خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: هفته‌ای که گذشت، از جمله هفته‌های پر خبر در زمینه اخبار کتاب و نشر است. دو هفته گذشته گزارش‌های ۱۳ و ۱۴ خبری را با محوریت موضوع مبارزه با قاچاق کتاب منتشر کردیم. گزارش این هفته خبری درباره مبارزه با قاچاق کتاب ندارد اما از نظر تعداد، گزارش جالب توجهی است چون پس از هفته‌ها، شمار خبرهایش از تعداد ۲۰ عبور کرده است.

گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته ۲۱ خبر دارد که ۵ عنوان آن‌ها بین‌المللی و خارجی هستند. این گزارش از نظر تعداد خبرهای خارجی هم قابل توجه و تامل است.

سخنان جوادی درباره بدهی ۱.۷ میلیاردی تابستانه کتاب

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیرارشاد در مراسم رونمایی از پوستر هفته کتاب که این هفته برگزار شد، ابراز امیدواری کرد تا چند روز دیگر، در آستانه آغاز بیست و ششمین هفته کتاب، بدهی یک میلیاردو ۷۰۰ میلیونی ارشاد به کتابفروشان شرکت‌کننده در طرح تابستانه ۹۷ تسویه شود.

جوادی خبر برگزاری طرح پاییزه کتاب را هم اعلام کرد و گفت: سعی می کنیم برای اجرای این طرح هم دست کم به اندازه بودجه سال قبل بودجه تخصیص یابد.

اعتراض اهالی فرهنگ به ۲۰ سال بلاتکلیفی دستنوشته‌های نیما یوشیج

جمعی از شاعران و فعالان ادبی در نامه‌ای سرگشاده به غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواستار تعیین تکلیف دست‌نوشته‌های نیما یوشیج شدند که بیش از ۲۰ سال در این مرکز قرار دارند و خواستار چاپ سریع‌تر این دست‌نوشته‌ها شدند.

حضور ایران در نمایشگاه کتاب وین

طبق یکی از اخبار حوزه نمایشگاهی، اعلام شد که ایران در نمایشگاه کتاب وین حضور خواهد داشت. به این ترتیب هجدهمین نمایشگاه کتاب وین از دیروز چهارشنبه ۱۶ آبان کار خود را با حضور ایران آغاز کرد و تا ۲۰ آبان در مرکز نمایشگاهی شهر وین برپاست.

۲۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های ادبیات داستانی، ادبیات پایداری، ایران‌شناسی، دین، کودک و نوجوان، هنر و آموزش زبان فارسی در غرفه ایران به نمایش گذاشته شده است.

رونمایی از مجموعه‌آثار حمید سبزواری

مراسم رونمایی از مجموعه آثار مرحوم حمید سبزواری پدر شعر انقلاب اسلامی یکشنبه‌شب این هفته، در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

برگزاری نشست مطبوعاتی عایشه کولین در تهران

نشست خبری عایشه کولین نویسنده ترکیه‌ای روز یکشنبه این هفته در مجتمع تجاری کوروش برگزار شد و این نویسنده با خبرنگاران ایرانی به گفتگو پرداخت.

برگزاری نشست خبری برنامه‌های نهاد کتابخانه‌ها در هفته کتاب

شست خبری اعلام برنامه‌های هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار پیش از ظهر دوشنبه ۱۴ آبان ماه با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها و هادی ناصری مدیر روابط عمومی‌این نهاد در ساختمان مرکزی نهاد کتابخانه‌های عمومی‌کشور برگزار شد.

برگزاری مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم

آیین بزرگداشت محمود زند مقدم به همراه رونمایی از مجموعه‌ ۷ جلدی «حکایت بلوچ» با حضور جمعی از اهالی قلم و اندیشه، روز دوشنبه این هفته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. این مراسم برای تجلیل از یک عمر تلاش و دستاوردهای محمود زند مقدم و کوشش او برای تهیه کتاب ۷ جلدی «حکایت بلوچ» برگزار شد.

خبر عیادت وزیر ارشاد از محمود زند مقدم در منزلش روز جمعه ۱۱ آبان منتشر شده بود.

انتشار فراخوان جشنواره کتاب کودک‌ونوجوان در پایتخت کتاب

یکی از خبرهای روز شنبه این هفته این بود که فراخوان نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان هم که آذرماه در کاشان، پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود، منتشر شد. این جشنواره از ۲۲ تا ۲۵ آذر، در دو بخش داوری آثار منتشره ترجمه و تالیفی با موضوع آب و مسابقه تالیف و تدوین کتاب برگزار خواهد شد.

آغاز ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح پاییزه کتاب

ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح پاییزه کتاب با شعار «حال خوش خواندن در پاییزه کتاب» روز سه‌شنبه این هفته آغاز شد. این طرح همزمان با هفته کتاب، از ٢٤ آبان در شهرستان‌ها و از ٢٦ آبان در تهران آغاز شده و تا ٤ آذر ادامه خواهد داشت.

