قزوین - ایرنا - مشکلات مالی و مدیریتی و عملی نشدن وعده های رنگارنگ مسئولان در سالهای متمادی، امید خبرنگاران قزوینی را برای خانه دار شدن از بین برده و آنان اکنون حتی از دستیابی به سرمایه اولیه خود نیز پس از 10 سال از تشکیل تعاونی مسکن خانه مطبوعات ناتوان هستند.

به گزارش ایرنا، با گذشت 10 سال از تشکیل تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین که قرار بود خبرنگاران قزوینی را صاحب خانه کند، هنوز تکلیف این تعاونی و سرنوشت آن مشخص نبوده و در هاله ای از ابهام قرار دارد.


تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین با هدف خانه دار کردن خبرنگاران فاقد مسکن تاسیس و راه اندازی شد وهم اکنون دارای 100عضو است اما اکنون بیش از یک دهه از سرمایه گذاری بی حاصل آنان در این تعاونی می گذرد.
تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین پس از تشکیل اقدام به خرید زمینی در مینودر واقع در شمال شهر قزوین کرد اما در ادامه کار، بروز مسایل و مشکلات مالی و اهمال مدیریتی سد راه و مانع از پیشبرد اهداف و ساخت مسکن در این زمین شد تا پس از 10 سال امیدهای اصحاب رسانه برای خانه دار شدن رنگ ببازد.
پس از رنگ باختن امید خبرنگاران قزوینی برای خانه دار شدن، آنان سال گذشته در مجمع عمومی تعاونی رای به فروش یا تهاتر زمین دادند که بدلیل مسایل و مشکلات پیچیده این مهم نیز محقق نشد.
وضعیت نابسامان این تعاونی و روند فرسایشی موجود در آن موجب شد تا هیات مدیره جدید از مدیران از جمله در حوزه شهرداری به جهت آنکه زمین این مجموعه به پیشنهاد شهرداری خریداری شده، برای حل مشکل تعاونی طلب استمداد کنند که هنوز ثمری نداشته است.
استاندار قزوین اخیرا در دیدار با اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین از رسیدگی به مسایل و مشکلات این تعاونی و حل آنها خبر داده بود.

** وعده مسئولان برای حل مشکلات تعاونی هنوز عملی نشده است
مدیرعامل تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین با اشاره به فعالیت این تعاونی از سال 87،گفت: متاسفانه زمینی که شهرداری در اختیار هیات مدیره تعاونی دوره اول قرار داد و آنرا به فروش رساند زمین مساله داری بود چرا که دارای یک معارض درست در وسط زمین و بهترین نقطه آن بود.
علی علی محمدی با بیان اینکه با این وضعیت ضرر و زیان زیادی به اعضای تعاونی وارد شد، ادامه داد: این مساله موجب شد، گرفتن مجوز در زمانی که امکان گرفتن تسهیلات با درصد پایین برای ساخت مسکن در زمین مربوطه وجود داشت از بین برود و کارها به کندی پیش رفته و مشکلات زیادی در این راه سبز شود.
عضو هیات مدیره تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین اظهار داشت: درسال 92 با بین رفتن شانس دریافت تسهیلات ارزان قیمت و بالا رفتن قیمت ها و بدنبال آن گودبرداری ناصحیح در زمین تعاونی از سوی شهرداری و هیات مدیره دوره اول، ساخت مسکن در این زمین غیرقابل توجیه شد.
مدیرعامل تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین گفت: اعضای این تعاونی به دنبال خانه دار شدن بودند اما نه تنها این نیاز آنها حل نشد بلکه با اوضاع پیش آمده مشکلی نیز بر مشکلات آنان افزوده شد.
وی با بیان اینکه رایزنی های زیادی از گذشته با مسئولان برای حل مشکلات تعاونی داشته ایم که نتیجه خاصی دربرنداشته اند، گفت: البته اخیرا اعضای هیات مدیره تعاونی جلسه ای با استاندار داشتند که وی برای مساعدت و کمک به حل مشکل تعاونی قول دادند و معاونت عمرانی خود را مسئول پیگیری کارها و هماهنگی با شهرداری بابت این موضوع کردند.
علی محمدی ادامه داد: معاونت عمرانی استاندار که قبلا به درخواست هیات مدیره برای مدتی سمت مدیرعاملی تعاونی را برعهده داشت و بدون هیچ گونه چشمداشت مالی کمک های خوبی را به ما کرد نیز پیگیر حل مشکل تعاونی بوده اما تلاش ها در این زمینه بدلیل پیچیدگی مشکلات تعاونی هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی با بیان اینکه شهردار قزوین پیشنهاد داده که در قبال تحویل زمین فعلی تعاونی زمین هایی را در مجموعه عظیمیه به ما تحویل دهد به شرط آن که موافقت مقامات استانی را جلب کنیم و از آنها مصوبه بگیریم که اعلام کرده ایم این مساله به دلایل مختلف و محدودیت های قانونی موجود تقریبا امکان پذیر نیست.
این عضو هیات مدیره خانه مطبوعات قزوین گفت: پیشنهاد کرده ایم که در قبال تحویل زمین فعلی به شهرداری، زمین هایی را در مجموعه نیاوران به تعاونی واگذار کنند که تازه در این صورت نیز سرانجام کار فرجام خوبی برای اعضا ندارد چون زمین موجود ما در بیابان قرار داشت و پس از 10 سال در محدوده شهری قرار گرفته و زیرساخت های لازم در کنار آن پدیده آمده و به این ترتیب باید دوباره زمینی را بگیریم که در بیابان است و از هیچ امکانات شهری برخوردار نیست اما برای اینکه اعضا به پول و حداقل سود خود دست پیدا کنند به این موضوع رضایت داده ایم.
مدیرعامل تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین خاطرنشان کرد: اعضای این تعاونی از قشر کم برخوردار هستند و توان مالی بالایی ندارند بنابراین هرکس که به این مجموعه کمک کند به فرهنگ این استان و سرزمین خدمت کرده است چرا که اصحاب رسانه با کم ترین هزینه و چشم داشت خدمات فرهنگی قابل توجهی را به جامعه عرضه می کنند.

