رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن یاسوج گفت: پیمانکاران این استان به دلیل برخی مشکلات از جمله بیمه، عدم حمایت بانکی و وصول مطالبات روزگار سختی می گذرانند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، جبار کیانی‌پور روز شنبه، 28 مهر ماه در دیدار فعالان اقتصادی حوزه فنی و مهندسی استان با مدیرکل تامین اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: بار اصلی اشتغال کشور بر دوش بخش پیمانکاری بوده اما این قشر با این شرایط هم اکنون روزگار سختی را می‌گذرانند.

وی با بیان اینکه پیمانکاران از رانت تسهیلات وجوه اداره شده، کارگروه اشتغال و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بی بهره‌ هستند، اظهارکرد: این بخش مجبورند برای اتمام پروژه‌های زیرساختی تسهیلات بانکی 18 تا 32 درصد بگیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن یاسوج خاطرنشان کرد: سال‌ها مطالبات پیمانکاران پرداخت نشده و در برخی موارد نیز اسناد خزانه بابت بدهی دولت به پیمانکاران پرداخت می‌شود که مجبور به فروش کمتر از 60 درصد قیمت واقعی هستند.

کیانی پور تصریح کرد: دولت در برخی موارد نیز منابع نقدی را به صورت مویرگی به بدنه پیمانکاران تزریق می‌کند که شایسته نیست این مبلغ ناچیز بابت بدهی پیمانکاران به دولت از جمله بیمه پرداخت شود.

وی خواستار تعیین تکلیف قراردادهای بلاتکلیف شد و ادامه داد: این پروژه‌ها باید هرچه سریعتر از بلاتکلیفی خارج شوند تا مستلزم حق بیمه بیشتر نشود و باید بین دریافت و حق بیمه تناسب باشد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به اینکه بخش خصوصی و تامین اجتماعی شرکای اجتماعی و اقتصادی هستند، عنوان کرد: تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی بوده که محصول همکاری کارفرمایان و کارگرانی است که در فضای کسب و کار فعالیت می‌کنند.

کیانی پور تاکید کرد: تامین اجتماعی سال‌ها پر رونق کار خدمت رسانی بخش خصوصی را انجام داده اما در یک دهه گذشته این مجموعه مردمی به دلیل برخی اقدامات دولت در راستای خرید محبوبیت با بازنشستگی‌های پیش از موعد دچار چالش‌های جدی شده است.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی متعلق به مردم و بخش خصوصی است و باید کاری کنیم که زیر چکمه‌های دولت له نشویم، اظهارکرد: خروجی بازنشستگان تامین اجتماعی با نیروی کار غیر متعارف است.

همچنین عباس نورمحمدی، مدیرکل تامین اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه هنوز حقوق شهریور ماه مستمری‌ بگیران این سازمان در استان پرداخت نشده است، گفت: مستمری بگیران از این تاخیر نگران هستند.

وی افزود: حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی از اول تا پنجم هر ماه پرداخت می‌شد اما هم اکنون بعد از گذشت 28 روز از مهر ماه حقوق شهریور این قشر را پرداخت نکرده‌ایم.

نورمحمدی با بیان اینکه امیدوارم این دغدغه برطرف شود، اظهارکرد: هر روز مستمری بگیران به سازمان تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند و برخی از آنان به دلیل شدت عصبانیت حتی حاضر به نشستن پیش ما نیستند.

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: همیشه به همکارانم گفته‌ام 51 درصد کارفرما را در نظر بگیرد و 49 درصد به فکر سازمان باشید زیرا در صورت شکست کارفرمایان، شکست سازمان تامین اجتماعی نیز قطعی است.

نورمحمدی با بیان اینکه اسناد خزانه رد کردن پیمانکار بوده زیرا معلوم نیست در این شرایطی که شب می‌خوابیم و صبح شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم این اسناد کی پول می‌شود، تصریح کرد: دولت باید راهی پیدا کند چرا که به کارفرمایان آسیب جدی وارد شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون 53 درصد جمعیت کشور به نوعی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و این سازمان خود یک دولت بوده به طوری که یک میلیون و 800 هزار نفر بیمه شده اصلی دارد و ماهیانه 8 هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کند . اگر دولت کارفرمایان را تقویت نکند شاهد وارد آمدن آسیب به تامین اجتماعی بوده و در نتیجه با یک بحران روبه‌رو می‌شویم.

