هر کس به هر طریقی فرصت را غنیمت می‌شمرد تا روزنه‌ای برای خدمت به زائران امام رضا(ع) بیابد؛ در این بین دانشجویان هم، سنگ تمام گذاشته‌اند.

 گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو از مشهد، این روز‌ها مشهد حال و هوای دیگری دارد؛ مردم از سراسر کشور خود را به مشهد الرضا می‌رسانند تا در ایام شهادت امام رضا علیه السلام مراسم عزاداری شهادت امام هشتم را هرچه باشکوه‌تر  در مشهد مقدس برگزار کنند.


کاروان‌های پیاده لحظات آخر سفر خود را سپری می‌کنند و گروه گروه وارد شهر می‌شوند و همان ابتدا با دست‌های خالی و مخلصانه با چشم‌های گریان به سوی حرم حضرت رضا علیه السلام می‌آیند تا عهد و پیمان خود را که برای آن کیلومتر‌ها راه را پیموده اند، محکم کنند.

عشق خدمت به اهل بیت علیهم‌السلام همچون امواج خروشانی است که در دل‌های عاشقان به خاندان عصمت و طهارت موج می‌زند و هرکس به هر طریقی فرصت را غنیمت می‌شمرد تا روزنه‌ای برای خدمت بیابد، در این بین دانشجویان هم سنگ تمام گذاشته اند. میدان شهدا در ایام شهادت امام رضا (ع) غرق جمعیت است و گروه‌های مختلف در این میدان در حال خدمت رسانی به زائران رضوی هستند.

در بخشی از این شلوغی‌ها غرفه‌ی خدمت رسانی دانشجویان صنعتی شریف را می‌بینم که با عنوان سقاخانه‌ی کوثر در حال خدمت رسانی هستند؛ جلو می‌روم و با دانشجویان دانشگاه شریف هم کلام می‌شوم.  

یک اتفاق دلی باعث جمع شدن‌مان شده است/ مسئولین بعضا کمک نمی کنند هیچ، سنگ اندازی هم می کنند

مصطفی رمضان خانی، مسئول سقاخانه کوثر دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، می گوید: تیمی که در این غرفه در حال خدمت رسانی هستند، متشکل از ۶۰ دانشجو هستند که از دانشگاه‌های مختلف کشور دور هم جمع شدند تا در ایام شهادت امام رضا (ع) به خدمت رسانی بپردازند.

رمضان خانی ادامه می‌دهد: سالیان زیادی است که این گروه شکل گرفته است و دانشجویان با هم کار می‌کنند. سه مراسم در سال داریم؛ که مراسم دهه‌ی اول محرم و ایام فاطمیه در تهران است و مراسم ایام شهادت امام رضا (ع) هم در مشهد برگزار می‌شود.

مسئول سقاخانه‌ کوثر دانشگاه صنعتی شریف می‌افزاید: امسال چهارمین سال است که در مشهد فعالیت داریم، تنها دلیل جمع شدن بچه‌ها کنار هم فقط یک اتفاق دلی است و محبتی که به خاندان اهل بیت دارند و هیچ چیز دیگری جز این، ما را کنار هم جمع نکرده است.

وی در مورد خدمات این تیم به زائران می‌گوید: در غرفه‌ ای که شکل گرفته در سه وعده صبحانه، نهار و شام در خدمت زائران هستیم و همچنین چای زغالی را در طعم‌های مختلف ارایه میکنیم.

 

image

رمضان خانی در مورد کمک مسئولین اظهار می‌کند: فقط لطف امام رضا (ع) است که باعث شکل گیری این اتفاق می‌شود وگرنه ارگان‌ها و مسئولین مختلف بعضا کمک که نمی‌کنند هیچ؛ سنگ اندازی هم می‌کنند، اما الحمدالله با لطف امام هشتم مشکلی نداشتیم و کار‌ها خوب پیش رفته است.

مسئول سقاخانه‌ی کوثر دانشگاه صنعتی شریف در تامین هزینه‌ها بیان می‌کند: هزینه‌ی این فضا را از حمایت گروه‌های دانشجویی و بانی‌های مردمی تعمین کردیم و از هیچ ارگانی در برپایی این فضا کمک نگرفتیم.   image
وی در پایان می‌گوید: دانشجویانی که متاهل هستند همراه با همسرشان در این کار خیر شرکت کردند. خواهران در مجموعه‌ی پشتیبانی در این فضا بسیار کمک کردند.

جلوتر می‌روم به تعدادی از دانشجویان بر می‌خورم که با لباس‌هایی یک شکل در حال جمع آوری زباله‌های روزی زمین هستند، با این دانشجویان هم کلام شوم و از کاری که می‌کنند می‌پرسم.  

تقریبا یک تن زباله را جمع آوری می کنیم/جمع آوری زباله هم ثواب عزاداری را دارد

علی فدکیان، دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه امام رضا (ع) مشهد است، در مورد کارشان می‌پرسم. او جواب می‌دهد: حدود ۵ سال که فعالیت خودمان را آغاز کردیم و در حوزه پاکسازی محیط زیست کار می‌کنیم، که در ایام عزاداری اطراف حرم را پاکسازی می‌کنیم.

فدکیان ادامه می‌دهد: این حرکت علاوه بر کمک به پاکسازی، باعث می‌شود که فرهنگ رعایت و حفظ محیط زیست هم در جامعه گسترش پیدا کند و از این جهت این کار بسیار برای ما قابل اهمیت است.

این دانشجوی فعال محیط زیست در مورد تاثیر این کار می‌افزاید: الحمدالله بعد از حدود چند سال فعالیت، امسال شاهد بودیم که این موضوع جواب داده و مردم واقعا در زمینه نظافت معابر رعایت می‌کردند و این موضوع خیلی قابل توجه بود.