** تعاونی مسکن مطبوعات مدیریت و مسیرمالی درستی را طی نکرد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین دارای مشکلات مختلفی است که متاسفانه باید بخش عمده ای از آنرا مربوط به مسایل مدیریتی و کوتاهی های صورت گرفته دانست.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر قیمت تمام شده ساخت یک واحد مسکونی در زمین این تعاونی از واحد آماده بیشتر می شد که این مساله ساخت را غیرقابل توجیه می کرد، یادآور شد: ساخت واحدهای مسکونی در زمین این تعاونی حتی پیش از افزایش قیمت ها نیز به صرفه و دارای توجیه اقتصادی نبود چرا که با طراحی و نقشه نامناسب هزینه های احداث واحد از واحدهای آماده برای اعضا بیشتر تمام می شد.
علی فرخزاد که به درخواست هیات مدیره سابق این تعاونی برای یک دوره مدیرعاملی آن را نیز برعهده داشت با بیان اینکه ساخت واحدهای این تعاونی باید در همان سال های اولیه انجام می شد تا با افزایش قیمت ها مواجه نمی شد، افزود: یکسری تصمیمات و اقدامات نابه جا و اشتباه نیز بر وضعیت تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین تاثیر منفی گذاشت.
این مسئول با بیان اینکه خرید زمین دارای معارض یکی از اشتباهاتی بود که توسط هیات مدیره نخست تعاونی انجام شد، گفت: زمین مربوط به معارض دقیقا در پیشانی کار و در بر خیابان قرار گرفته و اتفاقا موفق به دریافت پروانه ساخت نیز شده که این موضوع مرغوبیت زمین تعاونی را کاهش داده و شکل آنرا نعل اسبی کرده است.
فرخزاد با بیان اینکه سیاست گذاری و مدیریت مالی مناسبی را در این تعاونی شاهد نبودیم، گفت: مشکل بعدی نحوه طراحی و نقشه ساختمان تعاونی بوده که برای آن 2 طبقه پارکینگ در زیر زمین با سطح اشغال 100 درصدی درنظر گرفته شده است که کارآمد و اقتصادی نبود.
وی اظهار داشت: طراحی اینچنینی ساختمان تعاونی و ایجاد 2 طبقه پارکینگ در زیر زمین اقدامی نامناسب و غیرقابل توجیه اقتصادی بود که بر هزینه های ساخت افزود و آنرا بسیار بالا برد در حالی که اعضا در تامین هزینه های معمول نیز ناتوان بودند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: مشکل و اشتباه بعدی، گودبرداری نامناسب زمین تعاونی است که موجب شده تا زمین غیرقابل تفکیک شود و نتوان آنرا به قطعات کوچک تر تبدیل کرد تا راحت تر به فروش برسد.
فرخزاد ادامه داد: گودبرداری نامناسب و عدم اقدام برای ساخت موجب شده تا به دیواره تعاونی های همجوار خسارت وارد شود و آنها اقدام به شکایت کنند و به دستور مرجع قضایی زمین پر شود.
وی اظهار داشت: اگر برای پر کردن این زمین به شکل اصولی اقدام شود باید شاهد لایه لایه پر کردن و تسطیح آن باشیم که این موضوع نیز هزینه های قابل توجه و سنگینی را برای اعضای تعاونی بدنبال خواهد داشت.
این مسئول با بیان اینکه این تعاونی مسیر مالی درستی را انتخاب نکرد و به مشکل برخورد،گفت: در مجموع در مدیریت و سیاست گذاری هزینه های مربوط به این تعاونی شاهد اقدامات غیرمنطقی و نامناسبی بوده ایم و از سوی دیگر اعضا نیز توان مالی لازم را برای ساخت نداشتند و نتوانستند تعاونی را آنطور که باید مورد حمایت قرار دهند.
فرخزاد اضافه کرد: در چنین شرایطی که اعضا قادر به تامین هزینه ساخت واحد در این مکان نبودند از ابتدا بهتر بود زمینی در خارج از محدوده شهر قزوین و در اطراف آن مانند محمدیه یا مهرگان خریداری می شد تا بخش زیادی از هزینه ها صرف خرید زمین نشود و پولی نیز برای ساخت باقی بماند.
وی با اشاره به دوره مدیرعاملی خود در این تعاونی گفت: با پیگیرهای انجام شده یکسری امتیازات ویژه از کمیسیون ماده پنج برای تعاونی که متعلق به قشر زحمت کش رسانه است دریافت کردیم مانند اضافه کردن 19 واحد که مقرر شد از محل فروش آنها بخشی از هزینه های ساخت تامین شود که البته در نهایت مجمع عمومی تصمیم گرفت تا گزینه ساخت منتفی شده و زمین به فروش برسد که البته این موضوع نیز تاکنون محقق نشده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در خصوص راهکارهای حل مشکل این تعاونی گفت: یک راه حل فروش زمین تعاونی است که به گفته مدیرعامل فعلی فردی نیز متقاضی آن شده و راه دیگر پیدا کردن سرمایه گذار برای مشارکت در ساخت می باشد که نسبت به گزینه دیگر امکان آن کمتر است.
وی اظهار داشت: با وجود مشکلات یاد شده فروختن زمین تعاونی به اشخاص حقیقی کار دشواری است بنابراین راهکار دیگر که محتمل تر از سایر گزینه ها به نظر می رسد تحویل زمین از سوی شهرداری و ارایه زمینی دیگر به جای آن است که البته این مهم نیازمند موافقت کمیسیون مربوطه در شورا است.
فرخزاد با بیان اینکه پیرو دستور استاندار برای بررسی و حل مشکل تعاونی مسکن مطبوعات در آخرین تماسی که با شهردار پیرامون این موضوع داشتیم به موضوع تهاتر زمین اشاره شد و وی نیز موافق بود،افزود: حسن این اقدام اینست که زمین جایگزین مشکلات فعلی را نداشته و با سهولت بیشتر امکان فروش آن و پرداخت سهم اعضا وجود دارد.
وی اظهار داشت: البته طی کردن این مسیر نیز مسایل و دشواری های خاص خود را به دنبال دارد و در ابتدا باید کارشناسان رسمی از زمین فعلی بازدید و با شرایط موجود آنرا قیمت گذاری کنند و سپس مراحل اداری دیگر طی شود.

