قرار است لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی در مجلس مطرح شود؛ مخالفان آن را باعث بروز مشکلات امنیتی می‌دانند و موافقان، آن را لایحه‌ای برای حمایت از افراد حاصل از ازدواج‌های قانونی می‌دانند.

یکی از چالش‌های موجود در کشور، بلاتکلیفی کودکان مادر ایرانی و پدر خارجی است که در ایران به دنیا آمده‌اند.

اکنون تعداد کودکانی با این مشخصات در ایران کم نیستند و این افراد در بسیاری از حوزه‌ها مثل تحصیل، بیمه و اشتغال با مشکل روبرو هستند.

روز گذشته، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در توییتر خود نوشت، بعد از مدت‌ها در جلسه امشب دولت تصویب شد: زنان ایرانی دارای همسر خارجی می‌توانند برای فرزندان زیر هیجده سال خود تقاضای تابعیت ایرانی کنند.

حال باید منتظر بود و دید دولت چه زمانی این لایحه را به مجلس خواهد فرستاد و نمایندگان با آن موافقت خواهند کرد یا خیر؟ از طرفی عده‌ای می‌گویند اگر این لایحه مطرح شود با مخالفت‌های احتمالی برخی مراجع تقلید و شورای نگهبان مواجه خواهد شد. در همین راستا با چند تن از نمایندگان مجلس دهم به گفت‌وگو نشستیم تا از نقطه نظرات آن‌ها باخبر شویم.

بنیادی: لایحه تابعیت در مجلس تصویب می‌شود

بهروز بنیادی نماینده کاشمر در خصوص این لایحه و اینکه برخی به آن ایرادات فقهی می‌گیرند و اینکه آیا دولت در این رابطه با نمایندگان مجلس، مراجع تقلید و اعضای شورای نگهبان تعاملاتی داشته یا خیر، به رویداد۲۴ گفته است: این موضوع همیشه جزو مشکلات مطرح در کشور بوده و ما خانواده‌های زیادی را مخصوصاً در استان‌هایی که مهاجران افغانی هستند مثل کرمان و خراسان رضوی داریم که آمدند و با زن ایرانی ازدواج کردند. این موضوع در کمیسیون اجتماعی هم مطرح شد و همکاران ما در آنجا بررسی‌هایی را انجام دادند که حال با لایحه‌ای که احتمالاً تا چندی دیگر از سوی دولت به مجلس ارائه خواهد شد نشان از آن دارد که هماهنگی‌هایی با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس صورت گرفته است. قطعاً هر لایحه‌ای که مطرح می‌شود درباره آن مذاکرات و مشاوراتی صورت می‌گیرد که نگرانی افراد مسئول برطرف شود که بی‌شک در این خصوص هم این اتفاق افتاده است.

بنیادی یادآور شد: اعطای این تابعیت می‌تواند گره خیلی از مشکلات را باز کند زیرا این فرزندانی که به دنیا می‌آیند در بخش آموزش، بیمه، یارانه و... نیاز به حمایت دارند. متاسفانه برخی از این فرزندان سرپرست ندارند و مادران آن‌ها زحمت اداره این فرزندان را می‌کشند. این لایحه را مثبت می‌بینم و امیدوارم که مجلس هم همکاری خوبی با این موضوع داشته باشد و بعید می‌دانم برای تصویب این لایحه خیلی مشکل خاصی داشته باشیم.

موسوی لارگانی: حقوق فرزندان حاصل از ازدواج قانونی باید رعایت شود

سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده فلاورجان به رویداد۲۴ گفته است: به نظر من وقتی یک ازدواج شرعی و قانونی صورت می‌گیرد باید به حیات و حقوق فرزندان حاصل از آن ازدواج بها داده شود. به طور مثال این فرزندان باید بتوانند راحت در کشور تحصیل داشته باشند و زمینه بهره‌مندی از این امکان نیازمند صدور شناسنامه برای آنهاست. حتی این افراد در رفتن به مسافرت و اقامت هم مشکل دارند که باید کمک کنیم تا این چالش‌ها حل شوند. من این لایحه را خوب و بجا می‌دانم و تصور می‌کنم مراجع تقلید و شورای نگهبان هم مشکل خاصی با آن نداشته باشند.

