به گزارش خبرگزاری تقریب، نشست خبری همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه اول آبان ماه) با حضور منتظر بیاتی دبیر این همایش، حجج اسلام حمیدرضا مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، محمد غفوری‌نژاد دبیر بخش ادیان و مذاهب، سیدعیسی مسترحمی دبیر بخش بررسی غدیر در قرآن و حدیث و عضو جامعة المصطفی (ص) العالمیة و رضا بیات از مؤسسه ادب‌پژوهی شیعی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برگزار شد.


*بیاتی: برگزاری همایش بین‌المللی غدیر در ۴ نقطه از جهان به همت حرم امام حسین (ع)

در ابتدای این نشست منتظر بیاتی دبیر همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر در ایران با بیان اینکه حرم سیدالشهدا (ع) تصمیم دارد سلسله همایش‌های تخصصی با محوریت غدیر را در سطح جهان برگزار کند، ابراز داشت: عتبه حسینیه با توجه به نیازی که در مباحث غدیر در سطوح بین‌المللی احساس کرده است، تصمیم گرفته است که سلسله همایش‌هایی را با تقسیم‌بندی محلی زبانی برگزار کند.

وی افزود: بر این اساس در کشور ایران ویژه پارسی‌زبانان، در شبه قاره هند و در کشور پاکستان ویژه اردوزبانان، ویژه ترکی‌زبانان در کشور ترکیه و همچنین در آلمان ویژه اروپاییان این همایش برگزار می‌شود که در نهایت جمع‌بندی این همایش‌ها در آستان مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برپا خواهد شد.

 
بیاتی با تأکید بر اینکه هدف از برگزاری این همایش بازتولید غدیر در جامعه امروزی است، گفت: محورهای این همایش شامل آیات غدیر،‌ آیه اکمال در تفاسیر فریقین،‌ آیه تبلیغ در تفاسیر فریقین، پیوند آیه تبلیغ و اکمال در حادثه غدیر، معناشناسی واژگان مرتبط با حدیث غدیر، بررسی اسباب نزول آیات غدیر نزد فریقین، روش شناسی تفسیر آیات خطبه غدیر، بررسی سیاق در آیات غدیر، روش‌شناسی شارحین حدیث غدیر، تحلیل روش‌شناختی متن حدیث غدیر، راویان غیر شیعی حدیث غدیر،‌ نقد دیدگاه‌ها و قضاوت‌های سندی و متنی منتقدین حدیث غدیر و دلالت‌های آن و غیره می‌شود.

وی با بیان اینکه محورهای همایش در ۱۴ محور اصلی و بیش از ۱۰۰ محور فرعی است، ادامه داد: مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آذر ماه جاری است که علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را به سایت اینترنتی http://www.al-ghadir.org ارسال کنند. زمان برگزاری این همایش در ایران اردیبهشت ماه سال آینده در شهر مقدس قم است. 

دبیر همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر در ایران با بیان اینکه تا کنون ۸۰ مقاله به دبیرخانه همایش واصل شده است، ابراز داشت: در برگزاری این همایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه علامه طباطبایی، حوزه علمیه خواهران، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ادب‌پژوهی شیعه و غیره همکاری دارند.

*مطهری: غدیر را به مناسکی شیعی تقلیل داده‌ایم

در ادامه حجت‌الاسلام مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبیین سیر تاریخی غدیر در تاریخ اسلام پرداخت و تصریح کرد: در تحلیل غدیر به سه مقطع سیره ائمه به خصوص در زمان امام هادی (ع)، دوران میانی اسلام به خصوص در زمان حضور مسلمانان اندلس و تشکیل دولت‌های شیعه مانند آل بویه و همچنین مقاطع کنونی باید توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه غدیر یک واقعه اسلامی است، افزود: این در حالی است که ما همواره غدیر در جوامع شیعی و خارج از جوامع اسلامی توجه داشتیم و غدیر را به مناسکی شیعی تقلیل داده‌ایم. باید توجه داشت که غدیر یک روایت متواتر اسلامی و تاریخی است و واقعه‌ای غیرقابل انکار به شمار می‌رود.

*غفوری‌نژاد: در تمام مذاهب اسلامی واقعه غدیر انعکاس دارد

حجت‌الاسلام محمد غفوری‌نژاد از سوی دانشگاه ادیان و مذاهب که مسئولیت دبیر بخش تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان را برعهده دارد، بیان داشت: محورهای مقالات فراخوانی این بخش با محوریت غدیر در بخش «تاریخ» منابع تاریخ عمومی، سیره‌نگاری، صحابه‌نگاری، جغرافیایی، ...، در بخش «مذاهب اهل سنت» مواردی نظیر ابن تیمیه، اهل حدیث، معتزله بصره، اشاعره، سلفیه، سنیان دوازده امامی، طحاویه و ...، در بخش «فرق شیعه« و بخش «ادیان» است. 

