معاون آموزش حوزه‌های علمیه یکی از الزامات امروزه را راه‌اندازی مراکز پاسخگویی به شبهات به صورت تخصصی دانست و گفت: نیازهای امروز جامعه و شبهات نسبت به دو دهه گذشته متفاوت‌تر شده و ما باید بدانیم چه مسئولیت سنگینی بر عهده گرفته‌ایم. ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹ استانها قم نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیماز قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی رستم نژاد ظهر امروز در اجلاسیه اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفاء برگزار شد، با اشاره به اهمیت پاسخگویی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: توجه به نیازهای زمانی، جامعه، نظام اسلامی و جوامع بشری سبب پاسخگو شدن می‌شود.

وی با بیان اینکه گسترش رشته‌های تخصصی سبب پاسخگویی هدفمند می‌شود، افزود: نیازهای امروز جامعه و شبهات نسبت به دو دهه گذشته متفاوت‌تر شده و ما باید بدانیم چه مسئولیت سنگینی بر عهده گرفته‌ایم.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه با تأکید بر لزوم شکل‌گیری مراکز تخصصی پاسخگویی به نیازها ابراز کرد: رشته‌های تخصصی در سطوح عالی برای متخصص شدن اساتید ایجادشده است و حرکت ما به سمت دایر شدن دروس خارج مبتنی بر رشته‌های تخصصی است.

وی با اشاره به اصلاح آیین‌نامه مدارج علمی و عملیاتی شدن برخی از بندهای این آیین‌نامه تصریح کرد: یکی از این موارد تسهیل گری واسپاری کمیته‌های به مراکز تخصصی بوده و ده مرکز نیز در حال آماده شدن برای واگذاری است.

رستم نژاد با بیان اینکه 8 نظام رشته در حال عملیاتی شدن است، اضافه کرد: ساماندهی امور اساتید مراکز تخصصی برای تجمیع سوابق نیز از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده به حساب می‌آید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه نیز در این اجلاسیه با اشاره به اهمیت توجه به دروس تخصصی اظهار داشت: رشته‌های زیادی وجود داشته که برخی از آن‌ها اولویت شورای عالی حوزه‌های علمیه بوده و در این راستا درختواره رشته‌های تخصصی در 12 محور از سوی اساتید تهیه‌شده است.

آیت‌الله سید محمد غروی ادامه داد: برخی از رشته‌ها مانند تفسیر، کلام و فقه کامل هستند ولی برخی رشته‌ها هنوز ادبیات کاملی ندارند که باید اساتید حوزوی با فعالیت در آن‌ها دغدغه اصلی حوزه در آن‌ها را مرتفع کنند.

وی با بیان اینکه رشته‌های تخصصی باید در کنار همراهی با فقه و اصول رنگ و لعاب اسلامی به خود بگیرد، افزود: می‌توان در این راه مسائل تاریخی را نیز همراه کرد.

مسئول دفتر هماهنگی و امور مراکز تخصصی و مؤسسات آموزش عالی حوزه‌های علمیه نیز در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به اهمیت تهیه درختواره دروس تخصصی در حوزه اظهار داشت: تدوین نظام مشاغل و هدایت طلاب به مشاغل روز در رشته‌های تخصصی امکان‌پذیر است و می‌توان با استعدادیابی در مراکز تخصصی گام مهمی در این زمینه برداشته شود.

حجت‌الاسلام فرهاد عباسی نظارت مستمر و تقویت آن از سوی مرکز مدیریت را گامی مهم برشمرد و گفت: این موضوع می‌تواند سبب اشراف بیشتر مرکز مدیریت شده و در عملیاتی کردن اقدامات نقش مؤثری داشته باشد.

انتهای پیام/ش

R7854/P1377/S6,62/CT11

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

حسینی: چارت درسی دانشجویان دانشگاه تهران تغییر می کند/ واحدهای مهارتی جایگزین دروس تخصصی می شود

دکتر سید حسین حسینی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره بازنگری رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه تهران از مهرماه سال آینده بر اساس رویکرد مهارت‌افزایی اظهار داشت: می خواهیم دانشجو در هر رشته علاوه بر رشته اصلی خود بتواند در یک رشته فرعی هم آموزش ببیند. این رشته فرعی در قالب یک بسته درسی است که می تواند 18 تا 24 واحد را شامل شده و در دل برنامه دوره کارشناسی ارائه شود.

وی ادامه داد: قبلا دوره هایی تحت عنوان «کهاد» داشتیم که همین بود ولی علاوه بر دروس کارشناسی ارائه می شد. به طور مثال دانشجویی که در رشته ای مثل فیزیک درس می خواند علاوه بر 140 واحد درسی مقطع کارشناسی، می توانست 18 تا 24 واحد درس را از حوزه های مرتبط با رشته خود انتخاب کند. این واحدها اختیاری بودند ولی در تصمیمی که در دست اقدام داریم، برنامه های دوره کارشناسی به شکلی مورد بازنگری قرار می گیرند تا درون 135 تا 143 واحد، ظرفیتی ایجاد شود که دانشجو علاوه بر گذراندن دروس عمومی، پایه و تخصصی خود بتواند حوزه و رشته دیگری را هم انتخاب کند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به حذف تعدادی از واحدهای کنونی رشته ها در چارت درسی گفت: واحدهای مهارت‌افزایی در قالب 140 واحد قرار می گیرند. آنچه مسلم است از دروس عمومی، واحدی کم نمی شود. ما حدود 22 واحد درس عمومی و معارف داریم که چون مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد، نمی توانیم تغییری در آن ایجاد کنیم ولی می توان در دروس پایه و تخصصی هر رشته، جابجایی هایی انجام داد.

حسینی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه ما در دل هر برنامه، دروسی به نام «دروس اختیاری» داریم که میانگین آن در رشته های مختلف حدود 10 تا 12 واحد است، بنابراین با استفاده از ظرفیت دروس اختیاری و جابجایی سه، چهار درس دیگر، «سبد درسی رشته فرعی» شکل می گیرد.

* تلاش برای افزایش کارایی و رضایت‌مندی دانشجویان

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تغییری در پذیرش رشته های دانشگاه تهران صورت می گیرد یا خیر، گفت: در بحث پذیرش هیچ تغییری نخواهیم داشت و فقط در برنامه ها باید اصلاحاتی انجام دهیم. گروه های آموزشی ما در حال تدوین و بازنگری برنامه ها هستند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در خصوص تحقیق و تلاش برای ایجاد رشته های جدید متناسب با نیازهای کشور تصریح کرد: ایجاد رشته های جدید هر سال صورت می گیرد و یک سری رشته ها در دانشگاه تهران تدوین می شود که عمدتا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است و مربوط به دوره کارشناسی نیست. موضوع قابل توجه برای ما این است که بتوانیم در مقطع کارشناسی، قابلیت هایی را ایجاد کنیم تا دانشجویان بتوانند از کارایی و رضایت‌مندی بیشتری در طول تحصیل برخوردار شوند.

حسینی درباره بازار کار برای دانشجویان رشته ها بعد از مهارت‌افزایی ادامه داد: چنین رشته هایی در دانشگاه جامع بهتر می تواند محقق شود و نیازی نیست دروس جدیدی ارائه دهیم، به طور مثال دانشجوی فنی مهندسی ما می تواند در حوزه مدیریت، کارآفرینی یا اقتصاد، دروسی را بگذراند. همچنین دانشجویان حوزه های علوم انسانی مثل حقوق، فلسفه و ادبیات می توانند دروس دیگری بردارند. برنامه ما می تواند بر اساس نیازها، انتخاب فرد و ارتباط رشته ای تعریف شود. در واقع اقدام ما گامی در جهت افزایش مهارت های فرد است.

وی درباره بودجه دانشگاه تهران و محدودیت ها برای فراهم‌سازی زیرساخت ها جهت مهارت‌افزایی دانشجویان گفت: خوشبختانه در بودجه سال آینده، «نوآوری برنامه های درسی» به صورت «پایلوت» برای دانشگاه تهران دیده شده، البته از رقم آن اطلاعی ندارم ولی می دانم مورد توجه مجلس شورای اسلامی قرار داشته است. در بحث های مهارت‌محوری، حوزه های دیگری نیز مثل دوره های آموزشی بر اساس کارورزی، دوره های کارآموزی و آموزش بر مبنای حل مسئله داریم. این موضوعات مخصوصا در مقطع کارشناسی می توانند جایگاه های خاص خود را داشته باشند و قطعا دانشگاه ها برای ورود جدی و عملیاتی به حوزه های مهارتی، نیاز به امکانات و تمهیدات دارند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه اکنون در حوزه هایی مانند کشاورزی به دلایل زیادی، دروس کارآموزی و کارورزی بسیاری تحلیل رفته که بخشی از آن به مسائل اقتصادی برمی گردد و قطعا روی عملکرد و نتیجه تأثیرگذار است.

انتهای پیام/

168 / 167 دانشگاه تهران بازنگری در رشته های دانشگاه تهران مهارت افزایی دانشگاه تهران دکتر حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۲۵۸۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستگاه‌های دولتی پاسخگوی نحوه استفاده سهم ۸۰ درصدی خود از بودجه باشند
 • آیت‌الله اعرافی: حوزه علمیه مقابل جریانات انحرافی می‌ایستد
 • حوزه علمیه مقابل جریانات انحرافی می‌ایستد/ کاهش شدید بودجه حوزه
 • آیت‌الله صافی گلپایگانی: حوزه‌های علمیه برنامه‌های هدفمند حدیث‌شناسی را اجرایی کنند
 • کاهش ملموس بودجه حوزه علمیه/بعد اجتماعی و تبلیغی حوزه باید هر چه بیشتر توسعه یابد
 • مشارکت خیران خوزستانی در حوزه سلامت از نیازهای ضروری است
 • محسن هاشمی: اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • حوزه ‌در بدترین شرایط ‌اقتصادی‌ قرار دارد؛ بودجه حوزه علمیه به یک‌سوم رسید‌
 • تحصیل بانوان در مرکز تخصصی حوزه علمیه دزفول
 • زوایای پنهان و ناگفته های خواندنی از زندگی شهید نواب صفوی
 • اولویت دین، رسیدگی به وضعیت و نیازهای مردم است
 • نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش‌نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی
 • کارشناسان وزارت بهداشت فاقد دانش و نگرش حقوقی هستند/ در پزشکی تشخیص اشتباه جرم تلقی نمی‌شود
 • آمریکا پاسخگوی بازداشت هاشمی باشد
 • مدارس علمیه خراسان‌جنوبی از انقلاب تاکنون
 • تحصیل 50 طلبه در مرکز تخصصی حوزه علمیه بانوان دزفول
 • افزایش کیفی تولیدات علمی استان اردبیل/ دانشگاه محقق اردبیلی در زمره موثرترین دانشگاه‌های جهان است
 • آهنچیان: تعداد رشته های دانشگاهی وزارت علوم رو به افزایش است/ ۳ هزار برنامه درسی برای مقاطع کاردانی تا دکتری وجود دارد
 • تاکید حوزه های علمیه در صیانت از هویت ایمانی و انقلابی قم