یکی از مؤلفه‌‌های قدرت و شاخص‌های هویتی آریایی‏ تباران در طول تاریخ پیدایش و زیست آنان در سه هزار سال اخیر زندگی در فلات ایران، زبان آنان بوده است. ابراهیم خدایار رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران

زبان فارسی در این دوره سه هزار ساله، با‌ وجود گذر از دو دوره چالش ‏برانگیز تاریخی؛ یکی در مواجهه با فرهنگ هلنی (حمله اسکندر گُجستگ به ایران) در سده سوم پیش از میلاد و دیگری در دوره اسلامی و مواجهه با زبان عربی در سده هفتم میلادی، سربلند از آزمون بیرون آمد و با بازسازی درونی خود، راست‏ قامت ایستاد و قوم خویش را در تندباد حوادث بی‌پشت و پناه رها نکرد.

این زبان در دوره اسلامی بخوبی از ادای مفاهیم ادبی برآمد و با زبان هنر که در قامت آثار جاویدان فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ متجلی شده بود، دین خویش را به فرهنگ ملی ادا کرد؛ اما نباید از حقیقت ماجرا غافل شد. زبان فارسی نه در دوره پیش از اسلام و نه در دوره پس از آن در زمینه بیان مفاهیم علمی، هرگز نتوانست پابه ‏پای ادبیات پیش برود و نقش خود را در این زمینه ایفا کند. البته نباید تلاش‏‌های دانشمندان ایرانی را طی سده‌های چهارم تا هفتم هجری در به‏ کارگیری زبان فارسی برای بیان مفاهیم علمی نادیده گرفت. از میانه سده چهارم کسانی مثل محمدبن ایوب طبری بیان علم ریاضی را به فارسی آغاز کردند و بعدتر در سده پنجم با آثار دو دانشمند شاخص و نابغه، یعنی ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی دوران طلایی را پشت سر گذاشت. سیداسماعیل جرجانی در سده ششم در کتاب پزشکی خود ذخیره خوارزمشاهی و خواجه نصیرالدین طوسی در اساس الاقتباس در سده هفتم این راه را ادامه دادند؛ اما حمله خانمان‏سوز مغول همه چیز را به نابودی کشاند ازجمله تولید علم و زبان علمی آن را در دنیای اسلام و ایران. از این دوره تقریباً جغرافیای تولید علم از دنیای اسلام و ایران به غرب کوچید و زبان‏ های غربی پس از ارتقا از زبان عامیانه به زبان علمی در سده پانزدهم میلادی به بعد، آهسته ‏آهسته خود را برای نمایش تولید علم به جای زبان لاتین مهیا کردند. در ایران، از زمان آغاز دوران تجدد و تأسیس دارالفنون در سال 1268هجری قمری تاکنون، تلاش‏‌های فراوانی برای تولید علم به زبان فارسی شکل گرفته است؛ اما شرایط دنیا در حوزه تولید علم بسرعت در حال دگرگونی است و هر روز اتفاق بزرگی در این حوزه رخ می‏ دهد. براساس گزارشی که اخیراً پایگاه اسکوپوس برای سال 2016 میلادی منتشر کرد، اگر در سال 2005 از کل تولید علم دنیا، 87 درصد به زبان انگلیسی تولید می‏‌شد، این میزان در سال 2014 به 92 درصد افزایش یافته است. بر اساس همین گزارش زبان فارسی نیز با 7 پله ارتقا نسبت به سال 2014 به رتبه 14 جهان به لحاظ زبان تولید علم ارتقا یافته است. پرسش این است «آیا زبان فارسی می‌تواند عقب ‏ماندگی تاریخی خود را در این حوزه جبران کند؟» به نظرم تبدیل زبان فارسی به زبان علم در محیط‌های آموزشی ایران و الزام استادان گروه‏‌های مرجع در رشته‏ های علوم پایه و پزشکی برای نوشتن مقالات علمی خود به زبان فارسی، دست‏ کم با درصد قابل قبول - مثلاً 50 درصد به زبان فارسی در مرحله نخست - شتاب جبران این عقب ماندگی را افزایش خواهد داد. این کار از یک سو، از راه واژه‏ گزینی ‏های جدید، به توان علمی زبان فارسی دامن خواهد زد و از سوی دیگر میل آموختن زبان فارسی را در بین مخاطبان دیگر کشورهای جهان برای دسترسی به محتوای علمی آن افزایش خواهد داد. هرچند شخصاً بر این باورم این موضوع باید هدفمند به پیش برود؛ چراکه ما نباید در صورت زبان باقی بمانیم، تولید علم، باید به رفع نیازهای گسترده کنونی جامعه ما منجر شود و فقط در دام تولید مقاله اسیر نماند.

