به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بررسی ها نشان می دهد، میزان مصرف آنتی بیوتیک در ایران ١٦ برابر استاندارد جهانی است پزشکان می گویند ٥٠ درصد مصرف آنتی بیوتیک ها غیرضروری است یک جا آمده ١٦ برابر استاندارد جهانی و یک بار ٤ برابر اروپا. مصرف آنتی بیوتیک در ایران آنقدر زیاد است که گفته می شود به اندازه کل قاره اروپا در ایران آنتی بیوتیک مصرف می شود.

وضعیت ایران تنها در اروپا تکان دهنده نیست، در آسیا هم وضع نامناسبی داریم.

بیشتربخوانید :چگونه عفونت سینوس را درمان کنیم؟

تا جایی که در بین کشورهای جهان از نظر مصرف آنتی بیوتیک در رتبه بیستم قرار گرفته ایم. آنتی بیوتیک ها نوعی داروی مورد استفاده برای درمان عفونت های باکتریایی هستند. آن ها با کشتن عفونت یا پیشگیری از گسترش آن عمل می کنند. با این همه برخی از متخصصان می گویند آماری که درباره مصرف آنتی بیوتیک در ایران داده می شود، مربوط به دوز مصرف است و در مقایسه با آمارهای جهانی تفاوت چندانی با کشورهای دیگر نداریم، مشکل اما تجویز غیرمنطقی این داروست، یعنی در شرایطی که ضرورتی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نیست از آن استفاده مي‌شود. مساله اما تنها آنتی بیوتیک ها نیستند، در شرایطی که استانداردهای تزریقی دنیا، ١١ درصد است، مصرف داروهای تزریقی در ایران به ویژه آنتی بیوتیک ها، حدود ٤٥ درصد است. بررسی ها نشان می دهد سالانه حدود ٣٤٠ عدد دارو از سوی هر ایرانی مصرف می شود که این میزان حدود سه برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است.

آنچه باید در مصرف آنتی بیوتیک بدانیم
هر آنتی بیوتیک تجویزی، مخصوص بیماری و عفونت خاصی است
باید دوره درمان با آنتی بیوتیک را تکمیل کنید
تمام آنتی بیوتیک ها دارای عوارض جانبی مخصوص به خود هستند مثل اسهال، تغییر رنگ ادرار، سوزش هنگام ادرار کردن، تب و …
از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک ها جدا خودداری شود
در صورتی که مبتلا به یکی از بیماری های کلیوی، قلبی و ... هستید، باردارید، در دوره شیردهی قرار دارید، سابقه سکته قلبی یا مغزی دارید، حتما پیش از تجویز آنتی بیوتیک به پزشک اطلاع دهید
آنتی بیوتیک ها انتخاب مناسبی برای درمان همه عفونت ها نیستند
ویروس، عامل ایجاد سرماخوردگی است و سرماخوردگی با آنتی‌بیوتیک درمان نمی‌شود
اغلب علائم سرماخوردگی و گلودرد ناشی از عفونت های ویروسی است که آنتی بیوتیک در درمان آن بی تاثیر است و معمولا علائم پس از ٣ تا ٥ روز خود به خود بهبود می باید

آنتی بوتیک ها را چطور مصرف کنیم؟
بهتر است بعد از غذا مصرف شوند
یکسری از آنتی‌بیوتیک‌ها را باید با معده خالی مصرف کرد تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند
برخی آنتی‌بیوتیک‌ها هم با مصرف برخی مواد غذایی تداخل دارند
بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند
مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد

پزشکان چقدر آنتی بیوتیک تجویز می کنند؟
تجویز ٢٠ درصدی در مراکز بهداشتی و درمانی
تجویز ٨٠ درصدی در بخش سرپایی یا به صورت خوددرمانی توسط مردم
تجویز ٥٠ درصدی از سوی پزشکان
از هر دارویی که در نسخه تجویز می‌شود، حداقل یک قلم، آنتی بیوتیک دارد

