شهرک تاریخی ماسوله با توجه به ویژگی‌های معماری که دارد و همچنین حفظ حیات خود چند سالی است که یکی از نامزدهای ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو شده است. پریسا سادات عظیمی خبرنگار شهرک تاریخی ماسوله

 هیأت کارشناسی یونسکو نخستین بار در سال ۸۳ برای بازدید از شرایط  شهرک تاریخی ماسوله جهت ثبت در میراث جهانی به گیلان سفر کردند و پس از آن، در سال ۸۹ با حضور نماینده منطقه‏‌ای یونسکو، اولین نشست کارگروه طرح جامع مدیریتی منظر فرهنگی ماسوله برگزار و به‌دنبال آن در سال ۹۰ هم دفتر ثبت جهانی ماسوله از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شد، اما همچنان ماسوله به‌عنوان میراثی که قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارد، در لیست انتظار باقی مانده است.

آنچه که سبب شده دهکده تاریخی ماسوله طی این چند سال در انتظار ارائه پرونده خود به یونسکو برای ثبت جهانی باشد، موانعی است که طی این سال‌ها همچنان بر سر جای خود باقی مانده است. وجود چند ساختمان اداری متعلق به شرکت برق و مخابرات و کابل کشی‌های نامنظم این اداره‌ها در منظر و حریم ماسوله سبب شده حضور ماسوله برای ثبت در یونسکو کم رنگ شود و این فرصت طلایی در اختیار دیگر استان‌ها قرار گیرد. این موانع تاکنون ثبت ماسوله را به تأخیر انداخته و راهکاری که از سوی اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان برای آن اعلام می‌شود، هماهنگی و همکاری هر چه بیشتر بین دستگاه‌هاست.

ساخت و سازهای غیرمجاز

«ولی جهانی»، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در مورد موانع موجود برای به ثبت جهانی رسیدن شهرک ماسوله، خاطرنشان کرد: بازدید کارشناسان میراث فرهنگی از ماسوله در چند سال گذشته حاکی از ساخت و سازهای غیرمجازی بوده که از سال 69 در آن انجام شده و تاکنون نسبت به بازسازی آنها طبق رعایت الگوی معماری و سنتی این دهکده اقدامی صورت نگرفته است؛ این مسأله از موانع اصلی ثبت جهانی شدن ماسوله است.

هیچ گونه کابل کشی انجام نشده

این در حالی است که «نادر صالح»، مدیر روابط عمومی مخابرات منطقه گیلان هم مدعی شد، طی 15 سال اخیر هیچ گونه کابل کشی از سوی مخابرات در ماسوله انجام نشده و هرگونه کابل کشی که اکنون مشاهده می‌شود مربوط به گذشته است. ساماندهی کابل کشی‌های ماسوله به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه سخت است. از طرفی، تنگ و باریک بودن کوچه‌ها هم مانع حفاری زمین برای کابل کشی زیرزمینی است و امکان آن وجود ندارد.

نبود همکاری دوجانبه

مدیر روابط عمومی مخابرات منطقه گیلان یادآور شد: بیش ازیکسال است که با اداره میراث استان درخصوص ساماندهی وضعیت کابل کشی‌های مربوط به مخابرات در ماسوله مکاتبه کردیم و حتی اداره میراث از ما درخواست برآورد هزینه‌ها را در این زمینه کرد و ما نیز این کار را به همراه تهیه نقشه‌های کابل کشی در ماسوله در اختیار اداره میراث قرار دادیم تا هرچه سریع‌تر این موضوع پیش برود، اداره میراث پرداخت هزینه‌ها را نیز متقبل شد اما تاکنون این همکاری از سوی اداره مذکور تداوم نداشته، درحالی که ماسوله یک دهکده گردشگری است و ایجاد امکانات برای برقراری ارتباطات ضروری است.

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است/ عظمت غیرقابل حذف ایران در منطقه

لاریجانی نشست ورشو و نشست های مشابه را کنفرانس بازی توصیف کرد و اظهار کرد: آنها نمی توانند انقلاب را حذف کنند و جمهوری اسلامی استراتژی بسیار روشن و دقیقی را از زمان امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری پیموده و منزلت ملت ایران که محب اهل بیت(ع) هستند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خانه ملت، «علی لاریجانی» در نشست صبح امروز (سه شنبه، 2 دی ماه) با اعضای ستاد برگزاری مراسم چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که به همت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشکیل شده است، صیانت از انقلاب اسلامی را مهم ترین کاری دانست که این ستاد در حال پیگیری آن است و گفت: انقلاب اسلامی دستاورد بزرگ قرن بود و اینکه امروز دشمنان خاک پاشی می کنند به دلیل اهمیت آن است لذا اینکه شما وقت گذاشته اید و از نهادهای مختلف از این دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی ایران که بزرگ ترین حادثه قرن است صیانت می کنید، کار ارزشمندی است که از همه شما صمیمانه تشکر می کنم.