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

از سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ در کرج تا تولید ۳۴۰ محصول دارویی در ایران

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوزه بهداشت‌ و درمان در هفته گذشته با رویداد‌هایی متعدد مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از آنها می‌پردازیم.

سقوط هواپیمای غیرمسافربری در زیبادشت کرج+ تعداد و اسامی مصدومان و فوتی‌ها

ساعت ۸:۳۰ صبح دوشنبه  یک هواپیمای باری در حین فرود در زیبادشت کرج از باند فرودگاه فتح منحرف و دچار حادثه شد.

هواپیمای باری بوئینگ ۷۰۷ به سمت فرودگاه پیام در حال حرکت بود که خلبان به اشتباه در فرودگاه فتح کرج فرود آمد. این هواپیما پس از خروج از باند فرودگاه فتح با منازل مسکونی این شهرک برخورد کرد.

مهرداد راضی، جوان ۲۸ساله کرجی فردی بود که  از جان خود گذشت تا بتواند سرنشینان هواپیما را نجات دهد. او فیلمی از آن لحظات ضبط کرد که در  لینک خبر مشاهده می‌کنید.

کولیوند سرپرست اورژانس کشور درباره جزئیات حادثه خروج هواپیمای بویینگ ۷۰۷ از باند گفت: هواپیما به منازل مسکونی شهرک زیبادشت کرج  که خالی از سکنه است، برخورد کرده و تاکنون فقط مهندس پرواز زنده یافت شده و به بیمارستان منتقل شده است.

کولیوند با بیان اینکه یک پیکر بی جان نیز یافت شده است، تصریح کرد: به گفته مهندس پرواز تعداد خدمه پرواز ۱۶ نفر بوده است.

فوت سالیانه ۱۷ هزار نفر به دلیل خودرو‌های غیر استاندارد/ قاچاق سیگار در کشور غوغا می‌کند

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: قانون جامع مبارزه با دخانیات در سال ۸۳ در مجلس به تصویب رسیده است که مبنی بر آن سالیانه ۱۰ درصد به میزان مالیات بر سیگار افزوده می‌شود، اما متاسفانه علی‌رغم تاکید رهبری قاچاق سیگار در کشور غوغا می‌کند.

وی افزود: متاسفانه خیلی از کالا‌ها به وسیله دشمنان تحریم شده است، اما سیگار جزو کالا‌های تحریمی نبوده و قاچاق سیگار سهم زیادی از بازار کشور را گرفته است به طوری که این دخانیات و تنباکو به صورت کانتینر وارد کشور می‌شود.

شهریاری با اشاره به اینکه برخی از افراد مخالف افزایش مالیات بر سیگار هستند، افزود: افزایش مالیات بر سیگار منافع تعدادی از افراد را به خطر می‌اندازد و امروزه گروه‌های مختلفی برای بیان نظرات خود به مجلس می‌آیند، اما شخصی یا گروهی به خاطر پایین بودن مالیات در سیگار و مسائل دخانیات به مجلس انتقادی نمی‌کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه سالیانه بین ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع بر اثر فروش سیگار به دست می‌آید، افزود: باید برای افزایش مالیات در سیگار از طرف مردم مطالبه‌گری انجام شود، زیرا این کار سلامت جامعه را ارتقا می‌بخشد.

