مهدی دانشگر، جانشین مدیر عامل در ستاد بازسازی عالیات شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره ارائه خدمات وزارت نیرو به زائرین کربلا اظهار کرد: با تاکید وزیر نیرو مبنی بر ارائه خدمات به زوار اربعین حسینی منطبق با شرح وظایف ذاتی وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران به عنوان بخش تأمین آب کشور موضوع تأمین آب برای زوار اربعین امام حسین علیه السلام را در دستور کار قرار داد و این موضوع در ستاد بازسازی عتبات عالیات شرکت تصویب شد.

وی افزود: بر این اساس بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بطری آب نیم لیتری و جرعه‌ای تأمین شده است که در مرز‌های مهران، چذابه و شلمچه توزیع خواهد شد.

جانشین مدیرعامل در ستاد بازسازی عالیات شرکت مدیریت منابع آب ایران ابراز کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته شش دستگاه تریلی حاوی ۳۰۰ هزار بطری آب به داخل عراق و به مقصد شهر‌های سامرا و کربلای معلی و شش تریلی دیگر برای مرز‌های چذابه و شلمچه اعزام شده است.

دانشگر گفت: سه ایستگاه توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران تحت عنوان سقاخانه حضرت ابوالفضل علیه السلام مشتمل بر یک ایستگاه در ورودی شهر مهران و دو ایستگاه در ورودی و خروجی مرزعراق مستقر شده است.

وی با اشاره به محدودیت‌های موجود در کشور عراق و معطلی حدود ۲۰ ساعته اتوبوس‌های کابوتاژ شده در مرز و نیاز شدید زوار به آب آشامیدنی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته سه واحد سیار این ستاد به طور مستمر کار توزیع آب را در میان زوار این اتوبوس‌ها بر عهده گرفته‌اند.

دانشگر همچنین به مشارکت فعال همکاران شرکت مدیریت منابع آب ایران در امر توزیع آب در کربلا تصریح کرد: بر اساس مصوبه ستاد بازسازی عتبات عالیات شرکت، تمامی همکارانی که برای خدمت رسانی به زوار اربعین در منطقه حضور یافته‌اند کاملاً داوطلبانه و بدون دریافت حق مأموریت و با اخذ مرخصی استحقاقی بوده است و ضمناً دیگر همکارانی که به کربلای معلا مشرف شده‌اند با هزینه شخصی بوده است.

وی ادامه داد: در اداره منابع آب مهران زائرسرایی برای استفاده همکاران صنعت آب و برق در ایام اربعین و پارکینگی به ظرفیت هزار خودرو آماده شده است.

دانشگر در پایان گفت: در اربعین سال گذشته بیش از ۴ هزار نفر اسکان و پذیرایی شدند که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری افزایش یابد.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مسافر ری؛ کربلا را به ایران آورد

