مسئولان از هم اکنون برای کاهش خسارات برنامه داشته باشند و چه خوب است مسئولان قبل از پهن شدن چادر سپید طبیعت دسته جمعی به بازدیدهای میدانی بروند و نقاط حساس و مشکل ساز را بررسی و تمهیدات لازم  برای تامین سوخت جایگزین و غذا و دارو و... بیندیشند و حتی آموزش‌های مواقع بحرانی  را به مردم گوشزد کنند.
با این تفاسیر بنده معتقدم سیلی در کار نبود بلکه بی‌مدیریتی‌ها و بی برنامگی‌ها  سبب شد بخش اعظم آب که قرار بود در مخزنی برای روزهای مبادا جمع آوری شود، بی‌صاحب رها شود و آب بیچاره هرچه رفت دید راهی برای عبورش نیست، این بود که سرزده وارد خانه مردم شد و از در و پنجره شهر به سمتی که دوست نداشت گریخت؛ او گمراه شد و راه مردمان را هم گم کرد.
از گفتمان گزارش به گویش خبر برمی‌گردیم. تا از بالاترین شخصیت اجرایی استان از پساسیل بپرسیم.
به گزارش ایکنا از مازندران جاري شدن سيل در هفته گذشته خسارات جدي به راه‌هاي ارتباطي غرب استان از جمله شهرهاي رامسر،  تنكابن، عباس آباد و شهرستان نوشهر وارد کرد و اغلب مسئولان کشوری و استانی پس از فروکش سیل از مناطق سیل زده تا رده معاونت رئیس جمهوری بازدید کردند و تلاش داشتند که دست کم در مدیریت بحران به وجود آمده تسکینی برای مردم باشد. 

image

در این باره محمد اسلامی استاندار مازندران در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران  اظهار کرد: خسارات سیل 14 مهرماه 97 در قالب نامه‌ای به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گزارش شد. 
وی افزود: در پی بارندگی شدید و کم سابقه در روزهای جمعه و شنبه مورخ 13 و 14 مهرماه 97 که منجر به جاری شدن سیل به ویژه در غرب استان شد، خسارات زیادی در بخش‌های مختلف تاسیسات زیربنایی، مسکونی، کشاورزی، دامی، طیور و آبزیان به استان تحمیل شد.
برآورد استاندار از خسارات سیل
استاندار گفت: طبق کارشناسی‌های انجام شده خسارت سیل در تاسیسات زیربنایی 5 هزار و 16 میلیارد و 582 میلیون ریال، در  بخش مسکونی و معیشتی  208 میلیارد و 240 میلیون ریال در  بخش کشاورزی و  دام و طیور  یکهزار و 833 میلیارد و 529 میلیون ریال و جمع  کل خسارات  7 هزار و 58 میلیارد و 351 میلیون ریال برآورده شده است.

image

وی با بیان اینکه این سیل پنج کشته برجای گذاشت، ادامه داد: انتظار است مبلغ 3 هزار و 500 میلیارد ریال به منظور ایمنی سازی و بازسازی پل‌های تخریبی و خسارت دیده، راه‌های اصلی و روستایی، آبخیزداری، احداث دیوراه‌های حفاظتی، شبکه‌های آبرسانی، خطوط انتقال برق، شبکه گارزسانی تامین اعتبار شود.
اسلامی تامین یکهزار و  500 میلیارد ریال را جهت اجرای طرح مدیریت رودخانه و کنترل سیلاب استان ضرروی دانست و اظهار کرد: کمک معیشتی بلاعوض به واحدهای مسکونی 53 میلیارد ریال، تسهیلات تعمیراتی 119 میلیارد ریال، تسهیلات بازسازی 10 میلیارد ریال، تسهیلات تعمیراتی 26 میلیارد ریال، تسهیلات کم بهره بخش کشاورزی، دامی، طیور و آبزیان یکهزار و 830 میلیارد ریال طی یک نامه از معاون رئیس جمهور درخواست شده است.
اتصال 100 درصدی اب و برق در مناطق سیل زده