آغاز داوری آثار جشنواره کتاب و رسانه

علیرضا بهرامی دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه در خبری که این هفته منتشر شد، گفت: امسال ۵۳۵ اثر به جشنواره کتاب و رسانه ارسال و کار داوری آن‌ها آغاز شده است.

معرفی داوران دومین دوره­ جایزه­ ادبی احمد محمود

دبیرخانه دومین دوره جایزه ادبی احمد محمود روز شنبه ۱۲ آبان اسامی هیات داوران این رویداد را معرفی کرد. بنا بر توضیح مهدی یزدانی خرم، دبیر این جایزه، تمام رمان‌­ها و مجموعه­ داستان‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۶ در یک نظرسنجی میان منتقدان و نویسندگان و کارشناسان ادبیات به داوری گذاشته شده و طیِ چند مرحله و با تحیلی آماری به ۱۰ نامزد خواهند رسید.

رونمایی کتابی درباره اندیشه سیاسی امام موسی صدر

مراسم رونمایی از کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» نوشته شریف لک‌زایی عصر سه‌شنبه ۱۵ آبان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا شریعتمداری، شریف لک‌زایی، حجت‌الاسلام والمسلمین  محمد حسن اختری و مهدی فیروزان در موسسه فرهنگی شهرکتاب برگزار شد.

رونمایی دیوان کامل جودی عنبرانی

مراسم رونمایی از دیوان اشعار آیینی جودی عنبرانی که به تازگی توسط انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده، روز سه‌شنبه این هفته همزمان با فرارسیدن ایام شهادت امام رضا(ع) و روزهای پایانی ماه صفر، در شهر مشهد برگزار شد.

برگزاری نشست داستان‌خوانی نویسندگانی مشهدی

دیگر خبری که مربوط به ایام شهادت امام رضا(ع) و رویدادهای استانی این هفته می‌شد، برگزاری نشست داستان‌خوانی نویسندگان مشهدی بود. به این ترتیب، مراسم ویژه «عرض ارادت» با محوریت و هدف داستان‌ و متن‌خوانی نویسندگان مشهدی برای امام رضا (ع) همزمان با ایام پایانی ماه صفر و شهادت حضرت امام رضا (ع)  در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد.

رونمایی کتاب ساختمان مشروطه

کتاب «ساختمان مشروطه» نوشته مهرداد بهمنی و سارا کریمی روز شنبه این هفته، در پژوهشکده گیلان شناسی در رشت رونمایی شد. کتاب «ساختمان مشروطه» بازسازی ساختمان تاریخی مجلس شورای ملی را پس از آتش‌سوزی سال ۷۳ با بیانی مستند روایت می‌کند. بخش تاریخی کتاب مطالعه مفصلی از تاریخ عمارت برای خواننده تداعی کرده و می‌کوشد تا پیشینه و مراحل تکوین بنا را تا زمان مرمت در اختیار مخاطب قرار دهد.

راه‌اندازی دفتر انتشارات شهید کاظمی در لبنان

طبق یکی دیگر از اخبار این هفته، دفتر انتشارات شهید کاظمی برای چاپ انتشار ترجمه عربی کتاب‌های حوزه انقلاب و دفاع مقدس در شهر بیروت راه‌اندازی شد.

درگذشت رئیس انجمن کتابداران و آرشیوداران پرتغال

اولین خبر بین‌المللی این گزارش تا حدودی وجهه داخلی هم دارد. به موجب این خبر، خوزه مورا (Maria José Moura) رئیس انجمن کتابداران و آرشیوداران پرتغال درگذشت و اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با صدور پیامی درگذشتش را تسلیت گفت.

اهدای دست‌نوشته‌های موراکامی به دانشگاه وسدا

هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی روز یکشنبه این هفته اعلام کرد دست‌نوشته‌های آثارش را به دانشگاه وَسِدا اهدا می‌کند. او سال ۱۹۷۵ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

موراکامی در کنفرانسی خبری که برای این موضوع برگزار شد، گفت: این کار برای من خیلی مهم است و به همین دلیل فکر می‌کنم باید با وضوح درباره‌اش صحبت کنم. من فرزندی ندارم، و این برایم خیلی مهم است که این یادداشت‌ها و آرشیو شخصی گم نشود.

این نویسنده ۶۹ ساله طی ۳۷ سال گذشته،  یکشنبه ۱۳ آبان برای اولین بار در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

معرفی برندگان جایزه فرماندار کل کانادا

طبق یکی از خبرهای روز یکشنبه، جایزه فرماندار کل کانادا با انتخاب برندگان خود، بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ این کشور را معرفی کرد. این جایزه با انتشار اسامی برندگان در دو فهرست هفت گانه، بهترین آثار ادبی این کشور را در دو زبان فرانسوی و انگلیسی برگزید.

معرفی برندگان جایزه ادبی فمینا

جایزه معتبر فمینا در فرانسه، این هفته برندگان ۲۰۱۸ خود را در ۳ بخش معرفی کرد و به یک نویسنده یک جایزه ویژه اهدا کرد. به این‌ترتیب، فیلیپ لانسون به عنوان برنده جایزه معتبر ادبی فمینا ۲۰۱۸ معرفی شد. این نویسنده و روزنامه‌نگار که از بازماندگان حمله به مجله شارلی ابدو در سال ۲۰۱۵ است در کتابش با عنوان «یک تکه» به توضیح آسیب‌هایی پرداخته که چه از نظر روحی و چه از نظر فیزیکی در آن حمله متحمل شد.

