در بررسی‌های امروز بازار خودروی تهران میانگین افزایش قیمت هر خودرو نسبت به هفته گذشته از ۱میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان است که خودروهای سمند و پراید با میانگین ۱ تا ۱.۵ میلیون تومان کمترین افزایش قیمت و خودروهای رانا و پژو ۲۰۷ با میانگین ۵ تا ۶ میلیون تومان بیشترین کاهش قیمت را نسبت به هفته گذشته داشته‌اند.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

افزایش ۶۴ درصدی حقوق نفتی‌ها نسبت به سال ۹۶

محمد حسینی رئیس کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس در گفتگو با مهر، با اشاره به بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در کمیته‌ای به ریاست وی در کمیسیون برنامه و بودجه، آسیب‌های بودجه ریزی شرکت‌های دولتی را تشریح کرد و گفت: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۱.۷۱۰ هزار میلیارد تومان است که مبلغ ۴۰۷ هزار میلیارد تومان آن بودجه عمومی دولت و مبلغ ۱.۲۷۵ هزار میلیارد تومان آن بودجه شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود.

وی افزود: بودجه ۱۲۷۵ میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی، تعداد ۳۷۲ شرکت‌های دولتی، ۹ بانک دولتی و ۲ موسسه انتفاعی وابسته به دولت را در بر می‌گیرد که از این تعداد شرکت‌های دولتی،۳۰۷ شرکت سود ده و در نقطه سر به سر و تعداد ۶۵ شرکت زیان ده در لایحه بودجه سال ۹۸ مشاهده می‌شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: با مقایسه تعداد شرکت‌های زیان ده با سال گذشته به این نتیجه می‌رسیم که تعداد شرکت‌های زیان ده افزایش یافته است.

نماینده مردم تفرش در مجلس تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که برای اولین بار، بودجه تعداد ۷ منطقه آزاد تجاری نیز به عنوان یک جدول مستقل در پیوست شماره ۳ لایحه بودجه کل کشور به استناد حکم قانون برنامه ششم توسعه لحاظ شده است.

حسینی گفت: مبلغ بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه سال ۹۸ بالغ بر ۱.۲۷۵ هزار میلیارد تومان که با رقم سال گذشته که بالغ بر ۸۶۲ هزار میلیارد تومان بوده دارای رشدی برابر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است که بیشترین رشد صرفا در تعداد اندکی از شرکت‌ها از جمله شرکت ملی نفت ایران مشاهده می‌شود.

رشد ۵۰ درصدی بودجه شرکت ملی نفت در سال ۹۸

وی به مبلغ اختصاصی بودجه برای شرکت نفت در سال ۹۷ اشاره و خاطرنشان کرد: بودجه شرکت ملی نفت در سال ۹۷ بالغ بر ۳۱۰ هزار میلیارد تومان مصوب شد در صورتی که در سال ۹۸ در لایحه دولت مبلغ ۶۱۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که اولا: دارای رشد ۵۱ درصد نسبت به سال گذشته است و ثانیا: ۴۵ درصد بودجه شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود.

رئیس کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: امسال برای اولین بار در راستای ایجاد شفافیت در بودجه شرکت‌های دولتی، بودجه تعدادی از شرکت‌های دولتی و بانک‌ها با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات و جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان دولت و این شرکت‌ها بررسی شد.

حسینی گفت: با توجه به روند تدوین بودجه شرکت‌های دولتی بعد از ابلاغ بخشنامه تهیه بودجه توسط رئیس جمهور در قالب فرم‌های مشخص و اعلام الزامات مد نظر، شرکت‌های دولتی مکلف به تکمیل فرم‌های مذکور مطابق مفاد بخشنامه و بررسی آن با کارشناسان سازمان برنامه و بودجه هستند.