 

دشمن به دنبال کاهش وزن انقلاب اسلامی است

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد:  انقلاب اسلامی در مرحله ای است که دشمن نسبت به آن حیله گری می کند و به دلیل اهمیت آن به دنبال دسیسه هستند تا وزن انقلاب را کاهش دهند و بسترهایی نیز وجود دارد؛ امروز انقلاب اسلامی به 40 سالگی خود رسیده و بسیاری از افرادی که 50 سال هم دارند خیلی خوب انقلاب را لمس نکرده اند.

 

وی در ادامه لمس حوادث انقلاب را غیر از خواندن روایت آن دانست و افزود: گاهی کم کاری در اینکه چگونه با هنرمندی مسائل انقلاب گفته شود، ضمیمه شد و از سوی دیگر برخی مصالح و حقایق در دعواهای سیاسی داخل کشور عملا ذبح شد و به جای اینکه همه گروه ها روی منافع ملی کشور بایستند و عظمت آن را بیان کنند، مسائل تاکتیکی خُرد را آنقدر در حوادث مختلف جلوه گر کردند که عظمت کارهای بزرگ دیده نشد.

 

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه برخی اظهارات دشمن بسیار عوامانه است، عنوان کرد: آنها به دنبال این بودند که انقلاب اسلامی به این دوره ها نیز نرسد و دسیسه ها کرده و می کنند؛ آنها عملیات روانی دارند و از ظرفیت های مختلف استفاده می کنند تا این حادثه بزرگ در ذهن داخلی و خارجی دریافت نشود.

 

ملت ایران حکومت دیکتاتوری را کنار زدند که دستاورد کوچکی نیست

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر اینکه باید بدانیم روی چه موضوعاتی تمرکز کنیم، بیان داشت: انقلاب اسلامی حکومت فاسد را کنار زد و یک حکومت مردمی سرکار آورد که دستاورد کوچکی نیست چرا که خیلی از کشورها هنوز در این شرایط دست و پا می زنند اما ملت ایران یک حکومت دیکتاتوری را کنار زد و همه بخش های کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم با رأی گیری مردم اداره می شود؛ از رهبری معظم انقلاب که از منظر مجلس خبرگان به واسطه رأی مردم برگزیده می شود تا رئیس جمهور و نمایندگان مجلس که با رأی مستقیم مردم روی کار آمده اند؛ از این رو دموکراسی و مردمسالاری در کشورمان مسأله کوچکی نیست.

 

وی ادامه داد: این در حالی است که رژیم گذشته با کودتا روی کار آمد و علاوه بر اینکه سازمان های امنیتی مردم را به صلابه کشیدند، ساواک و زندان های مخوف آنها به وجود آمد اما هنگام انقلاب این وضعیت به شکل حکومت مردمی درآمد؛ خاطراتی هم وجود دارد؛ خاطرات علم که فردی نزدیک شاه بود در مقاطع مختلف رذالت های کشورهایی مثل انگلیس را روایت می کند که چگونه سفیر انگلیس یا آمریکا به کشورمان می آمدند و به شاه دستور می دادند چه معاملاتی کرده و چگونه حکومت داری کند؛ از این رو انقلاب اسلامی مسأله کوچکی نیست، یک تغییر هویت و تغییر باور است که رادیو و تلویزیون باید روی آن کار کنند.

 

صیانت یک فقیه پارسال از حکومت مردمی مدلی مناسبت با شرایط بومی ایران است

لاریجانی اضافه کرد: اینکه یک فقیه پارسا از حکومت مردمی صیانت کند یک مدل مناسب با شرایط بومی ما بوده و همه ملت در سرنوشت خود مشارکت دارند و هر دوره مجلس تعداد زیادی نمایندگان می روند و تعداد دیگری می آیند همچنین هر رئیس جمهور تنها دو دوره می تواند رئیس جمهور باشد و این گردش افراد در نظام یک دستاورد بزرگ است.

 

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: همچنین مؤلفه مهم دیگر تأثیرگذاری جمهوری اسلامی در فضای منطقه ای و بین المللی است در حالی که یک نظام از کشورهای منطقه می گفت متکی به آمریکا است و برای خود قیافه ای درست کرده بود  و میگفت ژاندارم منطقه است اما حتی نتوانست خود را نگاه دارد از این رو نمی توانند جمهوری اسلامی را از معادلات منطقه ای حذف کنند و این به خاطر سخت افزار ما نیست بلکه به خاطر عظمت تفکر انقلاب اسلامی و نفوذ آن است.