با باقیمانده آنتی بیوتیک ها یا داروهای تاریخ مصرف گذشته چه کنیم؟
وقتی باقی مانده این داروها چه به صورت آمپول، کپسول یا شربت دور ریخته می شود، ترکیبات فعال آن وارد چرخه طبیعت شده و مجددا وارد بدن افراد می شوند. یعنی دوباره بدون آنکه متوجه شویم از طریق آب، گیاهان و به طور کلی طبیعت، آنتی بیوتیک دریافت می کنیم و مقاومت باکتریایی ایجاد می شود
در آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته ٩٠ درصد ترکیبات فعال و فقط ١٠ درصد ترکیبات غیرفعال هستند
باید داروها را به طور جداگانه به محل های بازیافت شهرداری تحویل بدهند تا این نوع زباله ها برای غیرفعال شدن به سازمان های ذیربط تحویل داده شوند
زمان ابتلا، مصرف مایعات فراوان، پوشیدن لباس گرم و مناسب، استراحت کافی و بررسی نشانه‌های بالینی و مصرف داروهای تجویزی پزشک خانواده، مهمترین راهکار مقابله با عفونت های حاد ویروسی تنفسی است.

ایرانی ها به کدام آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند؟
سفکسیم آموکسی سیلین آزیترومایسین

چرا مصرف آنتی بیوتیک در ایران بالاست؟
رعایت نکردن دوز درمانی کامل نکردن دوره درمان از سوی بیماران فروش بدون نسخه آنتی‌ بیوتیک‌ها از سوی داروخانه‌ها تجویز غیراصولی توسط پزشکان.

در مصرف آنتی بیوتیک چه جایگاهی در دنیا داریم؟
١٦ برابر استاندارد جهانی ٤ برابر اروپا
رتبه بیستم در بین کشورهای جهان
ایرانیان به اندازه کل قاره اروپا آنتی بیوتیک مصرف می کنند

رایج ترین آنتی بیوتیک ها کدامند؟
آموکسی سیلین داکسی سایکلین
سفالکسین سیپروفلوکساسین
کلیندامایسین مترونیدازول
آزیترومایسین آموکسی سیلین
سولفامتوکسازول / تری متوریم
لووفلوکساسین

آنتی بیوتیک ها به چه دردی می خورند؟
جوش و آکنه برونشیت
کنژنکتیویت یا التهاب ملتحمه عفونت گوش عفونت های جنسی و مقاربتی
عفونت پوست، گلودرد استرپتوکوک

عفونت ادرار

وقتی زیاد آنتی بیوتیک مصرف کنیم چه اتفاقی می افتد؟
هزینه درمان بیماری که به آنتی بیوتیک مقاوم شده، حدود ٥٠ تا ٧٠ میلیون تومان است
مقاومت میکروبی سبب بی اثر شدن آنتی بیوتیک ها در درمان برخی از بیماری های عفونی می شود
مصرف زیاد آنتی بیوتیک‌ها باعت می‌شود تا میکروب‌ها با ایجاد ژن مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ها، این مقاومت را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند
وقتی بیماری دچار عفونت بیمارستانی می شود، همین مقاومت دارویی در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند حتی به مرگ بیمار هم منجر شود
بیمار مبتلا به مشکلات گوارشی و بروز عفونت‌های جدید می شود