تخلفات و انحرافات بودجه شرکت‌های دولتی

وی با بیان اینکه بودجه سالیانه هر شرکتی باید بعد از تنظیم توسط هیئت مدیره به صورت تفصیلی به تصویب مجمع عمومی برسد و سپس در لایحه بودجه کل کشور درج شود، اظهارداشت: متأسفانه به علت وقت کم و لحاظ الزامات مندرج در بخشنامه ابلاغی جهت تدوین بودجه، این موضوع به صورت دقیق رعایت نشده و بودجه شرکت‌های دولتی مطابق با فرم‌های ابلاغی و به شکل جداول مندرج در پیوست شماره ۳ نهایی و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بودجه شرکت‌ها بر اساس یک روش بنگاه داری تهیه نشده است، گفت:بودجه شرکت‌های دولتی بدون تصویب مجمع عمومی و در بعضی از قسمت‌ها خارج از اختیار ارکان شرکت مذکور تهیه می‌گردد که در عملکرد آن‌ها انحرافات مساعد و نامساعد زیادی مشاهده می‌شود.

حسینی اضافه کرد: شرکت‌های دولتی در طی سال، اجازه اصلاح بودجه خود را با رعایت الزاماتی دارند به همین جهت اکثراً در طی سال، اصلاحیه بودجه داشته و رقم مصوب مجلس تغییر می‌کند که لازم است در این خصوص احکام لازم، تدوین و در قوانین دائمی یا قانون بودجه سالیانه لحاظ شود.

وی با بیان این مطلب «بودجه شرکت‌های دولتی کمتر بر اساس عملکرد واقعی آنها، نهایی می‌شود بلکه بر اساس بودجه سال قبل آن‌ها تهیه و نهایی می‌شود»، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی، نوسانات و وظایف قانونی آن‌ها نیاز به بررسی واقعی بودجه این شرکت‌ها است که برای هیئت مدیره شرکت قابلیت دفاع داشته باشد.

سه پیشنهاد مهم برای ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: جهت ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی باید برای سال ۹۸ در چارچوب اقدامات کوتاه مدت تعداد احکام انضباطی و تکلیفی تصویب و در میان مدت تنظیم بودجه واقعی برای شرکت‌های دولتی مدنظر قرار گیرد و در بلند مدت نیز ساماندهی و استقرار نظام مدیریت در شرکت‌های حرفه‌ای وتدوین دستورالعمل انتخاب مدیران و اعضا هیئت مدیره برای شرکت‌های دولتی مد نظر قرار گیرد.

حسینی با تاکید بر لزوم تغییر نگاه دولت به شرکت‌های دولتی، تصریح کرد: سود سهام و مالیات شرکت‌های دولتی باید بعد از تدوین صورت‌های مالی کامل با حاکمیت شرکت اخذ گردد نه اینکه صرفا برای تامین منابع بودجه عمومی قبل از عملکرد دریافت شود.

بودجه بانک‌ها ۴ درصد و بودجه شرکت ملی نفت ۵۹ درصد رشد یافت

وی اظهار داشت: همان طور که ملاحظه می‌شود بودجه بانک‌ها در سال ۹۸ تنها حدود ۴ درصد رشد داشت و بودجه موسسات انتفاعی وابسته به دولت نیز در سال ۹۸ به میزان ۱۵ درصد رشد یافته، اما بودجه شرکت‌ها در سال مذکور ۵۹ درصد افزایش داشته است که بیشترین رشد مربوط به بودجه شرکت ملی نفت ایران بوده که تنها در فروض بودجه شرکت مذکور نسبت به سال گذشته تغییر شاخص نرخ ارز بود که از ۳۵۰۰۰ ریال به ۸۰۰۰۰ ریال تغییر یافت که به شرح ذیل آورده می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: در بودجه شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸ قیمت هر بشکه نفت خام ۶۵ دلار و نرخ ارز ۸۰۰۰۰ ریال و میزان تولید ۲۶۸۷۶۰۰ بشکه در روز نفت خام و ۷۳۱۹۷۵ بشکه در روز میعانات گازی پیش بینی شده است.

