به گزارش خبرنگار مهر،‌ فتح الله معین صبح یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی اصفهان اظهار داشت:  فصل بودجه ریزی در شهرداری آغاز شده است و در حال تدوین بودجه سال آینده برای شهرداری هستیم.

وی بیان داشت: شهروندان می توانند هر نقطه نظری که در حوزه نحوه درآمدها و ضرورت ها در انجام هزینه در شهر دارند از طریق درگاه های مختلف در شهرداری و شورای شهر به دست ما برسانند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام کرد: امکان دارد که نیازهایی در محلات باشد که از چشم برنامه‌ریزان دورمانده باشد، در این موارد شهروندان باید این موضوع را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: ارائه خدمات بهتر به مردم و افزایش کیفیت زندگی در اصفهان از اهداف اصلی شورای شهر اصفهان است و امیدواریم با همکاری آحاد مردم برنامه و بودجه سال ۹۸ برنامه‌ای مناسب‌تر و کاراتر برای شهر و مردم اصفهان باشد.

معین همچنین در ارتباط با اهمیت پدافند غیر عامل در مواقع بحرانی و حادثه خیز، گفت: با توجه به اینکه هیچ گاه حادثه قابل پیش بینی نیست و همواره باید آماده باشیم بنابراین لازم است که در پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازهای شهری به پدافند غیرعامل توجه ویژه ای شود.

کد خبر 4443764

منبع: مهر

خبر بعدی:

توجه به معيشت مردم، رويکرد بودجه 98

خبرگزاري آريا - قزوين-ايرنا- مسئولان و کارشناسان توجه به امور معيشتي در کنار اصلاح هدف مندي يارانه ها، پيشبرد سياست هاي اقتصاد مقامتي، شفافيت و انضباط مالي و تناسب سازي وضعيت اقتصادي با تحريم ها و تکانه هاي بين المللي از جمله ويژگي هاي شاخص لايحه بودجه سال 98 مي دانند.

به گزارش ايرنا، کارشناسان و رسانه ها در مقاطعي که دولت در مرحله تکميل لايحه بودجه است و همچنين پس از تقديم آن به مجلس تا مرحله تصويب، همواره در خصوص بندها و تبصرها و ويژگي هاي بودجه تحليل هاي مختلفي دارند و اين لايحه را در بوته نقد و بررسي قرار مي دهند.
به همين منظور در ميزگردي با علي فرخزاد معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين، ابوالفضل ياري رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين و فرشاد فصاحت استاد دانشگاه در رشته اقتصاد و عضو هيات علمي دانشگاه پيام نور قزوين، ويژگي هاي لايحه بودجه 98 مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
** تامين معيشت مردم، تمرکز بودجه 98
ابوالفضل ياري، رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين در اين ميزگرد گفت: با توجه به وضعيت کشور در حوزه اعتبارات دولت در لايحه بودجه 98 تلاش کرده تا بر تامين معيشت مردم تمرکز کند.
وي با بيان اينکه دولت با همه تنگناها تلاش کرده است تا درآمدهاي پيش بيني شده محقق و صرف هزينه کرد اولويت هاي کشور شود، اظهار داشت: در کنار توجه به معيشت مردم، اصلاح هدفمندي يارانه ها و انضباط و شفافيت بيشتر نسبت به سال هاي گذشته را بايد از ويژگي هاي شاخص لايحه بودجه 98 بدانيم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين با بيان اينکه دولت مي کوشد تا از منابع مالي بودجه به شکل اهرم استفاده کند که اين سياست در بودجه 98 مورد توجه جدي قرار گرفته است، در اين خصوص توضيح داد و گفت: دولت در شکل ها و قالب هاي مختلف از جمله کمک هاي فني و اعتباري در جهت حمايت از سرمايه گذاري و مشارکت هاي عمومي و توجه به حوزه تسهيلات مي کوشد تا از ظرفيت هاي بخش خصوصي استفاده کرده و از اين طريق به حوزه توليد و در نهايت اقتصاد کشور رونق ببخشد.