منبع: روزنامه شهروند

انتهای پیام/

داروی محبوب خانواده های ایرانی

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

آنفلوانزا پشت در است

تهران- ایرنا- بیماری آنفلوانزا انواع مختلفی دارد، برخی شدید و مرگ آور و برخی خفیف هستند، انواعی از این بیماری مانند آنفلوانزای خوکی اکنون جزو بیماری های فصلی هستند که هر سال در بین افرادی بروز می کند و البته بیماران مزمن که سطح ایمنی ضعیف تری دارند، در معرض خطرات جدی تری هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، بسیاری از مردم آنفلوآنزا را با سرماخوردگی اشتباه می گیرند در حالی که آنفلوانزا بیماری ویروسی و واگیر است که می تواند در موارد شدید فرد را به کام مرگ بکشاند، سالانه حدود 500 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا می شوند که حدود 650 هزار نفر آنها فوت می کنند.
آنفلوانزا در همه گروههای سنی بروز می یابد و در واقع می توان آن را به بیماری شایع فصل سرما تشبیه کرد.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در هر دقیقه یک نفر ممکن است به آنفلوانزا مبتلا شود و مصرف نا به جای آنتی بیوتیک و ایجاد مقاومت میکروبی در بدن افراد نیز می تواند عوارض این بیماری را تشدید کند.
محمد قاسمی، متخصص بیماریهای عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است.
وی ادامه می دهد: آنفلوانزا سبب ضعف و ناخوشی کامل در فرد شده و این بیماری را باید به ویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی های مزمن، قلبی و عروقی ‌جدی تلقی کرد.
این پزشک، آنفلوانزا را یک بیماری واگیر شدید معرفی می کند که از طریق سرفه یا عطسه و تشرحات بدن منتقل می شود. علائم این بیماری معمولا یک تا چهار روز پس از ورود ویروس به بدن تظاهر می یابد.

* کودکان و سالمندان در معرض خطرند
قاسمی با بیان اینکه کودکان زیر پنج سال و سالمندان بالای 65 سال بیشتر در معرض ابتلا به آنفلوانزا هستند، می افزاید: افرادی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی، ریوی،‌ نقص‌ ایمنی‌، سرطان‌ یا دیابت باشند بیشتر در معرض خطر بیماری آنفلوانزا قرار دارند.
این متخصص بیماریهای عفونی تصریح می کند: تحقیقات نشان داده افرادی که از بیماری‌های قلبی - عروقی رنج می‌برند در زمان ابتلا به آنفلوانزا 6 برابر بیشتر از حالت عادی در معرض سکته قلبی قرار می‌گیرند.
قاسمی می گوید: در زمان ابتلا به آنفلوانزا ممکن است افراد دچار عفونت ثانویه شوند، عفونت ثانویه در کودکان، سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی، نقص‌ ایمنی‌، سرطان‌ و دیابت، به دلیل ضعف سیستم ایمنی ممکن است با خطراتی همراه باشد.
قاسمی ادامه می دهد: در عفونت ثانویه باکتری‌ها به بدن فرد مبتلا به آنفلوانزای ویروسی حمله کرده، با تشدید بیماری و همچنین ایجاد عفونت‌های جدید در حلق، گوش و بینی و همین طور ریه، سبب تضعیف بیشتر سیستم ایمنی می شود و به دلیل عدم توانایی بدن این افراد در مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند.
وی درباره راههای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا ادامه می دهد: تزریق واکسن آنفلوانزا در ابتدای فصل سرما از مهمترین راههای پیشگیری در برابر این بیماری است.
وی توضیح می دهد: واکسن آنفلوآنزا یک واکسن غیرفعال حاوی ویروس کشته شده آنفلوانزا است. این واکسن دستگاه ایمنی را تحریک می‌کند تا علیه ویروس آنفلوآنزا پادتن (آنتی‌بادی) بسازد.

* واکسن آنفلوآنزا یک پیشگیری نسبی است
این پزشک اضافه می کند: تزریق این واکسن که باید اوایل پاییز انجام شود، یک پیشگیری نسبی است چرا که ویروس آنفلوانزا به سبب خصوصیات ویژه ژنتیکی می‌تواند با تغییراتی در ساختار ژنتیکی و پروتئینی خود به اشکال جدیدی درآید که در مقابل واکسن مقاوم است.
قاسمی می افزاید: رعایت بهداشت فردی از جمله اینکه افراد دستان خود را با آب و صابون بشویند مهمترین عامل پیشگیری از انتقال ویروس این بیماری است زیرا شایع‌ترین راه ابتلا به آنفلوانزا لمس چشم، دهان، بینی، با دستان آلوده به ویروس است، باید از فردی که به آنفلوانزا مبتلا شده حداقل یک تا دو متر فاصله گرفته شود.
وی اظهار می دارد: کسی که به آنفلوانزا مبتلا شده بهتر است در خانه بماند و با حضور خود در مدرسه یا محل کار دیگران را بیمار نکنند، هنگام عطسه و سرفه فرد بیمار باید جلوی دهان خود را با دستمال‌ کاغذی بگیرد تا قطره‌های آلوده به ویروس در فضا پخش نشوند.

*مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع
وی خاطرنشان می کند: استفاده سرخود و بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند سبب افزایش مقاومت دارویی در افراد شود و باید بر اساس تجویز پزشک باشد.
این متخصص بیماریهای عفونی ادامه می دهد: بیمار می‌تواند از داروهایی مانند استامینوفن برای کاهش تب، سردرد و دردهای عضلانی استفاده کند البته مصرف آسپرین در افراد زیر 18 سال ممکن است به اختلال شدید عصبی منجر شود، بنابراین از تجویز آن به کودکان باید دوری کرد.

* نوشیدنی های گرم بخورید
نرگس صفوی، متخصص تغذیه نیز درباره تغذیه در مبتلایان به آنفلوانزا به خبرنگار ایرنا می گوید: آنفلوانزا بیماری است که از طریق تب باعث تعریق زیاد و خشک شدن آب بدن می‌شود، بیمار باید آب، آبمیوه و نوشیدنی‌های بیشتری دریافت کند.
وی ادامه می دهد: در مواردی که سرفه‌ها شدید و آزار دهنده است، مصرف نوشیدنی‌های شیرین و گرم نیز اثر بسیار خوبی دارد.
صفوی با بیان اینکه مصرف سیگار باعث بدتر شدن علائم بیماری آنفلوانزا می‌شود، به افراد توصیه می کند از محیط‌ هایی که پر از دود سیگار است، دوری شود.
این متخصص تغذیه اظهار می دارد: این بیماران باید غذاهای جامد را کم مصرف کنند و آبمیوه و سبزی های بیشتری بخورند. آب میوه باعث می شود دمای بدن به حالت طبیعی برگردد.
صفوی با بیان اینکه مصرف شیر برای بیماری آنفلوانزا مفید است، تصریح می کند: افراد باید در طول ابتلا به این بیماری فلفل، ادویه، ترشی، چای پررنگ، قهوه و غذاهای کنسرو شده را نخورند و سوپ، سیر در غذاهای پخته شده و مایعات را جایگزین کنند.

آنفلوانزا انواع و «سوش های» مختلفی دارد و هر سال نوعی از این ویروس ها شیوع بیشتری پیدا می کنند، برخی انواع ویروس آنفلوانزا مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با سوش H5N1 است که بیشتر در بین پرندگان شایع است و البته قابل انتقال به انسان نیز هست، انتقال این ویروس از پرنده به انسان می تواند بسیار خطرناک و مرگ آور باشد و گر چه موارد انسانی ابتلا به این ویروس هنوز محدود است و در تعدادی از کشورها مشاهده شده است اما اغلب افراد مبتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.
در کشور ما البته در سال 85 مواردی از ابتلای تعدادی از قوها در شمال کشور به این ویروس مشاهده شد اما در گزارش های رسمی موارد ابتلای انسانی آن اعلام نشد.
با این حال بیماری آنفلوانزا در انواع خفیف تر از جمله ویروس H1N1 که به آنفلونزای خوکی معروف است، در سال های اخیر در کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر مشاهده می شود به طوری که اکنون این ویروس جزو آنفلوانزاهای فصلی شناخته می شود که هر سال تعدادی مبتلا و در مواردی تعدادی مرگ را رقم می زند.
محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پی اعلام شیوع این بیماری در برخی کشورهای همسایه از جمله گرجستان در ماه های اخیر اعلام کرد که ابتلا به این ویروس در فصل سرما موضوع جدیدی نیست و تاکید کرد: هیچ اتفاق غیرعادی و غیرمعمولی درباره آنفلوآنزا و انواع آن، از جمله نوع H1N1 (آنفلوانزای خوکی) در کشور رخ نداده است. این نوع آنفلوآنزا هر سال در همین بازه زمانی در نیمکره شمالی از جمله ایران شایع می شود.
به گفته او آنفلوآنزای خوکی یک نوع آنفلوآنزای معمولی است که به آن آنفلوآنزای فصلی می گوییم و موضوع جدیدی نیست.
وی ادامه داد: در کشور ما این آنفلوآنزا در برخی استان ها شایع است و موارد ابتلا به این نوع از آنفلوآنزا وجود دارد، اما هیچ اتفاق خاص و جدیدی در این زمینه رخ نداده است.