حسینی گفت: در بخش درآمد، تنها فروش نفت خام صادراتی و داخلی و میعانات گازی از رشد بالایی برخوردار است و سایر اقلام شرایط عادی را داشته بنابراین حدود ۵۰ درصد از بودجه شرکت ملی نفت مربوط به فروش نفت خام به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است که به صورت حسابداری ثبت می‌شود.

رئیس کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی گفت: افزایش نرخ نیمایی ارز موجب افزایش بودجه شرکت ملی نفت شده است.

وی در ادامه بررسی بودجه شرکت ملی نفت، افزود: در بخش هزینه رقم عمده بهاء تمام شده نفت خام تولیدی و میعانات گازی سهم دولت و صندوق توسعه ملی است که بالغ بر ۵۷۷ هزار میلیارد تومان که ۹۳ درصد بودجه شرکت را تشکیل می‌دهد و تنها ۷ درصد بودجه بابت هزینه ها، حقوق و دستمزد و سایر است.

حقوق و دستمزد شرکت نفتی‌ها که نسبت به سال ۹۶ حدود ۶۴ درصد رشد خواهد داشت

حسینی گفت: بودجه شرکت ملی نفت ایران با تعداد ۲۸۶۰۳ نفر کارمند رسمی و ۲۸۰ نفر کارگر، مبلغ ۶.۲۰۰ میلیارد تومان است که بابت حقوق و دستمزد و مزایای مرتبط پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: بنابراین حقوق شرکت نفتی‌ها نسبت به سال ۹۶ حدود ۶۴ درصد و نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۵ درصد رشد داشته است.

وی تاکید کرد: با توجه به عملکرد سال ۹۶ که مبلغ ۴.۴۰۰ میلیارد تومان بوده با لحاظ ۶ درصد افزایش سال ۹۷ و ۸ درصد مصوبه شورای حقوق و دستمزد، بابت شایستگی حدود ۱۴ درصد رشد داشت به همین جهت رقم سال ۹۷ به میزان ۵ هزار میلیارد تومان تعیین می‌شود که با رشد ۲۰ درصد در سال ۹۸ و پیش بینی ۵ درصد با دریافت مصوبه شورای حقوق و دستمزد بابت شایستگی به رقم ۶.۲۰۰ میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد سال ۹۸ می‌رسیم که امکان کاهش این رقم با کسر درصد‌های شایستگی به میزان ۶۰۰ میلیارد تومان وجود دارد.

تشریح سهم ۱۴.۵ درصدی وزارت نفت از فروش محصولات

وی در خصوص موضوع درآمد و هزینه ۱۴.۵درصد سهم شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: با توجه به کل درآمد شرکت ملی نفت که بر اساس کل فروش نفت خام، میعانات، گاز خام و سایر درآمد‌ها بالغ بر ۶۵۳ هزار میلیارد تومان است، سهم شرکت نفت عبارت است از:

الف: ۱۴.۵ درصد فروش نفت خام صادراتی – ۲۷۵۲۱ میلیارد تومان

ب: ۱۴.۵ درصد فروش نفت خام داخلی - ۱۲۱۷۶ میلیارد تومان

ج- ۱۴.۵ درصد فروش میعانات صادراتی - ۴۲۶۶ میلیارد تومان

د- ۱۴.۵ درصد فروش میعانات داخلی پالایشگاه – ۳۱۲۳ میلیارد تومان

ه- ۱۴.۵ درصد فروش میعانات داخلی پتروشیمی – ۳۷۶۷ میلیارد تومان

بنابراین جمع کل درآمد‌های ۱۴.۵ درصد سال ۹۸ – ۵۰.۸۵۲ میلیارد تومان است

و: ۱۰۰ درصد فروش گاز خام – ۶۹۳۷ میلیارد تومان

ز: ۱۰۰ درصد فروش میعانات گازی به صنایع پتروشیمی ۱۶۱۸۰ میلیارد تومان

ح: سایر درآمد‌ها (درآمد حاصل از ارائه خدمات عمومی، بهداشتی، بازیافت انبار پالایشگاه، فروش برق مازاد سود حاصل از سرمایه گذاری) ۲۳۰۸ میلیارد تومان

