به گزارش خبرگزاری تقریب، نشست خبری همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه اول آبان ماه) با حضور منتظر بیاتی دبیر این همایش، حجج اسلام حمیدرضا مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، محمد غفوری‌نژاد دبیر بخش ادیان و مذاهب، سیدعیسی مسترحمی دبیر بخش بررسی غدیر در قرآن و حدیث و عضو جامعة المصطفی (ص) العالمیة و رضا بیات از مؤسسه ادب‌پژوهی شیعی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برگزار شد.

*بیاتی: برگزاری همایش بین‌المللی غدیر در ۴ نقطه از جهان به همت حرم امام حسین (ع)

در ابتدای این نشست منتظر بیاتی دبیر همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر در ایران با بیان اینکه حرم سیدالشهدا (ع) تصمیم دارد سلسله همایش‌های تخصصی با محوریت غدیر را در سطح جهان برگزار کند، ابراز داشت: عتبه حسینیه با توجه به نیازی که در مباحث غدیر در سطوح بین‌المللی احساس کرده است، تصمیم گرفته است که سلسله همایش‌هایی را با تقسیم‌بندی محلی زبانی برگزار کند.

وی افزود: بر این اساس در کشور ایران ویژه پارسی‌زبانان، در شبه قاره هند و در کشور پاکستان ویژه اردوزبانان، ویژه ترکی‌زبانان در کشور ترکیه و همچنین در آلمان ویژه اروپاییان این همایش برگزار می‌شود که در نهایت جمع‌بندی این همایش‌ها در آستان مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برپا خواهد شد.

 
بیاتی با تأکید بر اینکه هدف از برگزاری این همایش بازتولید غدیر در جامعه امروزی است، گفت: محورهای این همایش شامل آیات غدیر،‌ آیه اکمال در تفاسیر فریقین،‌ آیه تبلیغ در تفاسیر فریقین، پیوند آیه تبلیغ و اکمال در حادثه غدیر، معناشناسی واژگان مرتبط با حدیث غدیر، بررسی اسباب نزول آیات غدیر نزد فریقین، روش شناسی تفسیر آیات خطبه غدیر، بررسی سیاق در آیات غدیر، روش‌شناسی شارحین حدیث غدیر، تحلیل روش‌شناختی متن حدیث غدیر، راویان غیر شیعی حدیث غدیر،‌ نقد دیدگاه‌ها و قضاوت‌های سندی و متنی منتقدین حدیث غدیر و دلالت‌های آن و غیره می‌شود.

وی با بیان اینکه محورهای همایش در ۱۴ محور اصلی و بیش از ۱۰۰ محور فرعی است، ادامه داد: مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آذر ماه جاری است که علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را به سایت اینترنتی http://www.al-ghadir.org ارسال کنند. زمان برگزاری این همایش در ایران اردیبهشت ماه سال آینده در شهر مقدس قم است. 

دبیر همایش علمی پژوهشی بین‌المللی غدیر در ایران با بیان اینکه تا کنون ۸۰ مقاله به دبیرخانه همایش واصل شده است، ابراز داشت: در برگزاری این همایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه علامه طباطبایی، حوزه علمیه خواهران، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ادب‌پژوهی شیعه و غیره همکاری دارند.

*مطهری: غدیر را به مناسکی شیعی تقلیل داده‌ایم

در ادامه حجت‌الاسلام مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبیین سیر تاریخی غدیر در تاریخ اسلام پرداخت و تصریح کرد: در تحلیل غدیر به سه مقطع سیره ائمه به خصوص در زمان امام هادی (ع)، دوران میانی اسلام به خصوص در زمان حضور مسلمانان اندلس و تشکیل دولت‌های شیعه مانند آل بویه و همچنین مقاطع کنونی باید توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه غدیر یک واقعه اسلامی است، افزود: این در حالی است که ما همواره غدیر در جوامع شیعی و خارج از جوامع اسلامی توجه داشتیم و غدیر را به مناسکی شیعی تقلیل داده‌ایم. باید توجه داشت که غدیر یک روایت متواتر اسلامی و تاریخی است و واقعه‌ای غیرقابل انکار به شمار می‌رود.

