هر کس به هر طریقی فرصت را غنیمت می‌شمرد تا روزنه‌ای برای خدمت به زائران امام رضا(ع) بیابد؛ در این بین دانشجویان هم، سنگ تمام گذاشته‌اند.

 گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو از مشهد، این روز‌ها مشهد حال و هوای دیگری دارد؛ مردم از سراسر کشور خود را به مشهد الرضا می‌رسانند تا در ایام شهادت امام رضا علیه السلام مراسم عزاداری شهادت امام هشتم را هرچه باشکوه‌تر  در مشهد مقدس برگزار کنند.


کاروان‌های پیاده لحظات آخر سفر خود را سپری می‌کنند و گروه گروه وارد شهر می‌شوند و همان ابتدا با دست‌های خالی و مخلصانه با چشم‌های گریان به سوی حرم حضرت رضا علیه السلام می‌آیند تا عهد و پیمان خود را که برای آن کیلومتر‌ها راه را پیموده اند، محکم کنند.

عشق خدمت به اهل بیت علیهم‌السلام همچون امواج خروشانی است که در دل‌های عاشقان به خاندان عصمت و طهارت موج می‌زند و هرکس به هر طریقی فرصت را غنیمت می‌شمرد تا روزنه‌ای برای خدمت بیابد، در این بین دانشجویان هم سنگ تمام گذاشته اند. میدان شهدا در ایام شهادت امام رضا (ع) غرق جمعیت است و گروه‌های مختلف در این میدان در حال خدمت رسانی به زائران رضوی هستند.

در بخشی از این شلوغی‌ها غرفه‌ی خدمت رسانی دانشجویان صنعتی شریف را می‌بینم که با عنوان سقاخانه‌ی کوثر در حال خدمت رسانی هستند؛ جلو می‌روم و با دانشجویان دانشگاه شریف هم کلام می‌شوم.  

یک اتفاق دلی باعث جمع شدن‌مان شده است/ مسئولین بعضا کمک نمی کنند هیچ، سنگ اندازی هم می کنند

مصطفی رمضان خانی، مسئول سقاخانه کوثر دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، می گوید: تیمی که در این غرفه در حال خدمت رسانی هستند، متشکل از ۶۰ دانشجو هستند که از دانشگاه‌های مختلف کشور دور هم جمع شدند تا در ایام شهادت امام رضا (ع) به خدمت رسانی بپردازند.

رمضان خانی ادامه می‌دهد: سالیان زیادی است که این گروه شکل گرفته است و دانشجویان با هم کار می‌کنند. سه مراسم در سال داریم؛ که مراسم دهه‌ی اول محرم و ایام فاطمیه در تهران است و مراسم ایام شهادت امام رضا (ع) هم در مشهد برگزار می‌شود.

مسئول سقاخانه‌ کوثر دانشگاه صنعتی شریف می‌افزاید: امسال چهارمین سال است که در مشهد فعالیت داریم، تنها دلیل جمع شدن بچه‌ها کنار هم فقط یک اتفاق دلی است و محبتی که به خاندان اهل بیت دارند و هیچ چیز دیگری جز این، ما را کنار هم جمع نکرده است.

وی در مورد خدمات این تیم به زائران می‌گوید: در غرفه‌ ای که شکل گرفته در سه وعده صبحانه، نهار و شام در خدمت زائران هستیم و همچنین چای زغالی را در طعم‌های مختلف ارایه میکنیم.

 رمضان خانی در مورد کمک مسئولین اظهار می‌کند: فقط لطف امام رضا (ع) است که باعث شکل گیری این اتفاق می‌شود وگرنه ارگان‌ها و مسئولین مختلف بعضا کمک که نمی‌کنند هیچ؛ سنگ اندازی هم می‌کنند، اما الحمدالله با لطف امام هشتم مشکلی نداشتیم و کار‌ها خوب پیش رفته است.