همچنین آرش مدنی‌فر، مشاور فنی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هیچ دوره‌ای همچون سال‌های اخیر پیمانکاران با دولت و تامین اجتماعی تعامل نداشتند و برعکس در هیچ دوره‌ای به این اندازه مشکل نداشتند.

وی افزود: فعالان صنعت احداث مشکلاتی شامل بانکی، مالیاتی، بیمه، مشکلات صنفی، عدم وصول مطالبات از دولت و دستگاه‌های اجرایی دارند که انتظار می‌رود در این زمینه دولت تدبیری کرده و به خواسته این بخش موثر در اشتغال کشور توجه کند.

مدنی فر با بیان اینکه در بحث عدم پذیرش لیست بیمه اعضای هیات مدیره شرکت‌ها مشکل داریم، اظهار کرد: اینکه برخی می‌گویند 80 درصد لیست بیمه شرکت‌ها غیرواقعی بوده صحت ندارد و البته این امکان وجود دارد پیمانکاری یک یا چند نفر از بستگان و یا دوستان خود را به صورت غیر واقعی بیمه کند .

وی ادامه داد: دولت بدهی‌هایش با پیمانکاران را با اسناد خزانه تسویه می‌کند که این مسئله برای پیمانکاران رضایت بخش نیست زیرا متضرر می‌شوند.

مشاور فنی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار برگزاری یک نشست تعاملی با مجموعه تامین اجتماعی با هدف تسریع در رفع مشکلات موجود شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

آغاز واریز بسته حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی

ساعت24-معاون اداری ـ مالی سازمان تامین اجتماعی از پرداخت نخستین بسته حمایتی به بیمه شدگان تامین اجتماعی خبر داد.

رحیم اردلان با بیان این که کل رقم پرداختی دولت به سازمان تامین اجتماعی برای اولین دوره بسته حمایتی به بیمه شدگان این سازمان ۱۴۵۰ میلیارد تومان است گفت: این بسته حمایتی به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از بیمه شدگان تامین اجتماعی که درآمد زیر ۳ میلیون تومان دارند، پرداخت می‌شود.

بسته هاس حمایتی حداکثر تا فردا به حساب بیمه شدگان واریز می‌شود

وی با بیان این که این افراد از طریق دیتای سازمان تامین اجتماعی شناسایی شده‌اند اظهار کرد: این اطلاعات در اختیار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته و تایید شده است. رقم این بسته‌های حمایتی در حال حاضر به حساب تامین اجتماعی واریز شده و از امروز به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می‌شود.

معاون اداری و مالی تامین اجتماعی تصریح کرد: در صورتی که تراکنش‌های مالی بانک مرکزی اجازه دهد، تمام بسته‌های حمایتی امروز به حساب بیمه شدگان واریز می‌شود و در صورتی که تراکنش‌های مالی این اجازه را ندهد تا حداکثر فردا این بسته حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز خواهد شد.

اردلان با بیان این که افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی بین یک تا ۷ میلیون تومان دریافتی دارند افزود: بسته حمایتی مذکور تنها در اختیار بیمه شدگانی قرار می گیرد که زیر سه میلیون تومان درآمد دارند. تمام اسامی این افراد به سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام شده است.

وی در مورد بیمه شدگان آزاد واختیاری سازمان تامین اجتماعی نیز توضیح داد: شمول این افراد برای دریافت بسته حمایتی از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها بررسی می‌شود. بعضی از صاحبان مشاغل آزاد واختیاری، کارفرما یا صاحب کسب وکار جداگانه ای هستند و ممکن است از ردیف دریافت کنندگان بسته حمایتی حذف شوند. رنج حقوقی این فراد متغییر هست واحتمال حذف آنها وجود دارد.