** آمادگی شهرداری برای ارایه زمین معوض به تعاونی مسکن مطبوعات
علی صفری، شهردار قزوین نیز در خصوص تعاونی مسکن خانه مطبوعات قزوین گفت: چندی قبل اعضای هیات مدیره این تعاونی برای کمک به حل مشکلات این مجموعه به ما درخواست دادند که اعلام کردیم برای هرگونه کمک آمادگی داریم.
وی اظهار داشت: در پی دیدار و جلسه هیات مدیره این تعاونی با استاندار و دستور وی برای پیگیری مسایل و مشکلات تعاونی در نامه ای به ایشان راهکارهای لازم برای فیصله دادن به مشکل این تعاونی را در آخر هفته گذشته به استانداری ارسال کردیم.
شهردار قزوین در خصوص راهکار حل مشکلات این تعاونی و گره گشایی از وضعیت موجود، گفت: بهترین گزینه در این خصوص تحویل زمین موجود تعاونی به شهرداری و در مقابل آن ارایه زمین معوض در منطقه عظیمیه در محدوده شمالی شهر و ان سوی آزادراه قزوین-کرج است که در این خصوص پس از مصوبه کمیسیون ماده پنج آمادگی داریم.
صفری اظهار داشت: با توجه به اینکه مقدار زمینی که باید تحویل گرفته و ارایه شود بیش از اختیارات شهرداری است، موضوع باید در کمیسیون ماده پنج مطرح و مصوبه بگیرد که ریاست این کمیسیون برعهده استاندار است.
شهردار قزوین گفت: البته اگر تصمیم اعضای تعاونی بر ساخت باشد امادگی هرگونه همکاری و ارایه مجوزهای لازم و مساعدت را نیز داریم اما به نظر می رسد گزینه قطعی اعضا به فروش و یا تهاتر باشد که در این خصوص راهکارهای لازم ذکر شد.
3013