وی در مورد تعداد فعالین در این طرح در ایام شهادت امام رضا (ع) می‌گوید: تقریبا حدود ۵۰ نفر در این مدت فعال هستند که پیش بینی می‌کنیم حدود یک تن زباله را جمع آوری کنند.  
فدکیان می‌گوید: امسال به خاطر این کار نتوانستیم مثل بقیه عزاداری کنیم، اما معتقدیم که همین جمع آوری زباله‌ها هم برای ما ثواب عزاداری را دارد و از این اتفاق خوشحال هستیم.

گوشه‌ای از میدان شهدا هم چادر بزرگی برای خدمات بهداشتی و درمانی برپا شده است، وارد چادر می‌شویم؛ در این چادر هم نقش دانشجویان در رشته‌های پزشکی، پرستاری و ... پر رنگ است. با یکی از دانشجویان پزشکی که در این غرفه در حال خدمت رسانی است هم صحبت می‌شویم.  

پدرم مخالف حضورم بود اما به خاطر حس خوبی که داشتم راضی اش کردم

سمیه پورتیموری، دانشجوی سال ششم پزشکی از دانشگاه آزاد یزد در این چادر حصور داشت. در مورد اقداماتشان می‌گوید: از طرف بسیج جامعه پزشکی هماهنگی‌های لازم انجام شد و با چند تن از دوستان در این کار خیر شرکت کردیم.

پورتیموری می‌افزاید: مردمی که از راه‌های دور با خستگی خود را به مشهد می‌رسانند و بعضا دچار درد‌ها و بیماری‌هایی در طول مسیر می‌شوند به ما مراجعه می‌کنند و ما سعی می‌کنیم به صورت فوری کمکشان کنیم، این مسئله باعث شده است که یک رضایت دلی و حس خوبی به ما منتقل شود.

این دانشجوی پزشکی می‌افزاید: امسال سال دومی است که خود را برای خدمت رسانی به مشهد می‌رسانم و فکر می‌کنم خیلی این اتفاق روی زندگی ام برکات خوبی را داشته است. سعی می‌کنم هر سال در این فضا حاضر شوم و به زائران خدمت کنم.   image
وی به مخالفت خانواده اش اشاره می‌کند و می‌گوید: پدرم برای حضورم مخالفت می کرد، اما انقدر این فضا و معنویتش تاثیر مثبت بر روحیه ام داشته که سعی کردم هرجور شده راضیشان کنم که امسال هم بتوانم اینگونه به مردم خدمت کنم.

قطعا حرکت فرهنگی و خدمت رسانی دانشجویان به زائران رضوی در ایام شهادت امام مهربانی‌ها می‌تواند با همت و سازماندهی و کمک مسئولین امر در فضای دانشگاه‌ها و همچنین ارگان‌های دیگر در شهر مشهد در سال‌های آینده پر رنگ‌تر از امسال هم باشد.

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

روایت ظریف از پشت‌پرده فضاسازی‌های تبلیغاتی علیه "FATF" و پولشویی‌های بزرگ در کشور+ویدئو

تصاویر مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دقایقی قبل از حادثه / ببینید

کلیدواژه: گروه های خدمت رسانی دانشجویی

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۹۳۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۶۰۰۰ رشته دام و تور هوایی غیرمجاز در فریدونکنارو بابلسر جمع آوری شد/ پرواز بدون خطر پرندگان در این مناطق
 • تدوین برنامه ملی مبارزه با مقاومت میکروبی با جمع‌آوری اطلاعات از 900 بیمارستان
 • جمع‌آوری دام‌های هوایی غیرمجاز شکار پرندگان در مازندران
 • چطور استانداری که در جمع دانشجویان حاضر نمی‌شود توسط روسای دانشگاه تجلیل می‌شود؟
 • تقدیر معاون سازمان حج و زیارت از خدمت‌رسانی بانک ملی به زائران اربعین
 • نسخه کوتاه مدت جمع آوری آب های سطحی/160 میلیارد تومان برای ساماندهی نیاز است
 • رفع «آبگرفتگی» 140 نقطه حاد شهر کرمانشاه
 • دفع آبهای سطحی کرمانشاه 160 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
 • آبگرفتگی ۸۰ نقطه در شهر کرمانشاه امسال رفع شد
 • شهرداری به تنهایی قادر به اجرای پروژه دفع آبهای سطحی نیست
 • 46 میلیارد ریال زکات در کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
 • افزایش ۵ برابری زباله گردها در شهر یزد /تنها ۳۵ درصد یزدی‌ها در تفکیک زباله مشارکت می‌کنند
 • کاروان خدمت رسانی بانک پارسیان میزبان زائران حرم مطهر رضوی
 • مراکز جمع آوری شیر خراسان شمالی در آستانه تعطیلی است
 • بری: نصرالله و الحریری راه را برای حل مشکل تشکیل دولت باز گذاشتند
 • برگزاری پیش نشست همایش بین المللی امام رضا(ع) درقم
 • میز خدمت دانشگاه لرستان این هفته میزبان معاونت دانشجویی بود
 • گفت‌وگو ‌با ادیان الهی جزئی از تمدن اصیل اسلامی است/ برهان محکم؛ ویژگی مناظرات امام رضا(ع)
 • جمع آوری روزانه 25 تن زباله از ایستگاه های صلواتی
 • دانشجویان در اردوی مختلط آزاد مشهد با یک اتوبوس و در یک محل اسکان داشتند/ اجازه نمی‌دهیم با آبروی جریان انقلابی بازی شود