واردات ۴۶ قلم مکمل تغذیه‌ای ممنوع شد/ قیمت مکمل‌ها کنترل می‌شود

مهناز خانوی مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه واردات مکمل‌های تغذیه‌ای مشابه تولید داخل ممنوع است، گفت: واردات ۴۶ قلم از مکمل‌هایی که مشابه تولید داخل هستند، ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه برای واردات مکمل‌های تغذیه‌ای یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد، اما واردات آن‌ها ممنوع نیست، اظهار کرد: این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت واردات مکمل‌های دارای مشابه داخلی که شامل ۴۶ قلم بوده و اجازه ثبت فراورده‌های وارداتی مشابه داده نشده است.

وی در مورد کنترل سقف قیمت‌های مکمل‌ها نیز توضیح داد: سندیکا و اتحادیه‌های مرتبط در زمینه نظارت بر قیمت مکمل‌ها با سازمان غذا و دارو همکاری می‌کنند. سازمان غذا و دارو همچنین در زمینه مصرف مکمل‌ها نیز، در حوزه کنترل کیفیت فرآورده‌ها مداخله می‌کند. اما نحوه مصرف عملاً جزو وظایف این سازمان نبوده و به حوزه سلامت و درمان مرتبط است.

نوزادان با شیرمادر ۹ برابر باهوش‌تر می‌شوند/ در چه صورت مادران نمی‌توانند به کودکشان شیر بدهند؟

فرید ایمان‌زاده رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران، رئیس سمینار تغذیه با شیر مادر و رئیس بیمارستان کودکان مفید اظهار کرد:

متأسفانه امروزه برخی مادران تصور می‌کنند که در هنگام ابتلا به بیماری نباید به کودکان‌شان شیر بدهند در حالی که مادران تنها در صورت ابتلا به چند بیماری مانند سرطان یا مصرف برخی دارو‌ها مانند دارو‌های رادیو اکتیو و لیتیوم باید از شیر دادن به نوزاد خودداری کنند و حتی مادران مبتلا به HIV و هپاتیت B. هم می‌توانند به کودک‌شان شیر بدهند.

ایمان‌زاده با اشاره به فروش شیرخشک قاچاق در سوپرمارکت ها بیان کرد: قوانین درباره واردات شیرخشک‌ وجود دارد که بررسی ترکیب موجود در شیرخشک‌ها و مصرف آن در کشور مبدا تولید کننده از جمله این قوانی است همچنین سازمان استاندارد نمونه شیرخشک‌های وارداتی را از نظر بار میکروبی آنالیز می‌کند، بنابراین هر شیرخشکی که مجوز ورود به کشور را داشته باشد، می‌تواند در ایران مصرف شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه امروزه شاهد هستیم که برخی شیرخشک‌ها مجوز ورود ندارند، ولی در بازار ایران به فروش می‌رسند همچنین برخی شیرخشک‌ها هستند که مجوز ورود دارند، ولی به شکل قاچاق و از مبادی غیررسمی وارد می‌شوند بنابراین علی‌رغم نظارت شدید وزارت بهداشت و سازمان غذاودارو، گاهی شیرخشک های قاچاق در سوپرمارکت ها به فروش می رسند.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری سمینار تغذیه با شیر مادر، تشویق مادران به شیردهی و استفاده بیشتر نوزادان و شیرخواران از شیر مادر است، شیر مادر بهترین تغذیه برای کودکان است و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند ضریب هوشی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به کودکانی با شیرخشک تغذیه می‌شوند ۹ برابر بیشتر است.

رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران درباره فواید دیگر شیر مادر، افزود: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نسبت به کودکانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند، کمتر بیمار می‌شوند چرا که شیر مادر حاوی مواد دفاعی و آنتی بادی‌های زیاد و مفید برای بدن است.

دولت به تنهایی از پس تحریم‌ها برنمی‌آید/ نمی‌گذاریم با عزت مردم بازی شود/ عبور از شرایط سخت اقتصادی با تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوریاظهار کرد: در سالگرد انقلاب علی‌رغم محدودیت‌ها توفیقات زیادی در بخش‌های مختلف به خصوص حوزه سلامت بدست آورده‌ایم؛ گزارش موفقیت‌ها بار‌ها باید در صدا و سیما پخش شود تا مردم از دستاورد‌ها مطلع شوند.وی افزود: توسعه جدی ایران با توسعه علم و فناوری محقق می‌شود و نسخه گذر از شرایط سخت اقتصادی، تکیه بر اقتصاد مقاومتی و توجه به موضوعات دانش‌بنیان است در صورتی که  متکی بر مغز فرزندان ایرانی شویم،  آینده‌ای مطمئن در انتظارمان است. 