وي اظهار داشت: از آنجا که نيازهاي کشور نامحدود و اعتبارات بودجه محدود است، استفاده از منابع به عنوان اهرم و محرک براي تکميل طرح هاي اقتصادي و يا کمک به راه اندازي آنها بهترين شيوه ممکن براي هزينه کرد بودجه است که دولت در سال 98 به اين مهم توجه جدي داشته است.
ياري به يکي ديگر از ويژگي هاي لايحه بودجه 98 اشاره کرد و با بيان اينکه در نقاط مختلف کشور طرح هاي نيمه تمام زيادي وجود دارد که تکميل آنها نيازمند سال ها زمان است، اظهار داشت: با توجه به لزوم تکميل و راه اندازي هرچه زودتر اين طرح ها در بودجه 98 هيچ طرح جديدي به جز در مواقع استثنايي آغاز نخواهد شد.
** توجه به توانمندسازي اقشار ضعيف در بودجه 98
رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين، توجه به اقشار آسيب پذير و توانمند ساختن آنها را از رويکردهاي جدي دولت در لايحه بودجه 98 دانست و گفت: در اين حوزه کمک هاي بلاعوض، تسهيلات ارزان قيمت و قرض الحسنه خواشتغالي قابل توجهي پيش بيني شده است.
وي اظهار داشت: اين تسهيلات و همچنين وام هاي اشتغالزايي روستايي ارزان قيمت به شکل شناور هستند، يعني اگر ميزان جذب و استقبال خوب باشد مي توان باز هم نسبت به جذب اقدام کرد که يک فرصت بسيار خوب براي محروميت زدايي و اشتغالزايي به شمار مي رود.
** اصلاح هدفمندي يارانه ها، ويژگي ممتاز بودجه 98
ياري در خصوص اصلاح هدفمندي يارانه ها که در لايحه بودجه 98 به آن اشاره و تاکيد شده نيز گفت: حذف سه دهک بالا از دريافت يارانه نقدي را بايد از مهم ترين و پرچالش ترين و در عين حال ممتاز ترين نکات لايحه بودجه سال آينده دانست که البته پيش از اين قرار بود اين موضوع به صورت پايلوت در استان قزوين اجرايي شود.
وي ادامه داد: در بدبينانه ترين حالت 30 تا 40 درصد مردم استان قزوين نيازمند دريافت نقدي يارانه هستند و با اجراي طرح هدفمندي از محل ذخيره منابع مالي اين اقدام مي توان به طرح هاي اقتصادي کمک هاي فني و اعتباري ارايه کرد و موجب راه اندازي واحدهاي توليدي و رونق اقتصادي استان شد.
ياري اظهار داشت: از محل منابع صرفه جويي شده علاوه بر حوزه توليد مي توان به رونق گردشگري، نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي و بازآفريني بافت هاي فرسوده و ناکارآمد شهري نيز کمک کرد و در مجموع پيش بيني مي شود با اجراي اصلاح هدفمندي يارانه ها در استان سالانه 2 تا 2 هزار و 500 شغل براي جوانان ايجاد شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين به توجه دولت در بودجه سال 98 به حوزه بازآفريني بافت هاي فرسوده و ناکارآمد اشاره کرد و گفت: با اجراي طرح هاي اين برنامه در سطح استان 2 هزار و 600 اشتغال ايجاد مي شود.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود گفت: دولت در لايحه بودجه 98 افزايش 20 درصدي حقوق و دستمزد را پيش بيني کرده است که قبول داريم با توجه به نرخ تورم بايد اين رقم بيشتر مي شد اما بايد شرايط اقتصادي موجود و با تنگناهاي مالي کشور را نيز لحاظ کرد.
**تامين 25 قلم کالاي اساسي با نرخ دلار 4 هزار و 200 توماني در بودجه 98
ياري با بيان اينکه در لايحه بودجه 98 تامين انواع کالاهاي اساسي با قيمت مناسب و ارزان براي مردم از جمله کارمندان پيش بيني شده است، ادامه داد: با توجه به آزادسازي قيمت ها، دولت براي تامين و توزيع 25 قلم کالاي اساسي و پرمصرف به مردم با نرخ 4 هزار و 200 تومان، 14 ميليارد دلار در نظر گرفته است که اين اقدام ارزنده فاصله حقوق و دستمزدها را با نرخ تورم کمتر مي کند.