image

در ادامه علی‌اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران در گفت‌وگو با ایکنا از مازندران اظهار کرد: در حال حاضر برق و آب مناطق سیل‌زده 100 درصد وصل شده و همه راه‌ها به صورت حداقلی باز است.
وی افزود: تا کنون خسارت مسکن و برق و گاز خانگی و در امور باغات حدود 705 میلیارد تومان  برآورد شده و طی نامه‌ای از سوی استاندار به معاون رئیس جمهور گزارش شد.
احمدی تصریح کرد: قرار است در این هفته طی نشستی در تهران تصمیماتی درباره جبران خسارت سیل مازندران به تصویب برسد.
وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت از لحاظ بحرانی خارج و لایه‌روبی رودخانه‌ها آغار شده است.
رعایت حریم‌ها؛ راه‌کاری برای کاهش خسارات

image

مدیرکل مدیریت بحران مازندران عنوان کرد: جلوگیری از ساخت و ساز در حاشیه و حریم رودخانه و  جلوگیری از ایجاد باغات در این مسیر  و تاکید بر رعایت حریم برق، گاز، دریا، جنگل از جمله راه‌کارهای کاهش خسارت ناشی از سیل است.
وی با بیان اینکه خسارت ناشی از حوادث طبیعی سنگین و دولت به تنهایی قابل جبران نیست، افزود: بیمه املاک یکی دیگر از راه‌کارهایی است که می‌تواند بار جبران خسارات حوادث طبیعی را برای دولت آسانتر کند. 

image

به گزارش ایکنا از مازندران، باران رحمت الهی است لطفا ضعف در مسائل مدیریتی و نداشتن برنامه برای پیشگیری و کاهش خسارت‌های احتمالی ناشی از حوادث طبیعی را  دائم به پای طببعت و مردم ننویسیم. شما مدیر و مسئول هستید تخصصی اقدام کنید تا خسارت‌ها را به حداقل برسانید.
در پایان ایکنا ضمن تسلیت به خانواده‌هایی که در این حادثه قربانی دادند آماده انعکاس مسائل و مشکلات شهروندان سیل زده برای انتقال به مسئولان است.
علی پاداشی
انتهای پیام

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

تصویری از حرکت عجیب باشگاه استقلال پس از نایب قهرمانی پرسپولیس!

توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

کلیدواژه: سیل مازندران استاندار

منبع: ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۸۳۶۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مردم سیریک نگران طغیان رودخانه ها در زمستان نباشند
 • بالغ بر ۲۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب شمال کنترل شد
 • آبرسانی از سد امیرکبیر؛ مهم‌ترین طرح پدافندی تأمین و انتقال آب شرب تهران/ آب رودخانه کرج هیچگاه قطع نخواهد شد
 • کشاورزی مناطق زلزله زده همچنان زیر پر و بال دولت
 • قایق سواری جادوگران در رودخانه
 • کنترل ۲۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب شمال با اجرای طرح های آبخیزداری
 • 280 میلیون مترمکعب سیلاب در شمال کشور کنترل شد
 • دفتر حقوقی بیمه دانا از پرداخت50 میلیارد ریال خسارت غیر واقع جلوگیری کرد
 • کنترل ۲۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب شمال کشور با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری
 • اجرای طرح‌ مهندسی رودخانه‌ها در کنترل فیزیکی سیل گلستان مؤثر است
 • ورود فاضلاب خام به رودخانه کارون در ۲۵ نقطه
 • پیگیری خسارات سرمازدگی بخش کشاورزی بی نتیجه مانده است
 • کم‌کاری برخی دستگاه‌ها در جبران خسارت سیل در کاکرود
 • نجات ۳ هزار قطعه ماهی در رودخانه زهره باشت
 • نجات۳۰۰۰قطعه ماهی گرفتار شده در یک آبگیر کوچک حاشیه رودخانه زهره
 • عکس روز ناسا از سیل رودخانه Nueces
 • عشایر از تردد در کنار رودخانه های چهارمحال وبختیاری پرهیز کنند
 • ماهیان گرفتار در رودخانه زهره نجات یافتند
 • برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌های گیلان مورد پیگرد قرار می‌گیرد
 • طرح‌های مهندسی رودخانه مازندران نیازمند بازنگری است