* آنفلوانزا قابل کنترل نیست، قابل تخفیف است
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: درباره آنفلوآنزا نمی توان گفت که قابل کنترل است، بلکه باید بگوییم که قابل تخفیف است. یعنی اگر مردم رعایت کنند و در برخورد با بیمار مبتلا به آنفلوآنزا مراقب باشند و کسی که به این بیماری مبتلا است با سرفه، عطسه، دست دادن و غیره، بیماری خود را به دیگران منتقل نکند، می توان آن را خفیف تر کرد.
گویا افزود: کسانی که ممکن است در معرض انواع آنفلوانزا باشند باید در اوایل فصل پاییز واکسن تزریق کنند. مجموعه این موارد می تواند منجر به خفیف تر شدن موارد آنفلوانزا در جامعه شود، اما هیچ وقت نمی توان گفت که آنفلوانزا از بین می رود و به هر حال عده ای به این بیماری مبتلا می شوند. مهم این است که موارد ابتلا به بیماری آنفلوانزا، موارد بستری در بیمارستان و موارد مرگ ناشی از آن کاهش پیدا کند. زیرا نمی توان اقدامی انجام داد که آنفلوانزا اصلا وارد کشور نشود.

* فوت ناشی از آنفلوانزا
وی بدون اعلام آمار موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در سال گذشته و امسال گفت: موارد مرگ ناشی از آنفلوانزا هر سال اتفاق می افتد. افرادی که سن بالا دارند و واکسن آنفلوانزا تزریق نمی کنند و همچنین کسانی که بیماری قلبی و ریوی شدید دارند و مبتلا به انواع شدید بیماری آنفلوانزا می شوند و دیر به پزشک مراجعه می کنند، از جمله این موارد فوتی هستند.
اجتمام *9022 * 3063

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

کلیدواژه: دانستنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۶۷۵۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۵ گام سالم برای مقابله با انواع عفونت‌های باکتریایی
 • ۱۰ درمان خانگی دندان درد در بارداری
 • خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود
 • 7 دلیل که دشمن زیبایی دندان ها هستند
 • آب هیدروژنه چیست؟/ فواید آب‌های هیدروژنه برای ورزشکاران
 • چرا باید عفونت‌های دهانی را جدی گرفت
 • عفونت‌هاي دهاني که سر و گردن را فرا مي‌گيرند
 • از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها
 • دارو‌های گیاهی برای درمان عفونت گلو
 • دیس پارونیا؛ دردی که رابطه زناشویی را مختل می‌کند
 • آلرژی کودکان چگونه اتفاق می‌افتد؟
 • 9 نشانه که خبراز عفونتی دردناک می دهد
 • درمان گلو درد فصلی با آب زرشک
 • کشنده ترین عفونتی که باید جدی گرفته شود
 • نشانه های عفونت کلیه را بشناسید
 • وقتی دندان می‌میرد!
 • آبسه پری‌آپیکال؛ عفونت‌های دهانی که سر و گردن را فرا می‌گیرند
 • عفونت های دهانی که سر و گردن را فرا می‌گیرد/ از آبسه پری‌آپیکال چه می‌دانید؟
 • نسخه نظامی که ایران برای ارتش‌های جهان تجویز کرد/کلکسیون شاهکار‌های حسن آقامیری/ واکنش شهرام شکوهی به ماجرای جنجالی یک مچ‌گیری!