اين مسئول گفت: يکي ديگر از نقاط قوت بودجه 98 را بايد پيش بيني استفاده از منابع صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح هاي بازآفريني شهري، توسعه آبياري مدرن در اراضي کشاورزي و تکميل و راه اندازي مجتمع هاي آبرساني روستايي ياد کرد.
وي ادامه داد: ارزان فروشي و منع تعقيب قضائي از ديگر نقاط قابل توجه لايحه بودجه 98 در خصوص واگذاري طرح هاي نيمه تمام حوزه هاي مختلف از جمله آب و فاضلاب و راه ها به بخش خصوصي است تا از اين طريق شاهد راه اندازي و تاثيرگذاري آنها در اقتصاد و عمران و آباداني کشور باشيم.
ياري اظهار داشت: از ديگر ظرفيت هاي لايحه بودجه 98 بايد به اوراق تسويه اشاره کرد که در سطح استان از طريق آن مي توان تا يک هزار ميليارد ريال کارسازي نمود و از آن براي تکميل طرح ها و پرداخت هزينه ها استفاده کرد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه قزوين همچنين به صحبت هاي دکتر فرشاد فصاحت استاد دانشگاه از ميهمانان اين ميزگرد که وضع بودجه قزوين را نامناسب و اسفناک توصيف کرده بود نيز پاسخ داد و گفت: تحليل علمي و کارشناسي با مسايلي که در رسانه ها بيان مي شود، متفاوت است و اين صحبت ها را رد مي کنم.
وي با طرح اين پرسش که با کدام شاخص علمي و تحليلي اظهار مي شود که وضع بودجه قزوين اسفناک است؟، افزود: توزيع اعتبار بين استان ها شاخص هاي مختلفي از جمله مساحت، جمعيت، تعداد شهرستان، ميزان کارمندان، سرانه اضافه کار و پست هاي اداري و وضعيت توسعه يافتگي دارد.
** سياه نمايي از وضعيت بودجه قزوين
ياري با اشاره به صحبت هاي اين استاد دانشگاه که وضعيت اعتباري استان گلستان را با قزوين مقايسه کرده بود، گفت: بايد توجه داشت که اين استان يک سوم قزوين ارزش افزوده ندارد و اساس اختصاص بودجه در کشور `توسعه نيافتگي` بدين معناست که هر استان که شاخص هاي توسعه يافتگي آن کمتر باشد، اعتبار بيشتري دريافت مي کند و مثلا از حيث امکانات زيرساختي و بنگاه هاي توليدي نمي توان استان هايي چون گلستان و ايلام را با قزوين مقايسه کرد.
وي با بيان اينکه به دليل برداشت هاي اشتباه و ناآگاهي شاهد سياه نمايي از وضعيت بودجه استان هستيم، اظهار داشت: نکته ديگر که در اينجا حايز اهميت است بايد توجه داشت به دليل اينکه شاخص توسعه يافتگي قزوين نسبت به خيلي از استان ها بالاتر است، درست است که اين موضوع موجب شده در برخي رديف ها اعتبارات کم تري به قزوين داده شود تا همچنين باعث شده تا قزوين در زمينه جذب کمک هاي فني و اعتباري و طرح هاي تسهيلاتي در جهت رونق توليد و اشتغال همواره جزو استان هاي برتر و نمونه باشد.
ياري ادامه داد: از 16 هزار ميليارد تومان تسهيلات رونق توليد سهم واقعي قزوين 1.5 درصد است اما به دليل ظرفيت هاي صنعتي و اقتصادي 3 تا 4 درصد اين رقم به استان ما اختصاص مي يابد که اين موارد را نيز بايد در تحليل هاي خود لحاظ کنيم.
وي اظهار داشت: در تحليل و ارزيابي وضع اعتباري و بودجه اي قزوين تنها به عدد و رقم اعلام شده اعتبارات جاري و عمراني استان نگاه مي کنيم در حالي که اين موضوع اشتباست و ما اعتبارات ملي، طرح هاي سرمايه گذاري و کمک هاي فني و اعتباري و تسهيلاتي را نيز بايد در نظر داشته باشيم و سپس ارزيابي کنيم که در اين صورت وضع قزوين از نظر بودجه جزو بهترين استان هاي کشور خواهد بود.