 

وی در ادامه نشست ورشو و نشست های مشابه را کنفرانس بازی توصیف کرد و اظهار کرد: آنها نمی توانند انقلاب را حذف کنند و جمهوری اسلامی استراتژی بسیار روشن و دقیقی را از زمان امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری پیموده و منزلت ملت ایران که محب اهل بیت(ع) هستند و  این امر در زمان رژیم شاه بسیار نزول پیدا کرده و باعث شده بود به چشم تحقیرآمیز به ایران بنگردند، اصلاح شد.

 

عظمت جمهوری اسلامی در منطقه را نمی‌توان حذف کرد

لاریجانی یادآور شد: رژیم شاه اتحاد عرب ها علیه اسرائیل را برهم زده بود البته در حال حاضر کشورهای عربی مشی خود را تغییر داده اند اما آن زمان جلوی اسرائیل ایستاده و حتی چند جنگ با آنها داشتند اما رژیم شاه با اسرائیل ارتباط داشت و با آنها نفت مبادله می کرد که این موضوع وارونه شد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درست است که دشمنان علیه ایران صحبت کرده و درباره مسائل موشکی دخالت می کنند اما می دانند ایران در منطقه عظمتی دارد که نمی توان آن را حذف کرد همچنین دستاوردهایی در حوزه نظامی و دفاعی داشته ایم که گفته شد نمایشگاه هایی در این زمینه برگزار می شود لذا اتکای دفاع روی تولیدات داخلی بسیار مسأله مهمی است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مرکز پژوهش های اسلامی مجلس برای دستاوردهای انقلاب پژوهشی تهیه کرده بود که نشان می داد در بخش های اقتصادی و دفاعی کارهای مهمی انجام شده است، عنوان کرد: به خاطر ماهیت حوزه دفاعی که در لایه های پنهان است بسیاری از مردم از پیشرفت های آن خبر ندارند که باید این دستاوردها در نمایشگاه ها نشان داده شود.

 

95 درصد داروهای کشور تولید داخلی هستند

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه سطح بسیار وسیعی از تولیدات در داخل توسط کارآفرینان انجام شد، ابراز داشت: جمهوری اسلامی در حوزه فناوری های نو جهش های خوبی داشته و از آنجایی که در فناوری هسته ای محل مناقشه بین المللی بوده ایم، این مسأله برجسته سازی شد در غیر این صورت در بسیاری از حوزه های دیگر فناوری نیز کارهای مهمی صورت گرفت چنانچه امروز 95 درصد داروهای خود را در داخل تولید می کنیم که موضوع کوچکی نیست.

 

رئیس قوه مقننه ادامه داد: همچنین در حوزه گاز به اکثر قریب به اتفاق شهرهای ما گازرسانی شده و حدود بیش از 80 درصد روستاها از نعمت گاز برخوردارند همچنین در زمینه تولید آلومینیوم و مس جهش های بزرگی داشته ایم و باید این مسائل به گونه ای بیان شود که ارتباط ملموس به وجود بیاید البته نارسایی هایی داشته ایم اما دستاوردها نیز کم نبوده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه دفاع مقدس ما را در حوزه اقتصادی دچار عقب افتادگی کرد و نمی توان آن را نفی کرد و قدری توقف در توسعه کشور به وجود آمد اما دستاوردهایی هم داشتیم، ابراز داشت: دفاع مقدس دستاورد استراتژیک هم داشت که به واسطه آن متوجه شدند اگر با ایران گلاویز شوند موفق نخواهند شد و این موضوع مهمی است که دیگر جرأت نمی کنند به ایران تعرض کنند و صرفا هیاهو و پارس می کنند اما به معنای این نیست که جرأت کنند با ایران درگیر شوند.

 

توانمندی جمهوری اسلامی در حوزه موشکی محصول سال‌های دفاع مقدس است

لاریجانی ادامه داد: دستاورد دفاع مقدس برای آینده جمهوری اسلامی دستاورد بزرگی بود و توانستیم به خود اتکا پیدا کنیم چنانچه توانمندی ما در حوزه موشکی محصول آن زمان است و این تجربه در حوزه های دیگر نیز تکرار شد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که به واسطه آن دسیسه ها نیز افزایش یافته، عنوان کرد: اخیرا کنفرانسی راه انداخته اند که نشان می دهد نمی خواهند جایگاه انقلاب درخشندگی خود را نشان دهد پس باید توجه کرد که همه تلاش را روی حرکت به صورت مردمی بگذارید چرا که این یک جریان ملی بوده و برای مردم است و فضا باید به شکلی باشد که مردم این جریان را از آن خود بدانند و این متن ملت باید همواره حفظ شود.