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین‌های ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد؟

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان این‌روز‌ها وضعیت بازار مسکن به گونه‌ای است که بسیاری از خریداران و فروشندگان مسکن نگران آینده این بازار هستند و همین موضوع موجب ایجاد التهاب در بخش مسکن شده است، از سوی دیگر افزایش نامتعارف قیمت زمین طی یک سال گذشته زمینه‌ساز افزایش قیمت تمام شده ملک شده که این امر خود مشکلات و مسائلی را در این حوزه به وجود آورده است.

طبق مشاهده‌های میدانی هم‌اکنون التهاب قیمتی در بازار زمین از حالت تشدید خارج شده و اگرچه سطح قیمت زمین آماده ساخت کاهش نیافته و همچنان به دلیل افزایش نسبی آن برای سازنده‌ها قابل سرمایه‌گذاری و مشارکت نیست، اما با وجود این، از شتاب بیش از حد قیمت ملک کاسته شده و در برخی از مناطق پر ساخت و ساز تهران شاهد ثبات قیمتی هستیم. همین موضوع موجب شده که برخی سازندگان به بهبود اوضاع برای ساخت و ساز جدید امیدوار باشند، اما برخی دیگر از سازندگان معتقدند که دوباره زمین دچار تردید و سر درگمی می‌شود، همین دوگانگی در نظرات باعث شده که تصمیم‌گیری برای بخش ساخت و ساز زمین دچار مشکل شود.

بیشتر بخوانیم:سهمیه طرح جدید مسکنی در شهرهای جدید مشخص شد

بر اساس این گزارش در سال ۷۴ تورم زمین به نقطه اوج خود رسید به طوری که متوسط قیمت هر متر ملک کلنگی در تهران ۵۸ درصد افزایش یافت. در سال ۷۵ شیب قیمت زمین کاهشی شد به طوریکه متوسط قیمت زمین در پایتخت به ۳۹ درصد رسید. در سال ۸۰ و ۸۱ تورم زمین زودتر از تورم مسکن به نقطه اوج خود رسید به طوری که در سال ۸۰ متوسط قیمت زمین ۶۵ درصد افزایش یافت، همچنین میانگین نرخ رشد سالانه قیمت زمین در تهران بر اساس آمار‌های رسمی در ۲۷ سال گذشته از متوسط قیمت‌ ۲۶.۸ درصد به متوسط ۲۳.۴ درصد افزایش یافته است.

