به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این هنر که قدمتی 5 هزار ساله در ایران دارد جانی دوباره یافته است به طوری که  در سال گذشته 3 هزار جفت گیوه از استان مرکزی به کشورهای آمریکا ، استرالیا ، هلند ، کانادا عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است .

 

کاظمی افزود: برای ساخت این پاپوش های سنتی مواد اولیه کمی صرف می شود و با ارزش افزود فراوان این مصنوع دستی بین 100 تا 150 هزار تومان در بازار به فروش می رسد . 

وی در ادامه از اختصاص مهر اصالت یونسکو به گیوه ساخت هنرمندان سنجانی شهرستان اراک هم خبر داد و افزود: با رونق بازار داخلی و افزایش صادرات روزهای روشنی پیش روی هنرمندان استان مرکزی قرار گرفته است.

سالانه دو هزار هنرمند تا 10 هزار جفت پاپوش سنتی در استان مرکزی تولید می کنند . 

راحتی بیشتر پا به دلیل ساخت کف گیوه از پارچه نخی، عدم تعریق پا به جهت بافته شدن رویه با نخ و وجود منفذهای زیاد، سبکی وزن، عدم احساس خستگی در پیاده روی طولانی مدت، مناسب بودن بویژه برای فصل گرما، و زیبایی ساختار را از جمله ویژگی های این پای افزار سنتی است .

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

منطقه گردشگری برای ساخت پارکینگ تخریب می شود؟

فرماندار ویژه بروجرد گفت: روستای ونایی یک منطقه گردشگری ملی است. این خبر هیجان انگیز در بخش منطقه گردشگری ونایی و تخریب منطقه گردشگری ونایی بوده و می تواند اثر مهمی در حفظ این منطقه بر ایران زمین داشته باشد.به گزارش بلاغ،به نقل از ایسنا، رضا آریایی در جلسه ساماندهی سفره‎ خانه ‎های ونایی و نظام آباد اظهار کرد: در حال حاضر روستای ونایی یک منطقه گردشگری ملی و هدف گردشگری است که باید هرچه سر‎یع تر سفره‎ خانه‎های آن سازماندهی شوند.

وی تصریح کرد: در سال ‎های گذشته، طبیعت روستای ونایی ایران مردم را به آنجا می‎کشاند ولی امروزه علاوه بر طبیعت روستای ونایی، استقبال مردم از غذاهای آماده سفره‎ خانه‎های سنتی روستای ونایی گسترش یافته است. 27 سفره خانه سنتی در روستای ونایی ایجاد شده که باعث ایجاد مشکلاتی در منطقه گردشگری ونایی شده، بنابراین دستگاه‎ های اجرایی شهرستان باید هرچه سریع ‎تر نسبت به سازماندهی سفره‎ خانه‎ های سنتی در منطقه گردشگری ونایی اقدام کنند.

وی بیان کرد: در این منطقه کسانی‎که سفره‎ خانه‎ها را ایجاد کرده ‎اند، عمدتا جوانان هستند و اکثر این سفره‎ خانه ها به صورت خانوادگی مدیریت می‎شوند. این سفره‎ خانه‎ها باید طوری سازماندهی شوند که از مهاجرت جوانان به شهرهای کلان جلوگیری شود. نمی‎توانیم اجازه دهیم بی‎قانونی در آنجا گسترده و وضعیت موجود باید از این آشفتگی خارج شود.

وی درباره تخریب منطقه گردشگری ونایی تصریح کرد: در سنوات گذشته برای پارک خودرو و نشستن مردم به سختی مکانی پیدا می‎شد اما در حال حاضر محوطه‎ های بزرگ برای این امر اختصاص یافته که نشان دهنده تخریب جدی طبیعت و قطع درختان است.

فرماندار ویژه بروجرد اضافه کرد: در راستای ساماندهی این منطقه و جلوگیری از تخریب منطقه گردشگری ونایی تعاونی باید تشکیل شود چون می‎ خواهیم از آن ها حمایت کنیم.

ابراهیم رستمی، نماینده سفره‎ خانه‎های سنتی ونایی نیز در بخش تخریب منطقه گردشگری ونایی گفت: در فضل‎های تابستان و بهار بیش از 20 هزار تردد خودرو و گردشگر در منطقه ونایی بروجرد ثبت شده است. مسئولان باید تلاش خود را کنند تا این سفره‎ خانه‎ ها ساماندهی شوند و خدمات مطلوب به گردشگران ارائه شود.