ياري همچنين در پاسخ به صحبت هاي استاد دانشگاه حاضر در اين ميزگرد که گفته بود برخي درآمدهاي کشور به خزانه وارد نمي شود نيز اظهار داشت: مکانيزم هاي تعريف شده در کشور به گونه اي است که هيچ درآمدي در کشور که از مسير قانوني عبور نکند و به خزانه واريز نشود، نداريم و اگر مصداقي وجود دارد بايد بيان شود.
** رتبه قزوين در بودجه، خوب است
علي فرخزاد معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين نيز در اين ميزگرد با بيان اينکه با تهيه بودجه و ارايه آن به مجلس شاهد اطلاع رساني از زواياي مختلف بودجه و اظهار نظر و تحليل ها در اين خصوص هستيم، اظهار داشت: در اين رابطه لازم است تا شفاف سازي کنيم تا برداشت ها و تحليل هاي اشتباه از ميان بروند.
وي همچنين گفت: ذکر و يادآوري اين نکته که تنها 15 درصد بودجه عمراني قزوين از محل اعتبارات استاني است و 85 درصد اعتبارات اين حوزه ملي مي باشد، ضروري است.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين افزود: اين که گفته مي شود رتبه قزوين در بودجه در بين استان هاي کشور بيست و نهم است صحيح نيست چرا که اگر اعتبارات ملي را در نظر بگيريم اتفاقا شايد قزوين با توجه به شاخص ها جزو استان هاي برتر نيز باشد.
اين مسئول گفت: سرجمع اعتبارات عمراني استاني 310 ميليارد تومان است که با تصميم شوراي برنامه ريزي و با نظر فرمانداران براي اجرا و يا تکميل طرح هاي کوچک در سطح شهرستان ها و بخش ها هزينه مي شود.
وي اظهار داشت: براي طرح هاي بزرگ و کلان عمراني از اعتبارات ملي هزينه مي شود که نمونه آن راه آهن قزوين-رشت و دو خطه کردن راه آهن قزوين-تهران و قزوين-زنجان است.
اين مسئول گفت: در کنار هزينه هاي شهرداري ها، اعتبارات ارزش افزوده اي که به شهرداري ها و دهياري ها تزريق مي شود نسبت به کل بودجه عمراني استان بيشتر بوده و عدد قابل توجهي است در حالي که کارشناسان در مباحث مربوط به بودجه کمتر از اعداد و ارقام مربوط به اين اعتبارات صحبتي به ميان مي آورند.
فرخزاد در بخش ديگري از صحبت هاي خود يکي از نقاط قوت لايحه بودجه 98 که بايد به آن توجه داشت و اميدواريم که به تصويب مجلس نيز برسد تغيير مکانيزم هاي هزينه کرد اعتبارات ارزش افزوده در سطح دهياري ها و شهرداري هاست.
وي اظهار داشت: اکنون اين اعتبارات براساس سرانه جمعيت هزينه مي شود که اين شيوه ايراداتي به همراه دارد اما در روش جديد موضوع توسعه يافتگي و اولويت ها مورد توجه قرار مي گيرد و از سوي شوراي برنامه ريزي استان ها در اين خصوص تصميم گيري مي شود که اين مهم نظارت بر هزينه کرد اين اعتبارات را نيز افزايش مي دهد.
**کمک به بازآفريني شهري، از نکات مثبت بودجه 98
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين، بازآفريني شهري را از ديگر نقاط قوت لايحه بودجه 98 دانست و گفت: پيش از اين و در دوره هاي قبل سياست هاي دولت در حوزه تامين مسکن، طرح مسکن مهر بود که با ايراداتي از جمله بحث هزينه ها و مشکلات تامين امکانات زيربنايي و خدماتي و خارج از حريم شهر بودن و ايجاد تورم همراه بود.
فرخزاد اظهار داشت: طرحي که دولت يازدهم و دوازدهم در حوزه مسکن مورد توجه قرار داده است، بازآفريني شهري است که منجر به بهبود وضع بافت هاي فرسوده و ناکارآمد شهري مي شود.
اين مسئول گفت: اين طرح ضمن نوسازي و بهسازي اين بافت ها، با اجراي طرح ها و امکانات زيربنايي در حوزه هاي فرهنگي و رفاهي و تفريحي، آسيب هاي اجتماعي موجود در اين محلات را نيز کاهش مي دهد.
** توجه به عدالت اجتماعي در بودجه 98
وي با بيان اينکه يکي از نقاط قوت بودجه 98 که از سوي دولت لايحه آن به مجلس تقديم شده و در حال بررسي است توجه به معيشت مردم و عدالت اجتماعي است، افزود: جمعيت قابل توجهي از استان و کشور در بافت هاي ناکارآمد زندگي مي کنند و توجه دولت به بهبود وضع اين محلات را بايد يکي از ابعاد حمايتي دولت از وضع معيشتي و رفاهي مردم با رويکرد عدالت اجتماعي دانست.
فرخزاد با بيان اينکه پنج دهک پايين جامعه در بافت هاي ناکارآمد ساکن هستند،افزود: توجه به اين بافت ها و سرمايه گذاري براي بهبود وضع آنها نشان مي دهد شعارهاي دولت در حوزه عدالت اجتماعي صرفا شعار نيست بلکه در اين حوزه برنامه هاي عملي وجود دارد.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين يادآور شد: در لايحه بودجه سال آينده 35 ميليارد تومات اعتبار در حوزه بازآفريني شهري به قزوين اختصاص يافته است، ضمن اينکه اجراي طرح هايي چون مترو قزوين-هشتگرد، راه آهن قزوين-ساوه نيز با جذب سرمايه گذار مورد توجه دارد.
اين مسئول گفت: حمايت از طرح هاي سرمايه گذاري در حوزه عمران و زيرساخت که با ارتقاي کيفيت زندگي مردم سروکار دارد را نيز بايد از نقاط قوت بودجه 98 دانست که از اين جمله بايد به طرح بزرگ انتقال آب طالقان به 14 شهر و 195 روستاي استان اشاره کرد.
.وي به ظرفيت بودجه 98 براي کمک به تکميل طرح هاي نيمه تمام اشاره کرد و گفت: يکي از اين ظرفيت ها اوراق تسويه است که در سال جاري قزوين در استفاده و جذب اين پتانسيل قانوني رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
** بودجه قزوين ضعيف ديده شده است
فرشاد فصاحت استاد دانشگاه در رشته اقتصاد و عضو هيات علمي دانشگاه پيام نور قزوين نيز در اين ميزگرد گفت: بودجه از موضوعات اساسي در اقتصاد کشور است و ابزاري براي پيشبرد اهداف و برنامه هاي دولت به شمار مي رود.
اين استاد دانشگاه با بيان اينکه بودجه ها در هر کشور معمولا براساس سند چشم انداز که معمولا 20 ساله هستند تدوين و تهيه مي شوند، افزود: دولت ها براي رسيدن به اهداف چشم انداز، برنامه هاي ميان مدت معمولا پنج ساله ترسيم مي کنند که در کشور ما به عنوان برنامه پنج ساله توسعه مطرح است.
وي اظهار داشت: برنامه هاي بودجه سالانه نيز در جهت پيشبرد اهداف برنامه هاي توسعه پنج ساله تهيه و اجرا مي شوند.
عضو هيات علمي دانشگاه پيام نور قزوين گفت: عدالت اجتماعي، کاهش ضريب جين و ارتقاي سطح رفاه اجتماعي از اهداف کلي بودجه ها به شمار مي روند.
فصاحت در بخش ديگري از صحبت هاي خود اظهار داشت: به دليل اينکه در کشور ما روند سياسي ثابت نيست، شاهد حضور دولت هايي با ديدگاه هاي مختلف در خصوص توسعه هستيم که اين مساله موجب شده تا روند گام برداشتن به سمت اهداف سند چشم انداز ناموزون بوده و يکسان نباشد.
وي اظهار داشت: معتقدم يکي از چالش هاي بودجه اي کشور اين است که همه درآمدهاي حاصل شده به خزانه وارد نمي شود و همچنين در مصرف اعتبارات نيز دچار خطا و اشتباه هستيم.