وی ادامه داد: غدیر جریانی است که به صورت متواتر بیان شده است. با این وجود جمله پیامبر (ص) «مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ» از معدود جملاتی است که متواتر لفظی است. در تمام مذاهب اسلامی هم در اندیشه هم در فرهنگ آنان واقعه غدیر انعکاس دارد.

*مسترحمی: غدیر یک مسأله فرا اسلامی است

حجت‌الاسلام سیدعیسی مسترحمی استاد جامعة المصطفی (ص) العالمیة مسأله غدیر یک مسأله فرا اسلامی است، خاطرنشان کرد: جدای از تفاسیر شیعه، به تفاسیر اهل سنت درباره واقعه غدیر به صورت مفصل می‌پردازیم. در کنار آن روایت غدیر در نگاه مستشرقان نیز مورد توجه قرار گرفته و سعی داریم به بررسی انگیزه‌های آن‌ها از این مهم بپردازیم.

*بیات: واقعه غدیر در ادبیات دانشگاهی تاریخ اسلام مغفول مانده است

رضا بیات از مؤسسۀ ادب‌پژوهی شیعی با بیان اینکه واقعه غدیر در ادبیات دانشگاهی تاریخ اسلام مغفول مانده است، اظهار داشت: محورهای همایش بازتاب غدیر در ادبیات فارسی، ولایت و وصایت امیرالمؤمنین (ع) در ادب فارسی، انتصاب وصی در ادیان و عرفان، در متون تفسیری، عرفانی و ...،  جایگاه الغدیر و علامه امینی در ادب فارسی،  گفتمان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی، جریان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی،  نشانه‌شناسی فرهنگی در غدیریه‌های ادب فارسی، بررسی تطبیقی مفهوم ولایت در دین، عرفان و ادبیات،  کوشش‌های مخالفان در پوشاندن غدیر و ولایت و بازتاب آن در ادب فارسی و ... است.

وی افزود: نیازمند یک طرح گفتمانی برای شناسایی غدیر در آثار شعرا از صدر اسلام تا کنون هستیم به همین خاطر در این بخش از همایش فهرستی از موضوعات و شاعران مغفول مانده را تهیه کرده‌ایم تا بتوان راهی برای گفتمان‌شناسی و معرفی شاعران فارسی زبان از امام علی (ع) به دست آوریم.

منبع: تقریب

خبر بعدی:

همایش بین المللی چابهار دروازه طلایی توسعه شرق

اولین همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در منطقه آزاد چابهار آغاز بکار کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیر عامل منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار گفت: در این همایش 2 روزه هیات های تجاری و سرمایه گذاری هند، عمان، افغانستان و برخی کشورهای آسیای میانه حضور دارند. کردی افزود: در این همایش و نمایشگاه تخصصی، فرصت های سرمایه گذاری در حوزه های انرژی، صنعت، حمل و نقل، گردشگری، کشاورزی، شیلات و دیگر حوزه هایی که زمینه سرمایه گذاری مناسبی در سیستان و بلوچستان وجود دارد ارائه می شود.
­ 
در نخستین روز اولین همایش فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار،  تجار و بازرگانان داخلی و خارجی با بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری، بر ضرورت حضور بیشتر در مناطق اقتصادی ایران تاکید کردند.
  دانلود  

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۰۶۶۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است
 • دکترین خروج، از فریب تا واقعیت؛ آیا سال گذشته میلادی نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟
 • قهرمانی تیم غدیر در لیگ تکواندوی دختران استان سمنان
 • پیشنهادبرگزاری بین‌المللی سوگواره«هیأت»/سراغ هنرمندان جهانی بروید
 • بازدید سرکنسول ایران از محل برگزاری آزمون بین‌المللی زبان فارسی در اربیل کردستان
 • برگزاری همایش هنر، صلح و توسعه پایدار با حمایت بانک شهر
 • هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر غدیر فراخوان داد
 • آیا سال گذشته میلادی نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟
 • پین‌تک مرجعی در نقطه سقوط برای صعود
 • ایران اسلامی نقطه اتکا تمام آذری‌های جهان / لغت‌نامه مختص آذری‌زبانان جهان تالیف می‎شود
 • هفتمین جشنوارۀ بین المللی شعر غدیر فراخوان داد
 • برگزاری همایش معرفی ظرفیت های سرمایه‌گذاری استان زنجان در خردادماه
 • ایران نقطه اتکای آذری‌های جهان است/وحدت مسلمانان خاری در چشم دشمن
 • ایران نقطه اتکا، وطن تاریخی و زادگاه آذری های جهان است
 • برگزاری دوره خبر نویسی در سپاه غدیر تبریز
 • برگزاری همایش معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان زنجان درخردادماه
 • بازخوانی انتقادی روایت سید جواد طباطبایی از «دلِ ایرانشهر»
 • دوره آموزش خبرنویسی در سپاه غدیر تبریز برگزار شد
 • ظهیر احمد صدیقی، استاد ادبیات فارسی در شبه‌قاره درگذشت