فعال شدن سامانه #۴*۴* از روز دوشنبه برای کسب اطلاع از دلیل عدم دریافت بسته حمایتی
معاون اداری مالی سازمان تامین اجتماعی در ادامه از فعال شدن سامانه #۴*۴* از روز دوشنبه برای کسب اطلاع از دلیل عدم دریافت بسته حمایتی از سوی بیمه شدگان خبر داد و گفت: افراد تحت پوشش با استفاده از این سامانه می‌تواند متوجه شوند چرا بسته حمایتی را دریافت نکردند.

بسته‌ها به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود

اردلان با بیان این که کلیه افرادی که از تاریخ اول فروردین تا مهر ۹۷ حق بیمه خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند، مشمول این بسته حمایتی می شوند، افزود: به این ترتیب اگر فردی بعد از مهر ماه جز مشمولان بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته باشد، مشمول دریافت بسته نخواهد شد. همچنین در صورتی که طی این مدت ۷ ماهه برای مدتی خللی در پرداخت بیمه این افراد ایجاد شده باشد، مشکلی در دریافت بسته حمایتی نخواهد داشت.

رقم واریزی بنابر بعد خانوار متفاوت است

وی با اشاره به این که این بسته حمایتی مانند یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود اظهار کرد: این بسته حمایتی برای خانوارهای یک نفره یک میلیون ریال، دو نفره یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، سه نفره دو میلیون ریال، چهار نفره دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و پنج نفره به بالا سه میلیون ریال است.

دریافت کنندگان بیمه‌ بیکاری هم مشمول سبد حمایتی می‌شوند

به گفته وی، افرادی که حق بیمه بیکاری از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کند نیز مشمول دریافت بسته حمایتی می شوند. همچنین در خانواده‌هایی که سه نفر مشمول بسته حمایتی باشند، یا بازنشسته، تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و ... باشند نیز تنها مشمول دریافت «یک» بسته حمایتی خواهند بود. بسته حمایتی مذکور مانند یارانه‌ها قابل برداشت است و خانواده‌ها می‌توانند هرچه تمایل داشتند با آن تهیه کنند.

اردلان با بیان این که سامانه ۱۴۲۰ نیز آماده پاسخ به سوالات بیمه شدگان تامین اجتماعی است اظهار کرد: سامانه‌های مذکور صرفا برای اطلاع از دلیل عدم دریافت بسته حمایتی است و امکان پیگیری برای دریافت مجدد بسته از این طریق وجود ندارد. همچنین زمان توزیع زمان بعدی بسته‌های حمایتی منوط به اعلام دولت است و هنوز مشخص نیست.

منبع: ایسنا

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: استخدام پیمانکاران منطقه کهگیلویه و بویراحمد

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۵۳۱۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 40 سال تلاش برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد
 • 2164 تن گوشت در کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد
 • 2282 شهروند قمی از بیمه بیکاری تامین اجتماعی بهره مند شدند
 • کهگیلویه و بویراحمد| زلزله‌ ۴ ریشتری سی‌سخت را لرزاند
 • انتخاب ۱۴۵ ناشر کشوری برای حضور در نمایشگاه کتاب کهگیلویه و بویراحمد
 • ۸ مرکز محلی یادگیری در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شد
 • سامانه #۴*۴* برای کسب اطلاع بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»
 • بیش از 6 میلیون بیمه شده تامین اجتماعی مشمول بسته حمایتی هستند
 • 4 همایش و جشنواره در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود
 • جزئیات واریز «بسته حمایتی» به بیمه شدگان تامین اجتماعی
 • چهار منطقه کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر پدیده ریزگرد است
 • آغاز واریز «بسته حمایتی» به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی/ رقم واریزی بنابر بُعد خانوارها
 • 3800 تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد
 • افزایش هجمه‌ها علیه سازمان تامین اجتماعی فاجعه‌بار است/ استیفای حقوق پیمانکاران به جای حقوق ملت
 • سازندگان متعهد جایگزین پیمانکاران متخلف شدند/ ۵۰۰ واحد مسکن مهر پکیج‌های خود را تحویل گرفتند
 • سفر پیمانکاران اردنی به دمشق
 • خسارت بارندگی‌های اخیر به بخش‌های مختلف کهگیلویه و بویراحمد
 • دریافت گواهی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از وزارت کار الزامی شد
 • پرداخت بسته حمایتی به بیمه پردازان تامین اجتماعی و بازنشستگان روستایی