معرفی نویسنده برگزیده جایزه مدیسی

پی‌یر گویوتات روز سه‌شنبه با رمانی زندگینامه‌ای با عنوان «دیوانه» به عنوان برنده جایزه معتبر ادبی مدیسی فرانسه انتخاب شد. وی که روز پیش از این اتفاق، با همین رمان جایزه ویژه فمینا را برای مجموعه آثارش دریافت کرد، در این کتاب مسیر رسیدن به بزرگسالی خود را روایت کرده است.

«دیوانه» دربرگیرنده زندگی نویسنده در فاصله ۱۹ سالگی تا ۲۲ سالگی است و سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ را دربرمی‌گیرد. گویوتات که اکنون ۷۸ ساله است جایزه زبان فرانسه را نیز برای مجموع آثارش دریافت کرده است.

کد خبر 4452555 صادق وفایی

منبع: مهر

خبر بعدی:

جشنواره بین‌المللی فیلم «دیوراما» هند برگزیدگان خود را شناخت

در این رویداد سینمایی که از تاریخ ۱۴ تا ۲۰ ژانویه (۲۴ تا ۳۰ دی ماه) در شهر دهلی نو برگزار شد، داریوش مهرجویی سینماگر ایرانی ریاست هیات داوران بخش رقابتی را بر عهده داشت و فیلم «رونا، مادر عظیم» به کارگردانی جمشید محمودی با فیلم‌هایی از برزیل، اتریش، ترکیه، چین، اسپانیا، تونس، الجزایر و ... رقابت داشت.

در نهایت فیلم «رونا، مادر عظیم» جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره را برای محسن تنابنده به ارمغان آورد و هیات داوران پس از یک فیلم برزیلی، جایزه دوم بهترین فیلم جشنواره را نیز به فیلم «رونا، مادر عظیم» اعطاء کردند.

همچنین این جشنواره در چهار بخش فیلم‌های بلند بین‌الملل، فیلم‌های کوتاه، فیلم‌های سینمای هند و فیلم‌های مستند برگزار شد و مژگان ترانه بازیگر و کارگردان ایرانی نیز یکی از داوران بخش فیلم کوتاه جشنواره «دیوراما» بود.

داریوش مهرجویی علاوه بر حضور به عنوان رئیس هیات دوران، به پاس یک عمر فعالیت هنری در عرصه‌ی سینما تقدیر شد و جایزه یک عمر دستاورد هنری دریافت کرد که با نمایش برخی آثار وی از جله «گاو»، «درخت گلابی»، «هامون»، «اجاره نشین‌ها» و «لیلا» در این جشنواره همراه بود.  

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

کلیدواژه: امام موسی صدر خانه کتاب سازمان اسناد و کتابخانه ملی طرح پاییزه کتاب هاروکی موراکامی کتاب و کتابخوانی ادبیات ادبیات جهان ترجمه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گردشگری بازار نشر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران میراث فرهنگی معرفی کتاب جشنواره مد و لباس اربعین حسینی جایزه ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۲۹۷۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام برگزیدگان نخستین دوره جشنواره عکس «نگاه به آینده»
 • ادامه جنجال‌های اتحادیه ناشران و لبخند ارز نیمایی به کتاب
 • برگزیدگان هشتمین جشنواره «ادبی یوسف» فارس معرفی شدند
 • اختتامیه جشنواره جایزه ادبی یوسف در شیراز
 • معرفی نامزدهای «کتاب سال» در چند بخش
 • نامزدهای ۸ رشته جایزه کتاب سال معرفی شدند
 • شانس‌های اصلی جوایز گرمی ۲۰۱۹ از تیلور سویفت تا دریک و لیدی گاگا +تصاویر
 • ضرورت آموزش ادبیات و لغت‌شناسی برای درک اعجاز ادبی قرآن کریم
 • رقابت سخت کن و ونیز در اسکار خارجی
 • نامزدهاي جوايز اسکار 2019 معرفي شدند
 • اعطای جوایز 20 تا 60 میلیون ریالی به برگزیدگان یادمان شهدای وزارت ارتباطات
 • نامزد‌های نهایی اسکار 2019
 • «روما» آلفونسو کواران و «محبوب» یورگس لانتیموس در صدر مدعیان
 • نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۱۹
 • ​برگزیدگان فیلمنامه‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی آیات معرفی شدند/ رونمایی از کتاب برگزیدگان جشنواره آیات گلستان
 • حضور پرافتخار هوآوی همراه با جوایز متعدد در نمایشگاه CES 2019
 • شرایط ارسال مدارک جوایز آسیا – اقیانوسیه یونسکو اعلام شد
 • سومین جشنواره ادبی شاعران مسلمان در ایران برگزار می‌شود
 • نامزدهای «علوم اجتماعی» جایزه کتاب سال معرفی شدند