مسئول سقاخانه‌ی کوثر دانشگاه صنعتی شریف در تامین هزینه‌ها بیان می‌کند: هزینه‌ی این فضا را از حمایت گروه‌های دانشجویی و بانی‌های مردمی تعمین کردیم و از هیچ ارگانی در برپایی این فضا کمک نگرفتیم.  
وی در پایان می‌گوید: دانشجویانی که متاهل هستند همراه با همسرشان در این کار خیر شرکت کردند. خواهران در مجموعه‌ی پشتیبانی در این فضا بسیار کمک کردند.

جلوتر می‌روم به تعدادی از دانشجویان بر می‌خورم که با لباس‌هایی یک شکل در حال جمع آوری زباله‌های روزی زمین هستند، با این دانشجویان هم کلام شوم و از کاری که می‌کنند می‌پرسم.  

تقریبا یک تن زباله را جمع آوری می کنیم/جمع آوری زباله هم ثواب عزاداری را دارد

علی فدکیان، دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه امام رضا (ع) مشهد است، در مورد کارشان می‌پرسم. او جواب می‌دهد: حدود ۵ سال که فعالیت خودمان را آغاز کردیم و در حوزه پاکسازی محیط زیست کار می‌کنیم، که در ایام عزاداری اطراف حرم را پاکسازی می‌کنیم.

فدکیان ادامه می‌دهد: این حرکت علاوه بر کمک به پاکسازی، باعث می‌شود که فرهنگ رعایت و حفظ محیط زیست هم در جامعه گسترش پیدا کند و از این جهت این کار بسیار برای ما قابل اهمیت است.

این دانشجوی فعال محیط زیست در مورد تاثیر این کار می‌افزاید: الحمدالله بعد از حدود چند سال فعالیت، امسال شاهد بودیم که این موضوع جواب داده و مردم واقعا در زمینه نظافت معابر رعایت می‌کردند و این موضوع خیلی قابل توجه بود.

وی در مورد تعداد فعالین در این طرح در ایام شهادت امام رضا (ع) می‌گوید: تقریبا حدود ۵۰ نفر در این مدت فعال هستند که پیش بینی می‌کنیم حدود یک تن زباله را جمع آوری کنند.  
فدکیان می‌گوید: امسال به خاطر این کار نتوانستیم مثل بقیه عزاداری کنیم، اما معتقدیم که همین جمع آوری زباله‌ها هم برای ما ثواب عزاداری را دارد و از این اتفاق خوشحال هستیم.

گوشه‌ای از میدان شهدا هم چادر بزرگی برای خدمات بهداشتی و درمانی برپا شده است، وارد چادر می‌شویم؛ در این چادر هم نقش دانشجویان در رشته‌های پزشکی، پرستاری و ... پر رنگ است. با یکی از دانشجویان پزشکی که در این غرفه در حال خدمت رسانی است هم صحبت می‌شویم.  

پدرم مخالف حضورم بود اما به خاطر حس خوبی که داشتم راضی اش کردم

سمیه پورتیموری، دانشجوی سال ششم پزشکی از دانشگاه آزاد یزد در این چادر حصور داشت. در مورد اقداماتشان می‌گوید: از طرف بسیج جامعه پزشکی هماهنگی‌های لازم انجام شد و با چند تن از دوستان در این کار خیر شرکت کردیم.

پورتیموری می‌افزاید: مردمی که از راه‌های دور با خستگی خود را به مشهد می‌رسانند و بعضا دچار درد‌ها و بیماری‌هایی در طول مسیر می‌شوند به ما مراجعه می‌کنند و ما سعی می‌کنیم به صورت فوری کمکشان کنیم، این مسئله باعث شده است که یک رضایت دلی و حس خوبی به ما منتقل شود.

این دانشجوی پزشکی می‌افزاید: امسال سال دومی است که خود را برای خدمت رسانی به مشهد می‌رسانم و فکر می‌کنم خیلی این اتفاق روی زندگی ام برکات خوبی را داشته است. سعی می‌کنم هر سال در این فضا حاضر شوم و به زائران خدمت کنم.  
وی به مخالفت خانواده اش اشاره می‌کند و می‌گوید: پدرم برای حضورم مخالفت می کرد، اما انقدر این فضا و معنویتش تاثیر مثبت بر روحیه ام داشته که سعی کردم هرجور شده راضیشان کنم که امسال هم بتوانم اینگونه به مردم خدمت کنم.