*غفوری‌نژاد: در تمام مذاهب اسلامی واقعه غدیر انعکاس دارد

حجت‌الاسلام محمد غفوری‌نژاد از سوی دانشگاه ادیان و مذاهب که مسئولیت دبیر بخش تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان را برعهده دارد، بیان داشت: محورهای مقالات فراخوانی این بخش با محوریت غدیر در بخش «تاریخ» منابع تاریخ عمومی، سیره‌نگاری، صحابه‌نگاری، جغرافیایی، ...، در بخش «مذاهب اهل سنت» مواردی نظیر ابن تیمیه، اهل حدیث، معتزله بصره، اشاعره، سلفیه، سنیان دوازده امامی، طحاویه و ...، در بخش «فرق شیعه« و بخش «ادیان» است. 

وی ادامه داد: غدیر جریانی است که به صورت متواتر بیان شده است. با این وجود جمله پیامبر (ص) «مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ» از معدود جملاتی است که متواتر لفظی است. در تمام مذاهب اسلامی هم در اندیشه هم در فرهنگ آنان واقعه غدیر انعکاس دارد.

*مسترحمی: غدیر یک مسأله فرا اسلامی است

حجت‌الاسلام سیدعیسی مسترحمی استاد جامعة المصطفی (ص) العالمیة مسأله غدیر یک مسأله فرا اسلامی است، خاطرنشان کرد: جدای از تفاسیر شیعه، به تفاسیر اهل سنت درباره واقعه غدیر به صورت مفصل می‌پردازیم. در کنار آن روایت غدیر در نگاه مستشرقان نیز مورد توجه قرار گرفته و سعی داریم به بررسی انگیزه‌های آن‌ها از این مهم بپردازیم.

*بیات: واقعه غدیر در ادبیات دانشگاهی تاریخ اسلام مغفول مانده است

رضا بیات از مؤسسۀ ادب‌پژوهی شیعی با بیان اینکه واقعه غدیر در ادبیات دانشگاهی تاریخ اسلام مغفول مانده است، اظهار داشت: محورهای همایش بازتاب غدیر در ادبیات فارسی، ولایت و وصایت امیرالمؤمنین (ع) در ادب فارسی، انتصاب وصی در ادیان و عرفان، در متون تفسیری، عرفانی و ...،  جایگاه الغدیر و علامه امینی در ادب فارسی،  گفتمان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی، جریان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی،  نشانه‌شناسی فرهنگی در غدیریه‌های ادب فارسی، بررسی تطبیقی مفهوم ولایت در دین، عرفان و ادبیات،  کوشش‌های مخالفان در پوشاندن غدیر و ولایت و بازتاب آن در ادب فارسی و ... است.

وی افزود: نیازمند یک طرح گفتمانی برای شناسایی غدیر در آثار شعرا از صدر اسلام تا کنون هستیم به همین خاطر در این بخش از همایش فهرستی از موضوعات و شاعران مغفول مانده را تهیه کرده‌ایم تا بتوان راهی برای گفتمان‌شناسی و معرفی شاعران فارسی زبان از امام علی (ع) به دست آوریم.

منبع: تقریب

خبر بعدی:

منظورمقام معظم رهبری از موشک‌های نقطه زن کدام نوع موشک بود؟ + تصاویر و جزئیات

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، رهبر انقلاب روز گذشته اشاره به توان موشکی ایران با قابلیت "نقطه‌زنی" کردند. منظور ایشان کدام موشک‌ها بود؟ رهبر انقلاب، توان موشکی کشور را عامل بازدارندگی کشور دانسته و فرمودند:آنهایی که در منطقه هستند یا در منطقه نیرو دارند- میدانند که جمهوری اسلامی با موشک‌های نقطه‌زن و فعّال و دقیق خود در این منطقه با هر دشمنی می‌تواند مقابله کند و مواجهه کند و او را بکوبد؛ این را فهمیدند. این بازدارندگی است؛ این معنایش این است که دشمنانی که گاهی هوس تهاجم نظامی به سرشان میزند، ملاحظه کنند؛ بفهمند که نه، این جوری نیست، جمهوری اسلامی، مشت محکم و دست قوی‌ای دارد درمقابل.

بیشتربخوانید: ایران در ساخت موشک‌های نقطه زن مبالغه نمی‌کند

 جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک و کروز، دارنده ذخایر بزرگی از موشک بوده و در سطح منطقه و جهان، جزو قدرت‌های برتر موشکی شناخته می‌شود.

در سالیان اخیر، طرح‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران شتاب بهتری گرفته و محصولات موشکی پیشرفته‌تری به مرحله تولید و تولید انبوه رسیده‌اند، که از آن جمله می‌توان به موشک‌های خرمشهر، دزفول، ذوالفقار و . . . اشاره کرد.

اما در این میان، طیف متنوعی از موشک‌های ایرانی که در اختیار نیروی هوافضای سپاه هستند، "نقطه‌زن" عمل کرده و سپاه نقطه‌زنی‌های این موشک‌ها را در عملیات‌های موشکی برون مرزی خودش، به رخ کشیده است.

همه‌ی موشک‌های نقطه‌زن ایرانی از سرجنگی جداشونده با قابلیت هدایت پایانی مسیر بهره‌مند هستند. این فناوری، اولین بار در موشک فاتح 110 - A که محصول تیم شهید حسن طهرانی مقدم بود، به نتیجه رسید.

در ذیل، نگاهی داریم به موشک‌های نقطه‌زن ایرانی که روز گذشته مورد اشاره رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند:

(این گزارش صرفا به موشک‌های بالستیک زمین به زمین پرداخته و سایر موشک‌ها در این گزارش لحاظ نشده‌اند)

فاتح ‌110 - A

- برد: حدود 250 کیلومتر

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسمًا اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

فاتح 110 ــ B

- برد: 300 کیلومتر

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

فاتح 110 - C 

- برد: 300 کیلومتر

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

فاتح 110 - D

- برد: 300 کیلومتر

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین ــ زمین به دریا

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

فاتح 313

- برد: 500 کیلومتر

- سوخت: جامد مرکب

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

ذوالفقار

- برد: 700 کیلومتر

- سوخت: جامد مرکب

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

فاتح مبین

- برد: رسماً اعلام نشده است

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین ــ زمین به دریا

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

دزفول

- برد: 1000 کیلومتر

- سوخت: جامد

- وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

- مأموریت: زمین به زمین

- وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای

- قابلیت: سر جداشونده با هدایت پایانی مسیر

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

موشک نقطه زن چه نوع موشکی است؟

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

منبع این خبر، وبسایت taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۰۶۶۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه علوم کشاورزی گرگان میزبان همایش منابع شیلاتی و فناوری‌های نوین می‌شود
 • چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر
 • نمونه‌ای کوچک از دروغ‌پردازی‌های بزرگ بی‌بی‌سی فارسی
 • برگزاری همایش ملی مدیریت، اخلاق و کسب و کار در شیراز
 • منظور رهبر انقلاب از موشک‌های نقطه‌زن کدام موشک‌ها بود؟ +عکس
 • ۴دستاورد دریایی سال۹۷/ الحاق پیشرفته‌ترین زیردریایی در سایه تحریم
 • گزارش: منظور رهبر انقلاب از موشک‌‌های نقطه‌زن کدام موشک‌ها بود؟
 • جشنی با عنوان نوروزگاه در شهرستان اردکان شهر فرهنگ و ادب و هنر
 • درخشش هنرمندان چهارمحال و بختیاری در همایش هُمدُرُنگ
 • دعوت زرد رسانه‌ملی از مفاخر ادب فارسی/فهم تلویزیون از حافظ چیست
 • برشی از کتاب مفاتیح الحیات درباره نوروز
 • محکومیت گسترده حضور صهیونیستها در همایش بین المللی بحرین
 • دانلود؛ داستان اریک کانتونا پیش از درخشش در انگلستان به روایت انیمیشن Tifo Football [همراه با زیرنویس فارسی]
 • همایش «مدرسه و کنفرانس نظریه نمایش جبرها» در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود
 • اختصاصی تسنیم| تبریک عید نوروز به زبان فارسی توسط جرج لیکنز + فیلم
 • هیچ وقت مصاحبه‌ای علیه کی‌روش نداشتم؛ او با همه درگیر بود / اشتباه بزرگم یاد نگرفتن زبان فارسی است / ما باسوادترین کادر فنی لیگ هستیم / مشکل اصلی فوتبال ایران عدم ثبات مالی است / چرا به کی‌روش نگفتید فارسی حرف بزند؟
 • فراخوان همایش تأملی بر زندگی، آثار و اندیشه عبدالله قطب بن محیی
 • برگزاری ۴۳۰ حلقه معارفی در رواق حضرت خدیجه(س) حرم مطهر/ 557 ختم گروهی قرآن
 • سوم فروردین ماه همایش فرهیختگان میبدی سراسر کشور برگزار خواهد شد