** توجه به حمايت از اشتغال و مقابله با تحريم ها در بودجه 98
اين استاد دانشگاه با بيان اينکه توجه به معيشت مردم، رونق توليد و حمايت از اشتغال و مقابله با تحريم ها و تکانه هاي بين المللي در بودجه 98 مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: بودجه يک برنامه و پيش بيني است و بايد ديد دولت تا چه حد در اهداف تعيين شده، موفق خواهد بود.
فصاحت گفت: البته يکي از نقاط قوت بودجه سال آينده را بايد تمرکز دولت بر حوزه رضايت مندي اجتماعي دانست چرا که رديف هاي اختصاص داده شده به امور معيشتي با وجود محدوديت ها و سختي هايي که دولت در تامين درآمدها خواهد داشت، قابل توجه است.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود با بيان اينکه بودجه قزوين نسبت به استان هاي هم رديف خود پايين است و وضعيت اسفناکي دارد، اظهار داشت: در اين حوزه هرساله معمولا در دريف 2-3 استان آخر کشور قرار داريم در حالي که ميزان سهم توليد ناخالص، ارزش افزوده و درآمدهاي مالياتي کشور از قزوين نسبت به خيلي از استان ها بالاتر است و به اين نسبت بايد بودجه استان نيز افزايش پيدا کند.
عضو هيات علمي دانشگاه پيام نور قزوين اظهار داشت: به نظر مي رسد ظرفيت هاي قزوين در حوزه هاي اقتصادي آنچنان که بايد در سطح کشور شناخته نشده است و همين موضوع نشان مي دهد که مسئولان ملي در حوزه اعتبارات آننطور که شايسته است به اين استان توجه ندارند.
اين استاد دانشگاه گفت: معتقدم مسئولان استاني و نمايندگان تلاش بيشتري براي بهبود وضع اعتباري استان داشته باشند چرا که توجه به اين موضوع توسعه يافتگي قزوين را شتاب مي بخشد و با توجه به نقش پررنگ قزوين در اقتصاد ملي، تحقق اين مهم به سود کشور نيز خواهد بود.
3013
انتهاي پيام /*

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: شهرداری اصفهان شورای شهر اصفهان لایحه بودجه 98 اربعین ۹۷ اربعین 97 اربعین حسینی مرز مهران گرگان بوشهر مشهد شهرکرد کرمانشاه شیراز یاسوج موکب خطبه های نماز جمعه مرز شلمچه زائران اربعین

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۲۷۵۷۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رفتار عجیب شورای شهر یزد با خبرنگاران؛ ورود تنها با ارائه کد ملی و مشخصات
 • لایحه بودجه ۹۸ شهرداری یزد تقدیم شورا شد
 • لایحه بودجه شهر یزد به شورای‌شهر تقدیم شد/لزوم توجه به منابع پایدار برای شهرداری
 • بودجه شهرداری یزد تقدیم شورای شهر شد
 • پیشروی آلودگی هوای کلانشهرها در نبود مدیریت و برنامه ریزی
 • از افزایش سهم مدیریتی زنان تا ایجاد سازمان گردشگری در شهرداری تهران
 • ارائه ایده‌ها و پیشنهادات دستگاه‌ها در قالب لایحه به شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • تبعیض مثبت جنسیتی برای ارتقا نقش زنان در مدیریت شهری پایتخت تصویب شد
 • بر هم زدن مراسم معارفه ها توسط ۵ عضو شورای شهر!/شهردار فردیس: استعفا نمی‌دهم
 • الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
 • شهروند نمونه اردبیلی انتخاب می‌شود ساماندهی کارگران میدانی تا احداث گرمخانه برای کارتن‌خواب‌ها در اردبیل
 • بررسی جزئیات برنامه سوم توسعه شهر تهران در صد و هفدهمین جلسه شورای شهر
 • پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارگران برای سال آینده
 • پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران
 • تشریح اولویت های بودجه ۹۸شهرداری تهران
 • محیط زیست شهر تهران، مظلوم است
 • چندشغله بودن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن را ناکارآمد کرده است/ عدم ارتباط با بدنه دانشجویی از نقاط ضعف این شورا است
 • تشریح اولویت های بودجه ۹۸ شهرداری تهران
 • تشریح اولویت های بودجه ۹۸ شهرداری تهران/اتمام پروژه های نیمه تمام