به گزارش ایکنا؛ شناسایی و جذب افراد مستعد و تربیت آنان براساس آموزه‌های اسلامی و مجهز ساختن آنان به انواع علوم مورد نیاز جامعه، از رسالت‌های مهم ائمه‌اطهار(ع) بود، محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت‌های مستبد و ظالم در زمان اهل بیت(ع)، هر‌چند انجام این رسالت را در حد مطلوب با مشکلاتی مواجه می‌ساخت و بسیاری از افراد را از دستیابی به این سر‌چشمه‌های زلال دانش و معرفت و بهره‌گیری از آن محروم می‌کرد، ولی موجب تعطیل شدن آن نشد، چراکه تشنگان حقیقت و شیفتگان امامت تحت پوشش‌های مختلف به محضر امامان می‌رسیدند و در حد ظرفیت و معرفت خود از اقیانوس بی‌کران دانش الهی آن بزرگواران جرعه‌ای می‌نوشیدند.
حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، معروف به «سیدالکریم»، ازجمله کسانی بود که راه الهی شدن را در پیش گرفت و از محضر امامان معصوم(ع) کسب فیض کرد. حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از جمله اصحاب و افراد مورد رضای امامان دوره خود بود، به طوری‌که در روایات مختلف از ایشان به عنوان فردی عابد و صاحب تقوا نام برده‌اند و در روایتی از امام هادی(ع) نقل شده است که «امام(ع) در سفری که عبدالعظیم به سامرا داشته، او را تصدیق می‌کند. امام هادی(ع) وی را این گونه خطاب می‌کند: «یا اباالقاسم! تو به حق، ولی ما هستی... تو همان دینی را که پسندیده خداست، از ما گرفته‌ای... خداوند تو را با گفتار ثابت در دنیا و آخرت تثبیت کند.»   حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در دانش و تقوا به منزلتی رسید که همواره مورد احترام و اعتماد امام معصوم زمان خویش بود. نقل شده است که شخصی به نام «اَبا حَمّاد رازی» با تحمل زحمت‌های فراوان خود را به سامرا می‌رساند تا از امام علی النقی(ع) مسائلی را بپرسد، امام پس از پاسخ گفتن به پرسش‌های حماد فرمودند: «ای اباحماد، هرگاه با مشکلی از مشکلات دینی یا پرسشی از مسائل اسلامی روبرو شدی، آن مشکل و سؤال خود را با عبدالعظیم حسنی در میان بگذار و از او بخواه تا پاسخ سؤالات تو را بیان کند و ضمنا سلام مرا هم به او برسان».
مرحوم شیخ صدوق در ثواب العمال آورده که «مردی از اهل ری به خدمت حضرت علی بن محمد النقی امام هادی(ع) رفت. حضرت پرسید: کجا بودی؟ او گفت: به زیارت امام حسین(ع) رفته بودم. امام فرمود: اگر قبر عبدالعظیم را که نزد شماست زیارت می‌کردی، مانند کسی بودی که امام حسین(ع) را زیارت کرده باشد.»
روایات بسیاری وجود دارد که سیدالکریم از اصحاب امام رضا(ع) است، اما در کنارش این قطعیت وجود دارد که از اصحاب امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) هستند و دوره امامت آن‌ها را هم درک کرده‌اند. امام رضا(ع) در دیداری به ایشان، می‌فرمایند: «ای عبدالعظیم! از طرف من به دوستانم سلام من را برسان و به آن‌ها بگو کاری نکنند که شیطان به نفس آن‌ها راه پیدا کند، جدال نکنند به زیارت یکدیگر بروند، که این کار شما را به من نزدیک می‌کند».
در ماجرایی، دیدار حضرت عبدالعظیم(ع) در سامرا با حضرت امام هادی(ع) به خلیفه گزارش داده و دستور تعقیب و دستگیری وی صادر شد، او نیز برای مصون ماندن از خطر، خود را از چشم مأموران پنهان داشت و در شهر‌های مختلف به صورت ناشناس رفت و آمد می‌کرد و شهر به شهر می‌گشت تا به شهرستان «ری» رسید. بعد از اینکه حضرت عبدالعظیم(ع) به صورت یک مسافر ناشناس، وارد ری شد، در محله ساربانان در کوی سکه الموالی به منزل یکی از شیعیان رفت و مدتی به همین منوال گذشت. او در زیرزمین آن خانه به سر می‌برد و کمتر خارج می‌شد؛ در آن ایام تعداد کمی از شیعیان او را می‌شناختند و از حضورش در ری خبر داشتند و مخفیانه به زیارتش می‌شتافتند، اما می‌کوشیدند که این خبر فاش نشود و خطری جان حضرت را تهدید نکند.
پس از مدتی، افراد بیشتری حضرت عبدالعظیم(ع) را شناختند و خانه‌اش محل رفت و آمد شیعیان شد. آن‌ها نزد او می‌آمدند و از علوم و روایاتش بهره می‌گرفتند و عطر خاندان عصمت(ع) را از او می‌بوئیدند و او را یادگاری از امامان خویش می‌دانستند و پروانه‌وار گرد شمع وجودش طواف می‌کردند. حضرت عبدالعظیم(ع) میان شیعیان شهرری بسیار ارجمند بود و پاسخگویی به مسایل شرعی و حل مشکلات مذهبی آنان را برعهده داشت.
روز‌های پایانی عمر پربرکت حضرت عبدالعظیم(ع) با بیماری او همراه بود، آن قامت بلند ایمان و تلاش، به بستر افتاده بود و پیروان اهل‌بیت(ع) در آستانه محرومیت از وجود پربرکت این سید کریم قرارگرفته بودند، اندوه مصیبت‌های پیاپی مردم و روزگار تلخ شیعیان در عصر حاکمیت عباسیان برایش دردی جانکاه و مضاعف بود؛ در همان روز‌ها یک رویای صادقانه حوادث آینده را ترسیم کرد: «یکی از شیعیان پاکدل ری، شبی درخواب حضرت رسول(ص) را در خواب دید. پیامبر اکرم(ص) به او فرمودند: فردا یکی از فرزندانم در محله سکه المولی چشم از جهان فرو می‌بندد، شیعیان او را بردوش گرفته به باغ عبدالجبار می‌برند و نزدیک درخت سیب به خاک می‌سپارند».