قطعا حرکت فرهنگی و خدمت رسانی دانشجویان به زائران رضوی در ایام شهادت امام مهربانی‌ها می‌تواند با همت و سازماندهی و کمک مسئولین امر در فضای دانشگاه‌ها و همچنین ارگان‌های دیگر در شهر مشهد در سال‌های آینده پر رنگ‌تر از امسال هم باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

آخرین وضعیت پرونده ریخته‌شدن تصاویر شهدای چیذر در سطل زباله

مدیر روابط عمومی بنیاد شهید تهران با اشاره به تغیراتی که در آن مکان ایجاد شده بود، افزود: این شخص تعدادی از قاب‌های شکسته را،  به همراه تصاویری از شهدا که برای ساماندهی و مرمت جمع‌آوری شده بودند از آنجا به سطل زباله بیرون موزه انتقال داد.

اکبری تاکید کرد:اگر به تصاویر دقت کنید، مشخص است که تصاویر چیده شده‌اند، چراکه سطل زباله‌ای بدین شکل خالی نمی‌شود.

وی ادامه داد: این فرد پس از ریختن تصاویر و قاب‌ها در سطل زباله، اقدام به گرفتن عکس و انتشار آن در فضای مجازی می‌کند که باعث ناراحتی خانواده‌های شاهد، ایثارگر و همچنین بسیاری از هموطنان شد.

مدیر روابط عمومی بنیاد شهید تهران ادامه داد: این فرد قصد جوسازی علیه افراد موزه را داشت که البته اصل تصاویر و اسناد شهدا در موزه قابل مشاهده است.

قابل ذکر است، پیگیری‌های قانونی برای این فرد صورت گرفته و در حال حاضر پرونده او در دیوان تخلفات است و طبق گفته منبع آگاه این شخص دارای سابقه قبلی است.

 

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

کلیدواژه: گروه های خدمت رسانی دانشجویی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۹۳۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تفکیک نکردن زباله از مبدا، حذف فرصت و ثروت
 • 32 معتاد و توزیع کننده مواد در مراغه جمع آوری و دستگیر شدند
 • اقدامات کمیسیون تلفیق مجلس برای رفاه زائران اربعین
 • شیر خام در واحدهای تولیدی و مراکز جمع آوری سیرجان پایش می شود
 • پارکینگ‌های زیرگذر حرم رضوی تعطیل می‌شوند
 • ۳۵۰ مرکز خصوصی در اراک پسماندهای عفونی تولید می‌کنند
 • جمع آوری ۲ میلیارد ریال صدقه در بوکان
 • آغاز جمع‌آوری داده‌های مصرف سوخت کشتی‌ها/ کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها
 • اعلام جزئیات جمع‌آوری آرای مردمی جشنواره فیلم فجر
 • 22 اسفند‌ماه آغاز طرح عمليات ويژه نوروز98/ارائه خدمات مطلوب به زائران به صورت ويژه دنبال مي‌شود
 • تولید روزانه 1200 تن زباله در تبریز
 • 50 میلیارد ریال زکات در استان بوشهر جمع آوری شد
 • روزانه ۱۲۰۰ تن زباله در تبریز تولید می‌شود
 • جزییات پرونده تصاویر شهدای چیذر در سطل زباله/ مجرم کیست؟ + عکس
 • جمع آوری ۱۰ میلیارد تومان زکات در خراسان شمالی
 • طرح تپش در سه منطقه بندرعباس در حال اجرا است
 • یک میلیون متر مربع فضا جهت استفاده زائران امام رضا(ع) ساخته شده است
 • BRT در بندرعباس تا پایان سالجاری عملیاتی می‌شود
 • آخرین وضعیت اجرای طرح تپش در بندرعباس/ مخازن زباله محلات هدف جمع‌آوری می‌شود