بچه‌ها با هم دعوا می‌کنند. به همین سادگی. این رفتار کاملاً عادی است. بچه‌ها به دلایل مختلفی با هم دعوا می‌کنند؛ والدین معمولاً نمی‌دانند چه زمان باید اجازه بدهند دعوای آن‌ها روند عادی خودش را طی کند و چه زمان باید دخالت کرده و وارد عمل شوند.

بچه‌ها ممکن است به احمقانه‌ترین دلایلی که واقعاً غیرمنطقی به نظر می‌رسند با هم دعوا کنند—دلایلی که ممکن است حتی برای والدین خنده‌دار باشد—اما به نظر بچه‌ها دلایل خوبی برای دوست شدن یا دعوا کردن با همدیگر است.


خواهر و برادر‌ها ممکن است به خاطر ظاهری‌ترین مسائل با هم دعوا کنند: مثل اینکه کجا بنشینند، کی به کی دست می‌زنه، پدر کدامیک را بیشتر دوست داره… به نظرتان آشنا می‌رسد؟ بله، چون دعوای بچه‌ها رفتاری است که بخضی از بزرگ شدن آنهاست. اما کار‌هایی هست که والدین می‌توانند برای به حداقل رساندن دعوای بچه‌ها انجام دهند.

۱. دعوای بچه‌ها را نادیده بگیرید. البته این توصیه باید با این احتیاط همراه باشد که در دعوای آن‌ها با هیچ آسیبی (جسمی، احساسی یا فکری) همراه نباشد. در این موارد حتماً باید مداخله کنید. اما بیشتر دعوا‌های بچه‌ها فقط کل‌کل و مشاجره عادی است و مداخله والدین فقط حل کردن مشکل توسط خود بچه‌ها و آشتی کردنشان را کندتر می‌کند. خیلی وقت‌ها دعوا کردن راهی برای بچه‌ها برای جلب توجه است و برای بعضی از آنها، توجه منفی از توجه نکردن بهتر است. اگر والدین دعوای آن‌ها را نادیده بگیرند و اجازه ندهند آن به مرکز خانه تبدیل شود، آن‌ها دیگر دلیلی برای دعوا کردن نخواهند داشت. مادری بود که یکی از اتاق‌های خانه را اتاق دعوا نامیده بود و هروقت بچه‌ها می‌خواستند دعوا کنند او از آن‌ها می‌خواست که به آن اتاق بروند و تازمانیکه مشکلشان را حل نکرده‌اند از اتاق بیرون نیایند. تنها دلیلش هم این بود که دوست نداشت سروصدا و مشاجره بشنود.

۲. در برخورد با رفتار‌ها و دعوای بچه‌ها، حفظ برابری دو طرف ضروری است. یکی از دام‌هایی که ممکن است والدین در آن گرفتار شوند این است که تلاش کنند بفهمند چه کسی دعوا را شروع کرده است، و کی چه گفته است و بعد چه چیز باعث بدتر شدن دعوا شده است. جانب‌گیری کردن یا تعیین مجازات‌های متفاوت زمینه را برای برچسب قربانی و قلدر زدن فراهم می‌کند. در اکثر موارد، مجازات بچه‌ها باید یکسان باشد: بدون هیچ استثنا. هدف باید این باشد که میل به برد و باخت را در دعوا‌های بچه‌ها از بین ببرید.

۳. به بچه‌ها راه‌هایی آموزش دهید که با آرامش و همکاری برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا کنند. حتی بچه‌های خیلی کوچک مسائل ابتدایی عدالت و جنگ نکردن را درک می‌کنند. درمورد دعوا کردن و راه‌های دیگر برای حل مشکلات با فرزندانتان صحبت کنید. همیشه قوانینی برای کار‌هایی که برای حل مشکلاتشان می‌توانند بکنند و نمی‌توانند بکنند تعیین کنید) مثلاً داد کشیدن، گریه کردن، زد و خورد). از آن‌ها بخواهید ایده‌های خود را مطرح کنند و بعد امتحانشان کنند. ممکن است از راهکار‌هایی که پیشنهاد می‌کنند متعجب شوید، ولی آن‌ها خودشان خوب می‌دانند که چه چیزی برایشان موثرتر است. بچه‌های یک خانواده همیشه سر اینکه شب چه فیلمی تماشا کنند دعوا داشتند. والدین گفتند که دخالتی در این قضیه نمی‌کنند، اما هر فیلمی که هر دو بچه‌ها تمایلی به دیدن آن نداشتند را در لیست "ندیدنی‌ها” قرار می‌دادند. اگر بچه‌ها همه فیلم‌هایی که پیشنهاد می‌شد را رد می‌کردند، آنوقت آن شب بدون دیدن فیلم باید می‌خوابیدند. بعد از اینکه این اتفاق یکبار افتاد، خواهر و برادر تمایل بیشتری برای توافق کردن سر یک فیلم پیدا کردند.

۴. وقتی بچه‌ها با هم کنار می‌آیند، آن‌ها را تشویق کنید. تحسین و تمجید کمک بسیار زیادی به ایجاد رفتار‌های مثبت در بچه‌ها دارد. رمز کار این است که دعوای آن‌ها را نادیده گرفته و وقتی درست رفتار می‌کنند به آن‌ها توجه کنید. بچه‌ها خیلی زود متوجه این موضوع می‌شوند.