دولت می‌تواند با واگذاری اراضی دولتی خود با قیمت‌های پایین و بلاعوض نقش موثری در بهبود وضع بازار مسکن داشته باشد، اما متأسفانه به گفته بسیاری از سازندگان و کارشناسان مسکن دولت تا امروز چنین اقدامی انجام نداده است، همچنین دولت‌های نهم و دهم در اجرای طرح مسکن مهر، زمین‌های ۹۹ ساله را به صورت اجاره‌ای در اختیار این طرح قرار داد. طبق قانون، ساماندهی تولید و عرضه مسکن مصوبه سال ۸۷ است و دولت برای ثبات قیمت عرضه و تولید مسکن باید زمین‌های دولتی خود را در اختیار سازندگان قرار دهد، اما تا امروز چنین اقدامی از سوی دولت مشاهده نشده است.

 دولت هیچ زمین ارزان قیمتی در اختیار سازندگان قرار نداد

ایرج رهبر عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه دولت برای کاهش قیمت تمام شده مسکن باید اقدامات تشویقی را برای سازندگان و توسعه‌گران در دستور کار خود قرار دهد، گفت: دولت می‌تواند با واگذاری اراضی دولتی و زمین‌های خود عمده قیمت ملک را کاهش دهد، ولی متأسفانه تا امروز چنین اقدامی از طرف دولت مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت مسکن متأثر از قیمت زمین است و دولت گذشته تنها اراضی خود را به صورت اجاره‌های ۹۹ ساله در اختیار سازندگان قرار داد، البته همین امر خود نقش موثری در کاهش قیمت مسکن مهر داشت.

عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار کرد: دولت می‌تواند با دریافت نکردن عوارض ساختمانی و انشعابات مسکن بر کاهش قیمت تمام شده تولید مسکن کمک کند؛ اما در اصل، دولت باید زمین‌های دولتی که در بافت‌های فرسوده وجود دارد را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد تا قیمت زمین شکسته شود.

رهبر افزود: هم اکنون دولت در طرح بازآفرینی شهری چنین رویه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است تا دستگاه‌های دولتی اراضی خود را در اختیار توسعه‌گران و انبوه‌سازان قرار دهند تا با اجرای طرح نوسازی بافت‌های فرسوده، بازار مسکن به حالت تعادلی بازگردد.

وی گفت: واگذاری اراضی در شهر‌های جدید به سازمان ملی زمین و مسکن و واگذاری آنها از سوی این سازمان به سازندگان از دیگر طرح‌هایی است که دولت برای کاهش قیمت زمین در دستور کار خود قرار داده، اما تاکنون این طرح‌ها به مرحله عملیاتی نرسیده است.

افزایش چشمگیر قیمت زمین در۲۰ سال گذشته

در ادامه فرشید پور حاجت دبیرانجمن انبوه‌سازان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه تا کنون  دولت هیچ زمین ارزان قیمتی به انبوه‌سازان معرفی نکرده است، گفت: توسعه نامتوازن شهری، سیاست گذاری نامناسب و فقدان توجه به بخش خصوصی موجب شده که قیمت زمین در ۲۰ سال گذشته رشد چشمگیری داشته باشد.

وی با بیان اینکه افتتاح حساب صد امام در جهت خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه بود، گفت: متأسفانه در ۴۰ سال گذشته، ۲۰ میلیون بد مسکن در کشور وجود دارد که به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط از سوی دولت نتوانسته‌ایم این افراد را خانه‌دار کنیم.

پورحاجت افزود: ۱۴۰ هزار بافت فرسوده و ناکارآمد در کشور وجود دارد که می‌توانیم با سیاست‌گذاری‌های درست و اعطای اراضی ارزان قیمت به سازندگان تغییر اساسی در حوزه مسکن ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد از تولید مسکن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: تولید مصالح ساختمانی ارزان قیمت و انجام برنامه‌های تشویقی، می‌تواند انگیزه سازندگان را برای تولید مسکن افزایش دهد.

دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور افزود: دولت در سیاست‌گذاری‌های جدید خود از انبوه‌سازان و یا سازندگان دعوت نکرده است، بنابراین انبوه‌سازان از طرح جدید دولت که عرضه کارت‌های اعتباری مصالح ساختمانی است، هیچ اطلاعی ندارد.