 

وی اضافه کرد: در یک خانواده نیز ممکن است اختلاف به وجود بیاید اما خانواده را از بین نمی برند از این رو برای نشان دادن عمق انقلاب باید مساجد و سمن‌ها فعال شده و دستگاه ها کمک کنند مردم با آرامش و راحتی در مراسم حضور پیدا کنند همچنین رسانه ها نیز می توانند کمک شایانی کنند و ائمه جمعه و افرادی که تریبون دارند باید استفاده کنند و همه به این سمت برویم که با مفاهیم واقعی آشنا شده و آشنایی بدهیم که در شرایط خاصی قرار داریم و اجازه ندهیم دشمن در این شرایط ایجاد مسأله کند.

 

از اظهارات سست و اوقات‌تلخی در شرایط کنونی پرهیز شود/ وفاق و وحدت برجسته‌سازی شود

لاریجانی اضافه کرد: سخنرانان باید در حمایت از انقلاب و دفاع از کیان ملت صحبت کرده و از اظهارات سست و اوقات تلخی ها که مقتضای امروز نیست بپرهیزند همچنین برخی موضوعات است که وزن آن اینگونه نیست که خیلی برجسته سازی شود و لزومی ندارد همه مناقشات در این مقطع حل و فصل شود بلکه امروز باید به موضوع وفاق و وحدت توجه کرد.

 

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر ضرورت استمرار دیدگاه های انقلاب بیان داشت: باید سال آینده را سال باروری تفکر درباره انقلاب قرار دهیم. شاید در این زمان کم نتوان همه مسائل را گفت از این رو نباید بعد از 22 بهمن و دریافت بازتاب ها، مسائل را به فراموشی بسپاریم چرا که این موضوع عظمت دارد و باید همواره به آن پرداخت.

 

خالی کردن دل مردم شیطنت رسانه‌های خارجی است که موفق نمی‌شوند

وی همچنین با اشاره به اینکه شیطنت رسانه های خارجی به این علت است که دل مردم را خالی کنند اما موفق نمی شوند، ابراز داشت: ملت ما آگاه و آبدیده بوده و تجربه بسیاری در شرایط سخت داشته و در همین شرایط دستاوردهایی داشته اند؛ ان شاءالله خداوند کمک می کند در ایام شهادت حضرت زهرا(س)، از ایشان مدد بگیریم تا شاهد یک راهپیمایی پرشکوه باشیم./

 

پایان پیام/50

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۵۸۳۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صالحی امیری: افول سرمایه اجتماعی دولت غیرقابل‌انکار است/ تداوم حیات سیاسی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در گرو اجماع است/ بین بزرگان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا شکاف جدی وجود ندارد
 • گزارش 15 بندی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص گذر آقا نورالله
 • پیشرفت و رشد همه جانبه کشور پس از انقلاب غیرقابل انکار است/ انقلاب اسلامی عامل وحدت و یکدلی اقوام ومذاهب شد
 • خدمات انقلاب اسلامی غیرقابل انکار است/سیستان و بلوچستان در جاده پیشرفت قرار گرفت
 • مراسم قرعه‌کشی عصر امروز برگزار می‌شود/ آغاز مسابقات از صبح فردا
 • صالحی امیری: افول سرمایه اجتماعی دولت غیرقابل‌انکار است
 • خطری که زیر پای ایرانیان راه می‌رود!
 • خطر تخریب دیواره آبشارهای شوشتر میراث در انتظار حمایت دستگاه قضایی
 • افول سرمایه اجتماعی دولت غیرقابل‌انکار است/ اصلاح‌طلبان، قوی‌ترین جریان سیاسی هستند
 • تاثیر پذیری انقلاب اسلامی از حماسه حسینی غیرقابل انکار است
 • ثبت جهانی ارسباران در گرو یک جابه جایی !
 • بهمن سنگی در کمین هشت استان!
 • لغو پروازهای ماهان ایر به آلمان اقدامی شتابزده و غیرقابل توجیه است
 • قاسمی: لغو مجوز پروازهای «ماهان» به آلمان شتابزده و غیرقابل توجیه بود
 • ورود مدعی‌العموم به تأخیر پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه
 • کاشان|پخت قهوه انوشه در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد
 • متقاضیان عتبات عالیات نوروزی پیش ثبت نام انجام دهند
 • ثبت ملی ۱۷۵ اثر تاریخی در بروجرد؛ تاریخی‌ترین مسجد غرب کشور نیازمند مرمت است
 • علیرضا خزائلی رسما سرپرست میراث فرهنگی استان قزوین شد