معاون اول رئیس جمهوری گفت: باید عزتمندانه تحریم‌ها را مدیریت کنیم، نمی‌گذاریم با عزت مردم بازی شود، نخبگان می‌توانند  با مدیریت درست در شرایط سخت به ما کمک کنند زیرا دولت به تنهایی نمی‌تواند از پس تحریم و مشکلات برآید. 

جهانگیری اظهار کرد: پزشکان برای عبور از مشکلات می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند، این قشر از جامعه مهمترین گروه‌ برای مردم هستند و سرمایه اجتماعی قوی‌ دارند؛ باید مراقبت کنیم که سلامت مردم آسیبی نبیند و در این زمینه خوش‌بین هستیم و منابع را برای تأمین دارو در نظر گرفته‌ایم.

جهانگیری بیان داشت: ۹۵ تا ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای آن اختصاص داده شده، است، باقی داروها خارجی هستند که بودجه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیونی ارز طلب می‌کند، باید این سه درصد را یا در کشور تولید کنیم تا فشار کمتری به اقتصاد کشور وارد شود.

تولید ۳۴۰ محصول دارویی در ایران/ باید سرمایه‌های انسانی کشور را حفظ کنیم

رضا ملک زاده معاون‌ تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی تولید ۳۰ درصد علم کشور را بر عهده دارند این در حالی است که تنها ۱۰ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در دانشگاه‌های پزشکی هستند، این مطالب نشان می‌دهد یکی از بخش‌های فعال در تولید علم و تحقیق به خصوص در ۳ سال اخیر هستیم که توانستیم شاخص‌های کیفی را بهبود ببخشیم تا ۱۰ سال زودتر از افق چشم انداز به جایگاه اول در منطقه برسیم.

معاون‌ تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: از نظر تعداد مقالات و فناوری نیز توسعه خوبی داشتیم، ۱۱۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که ۵۰ شرکت محصولات خود را صادر می‌کنند، همچنین موفق به تولید ۳۴۰ محصول دارویی در ایران شدیم و این مهم باعث شده است که بیماران دسترسی راحت تری به دارو‌ها داشته باشند.

وی ادامه داد: در رشته کودکان جزو ۱۰ کشور‌ برتر جهان نیستیم و در رتبه ۲۲ قرار گرفتیم، این درحالی است که ما در حوزه تولید علم رتبه ۱۵ داریم پس از نظر تحقیقات در رشته کودکان ضعیف‌تر هستیم و باید به محققان جوان آموزش دهیم و سرمایه‌گذاری بیشتری در رشته کودکان داشته باشیم تا بتواند مانند سایر رشته‌ها فعالیت بهتری انجام شود؛  بعد از انقلاب کشور پیشرفت خوبی داشته است و برنامه ریزی خوبی برای تداوم این روند در آینده داریم.

ملک زاده تصریح کرد: در سال ۲۰۰۰ با افت محسوسی رو به رو شدیم اما امسال در زمینه علمی از رشد چشمگیری برخوردار هستیم؛ ما در زمان جنگ هم دچار افت شدیم، ولی اکنون  از نظر تعداد مقالات و استنادات در رتبه اول هستیم و در سال ۲۰۱۷، ۲۲ درصد تولید علم را در اختیار داشتیم.

سال گذشته تنها ۲ کودک مبتلا به HIV در کشور متولد شد

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سال گذشته ۱۱۳ مورد ابتلای زنان باردار به HIV شناسایی شد که با درمان، تنها ۲ کودک مبتلا به HIV در کشور متولد شد.

وی افزود: طبیعی است که عدم توجه به آموزش‌های پیشگیرانه به زنان و جوانان، خطر دیگری به همراه دارد و آن، انتقال عفونت HIV از مادر به کودک است. سال گذشته ۱۱۳ مورد ابتلای زنان باردار به عفونت HIV در کشور شناسایی شد که با پیگیری دقیق و درمان همه این افراد، فقط ۲ مورد کودک مبتلا به HIV در کشور متولد شدند و این ثمره یک کار سنگین در سطح کشور است که چنانچه کوچکترین غفلت و تاخیری در آن صورت گیرد، پیامد‌های بهداشتی و اقتصادی بسیار سنگینی در پی خواهد داشت.

