حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی، از ارائه یازدهمین گزارش برجامی وزارت امورخارجه به مجلس خبر داد و گفت: یازدهمین گزارش سه ماهه عملکرد وزارت امورخارجه در اجرای برجام چندی پیش و البته با کمی تأخیر تقدیم مجلس شد.

وی افزود: وزارت امور خارجه می‌بایست یازدهین گزارش عملکرد سه ماهه برجام را در تاریخ 26 مهر تقدیم مجلس می‌کرد، اما این گزارش به تازگی به دست ما رسیده است.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در پایان خاطرنشان کرد: براساس مصوبه مجلس، وزارت امورخارجه پس از توافق هسته‌ای باید به شکل مستمر گزارشی از عملکرد اجرای آن‌ را به مجلس و کمیسیون امنیت ملی ارائه کند. 

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

5 رقیب ترامپ در انتخابات 2020 بازگشت آمریکا به برجام را در صورت پیروزی اعلام کردند

تارنمای «المانیتور» در گزارشی نوشت: نامزد‌های دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 در آمریکا وعده داده اند در صورت پیروزی بدون هیچ پیش شرطی به توافق هسته‌ای با ایران بازگردند.
به گزارش صدای ایران، به نقل از این تارنمای آمریکایی، ورود دوباره به توافق هسته‌ای با ایران به سرعت به آزمونی برای دموکرات‌هایی تبدیل می‌شود که امیدوارند در انتخابات سال ۲۰۲۰ دونالد ترامپ را به چالش بکشند.
حداقل پنج نفر از نامزد‌های انتخابات آمریکا طی هفته‌های گذشته به المانیتور گفته اند اگر ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بماند آن‌ها در صورت پیروزی در انتخابات بدون هیچ پیش شرطی به این توافق هسته‌ای باز می‌گردند.
«برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت، «الیزابت وارن» سناتور دموکرات ایالت ماساچوست که هر دو در سال ۲۰۱۵ با رای خود از توافق هسته‌ای حمایت کردند، و سناتور «کامالا هریس» سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا نامزد‌هایی هستند که چنین وعده‌ای داده اند.
این مساله در حالی مطرح شده که گروه‌های حامی توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند که تا پیش از اولین مناظره مقدماتی دموکرات‌ها در ماه ژوئن آینده با این نامزد‌ها ارتباط برقرار کنند. المانیتور خبردار شده است «اقدام امنیت ملی» که گروهی متشکل از مقام‌های دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا را گرد هم آورده است، پیش نویس یادداشتی را برای همه نامزد‌های دموکرات ارسال کرده و درباره بازگشت به برجام از آن‌ها سوال کرده است.
«ند پرایس» مدیر سیاستگذاری این گروه اظهار داشت: پیامی که ما فرستاده ایم روشن و ساده است. اگر ایران پایبند بماند دولت بعدی آمریکا باید به توافق هسته‌ای باز گردد و از دیپلماسی اصولی برای مذاکره در خصوص دنباله توافق به منظور نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب، در طولانی مدت استفاده کند.
به نوشته المانیتور، این استدلال در میان دموکرات‌ها جذابیت پیدا کرده است. یک سخنگوی کامالا هریس گفت: «اگر آمریکا بتواند راستی آزمایی کند که ایران به ملزومات سختگیرانه مشروح در توافق پایبند است، هریس به توافق با ایران باز می‌گردد.» آژانس «مدیریت اطلاعات ملی» آمریکا و «آژانس بین المللی انرژی اتمی» بار‌ها اعلام کرده اند که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است.
یک سخنگوی سناتور وارن هم گفت: «تا زمانی که ایران به پایبندی به مفاد توافق ادامه دهد، او (وارن) در مقام ریاست جمهوری به این توافق بازخواهد گشت.» یک مشاور سندرز نیز اظهار داشت: «سناتور سندرز در مقام رئیس جمهوری به برجام بازمی گردد و آماده گفت: وگو با ایران در مورد طیفی از مسائل دیگر است. این همان کاری است که ترامپ باید به جای خروج از توافق هسته‌ای آن را انجام می‌داد. بازگشت به برجام به معنای عمل کردن آمریکا به تعهداتش در توافق هسته‌ای است که شامل برداشتن تحریم‌ها می‌شود.»
«واین مسان» شهردار یکی از شهر‌های ایالت فلوریدا و «ماریان ویلیامسون» که جزو نامزد‌های دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ به شمار می‌آیند، گفته اند به برجام بازمی گردند. مسان قول داده است که بازگشت به این توافقنامه را در اولویت قرار دهد.
۱۰ نامزد دموکرات دیگر از جمله سناتور‌ها «ایمی کلوباکر» (از ایالت مینه سوتا)، «کریستن جیلیبراند» (نیویورک)، «تولسی گابارد» عضو مجلس نمایندگان از هاوایی و «بتو اورورک» عضو سابق مجلس نمایندگان از ایالت تگزاس به درخواست المانیتور برای اظهارنظر در این باره پاسخ ندادند. هر چهار نفر در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای رای مثبت دادند.
اما «جو بایدن» معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا که انتظار می‌رود ماه آینده حضور یا عدم حضورش در انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کند، همچنان یکی از چهره‌های اصلی توافق هسته‌ای است.
وقتی ترامپ ماه می‌گذشته (۱۸ اردیبهشت) از برجام خارج شد، بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد: صحبت از یک «توافق بهتر»، توهم است. سال‌ها فشار تحریم‌ها و دیپلماسی طاقت فرسا و حمایت کامل جامعه بین المللی زمان برد تا این هدف (توافق هسته ای) محقق شود. امروز هیچ یک از آن‌ها را نداریم.
حمایت ادامه دار دموکرات‌ها از برجام در حالی است که حمایت از سیاست خارجی ترامپ در نظرسنجی‌ها با چالش مواجه است. نتایج یک نظرسنجی شبکه سی. ان. ان در هفته جاری نشان داد که رئیس جمهوری آمریکا در حوزه سیاست خارجی نمره مردودی گرفته است، به طوری که ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی سیاست خارجی او را تایید نمی‌کنند.
طبق نظرسنجی Morning Consult-Politico، حمایت از برجام در هنگام خروج ترامپ از آن به بالاترین حد رسیده بود، به طوری که ۵۶ درصد از پاسخ دهندگان حمایت خود را از آن اعلام کردند.
«دیلان ویلیامز» معاون ارشد «امور دولتی» در گروه لابیگری «جی استریت» می‌گوید: «رای دهندگان در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات انتظار دارند که نامزد‌ها دیپلماسی را بر جنگ ارجح قرار دهند.»
«سیاست خارجی برای آمریکا» که یک گروه دیگر متشکل از مقام‌های دوره اوباماست، همین موضع را دارد. «جسیکا سارستدت» سخنگوی این گروه بازگشت آمریکا به برجام را «یک عنصر مهم سیاست خارجی برای هر یک از نامزد‌های دموکرات ریاست جمهوری» خواند.
«شورای ملی ایرانیان آمریکا» اندکی پس از انتخابات میاندوره‌ای ماه نوامبر ۲۰۱۸ در آمریکا از نامزد‌های انتخابات ۲۰۲۰ خواست «به روشنی بیان کنند که در صورت پیروزی تمایل دارند به برجام بازگردند.» «جمال عبدی» رئیس این شورا به المانیتور گفت که این سازمان «با تمام نامزد‌ها در تماس خواهد بود تا تعهدات مشابهی را بپذیرند.»
ماه گذشته میلادی (فوریه) کمیته ملی حزب دموکرات قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار بازگشت به برجام و «ازسرگیری تعهد آمریکا به توافقی شد که با همراهی متحدان به دست آمده است.»
المانیتور نوشت:، اما شکاف‌هایی در حال پدیدار شدن است. گروهی معتقد هستند که آمریکا باید سریعا تحریم‌های ترامپ را لغو کند و گروه دیگری می‌خواهند که دموکرات‌ها از این تحریم‌ها به عنوان اهرمی برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران استفاده کنند.
«رابرت آینهورن» مشاورسابق دولت اوباما در امور کنترل تسلیحات و «ریچارد نفیو» هماهنگ کننده پیشین تحریم‌ها این مسائل را در شبکه‌های اجتماعی و تارنمای اندیشکده «آتلانتیک» مطرح کرده اند. احتمال می‌رود که آن‌ها هفته آینده در اندیشکده «موسسه بروکینگز» یک پژوهش یکصد صفحه‌ای منتشر کنند. آینهورن به المانیتور گفت: «مهم این است که در مورد چیزی که من آن را یک چانه زنی تازه هسته‌ای می‌نامم، با ایران مشغول مذاکره شویم.»
برخی کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که ایران در سال ۲۰۲۱ انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌کند و در شرایطی که آمریکا مسئول خروج خود از برجام است، غیرمحتمل است که ایران امتیاز بیشتری بدهد.
«جردبلانک» که در دولت اوباما بر اجرای برجام نظارت داشت، به «بی اعتمادی فزاینده به آمریکا به دلیل عدم پایبندی به برجام» و «پیچیدگی و همپوشانی» سیاست‌های دو کشور اشاره کرده و می‌گوید: «پس از آنکه رئیس جمهوری جدیدی در سال ۲۰۲۱ آغاز به کار می‌کند، بلافاصله فصل انتخابات ریاست جمهوری در ایران شروع می‌شود.»


فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

کلیدواژه: مجلس شورای وزارت امور خارجه کمیسیون امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی وزارت امور خارجه وزارت خارجه هسته ای برجام

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۳۹۱۶۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وعده ششمین نامزد انتخاباتی آمریکا برای بازگشت به برجام
 • روایت اسپوتنیک از ارتباط تجاری ایران و آمریکا/ ترامپ حاضر است به برجام برگردد فقط سهم بیشتری از بازار ایران می‌خواهد
 • وزارت امورخارجه به تغییر و تحولات قزاقستان واکنش نشان داد
 • نگاهی به خروج آمریکا از برجام؛ واکنش کشورها به عهدشکنی کاخ سفید چه بود؟
 • آجیل-برجامی مطالبه برقراری عدالت اقتصادی در جامعه
 • 5 کاندیدای آمریکایی آماده بازگشت به برجام
 • تمجید عبدالله گل از نخست وزیر نیوزیلند
 • اعلام آمادگی ۵ نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای بازگشت به برجام
 • وزیر خارجه آمریکا: اختلاف میان قطر و دیگر کشورهای عربی مانع مقابله با ایران است
 • دموکرات‌ها وعده پیوستن به برجام در ۲۰۲۰ را داده‌اند
 • المانیتور: دموکرات‌ها وعده پیوستن به برجام در ۲۰۲۰ را داده‌اند
 • برندگان و بازندگان استعفای «ظریف»!
 • یازدهمین شماره دوفصلنامه علمی‌ترویجی علوم تربیتی از دیدگاه اسلام منتشر شد
 • تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس
 • سال 97 و جهش در روابط راهبردی ایران و سوریه
 • روایت یک داستان محرمانه؛ برندگان و بازندگان استعفای «ظریف»!
 • یازدهمین همایش ملی آموزش ۱۲ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود/ آخرین مهلت ثبت‌نام اول اردیبهشت ماه
 • نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای" با ایران بازمی‌گردیم
 • نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا: پیروز شویم به "توافق هسته‌ای با ایران" بازمی‌گردیم