سحرگاه به باغ رفت تا آن باغ را از صاحبش بخرد و افتخار دفن شدن یکی از فرزندان پیامبر(ص) را نصیب خویش سازد، عبدالجبار که خود نیز خوابی همانند خواب او را دیده بود، به رمز و راز غیبی این دو خواب پی‌برد و برای اینکه در این افتخار، بهره‌ای داشته باشد، محل آن درخت سیب و مجموعه باغ را وقف کرد تا بزرگان و شیعیان در آنجا دفن شوند.
همان روز حضرت چشم از جهان فرو بست. خبر درگذشت این نواده رسول اکرم(ص) دهان به دهان گشت و مردم باخبر شدند و جامه‌های سیاه پوشیدند و گریان و مویه‌کنان بر در خانه حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) گرد آمدند. پیکر مطهر او را غسل دادند و به نقل برخی مورخان در هنگام غسل، در جیب پیراهن او کاغذی یافتند که نام و نسب خود را در آن نوشته بود؛ بر پیکر او نماز خواندند، تابوت او را بردوش گرفتند و با جمعیت انبوه عزادار به سوی باغ عبدالجبار تشییع کردند و پیکر مطهرش را در کنار همان درخت سیب که رسول خدا(ص) به آن شخص اشاره کرده بود، دفن کردند تا پاره‌ای از عترت مصطفی(ص) در این وادی به امانت بماند و نورافشانی کند. مرقد ایشان همواره در طول تاریخ محل زیارت شیعیان و محبان اهل‌بیت(ع) و نیز برترین علمای اسلام بوده است.

انتهای پیام

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: ایران وزارت نیرو امام حسین عراق کربلا خدمت رسانی صنعت برق خودرو برق خدمت رسانی صنعت کربلا وزارت نیرو

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۷۴۱۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زیر‌ساخت‌های اربعین ۹۸ برای بیش از ۵ میلیون زائر در مرز مهران مهیا است
 • آماده سازی زیرساخت ها برای عملیات اربعین ضرورت هماهنگی ایران و عراق برای کنترل مرزها
 • گردهمایی ارکان گردان پیاده کربلا شاهرود + تصاویر
 • اربعین حسینی نمایش قدرت جهان اسلام است
 • آماده سازی زیرساخت‌ها برای عملیات اربعین/ ضرورت هماهنگی ایران و عراق برای کنترل مرز‌ها
 • جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا از زیر ساخت های مرز بین المللی شلمچه برای اربعین دیدن کرد
 • همایش آموزشی کارگزاران حج منطقه ۲ کشور برگزار شد
 • اربعین فرصتی ویژه جهت فعالیت‌های فرهنگی است
 • افزایش خدمات در پایانه مرزی مهران برای آسایش زائران اربعین
 • ضرورت انجام کلیه اقدامات برای خدمات‌رسانی به زائران پیاده روی اربعین با هماهنگی ستاد مرکزی استان
 • کشف ۱۰۰۰ بطری نوشیدنی غیرمجاز در دهلران
 • زمانی برای تبدیل درب بطری به ویلچر
 • زیر ساخت های پایانه مرزی مهران تقویت می شوند
 • صدور همزمان گذرنامه و ویزای اربعین در دفاتر پلیس + ۱۰
 • ۲۵ مرداد؛ آ‌خرین مهلت ارسال اثر به ششمین سوگواره «علمدار کربلا»
 • خدمتی ارزشمند برای زائران اربعین
 • پلیس راهور سند ترافیکی امضا شده برای اربعین تحویل شهرداری دهد
 • زائران اربعین از روزهای نخست نسبت به صدور ویزا اقدام کنند
 • صدور همزمان گذرنامه و ویزای اربعین در دفاتر پلیس ۱۰+ در سال۹۸