اعطای وام بلاعوض ۱۵ میلیونی به استادیاران زیر ۴۰ سال علوم پزشکی/ تعداد دانشمندان یک درصد برتر تا پایان سال به ۵۵ نفر می‌رسد

شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اولویت بودجه پژوهشی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ما برای پژوهشگران علوم پزشکی کشور هر بودجه پژوهشی که می‌گیریم  اولویت ما  نیروی انسانی است.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیروی انسانی پژوهشگر در اولويت  قرار دارد و ما همه برنامه ریزی‌ها را برای حمایت از نیروی انسانی انجام می‌دهیم و حمایت از پژوهشگران جوانان حوزه علوم پزشکی مورد توجه است.

آخوندزاده به اعطای کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی( وام پژوهشی بلاعوض )‌ به محققان و پژوهشگران علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: ما امسال بعد از یک سال وقفه کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی استادیاران جوان را راه اندازی کردیم و ۱۵ میلیون تومان کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی به استادیاران جوان علوم پزشکی مشمول دریافت داده می‌شود.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شروط دریافت کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی استادیاران جوان اظهار کرد: آن دسته از استادیاران جوانی که ۵ سال از خدمت آن‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی گذشته باشد و زیر ۴۰ سال سن داشته و یک کار پژوهشی اولیه در حوزه سلامت انجام داده باشند می‌توانند کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی استادیاران جوان به مبلغ ۱۵ میلیون تومان را دریافت کنند.

آخوندزاده بیان کرد: با توجه به بررسی‌هایی که انجام دادیم، ۴۰۰ نفر مشمول دریافت کمک هزینه تحصیلی  پژوهشی استادیاران جوان به مبلغ ۱۵ میلیون تومان خواهند بود و موسسه ملی نیماد در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این کمک هزینه تحصیلی  را به این استادیاران کشور اعطا می‌کند تا بتوانیم هر چه بیشتر در راستای رشد پژوهش گام برداریم.

انتهای پیام/

 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۱۱۸۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نرم‌افزار فارسی زبان برخیز پیاده‌سازی شد
 • ایران در جایگاه نخست علم ژنتیک منطقه
 • ساختار سی و دومین نمایشگاه کتاب تصویب شد/سلیم نیساری حافظ‌شناس بزرگ درگذشت
 • پیشنهادبرگزاری بین‌المللی سوگواره«هیأت»/سراغ هنرمندان جهانی بروید
 • بازدید سرکنسول ایران از محل برگزاری آزمون بین‌المللی زبان فارسی در اربیل کردستان
 • ایران، کشور برتر تولید علم در جهان اسلام
 • بهره‌گیری از روش‌های استاندارد؛ راز یادگیری بهتر زبان انگلیسی
 • ظهیر احمدصدیقی درگذشت
 • قدردانی ما از بزرگان علم یعنی هنوز مشمول رحمت خداوند هستیم
 • آزمون سامفا در ایران و ۵ کشور برگزار می‌شود+ جزئیات
 • بازخوانی انتقادی روایت سید جواد طباطبایی از «دلِ ایرانشهر»
 • پاتک چینی به رکود مسکن
 • ظهیر احمد صدیقی، استاد ادبیات فارسی در شبه‌قاره درگذشت
 • ​از ممنوعیت فروش کتاب در مترو تا ادامه جنجال در اتحادیه ناشران
 • روزنامه 2 زبانه فارسی – بلوچی روچ به زودی منتشر می شود
 • از ممنوعیت فروش کتاب در مترو تاادامه جنجال در اتحادیه ناشران
 • آزمون سامفا در ایران و ۵ کشور برگزار می‌شود
 • افزایش کیفی تولیدات علمی استان اردبیل/ دانشگاه محقق اردبیلی در زمره موثرترین دانشگاه‌های جهان است
 • آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود