یک پژوهشگر موسیقی معتقد است که نوع تبلیغات رسانه‌ای که در آن زمان برای «بخشو» صورت گرفت و همچنین پایبندی او به اصالت‌های آوازی از جمله دلایل ماندگاری نوحه و آواز اوست.

جهانبخش کردی‌زاده مشهور به بخشو یا بخشی سال ۱۳۱۵ در بوشهر به دنیا آمد. او صاحب سبکی خاص و صدایی استثنایی در عزاداری و سینه‌زنی سنتی بوشهر بوده‌ است.

وی همچنین موجب معرفی این نوع و شیوهٔ عزاداری، در سطح کشور و جهان شد.

هوشنگ جاوید ـ پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ـ در گفت‌وگو با ایسنا درباره دلایل ماندگاری نوحه جهانبخش کردی‌زاده معروف به «بخشو» گفت: مهم‌ترین اصل در نوحه‌خوانی حفظ اصالت است؛ یعنی اصالت‌هایی که از گذشته به ارث رسیده و در هر فرهنگ مورد احترام است.

او افزود: «بخشو» ضمن حفظ اصالت‌ها در نوحه‌خوانی، صدای منحصر به فردی داشت و تلاش می‌کرد از همه آنچه که در اختیار دارد به بهترین نحو استفاده کند.

جاوید ادامه داد: ولی توجه جامعه فیلم‌سازی بخصوص در بخش مستند و رسانه‌ها باعث ماندگاری نوحه او شد. مستندی که ناصر تقوایی (فیلم‌ساز و عکاس) از نوحه‌خوانی و عزاداری مردم بوشهر با حضور پررنگ «بخشو» ساخت یکی از عوامل مهم معروفیت و ماندگاری این نوحه‌خوان است.

این پژوهشگر موسیقی بیان کرد که در مستند تقوایی عزاداری مردم بوشهر، سینه‌زنی مردان در کنار به‌ تصویر کشیده شدن نوع زندگی و معیشت مردم آن منطقه ساخته شده است.

او در همین راستا ادامه داد: در این مستند می‌بینیم هر زمانی که نوحه حضرت زینب (س) خوانده می‌شود، تصاویر زنان تنها در کوچه پس کوچه‌های بوشهر که به سمت محل برگزاری مراسم عزاداری می‌روند نشان داده می‌شود.

جاوید اضافه کرد: در بخش دیگری از فیلم مردمی که با اشتیاق در گرمای بوشهر درحال سینه‌زنی هستند نشان داده می‌شوند؛ در حالی که همزمان خانه‌های آن‌ها که کاملا خشک و بی‌روح هستند به‌ تصویر کشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه «بخشو» پایه اصلی این مستند است، گفت: تقوایی کلیه صحنه‌های این فیلم را به صورتی هنرمندانه با هم ترکیب کرده و در حال معرفی «بخشو» یکی از چهره‌های آن منطقه، است. 

او ادامه داد: یکی دیگر از نکات قابل توجه در فیلم نوع برخورد مردم منطقه با «بخشو»، نوحه‌خوان آن منطقه است. در فیلم می‌بینیم که مردم دستمال‌های خود را به بدن او می‌بندند و بعد از اتمام مراسم آن را باز می‌کنند.

جاوید درباره فعالیت‌ها و همکاری‌های کردی‌زاده با افرادی همانند «احمد پژمان، موسیقی‌دان» اظهار کرد: در آن سال‌ها گرمی صدای جهانبخش کردی‌زاده باعث شد که آهنگسازی همانند احمد پژمان به سراغ او برود. او همچنین در گوشه‌ای از سریال تلویزیونی «دلیران تنگستان» به‌ کارگردانی همایون شهنواز نیز به نوحه‌خوانی پرداخته است. حضور «بخشو» و صدایش در این فیلم از جمله دلایل ماندگاری صدای او بوده.

او تأکید کرد که فعالیت‌های تصویری و رسانه‌ای صورت گرفته درباره جهانبخش‌ کردی‌زاده او و هنرش را مشهور کرد.

وی افزود: پیش از «بخشو» هم نوحه‌خوانان حتی بهتر و شاید معروف‌تری همانند «ناخدا عباس» را داشته‌ایم. ولی صدای بخشو و کارش به‌خاطر دارا بودن هنر اصیل نوحه‌خوانی و تبلیغات رسانه‌ای خیلی خوبی که برای او انجام شد، معروف شد.

جاوید در پایان سخنان خود تصریح کرد: البته تبحر «بخشو» در هدایت سینه‌زن‌ها که آن را از استادان خود فراگرفته بود از دیگر دلایل توجه رسانه‌ها به نوحه‌خوانی او بود.

در فیلم زیر می‌توانید بخش هایی از مستند اربعین ساخته ناصر تقوایی را مشاهده کنید .

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

سفر عتبات، بهترین ابزار برای تغییر ماندگار و پایدار در دانشجویان

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: باید بهترین ابزار برای تغییر ماندگار و پایدار در دانشجویان را سفر عتبات بدانیم و برنامه‌ریزی هوشمندانه کنیم و دانشگاهیان را در مسیر عشق و محبت حضرات آل‌الله به‌خصوص سرور و سالارمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست هماهنگی مسئولین عتبات دانشگاهیان سراسر کشور در مشهد مقدس گفت: خدا را شاکرم در جوار مرقد ملکوتی حضرت علی بن موسی‌ الرضا(ع) در جمع خدمتگزاران به فرهنگ زیارت و عترت هستم و آرزوی توفیق برای همه عزیزان دارم. حضور در جمع مسئولان محترم استانی و پیشکسوتانی که تجربیات متراکمی از خدمتگزاری به فرهنگ دینی و انقلابی دارند فرصت مغتنمی است.

حجت‌الاسلام صالحی گفت: ما در این جایگاهی که مشغول خدمت هستیم با اندکی تامل به این جمع‌بندی می‌رسیم که باید خدای متعال را مضاعف شکر کنیم زیرا در موقعیتی هستیم و مزیت‌هایی داریم که جایگاه‌های دیگر برای ترویج فرهنگ دینی در بین ایتام آل محمد(ص) این موقعیت را ندارند. ما اولا از مخاطبی برخورداریم که هیچ موقعیت دیگری این مخاطب را ندارد. شاید در مقایسه با دیگر مراکزی که وجود دارد عِده و عُده مالی نداریم اما مزیتی داریم که هیچ کس ندارد و آن مخاطب است. لذا باید مراقب بود تا یک وقت ابهت و عظمت مالی و انسانی دستگاه‌های دیگر یا افراد حقوقی و حقیقی دیگر ما را غافل از این موقعیت نکند.

وی افزود: خیلی از افراد و دستگاه‌ها هستند که کارهای خوبی هم کرده‌اند و منابع مالی و انسانی گسترده‌ای هم دارند، اما موقعیتی برای توزیع و خدمت ندارند که این مزیت ماست و یک وظیفه جدی برای ما ایجاد می‌کند. مقام معظم رهبری در فرمایشات خودشان به مسئولین نهاد فرمودند که: «شما به‌دنبال خلق مخاطب و توجه بیشتر به آن باشید.» یعنی از این ظرفیت نسبی خود بهتر بهره ببرید و ما نباید از این مسئله غفلت کنیم.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: رسالتی که ما برعهده داریم نماز جماعت، قرآن و عترت در قالب توسعه فرهنگ و محوریت اهل‌بیت(ع) است و نماد آن زیارت است. اگر بخواهیم رسالت سیاسی و اجتماعی را هم انجام دهیم بزرگ‌ترین سرمایه برای افزایش ضریب تاثیرگذاری همین سه مولفه است. در حوزه تربیت نیروهای انقلابی و تشکل‌ها هم باید از منظر اهل بیت(ع) ورود کنیم. نیروهای انقلابی ما هر وقت از دروازه مسجد و هیات وارد فعالیت‌های سیاسی شده‌اند معمولا هم شور سیاسی بیشتری داشته‌اند و هم شعور سیاسی و فراز و نشیب‌های آنها در جریانات سیاسی افت و خیز کمتری داشته است.

صالحی گفت: فراموش نکنیم همه آنچه که انجام می‌دهیم بر اساس اصل ولایی شدن از ولایت‌الله است، ولایت توحیدی تا ولایت اولیای خدا و بعد ولایت فقیه و  بعد هم در ابعاد دیگر مثل ولایت پدر که همه جزء تربیت دینی هستند و بهترین جایی که می‌تواند آنها را بروز و ظهور دهد و اثربخش کند، زیارت و فرهنگ آن است.

وی ادامه داد: وقتی خودمان در قالب فرهنگ زیارت یک سیر معنوی را شروع می‌کنیم می‌فهمیم که چه آثار و برکاتی دارد و قطعا روی دانشجویان اثر خواهد داشت. جا دارد روی این موضوع اندیشه‌ورزی کنیم که برای کسانی که در معرض جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی قرار دارند یا عزیزانی که در تشکل‌های سیاسی دانشگاه‌ها در معرض افراط و تفریط هستند یا کسانی که می‌خواهیم رشد بیشتری به آنها بدهیم مدلی طراحی کنیم که آنها در مسیر زیارت قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام صالحی افزود: زیارت و عتبات سرمایه است و باید خروجی آن ارزش افزوده‌ای برای همه زوایای دیگری که در دانشگاه با آن مواجه هستیم داشته باشد. به‌نظر بنده خروجی ظرفیت ما در زیارت باید آثار خودش را در کف دانشگاه نشان دهد و عتبات و عمره اگر ان‌شاءالله زمانی برقرار شد، اثراتش را عمیق‌تر، مشهودتر و تاثیرگذارتر در دیگر وظایف ما در دانشگاه ها نشان بدهد،

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع ‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،  وی در پایان با تاکید بر اینکه فرصت عتبات فرصتی بی‌نظیر است،  گفت: باید بهترین ابزار برای تغییر ماندگار و پایدار در دانشجویان را سفر عتبات بدانیم و برنامه‌ریزی هوشمندانه کنیم و دانشگاهیان را در مسیر عشق و محبت حضرات آل‌الله به‌خصوص سرور و سالارمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) قرار دهیم.

انتهای پیام

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

کلیدواژه: نوحه بخشو

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۳۴۸۹۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شخصیتی ماندگار که نقطه اتکای ملت و نظام بود
 • سهراب بختیاری زاده: تیم ایران قدرت بیشتری نسبت به چین دارد؛ همه در ایجاد آرامش برای تیم ملی دخیل هستیم
 • معاون امور اجتماعی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر معارفه شد
 • پیام تسلیت مدیر عامل بانک صنعت و معدن به مناسبت درگذشت ابراهیم عرب زاده اولین مدیرعامل این بانک
 • تقدیر مدیران روابط عمومی و تبلیغات فیلم‌های سینمایی از یک ادغام داروغه زاده
 • پدر شهید فیلسوف زاده آسمانی شد
 • روضه‌خوانی شیخ حسین انصاریان درباره حضرت زهرا(س) + فیلم
 • غلبه یاران قلی‌زاده بر یاران کاوه رضایی
 • هفته بیست و دوم لیگ بلژیک؛ غلبه یاران علی قلی زاده در شارلوا بر کلوب بروخه و هم تیمی‌های کاوه رضایی
 • برتری یاران قلی‌زاده برابر تیم کاوه رضایی
 • مظفری‎زاده: قضاوت سزار راموس در کلاس جهانی بود
 • سرنوشت خانه قطب‌زاده
 • آیت الله واعظ زاده دارای تفکر دایره المعارفی و یک متفکر جامع بود
 • امام‌زاده هشت ضلعی دیده‌اید؟
 • موسیقی مذهبی مورد بی مهری قرار گرفته است/ نوحه خوانان خوب ما گمنام هستند
 • مرحوم واعظ‌ زاده پدر جریان تقریب‌گرای کشور هستند
 • روضه‌خوانی سازور برای شهادت حضرت زهرا(س) +فیلم
 • کنایه امیر کربلایی زاده به یارانه ها
 • خانم‌ها در نوحه‌سرایی خیلی مظلوم واقع شدند