پورمختار: اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی از بدو تولد ایراد دارد

محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ در خصوص لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی که تا چندی دیگر توسط دولت به مجلس ارائه خواهد شد به رویداد۲۴ گفته است: طرحی مشابه این لایحه در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح است که تاکنون با آن مخالفت شده است. فرزندی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارد و در ایران متولد شده می‌تواند بعد از ۱۹ سالگی درخواست تابعیت کند، یعنی باید درک و فهم فرد کامل شود که بتواند برای خود تصمیم بگیرد. حال عده‌ای در تلاشند که قانونی را وضع کنند که فرزند از بدو تولد بتواند تابعیت ایرانی بگیرد. من با این لایحه مخالفم و ایرادات زیادی به آن وارد است.

نماینده اصولگرای مجلس تصریح کرد: اکنون در ایران به این افراد هم خدمات داده می‌شود و معتقدم باید به آن‌ها اقامت داد و نه تابعیت. تابعیت هم در زمان خودش قابل انجام است، ولی با اعطای تابعیت از بدو تولد مخالفم، زیرا مشکلات امنیتی متوجه این موضوع است. از طرفی اگر به فرزندی در بدو تولد، تابعیت ایرانی دهند و آنگاه او بزرگ شد و تصمیم گرفت ترک تابعیت کند، تبعات زیادی برای کشور خواهد داشت.

تاج الدین: مخالفان، اعطای تابعیت را امنیتی می‌دانند

ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان در خصوص لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی به رویداد۲۴ گفته روی این موضوع تاکنون خیلی کنکاش شده و حتی ما در فراکسیون زنان مجلس هم خیلی روی این مسئله کار کردیم. آقای شیران، نماینده مشهد هم خیلی پیگیر این موضوع بودند و تلاش‌های خوبی را هم برای تحقق این امر انجام دادند. در حال حاضر کودکان زیادی با این مشخصه در ایران در حال زندگی هستند که خیلی از آن‌ها همین کودکان کار هستند.

عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: وقتی توئیت خانم ابتکار را دیدم، خیلی خوشحال شدم که این موضوع در قالب لایحه به مجلس بیاید. حالا که قرار است این لایحه به مجلس بیاید کار برای نمایندگان راحت‌تر است، زیرا بار مالی از طرف مجلس به دولت تحمیل نمی‌شود.

تاج الدین گفته برخی دوستان موضوعات امنیتی را متوجه این مسئله می‌دانند، ولی من فکر می‌کنم حضور پررنگ این کودکان بدون هویت، خطرات بیشتری را برای جامعه دارد که امیدوارم این لایحه زودتر به مجلس بیاید تا تکلیف این موضوع هرچه سریع‌تر روشن شود.

رویداد 24

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

شباهت فرزندان به والدین در میان سلبریتی های مشهور هالیوودی

به گزارش پارس نیوز، همه می دانیم شباهت فرزندان به والدین امری بیولوژیکی است و اتفاقی غیرمعمول نیست ولی وقتی این شباهت به ستاره های معروف هالیوود می رسد، این موضوع جالب توجه می شود.

شباهت فرزندان به والدین

تصاویر زیر  گلچینی از سلبریتی های معروف است که به والدین یا به فرزندشان شباهت زیادی دارند.

جان لجند و لونا استفن

وقتی اولین فرزند خواننده معروف جان لجند و کریسی تیگن به دنیا آمد همه متوجه شباهت بین لونا و جان لجند، به خصوص در این عکس شدند.

جان لجند و دخترش هایدی کلوم و هلن (لنی) ساموئل

لنی دختر کلوم روز به روز بیشتر شبیه مادرش می شود. مردم فکر می کردند این مادر و دختر فقط در برخی خصوصیات شبیه هم هستند تا اینکه در این عکس شباهت آنها بیشتر مشخص شد.

هایدی کلوم و دخترش جولیان مور و لیو فروندلیچ

به سادگی می توان متوجه شباهت لیو با مادر بسیار معروفش جولیان شد و روز به روز آنها بیشتر شبیه یک جفت دوقلو می شوند!

جولیان مور و دخترش کریس جنر و کندال جنر

در بین تمام دختران کارداشیان-جنر، شاید بتوانیم بگوییم کندال بیش از دیگر خواهرانش به کریس شباهت دارد گرچه شباهت کیم کارداشیان به مادرش کریس نیز قابل انکار نیست.

کریس جنر و کندال جنر تینا فی و آلیس ریچموند

آلیس دختر بزرگ تینا فی، در ۱۲ سالگی نسخه کوچک شده مادرش است، حتی در این عکس مدل موهایشان هم یکی است.

تینا فی و دخترش چارلز دلوین و کالا دلوین

کارا عکسی از پدرش در اینستاگرام منتشر کرد و با دیدن آن به خوبی می توان متوجه شد، کارا ابروهای پرپشت و معروف خود را از چه کسی به ارث برده است.

کارا دلوین و پدرش سیندی کرافورد و کایا گربر  

مشخص است کایا، پوست درخشان و شاداب خود را از مادرش سیندی به ارث برده است، علاوه بر این او جای پای مادرش گذاشته و همانند او در صنعت مدلینگ فعالیت می کند.

سیندی کرافورد و دخترش کارول میناج و نیکی میناج

وقتی نیکی میناج با مادرش کارول در فرش قرمز حاضر شد، همه با دیدن موهای مشکی پرکلاغی، پوست عسلی رنگ و لب های برجسته آنها، فورا متوجه شباهت شان شدند.

نیکی میناج و مادرش شباهت فرزندان به والدین در دنیای هالیوود ریس ویدراسپون و اوا فیلیپ

ریس و دختر نوجوانش اوا یکی از شبیه ترین مادر و دخترهای هالیوودی هستند.

ریس ویدراسپون و دخترش دمی مور و رومر ویلز

رومر ولیز دختر ۲۶ ساله دمی مور هیچ شکایتی از شباهت زیاد بین خود و مادر  مشهور ۵۲ ساله اش ندارد و این عکس را با هوادارانش به اشتراک گذاشت.

دمی مور و دخترش گلدی هان و کیت هادسن

برای متوجه شدن شباهت بین این مادر و دختر معروف هالیوودی، نیازی به شرلوک هولمز بازی ندارید!

گلدی هان و دخترش کیت هادسن دوروتی نیانگو و لوپیتیا نیانگو

لوپیتیا بازیگر برنده اسکار هالیوودی با به اشتراک گذاشتن این عکس از مادرش در سال ۱۹۸۳ و خودش در سال ۲۰۱۵، به شباهت زیاد بین خود و مادرش اشاره کرد.

لوپیتیا نیانگو و مادرش(راست) مریل استریپ و ممی گامر

در یکی از مراسم هایی که ستاره معروف هالیوودی مریل استریپ با دخترش شرکت کرد، خویشاوندی آنها به سادگی قابل حدس بود.

مریل استریپ و دخترش تام هنکس و کولین هنکس

به راستی نمی توان شباهت بین کولین را با پدر معروفش تام هنکس انکار کرد.

تام هنکس و پسرش

 

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۷۴۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصاویر روز: از تجمع مخالفان و موافقان برکسیت در انگلیس تا سقوط بهمن به داخل یک هتل در اتریش
 • گفتگوی معاون رئیس جمهور آمریکا با رهبر مخالفان ونزوئلا
 • ترامپ می‌خواهد رهبر مخالفان ونزوئلا را رئیس جمهور بداند!
 • اعطای ۳۰ میلیون تسهیلات برای خانواده‌های دارای دومعلول و بیشتر
 • موافقان و مخالفان فرار شاه چه کسانی بودند؟
 • ترامپ درصدد برسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا
 • ترامپ درصدد برسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور است
 • ترامپ درصدد برسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور
 • ترامپ رهبر مخالفان مادورو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد
 • وجود49هزارکودک بی‌شناسنامه درکشور
 • ۴٩ هزار کودک بی‌شناسنامه در کشور وجود دارد
 • 49 هزار کودک شناسنامه ندارند
 • همسر شهید حججی ازدواج کرد +واکنش پدر و مادر شهید حججی
 • بی‌توجهی به ضوابط خاص اعطای تسهیلات از سوی مدیران وقت بانک سرمایه/ جزییات رشوه‌های میلیاردی حسین هدایتی به مدیران
 • بی‌توجهی به ضوابط خاص اعطای تسهیلات از سوی مدیران وقت بانک سرمایه/ جزییات رشوه‌های میلیاردی حسین هدایتی به مدیران بانک سرمایه
 • حل شدن زنان در دنیای کار اولویت فرزند پروری را از بین برده است
 • تبریک ازدواج همسر شهید حججی توسط پدر و مادر شهید
 • محسنین خوزستان بیش از ۲۵ میلیارد تومان به فرزندان معنوی خود کمک کردند
 • تذکر به دیوان عدالت اداری برای حل مشکلات فرزندان ایثارگران