۵. الگوی خوبی باشید. وقتی خودتان مدام با هم دعوا کنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بچه‌هایتان اصلاً با هم دعوا نکرده و خوشرفتاری کنند. والدین باید الگوی بچه‌ها در طریقه برخورد و رفتار با هم باشند.

۶. در زمان‌های فشار هم آرامش خود را حفظ کنید. بچه‌ها با دقت می‌بینند که والدینشان چطور در زمان عصبانیت، مخالفت با چیزی یا بررسی مشکلات رفتار می‌کنند. در زمان‌هایی که تحت فشار هستید هم خوددار باشید و خونسردیتان را حفظ کنید تا الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید. اگر بچه‌ها اینقدری بزرگ هستند که درک کنند، می‌توانید با آن‌ها درمورد احساسی که در زمان عصبانیت در بعضی موقعیت‌ها دارند با آن‌ها حرف بزنید. از بچه‌ها بخواهید که نمایشی بازی کنند که مثلاً عصبانی هستند و از آن‌ها بخواهید ببینند به جز دعوا کردن و داد کشیدن چه رفتار‌های دیگری می‌توانند از خود نشان دهند.

۷. بچه‌ها به دلایل مختلفی با هم دعوا می‌کنند و واکنش والدین به آن‌ها در زمانیکه باید مداخله کنند به شکل دادن وضعیت دعوا کردن آن‌ها در آینده کمک می‌کند. اگر والدین داد بزنند، دست‌پاچه شوند یا عصبانی شوند و از الفاظ زشت استفاده کنند، نتیجه این خواهد شد که آن رفتار آزاردهنده در دعوا‌های بچه‌ها دوباره تکرار خواهد شد.

۸. سعی کنید موقعیت‌های دعوا کردن را از بین برده یا به حداقل برسانید. همه دلایل دعوا کردن بچه‌ها را پیدا کنید و تلاش کنید آن دلایل را از میان بردارید. اگر هر شب سر اینکه چه کسی روی چه صندلی بنشیند دعوا می‌کنند، سعی کنید برای آن‌ها سر میز جا مشخص کنید و بعد اگر لازم بود به صورت چرخشی جایشان را عوض کنید. آیا سر رنگ چیز‌های مختلف دعوا می‌کنند؟ برای آن‌ها رنگ ها‌ی مشابه بخرید. اگر سر اندازه تکه پیتزا یا دسری که به آن‌ها داده‌اید این دعوا دارند، قانون بگذارید که کسی که به تکه کردن غذا کمک می‌کند می‌تواند خودش تکه موردعلاقه خودش را انتخاب کند. باید بدانید که چه زمان فرزندانتان در بدترین حالت خود هستند، مثلاً کی خسته یا گرسنه هستند یا روز بدی را پشت سر گذاشته‌اند، و تا جایی که ممکن است موقعیت دعوای آن‌ها را از بین ببرید. بچه‌ها باید بدانند که آن‌ها را به یک اندازه دوست دارید و صرفنظر از رفتارشان، به یک اندازه خاص هستند. گاهی‌اوقات یک آغوش و یک بوسه تنها چیزی است که فرزندتان به آن نیاز دارد.   منبع: برترین ها 

فرصت افشاگری عليه پولشويی| ظريف می‌تواند بی‌پرده‌ درباره لايه‌های پولشويی سخن بگويد؟

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

کلیدواژه: کودکان دعوا کردن دعوای بچه ها

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۴۲۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصاویری از اماکن مقدس با معماری الهام بخش و هیجان انگیز
 • دادگاه در دعوای حقوقی شبکه سی ان ان و ترامپ به سود سی ان ان رای داد
 • زعفران گیاه شگفت انگیز فلات سربلند ایران-فرزین مدرسی*
 • آقایان بازنشسته صندلی را رها کنید
 • عبدالسلام: عملیات متجاوزان در الحدیده متوقف نشده است
 • درمان ریزش مو در یک روز با یک دستورالعمل شگفت‌انگیز!
 • آیا دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را می شناسید؟ / عکس
 • عشق «منوچ جیور» قناری است نه زن و بچه اش !
 • لحظاتی زیبا و دیدنی از پروازهای شگفت‌انگیز
 • دعوا بر سر جراحی بینی بخاطر پول است
 • باز یافتن آرامش بعد از دعوا با این روش در ۱۰ دقیقه؟!
 • طبیعت شگفت انگیز مرداب هسل در چالوس +عکس
 • پیش‌بینی تولید ۵۰۰۰ تن ماهی قزل‌آلا در استان مرکزی/ رهاسازی بیش از ۹ میلیون قطعه بچه ماهی
 • خاموشی تعمدی برای فرار از قربانی شدن در جنگ تاریخی
 • آغاز رها سازی بچه ماهیان به منابع آب شمال غرب کشور
 • دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را بشناسید+ عکس
 • زندگی عجیب مردی که زن و بچه و زندگی‌اش را فدای قناری کرد
 • فلافل فروشی یاسین در امریکا محبوب تر از مک دونالد! / نظر سنجی شگفت انگیز+ عکس
 • دعوای زن و شوهری کتایون ریاحی و امین تارخ
 • دعوای زن‌وشوهری امین‌تارخ و کتایون‌ریاحی درتلویزیون