نماینده سفره‎ خانه‎های سنتی ونایی خاطرنشان کرد: اغلب کسانی‎که اقدام به ایجاد سفره‎خانه کرده‎، بومی همان منطقه هستند.

ونایی از توابع بخش اشترینان شهرستان بروجرد بوده که مانند بهشت گمشده ای در تنگه ای در 12 کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است.

منطقه ونایی در شمال غربی بروجرد و به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت ‎ترین مناطق روستایی بروجرد، از کوه، قله مرتفع و شگفت انگیز برخوردار است.

منطقه سرسبز و بکر روستای ونایی از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می رود که اغلب گردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می کنند. این روستای زیبا در دل کوهستانی خوش آب و هوا در غرب بروجرد واقع شده و سرمنشا آب زلال و سرد برخی رودخانه های جاری، منطقه کوه های برفگیر پیرامون این روستای ییلاقی است.

سرچشمه‎های دو روزنه و سراب سفید از چشمه سارهای پرآب آن است. این روستا از روستاهای هدف گردشگری و منطقه آن نیز اولین منطقه نمونه گردشگری شهرستان بروجرد بوده که وجود این چشمه ‎سارها طراوت ویژه ای را با صدای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه های بهاری و خنکی نسیم دشت را به تصویر کشیده است.

ونایی از پرجمعیت‎ترین روستاهای شهرستان بروجرد محسوب می شود و دارای جمعیت بیش از 5000 نفر است. وجود چشمه سارهای جوشان همچون آب سفید، دو روزنه و طوطیا در این منطقه علاوه بر رونق کشاورزی، این روستا را به قطب گردشگری در استان لرستان تبدیل کرده است.

جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، کفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، کبک، خروس کولی و چنگر از جمله جانوران منطقه کوهستانی ونایی هستند. لوبیا سبز و خیار کشاورزان این روستا، زبانزد است. تولید خیار مرغوب در این منطقه باعث شده که ده ها کارگاه تولید خیار شور بویژه در فصل برداشت خیار، همواره در تکاپو و تولید خیار شور معروف ونایی باشند.

فرآورده های دامی این منطقه نیز به دلیل کیفیت آب و هوا از مطلوبیت بالاتری در مقایسه با دیگر مناطق برخوردار بوده و اغلب اهالی این روستا اقدام به تهیه دوغ و کره به صورت محلی می کنند.

عمده خانواده های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در کنار رودخانه و چشمه های پر آب روزی خوش را در خلوت طبیعت سپری کنند. به دلیل همین خوش آب و هوا بودن منطقه ونایی عده ای از جوانان جویای کار دست به کارآفرینی زده و فضاهای را برای کسب و کار خود ایجاد کرده اند. برای ماندگار شدن این فضاها باید مجوز داشت که متاسفانه به دلایل مختلف، افراد نتوانسته برای این فضاهای کسب و کار خود مجوز دریافت کنند.

پیش از این و در سال 95 علیرضا کاکاوند، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفته بود که متاسفانه اغلب آلاچیق های ایجاد شده در ونایی بروجرد یا در حریم و یا در بستر رودخانه ها هستند و تاکید کرده بود که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مشکلات معیشتی و ایجاد اشتغال، نباید این واحدها را جمع کرد، بلکه باید سازماندهی شوند.

کاکاوند خاطرنشان کرد: برخی از این آلاچیق ها از خط انتقال آب، برداشت غیرقانونی دارند که باید با خرید انشعاب، از سیار خدمات این شرکت مانند کلرزنی نیز بهره مند شوند، زیرا اغلب این مراکز از خطی آب دریافت کرده اند که کلرزنی نشده و غیربهداشتی است.

همچنین نادر مختاری، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان نیز گفته است که براساس قانون اصولا نباید در حریم رودخانه ها دیوار و حصارکشی انجام شود، ولی در منطقه ونایی بروجرد اغلب منافع و مشترکات عمومی را به حریم خصوص تبدیل کرده اند. رودخانه ها حریم مشخص دارند که آلاچیق های حریم رودخانه باید جابجا شوند و آلاچیق هایی که در بستر رودخانه احداث شده نیز باید تخریب شوند.

