بچه‌ها با هم دعوا می‌کنند. به همین سادگی. این رفتار کاملاً عادی است. بچه‌ها به دلایل مختلفی با هم دعوا می‌کنند؛ والدین معمولاً نمی‌دانند چه زمان باید اجازه بدهند دعوای آن‌ها روند عادی خودش را طی کند و چه زمان باید دخالت کرده و وارد عمل شوند.

بچه‌ها ممکن است به احمقانه‌ترین دلایلی که واقعاً غیرمنطقی به نظر می‌رسند با هم دعوا کنند—دلایلی که ممکن است حتی برای والدین خنده‌دار باشد—اما به نظر بچه‌ها دلایل خوبی برای دوست شدن یا دعوا کردن با همدیگر است.


خواهر و برادر‌ها ممکن است به خاطر ظاهری‌ترین مسائل با هم دعوا کنند: مثل اینکه کجا بنشینند، کی به کی دست می‌زنه، پدر کدامیک را بیشتر دوست داره… به نظرتان آشنا می‌رسد؟ بله، چون دعوای بچه‌ها رفتاری است که بخضی از بزرگ شدن آنهاست. اما کار‌هایی هست که والدین می‌توانند برای به حداقل رساندن دعوای بچه‌ها انجام دهند.

۱. دعوای بچه‌ها را نادیده بگیرید. البته این توصیه باید با این احتیاط همراه باشد که در دعوای آن‌ها با هیچ آسیبی (جسمی، احساسی یا فکری) همراه نباشد. در این موارد حتماً باید مداخله کنید. اما بیشتر دعوا‌های بچه‌ها فقط کل‌کل و مشاجره عادی است و مداخله والدین فقط حل کردن مشکل توسط خود بچه‌ها و آشتی کردنشان را کندتر می‌کند. خیلی وقت‌ها دعوا کردن راهی برای بچه‌ها برای جلب توجه است و برای بعضی از آنها، توجه منفی از توجه نکردن بهتر است. اگر والدین دعوای آن‌ها را نادیده بگیرند و اجازه ندهند آن به مرکز خانه تبدیل شود، آن‌ها دیگر دلیلی برای دعوا کردن نخواهند داشت. مادری بود که یکی از اتاق‌های خانه را اتاق دعوا نامیده بود و هروقت بچه‌ها می‌خواستند دعوا کنند او از آن‌ها می‌خواست که به آن اتاق بروند و تازمانیکه مشکلشان را حل نکرده‌اند از اتاق بیرون نیایند. تنها دلیلش هم این بود که دوست نداشت سروصدا و مشاجره بشنود.

۲. در برخورد با رفتار‌ها و دعوای بچه‌ها، حفظ برابری دو طرف ضروری است. یکی از دام‌هایی که ممکن است والدین در آن گرفتار شوند این است که تلاش کنند بفهمند چه کسی دعوا را شروع کرده است، و کی چه گفته است و بعد چه چیز باعث بدتر شدن دعوا شده است. جانب‌گیری کردن یا تعیین مجازات‌های متفاوت زمینه را برای برچسب قربانی و قلدر زدن فراهم می‌کند. در اکثر موارد، مجازات بچه‌ها باید یکسان باشد: بدون هیچ استثنا. هدف باید این باشد که میل به برد و باخت را در دعوا‌های بچه‌ها از بین ببرید.

۳. به بچه‌ها راه‌هایی آموزش دهید که با آرامش و همکاری برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا کنند. حتی بچه‌های خیلی کوچک مسائل ابتدایی عدالت و جنگ نکردن را درک می‌کنند. درمورد دعوا کردن و راه‌های دیگر برای حل مشکلات با فرزندانتان صحبت کنید. همیشه قوانینی برای کار‌هایی که برای حل مشکلاتشان می‌توانند بکنند و نمی‌توانند بکنند تعیین کنید) مثلاً داد کشیدن، گریه کردن، زد و خورد). از آن‌ها بخواهید ایده‌های خود را مطرح کنند و بعد امتحانشان کنند. ممکن است از راهکار‌هایی که پیشنهاد می‌کنند متعجب شوید، ولی آن‌ها خودشان خوب می‌دانند که چه چیزی برایشان موثرتر است. بچه‌های یک خانواده همیشه سر اینکه شب چه فیلمی تماشا کنند دعوا داشتند. والدین گفتند که دخالتی در این قضیه نمی‌کنند، اما هر فیلمی که هر دو بچه‌ها تمایلی به دیدن آن نداشتند را در لیست "ندیدنی‌ها” قرار می‌دادند. اگر بچه‌ها همه فیلم‌هایی که پیشنهاد می‌شد را رد می‌کردند، آنوقت آن شب بدون دیدن فیلم باید می‌خوابیدند. بعد از اینکه این اتفاق یکبار افتاد، خواهر و برادر تمایل بیشتری برای توافق کردن سر یک فیلم پیدا کردند.

۴. وقتی بچه‌ها با هم کنار می‌آیند، آن‌ها را تشویق کنید. تحسین و تمجید کمک بسیار زیادی به ایجاد رفتار‌های مثبت در بچه‌ها دارد. رمز کار این است که دعوای آن‌ها را نادیده گرفته و وقتی درست رفتار می‌کنند به آن‌ها توجه کنید. بچه‌ها خیلی زود متوجه این موضوع می‌شوند.

۵. الگوی خوبی باشید. وقتی خودتان مدام با هم دعوا کنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بچه‌هایتان اصلاً با هم دعوا نکرده و خوشرفتاری کنند. والدین باید الگوی بچه‌ها در طریقه برخورد و رفتار با هم باشند.

۶. در زمان‌های فشار هم آرامش خود را حفظ کنید. بچه‌ها با دقت می‌بینند که والدینشان چطور در زمان عصبانیت، مخالفت با چیزی یا بررسی مشکلات رفتار می‌کنند. در زمان‌هایی که تحت فشار هستید هم خوددار باشید و خونسردیتان را حفظ کنید تا الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید. اگر بچه‌ها اینقدری بزرگ هستند که درک کنند، می‌توانید با آن‌ها درمورد احساسی که در زمان عصبانیت در بعضی موقعیت‌ها دارند با آن‌ها حرف بزنید. از بچه‌ها بخواهید که نمایشی بازی کنند که مثلاً عصبانی هستند و از آن‌ها بخواهید ببینند به جز دعوا کردن و داد کشیدن چه رفتار‌های دیگری می‌توانند از خود نشان دهند.

۷. بچه‌ها به دلایل مختلفی با هم دعوا می‌کنند و واکنش والدین به آن‌ها در زمانیکه باید مداخله کنند به شکل دادن وضعیت دعوا کردن آن‌ها در آینده کمک می‌کند. اگر والدین داد بزنند، دست‌پاچه شوند یا عصبانی شوند و از الفاظ زشت استفاده کنند، نتیجه این خواهد شد که آن رفتار آزاردهنده در دعوا‌های بچه‌ها دوباره تکرار خواهد شد.

۸. سعی کنید موقعیت‌های دعوا کردن را از بین برده یا به حداقل برسانید. همه دلایل دعوا کردن بچه‌ها را پیدا کنید و تلاش کنید آن دلایل را از میان بردارید. اگر هر شب سر اینکه چه کسی روی چه صندلی بنشیند دعوا می‌کنند، سعی کنید برای آن‌ها سر میز جا مشخص کنید و بعد اگر لازم بود به صورت چرخشی جایشان را عوض کنید. آیا سر رنگ چیز‌های مختلف دعوا می‌کنند؟ برای آن‌ها رنگ ها‌ی مشابه بخرید. اگر سر اندازه تکه پیتزا یا دسری که به آن‌ها داده‌اید این دعوا دارند، قانون بگذارید که کسی که به تکه کردن غذا کمک می‌کند می‌تواند خودش تکه موردعلاقه خودش را انتخاب کند. باید بدانید که چه زمان فرزندانتان در بدترین حالت خود هستند، مثلاً کی خسته یا گرسنه هستند یا روز بدی را پشت سر گذاشته‌اند، و تا جایی که ممکن است موقعیت دعوای آن‌ها را از بین ببرید. بچه‌ها باید بدانند که آن‌ها را به یک اندازه دوست دارید و صرفنظر از رفتارشان، به یک اندازه خاص هستند. گاهی‌اوقات یک آغوش و یک بوسه تنها چیزی است که فرزندتان به آن نیاز دارد.   منبع: برترین ها 

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

مثل گل بابونه آرامش‎بخش هستم!برانکو: کی‌روش خودش با خودش دعوا می‌کند!

سرمربی پرسپولیس در مصاحبه‌ای با مجله قدیمی کیهان ورزشی گفت: عاشق جو قبل از شهرآورد هستم به‌خصوص وقتی طرفداران دو تیم سر به سر هم می‌گذارند.

به گزارش شریان نیوز،برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس به تازگی در مصاحبه‌ای با مجله قدیمی کیهان ورزشی، مسائل مختلفی را بیان کرد که بخش‌هایی از این مصاحبه را می‌خوانید: 

* امروز نسبت به ۱۵ سال قبل که برای اولین بار به ایران آمدم، مربی کامل‌تری هستم و می‌دانم یک مربی هیچ‌وقت نباید فکر کند کامل شده است. 
* در ایران مردم به‌طور خارق العاده‌ای فوتبال را دوست دارند. 
* گاهی برای این نسبت به اتفاقات واکنش نشان می‌دهم که حقم لگدمال نشود. 
* وقتی (بعد از جام جهانی ۲۰۰۶) از ایران رفتم مطمئن بودم برمی‌گردم. البته نمی‌دانستم چگونه و با چه روشی. من در تمام آن سال‌ها با ایران و سه باشگاه سپاهان، پرسپولیس و فولاد ارتباط داشتم. 
* خوشحال‌ترین آدم روی زمین هستم، چون ذره‌ای تنفر در وجودم نیست. 
* در تیم ملی کاملاً دستم باز بود و کسی نمی‌پرسید آن بازیکن دعوت شد و این بازیکن دعوت نشد. آن دوران، موفق‌ترین ۴ سال تاریخ فوتبال ایران بود. قهرمان بوسان، غرب آسیا و تورنمنت ال‌جی و سوم جام ملت‌ها شدیم و به جام جهانی رفتیم. 
* بزرگترین ستاره استقلال در آن روز‌ها «فرهاد مجیدی» بود. من ایشان را کنار گذاشتم. شاید الان بابت آن تصمیم متأسف باشم، اما آن روز‌ها مجبور بودم از بین او و آرش برهانی، بازیکن جوان‌تر را انتخاب کنم. 
* بزرگترین ستاره استقلال را خط زدم ولی کسی به من چیزی نگفت. با فرهاد مجیدی حرف زدم و برایش دلیل آوردم که چرا خطش زده‌ام. طبیعی بود ناراحت باشد، اما می‌دانست من سرمربی تیم ملی هستم. 
* بزرگترین علت اینکه منتقدی در پرسپولیس ندارم، صداقت من است. 
* مسی و رونالدو همواره می‌گویند: «هرگز من به اندازه کافی خوب نیستم و می‌توانم بهتر شوم.» پول برای آن‌ها مهم نیست. سالانه ۱۰۰ میلیون یورو درآمد دارند، اما انگیزه‌شان کم نمی‌شود. 
* سیدجلال حسینی جوری تمرین می‌کند که انگار تازه بازی کردن را آغاز کرده است. 
* من الان مثل گل بابونه آرامش‌بخش هستم!
* از کار کردن با ستارگان لذت می‌برم. ستارگان هستند که مردم را جذب می‌کنند. 
* تا جایی که می‌دانم فقط کی‌روش علیه من و پرسپولیس صحبت کرده. شما جایی دیدید که من علیه او بیانیه‌ای صادر کنم؟ خودش با خودش دعوا می‌کند! می‌نویسد، پست می‌گذارد، اما من اهمیت نمی‌دهم. فوتبال که جنگ نیست. در نهایت همه ما همکار هستیم. 
* بیش از ۲۰ سال است که شفر را می‌شناسم. خیلی باتجربه است و وقتی آمد، استقلال را بالا کشید. 
* از تقابل با شاگردانم، چیزی قشنگ‌تر وجود ندارد؛ البته حاضر نیستم حتی به برادر خودم هم ببازم. دوست دارم شاگردان سابق خودم را ببرم و بعد برایشان کری بخوانم. 
* عاشق جو قبل از شهرآورد هستم به‌خصوص وقتی طرفداران دو تیم سر به سر هم می‌گذارند. 
* از روزی که به پرسپولیس آمدم اولین بار است که ۷ بازیکن جدید جذب کردم. خیلی اصرار نداشتم روی تغییرات زیاد. 
* هدف‌مان جنگیدن برای قهرمانی است، برد در بیشترین تعداد بازی‌ها و از این مسئولیت‌مان فرار نمی‌کنیم، چون به هواداران‌مان بدهی داریم.   منبع: خبرورزشی

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: کودکان دعوا کردن دعوای بچه ها

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۴۲۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحول شگفت‌انگیز «محسن یگانه» در گذر از عمل‌های زیبایی!
 • تغییرات شگفت‌انگیز در واسط کاربری گوگل
 • برانکو در این دعوا از نظر بدنی آماده‌تر از کی‌روش است!
 • فواید شگفت انگیز ظروف مسی برای بدن
 • شهرداری کرج صدور پروانه برای املاک قولنامه‌ای را متوقف کند
 • ۷ تاثیر شگفت انگیز خود مراقبتی در سلامت+ اینفوگرافی
 • از خواص شگفت انگیز عسل و دارچین چه می‌دانید؟
 • صدور پروانه برای املاک قولنامه‌ای کرج متوقف شود
 • برانکو: کی‌روش خودش با خودش دعوا می‌کند!
 • جدیدترین واکنش جنجالی برانکو به کی روش/ خودش با خودش دعوا می کند!
 • تولید «هیولا‌های شگفت‌انگیز» به تعویق افتاد
 • خواص شگفت انگیز و ثابت شده کلم بروکلی
 • بسته زمستانی شگفت‌انگیز ماهان‌نت
 • ده حقیقت شگفت انگیز در مورد عینک های آفتابی
 • سرمربی قطر: ۲۳ بازیکن هیجان‌انگیز دارم؛ اول شدن به بازیکنانم اعتماد به نفس داد
 • سرمربی قطر: ۲۳ بازیکن هیجان‌انگیز دارم
 • بیماری صرع را با دمونش های شگفت انگیز کنترل کنید
 • شگفت زدگی سرمربی بایرن مونیخ از شکوه و موفقیت های پرسپولیس
 • خواص شگفت انگیز زردچوبه در شیمی درمانی