وی گفت: باید بخش خصوصی در کنار دولت قرار گیرد تا صنعت ساختمان مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس این گزارش عباس شوکتی عضو اتحادیه املاک استان تهران چندی پیش در نشست خبری خود گفت: دولت باید زمین‌های در اختیار دستگاه‌های دولتی را با قیمت مناسب و به صورت بلاعوض به سازندگان واگذار کند تا شاهد آینده روشن بازار مسکن باشیم.

وی اظهار کرد: سه هزار هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد و اگر این اراضی در اختیار سازندگان قرار گیرد می‌توانیم شاهد کاهش قیمت‌های نجومی مسکن باشیم.

 افزایش ۳۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی غیر‌فلزی

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون با ۳۰ درصد افزایش قیمت زمین مواجه بوده ایم، تأکید کرد: طبیعی است که این افزایش قیمت بر بهای تمام شده مسکن اثر‌گذار باشد و سازنده این را در اعداد و ارقام لحاظ کند، اما عمده قیمت تمام شده یک واحد آپارتمان مربوط به نرخ زمین است.

حدود ۶۰ درصد قیمت مسکن، قیمت زمین است

 کاظمی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی با بیان اینکه سایر مصالح ساختمانی مانند آهن‌آلات با افزایش قیمت همراه بوده است، گفت: هر چند که به تازگی قیمت آهن با کاهش همراه بوده است، اما در بهای تمام‌شده مسکن، موضوع زمین حرف اول و آخر را می‌زند.

کاظمی ادامه داد: به دلیل رکود در سال‌های اخیر در بخش ساخت و ساز، مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، گچ، آجر، ماسه، خاک سنگ و در کل مواد کانی غیرفلزی نتوانسته به قیمت حقیقی خود برسد و بنا به ضرورت فروش محصولات، فروشنده با زیان کالا‌های خود را وارد بازار  کرده است؛ در برخی موارد حتی این قیمت‌ها از نرخ واقعی کمتر بوده است و این رقابت ناسالم بین توزیع کنندگان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی محلات از جدیدترین برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای کاهش قیمت زمین و مسکن است، اما اجرای این طرح نیازمند آن است که دستگاه‌های دولتی زمین‌های خود را در شهر‌های جدید و یا در بافت‌های فرسوده در اختیار توسعه‌گران قرار دهند، اما متأسفانه تا امروز برخی از دستگاه‌های دولتی از جمله وزارت راه و شهرسازی اراضی خود را در اختیار انبوه‌سازان قرار داده است.

گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام/

 

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: فرهنگی رسانه مسکن خبرنگاران قزوین

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۷۰۷۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا زمین‌های ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد؟
 • تب چند میلیاردی قیمت زمین در تهران
 • تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت
 • مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین‌های مسکن مهر درصورت تقاضای مالکین
 • مالواجرد: حل مشکل مسکن صرفاً ساخت مسکن نیست/ حسینی: تفاوت برنامه جدید و قدیم در تغییر تکنیک‌ها و تاکتیک‌هاست
 • خانه حمایتی بیماران روان مزمن و سالمندان قزوین افتتاح شد
 • خراسان‌رضوی|مشکلات شهروندان گناباد با تعاونی‌های متولی مسکن مهر ادامه دارد‌
 • کمک 400 میلیون تومانی مسکن برای خانواده‌های شهدای حرم تعیین تکلیف درباره زمین ورزشی محله سلیمانداراب
 • رضایی کوچی:مسکن در سال ۹۸ وضع خوبی ندارد/ بودجه ساخت مسکن کافی نیست
 • نرخ سود تسهیلات تعاونی های روستایی سمنان به صرفه نیست
 • مسکن در سال ۹۸ وضع خوبی ندارد/ بودجه ساخت مسکن کافی نیست
 • خاطره ماندگار قدیمی های ندوشن با تعاونی
 • رشد قیمت زمین بیشتر است یا مسکن؟
 • آغاز ساخت 60 هزار واحد مسکونی جدید از بهمن ماه
 • مسکن مهر به شیوه وزیر جدید
 • بانک مسکن برای خرید و ساخت 480 هزار واحد مسکونی تسهیلات داد
 • مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن: سامانه املاک و اسکان در حال پیگیری است
 • تعهدات ارزی و گمرکی سبب کاهش صادرات تعاونی‌های همدان شد
 • ◄ ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی در دو سال آینده