جمع کل درآمدشرکت ملی نفت ایران ۷۶۲۷۷ میلیارد تومان است

حسینی تاکید کرد: بنابراین جمع کل درآمد در اختیار شرکت ملی نفت ایران ۷۶۲۷۷ میلیارد تومان است از این رو در تشریح هزینه‌ها از محل درآمد شرکت نفت به خصوص ۱۴.۵ درصد سهم نفت به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

الف: حقوق دستمزد مزایای مرتبط: ۶۲۵۷ میلیارد تومان

ب: سنوات خدمت و مستمری بازنشستگان: ۲۳۵۵ میلیارد تومان

ج: حقوق کارکنان قراردادی و پیمانکاری: ۷۰۶۰ میلیارد تومان

د: خرید کالا و مواد مصرفی جاری: ۱۳۸۴ میلیارد تومان

ه: هزینه آب، برق، سوخت و درمان: ۱.۶۴۰ میلیارد تومان

و: هزینه‌های تولیدی به پیمانکاران: ۱.۹۷۰ میلیارد تومان

ز: بیمه تأسیسات و کارمزد سود تسهیلات: ۲۲۴ میلیارد تومان

ح: هزینه حمل و نگهداری و صادرات نفت خام: ۱۵۲۹ میلیارد تومان

ط: ما به التفاوت نرخ ارز: ۵۰۲۲ میلیارد تومان

جمع هزینه‌های پرداختی در شرکت ملی نفت بالغ بر ۲۹.۴۵۰ میلیارد تومان است

رئیس کمیته بررسی عملکرد شرکت‌های دولتی، گفت: علاوه بر این، با احتساب هزینه استهلاک ۱۴۶۷۱ میلیارد تومان، جمع هزینه‌های پرداختی در شرکت ملی نفت بالغ بر ۲۹.۴۵۰ میلیارد تومان است.

جمع هزینه‌های سهم دولت و صندوق: ۵۷۶.۶۹۲ میلیارد تومان

جمع کل هزینه سال ۹۸: ۶۲۰۸۱۳ میلیارد تومان

سود قبل از کسر مالیات: ۳۲۱۵۶ میلیارد تومان

کسر مالیات و سود سهام: ۶۱۲۳ میلیارد تومان

سود قبل از کسر اندوخته ها: ۲۶۰۳۳ میلیارد تومان است.

عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی گفت: با توجه به میزان حجم سرمایه گذاری‌ها و تأمین منابع مورد نیاز در مقابل سرمایه گذاری و بازپرداخت بدهی‌های کوتاه مدت و بلندمدت و تسهیلات دریافتی و قرارداد‌های بیع متقابل، اعتبارات موضوع بند (ق) تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به شرح ذیل آورده شده است:

هزینه استهلاک محاسبه شده: ۱۴۶۷۱ میلیارد تومان

تسهیلات بانک‌ها و وام ها: ۱۱۱۸۷۰ میلیارد تومان

سود قبل از کسر اندوخته ها: ۲۶۰۳۳ میلیارد تومان

جمع کل منابع پیش بینی شده: ۱۵۲۵۷۷ میلیارد تومان

وی در تشریح مصارف این بخش گفت: بازپرداخت طرح‌های بیع متقابل اوراق مشارکت: ۲۳۱۰۴۴ میلیارد تومان، وام صندوق توسعه ملی، سود تسهیلات و سرمایه گذاری از محل وام‌های خارجی قرارداد بیع متقابل: ۹۲۸۹۸ میلیارد تومان، خطوط لوله سراسری و اوراق مشارکت از مصارف این بخش است.

حسینی گفت: جمع کل بازپرداخت و سرمایه گذاری دشرکت ملی نفت ۳۲۳.۹۴۲ میلیارد تومان است.

شرکت ملی نفت بدهی‌های خود را در بودجه ۹۸ کمتر از میزان واقعی برآورد کرده است

وی تاکید کرد: شرکت ملی نفت در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ در موضوع پرداخت بدهی‌ها به خصوص بدهی به صندوق توسعه ملی و سایر تسهیلات دریافتی و اوراق مشارکت منتشره را کمتر برآورد کرده است.

عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی با بیان اینکه در لایحه تنها مبلغ ۱۴۳.۲۰۰ میلیارد تومان منابع و مصارف دیده شده و دریافت وام داخلی و خارجی و سایر دریافت‌ها مبلغ ۹۹۰۶۷ میلیارد تومان پیش بینی شده است، اظهارداشت: در صورتی که در بودجه تفصیلی نفت این عدد بالغ بر ۱۱۱۸۷۰ میلیارد تومان می‌باشد که حدود ۱۲۸۰۳ میلیارد تومان کمتر از بودجه تفصیلی نفت است و به الطبع باز پرداخت کامل بدهی‌ها در بودجه افشاء نشده است.

سهم دولت از فروش بنزین فقط ۷۰۰ تومان است

حسینی اظهار داشت: یکی از نکات مهم در موضوع بودجه شرکت ملی نفت ایران و سایر شرکت‌های وابسته، موضوع قیمت ۵ فرآورده اصلی (بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، مازوت) که با توجه به قیمت فروش آن‌ها مبالغی باید براساس قوانین و مقررات از آن‌ها کسر شود.

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: خودرو افزایش قیمت پژو قیمت خودرو بازار خودرو خودروهای داخلی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۰۸۹۳۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عبور خودروهای داخلی از ایست قیمت/ افت بازار فولاد با افزایش برودت هوا
 • کوپنی‌کردن مصالح ساختمانی باعث کاهش قیمت مسکن می‌شود؟
 • بررسی میانگین سنی سرخپوشانپرسپولیس ۲۵ ساله شد!
 • حضور وزیر صنعت در کمیسیون صنایع مجلس/ بازگشت قیمت خودروهای داخلی به قیمت قبلی
 • قیمت برخی از خودروهای داخلی در بازار امروز +جدول
 • قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۱۱/۰۱|پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۸ میلیون تومان
 • قیمت برخی خودروهای داخلی افزایش یافت+ جدول
 • قیمت خودروهای داخلی ۱ بهمن ۹۷
 • مروری بر قیمت‌های بازار خودرو در ۱۴ سال گذشته/ هر کیلو پراید به ۴۱ هزار تومان رسید! + جدول
 • نگاهی به قیمت‌های بازار خودرو در 14 سال گذشته/ رشد 460 درصدی قیمت پراید/ هر کیلو پراید به 41 هزار تومان رسید!+ جدول
 • ◄ خودروهای بی‌کیفیت داخلی عامل مصرف بالای سوخت و آلودگی هوا
 • یک هلدینگ مقصر گرانی شن و ماسه!/کوپنی کردن مصالح ساختمانی باعث کاهش قیمت مسکن می‌شود؟
 • میانگین عجیب ساعت کاری در سخت کوش‌ترین مردم جهان!
 • میانگین تأخیر قطارها در طول مسیر، کمتر از ۱۵ دقیقه است/ امیدوارم پله برقی ایستگاه سمنان تا نوروز به بهره‌برداری برسد
 • استپ وی ۳ میلیون تومان گران شد/قیمت خودرو در 30 دی 97
 • قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز +جدول
 • قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۱۰/۳۰| استپ وی ۳ میلیون تومان گران شد
 • موج چهارم در بورس ۹۷؟
 • کدام خریداران مشمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای سایپا هستند؟