صیدعلی کورانی فر سرپرست فرمانداری ویژه بروجرد نیز تصریح کرده که هدف تعطیلی سفره خانه های این منطقه و تاسیسات گردشگری ایجاد شده نیست، بلکه هدف ساماندهی این واحدها به منظور نظارت بیشتر و جلب رضایت گردشگران و توسعه صنعت گردشگری است.

حجت الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد در این رابطه گفته که تمامی مطالعات لازم برای منطقه ونایی به عنوان منطقه نمونه گردشگری انجام شد، ولی تاکنون هیچ سرمایه گذاری خارج از شهرستان برای سرمایه گذاری کلان در این منطقه مراجعه نکرده است. اهالی روستا با دیدگاه خودشان فضاهایی را برای کسب و کار و رونق گردشگری ایجاد کرده و همه آن ها با حفظ منابع طبیعی و بدون قطع درختان اقدام به ایجاد برخی تاسیسات کرده اند.

محسن یعقوبی فر بخشدار اشترینان نیز در این باره گفته که منطقه ونایی بروجرد به عنوان یکی از مصوبات کارگروه هیات دولت در سال 84 به عنوان منطقه گردشگری معرفی شد. طرح مطالعاتی این منطقه توسط میراث فرهنگی انجام شده، ولی تاکنون برنامه ای در راستای گردشگری در آن انجام نشده و مردم محلی خودشان در این زمینه اقدام کرده اند و نتیجه آن وجود 28 سفره خانه بدون مجوز است.

سرهنگ علیرضا دلیری فرمانده انتظامی بروجرد نیز گفته که پاسگاه انتظامی در منطقه گردشگری ونایی حضور مستمر دارد، ولی به دلیل آلودگی اخلاقی در منطقه، تاکنون دو بار به طور دوره ای همه سفره خانه های موجود در ونایی را پلمب کرده ایم. اغلب این آلاچیق ها و سفره ها، خانه فضای مناسب برای پارک خودروها را ندارند و مسافران و گردشگران خودروهای خود را در کنار جاده پارک می کنند که همیشه ترافیک و تصادفاتی در این منطقه گزارش می شود.

دلیری اظهار کرد: اگر قرار است طرح توسعه منطقه گردشگری ونایی در دستور کار باشد، افرادی متعهد و با تقوا برای خدمات رسانی به مردم باید انتخاب شوند و مشکل امنیتی برای گردشگران ایجاد نکنند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: صادرات گیوه هنر قدیمی خارج از کشور استان مرکزی

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۴۷۸۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توجه به رونق صنایع دستی مددجویان در باینگان
 • صنایع پایین دستی پتروشیمی قربانی اقدامات سوداگرانه
 • محرومیت در قطب نفت غرب کشور/ ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد
 • بیش از ۲ میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی سنددار شد
 • درمان آسم با یک شربت سنتی+دستور تهیه در خانه
 • صادرات به یک تجارت پرریسک بدل شده است
 • نمایشگاه دائمی صنایع دستی که تماشاچی دارد نه خریدار!
 • صادرات به یک تجارت پرریسک بدل شده است/ کاهش دخالت دولت؛ بهترین مشوق صادرات
 • فرصت ها و چالش های پایتخت صنعت ریلی ایران
 • قاچاق دام زنده با ۲ نرخ به کام قاچاقچیان/ برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا/ بانک مرکزی ترکیه: نرخ بهره ۲۴ درصد/ پراید به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد!
 • توضیحات سرپرست اداره خزانه داری بانک توسعه صادرات درمورد صادرات پتروشیمی ها
 • 20 سلامت کده طب سنتی در حال ساخت است
 • دانشگاه باید میان پزشکی رایج و سنتی تعامل داشته باشد
 • مدرسه‌سازی خیرین بانک صادرات ایران در مناطق زلزله زده تندیس ویژه گرفت
 • ساخت 20 سلامت کده طب سنتی در بیست نقطه کشور
 • ساخت 20 سلامتکده طب سنتی با معماری ایرانی-اسلامی/ طب سنتی را مقدس جلوه ندهیم!
 • 20 سلامت کده طب سنتی در بیست نقطه کشور در حال ساخت است
 • آبزی‌پروری اردبیل درگیر برخی چالش‌های ریز و درشت/ میزان صادرات ماهی علی‌رغم تولید بالا ناچیز است
 • نوبخت: با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم| در صادرات نفت مشکل داریم اما از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد