به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ می‌گویند که‌ گاه یک عکس می‌تواند ارزشی بیشتر از هزاران کلمه داشته باشد، این گفته شاید در عرصه دانش بیشتر نمود داشته باشد.

 ‌می‌گویند که گاه یک عکس می‌تواند ارزشی بیشتر از هزاران کلمه داشته باشد، این گفته شاید در عرصه دانش بیشتر نمود داشته باشد. در این پست مروری خواهیم داشت بر عکس‌هایی که هر یک در زمان خود توانسته‌اند روند علم را تغییر بدهند یا فهم ما را از پدیده‌های علمی بهتر و ملموس‌تر کنند.

بیشتربخوانید :شگفت انگیزترین حقایق از جنگ جهانی دوم که نمی دانستید!+ تصاویر

۱۱- اتصالات مولکولی در یک مولکول پنتاسن
گرفته شده توسط IBM Research


این عکس در سال ۲۰۰۹ به وسیله محققان IBM از یک مولکول پنتاسن گرفته شده است. شیوه استفاده شده، نوع تکامل‌یافته همان فناوری بینینگ و روهرر است. به طوری که می‌بینید اجزای مولکول ۱.۴ نانومتری پنتاسن کاملا مشخص هستند. در این عکس حلقه‌های شش ضلعی که هریک پنج اتم کربن دارند و حتی جایگاه اتم‌های هیدروژن دور حلقه‌ها هم نمایان است.

۱۰- آناتومی انسان

طراحی توسط لئوناردو داوینچی بین سال‌های ۱۵۰۹ تا ۱۵۱۰

در زمانه‌ای که کمتر کسی به صورت روشمند، درون و برون بدن انسان را مورد بررسی قرار داده بود، هنرمند دوره رنسانس، لئوناردو داوینچی، دست به کار شد و ۲۰۰ طراحی از سیستم اسکلتی و ماهیچه‌ای بدن انسان کشید. این تصاویر نه تنها زیبا هستند، بلکه در زمره دقیق‌ترین طراحی‌های انجام شده از بدن انسان، در اروپا، تا آن دوره زمانی هم قرار دارند. داوینچی با آمیختن مشاهدات علمی با هنرش، به ایجاد آناتومی مدرن کمک کرد.

۹- تصویری از جدول تناوبی اصلی
رسم شده توسط دیمیتری مندلیف

تلاش «دیمیتری مندلیف» باعث شد که عناصر در یک جدول به شیوه منظم و عقلانی مرتب شوند. او در نیمه قرن نوزدهم، عناصر شناخته‌شده را در یک جدول تناوبی قرار داد و توانست جایگاه عناصر ناشناخته‌ای را که پس از آن کشف شدند را هم مشخص کند. این جدول نخست به صورت یک فرم ترسیم شد که شباهتی به یک جدول نداشت. جدول تناوبی که اکنون، همه دانش‌آموزان باید آن را حفظ کنند، یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد یک نمودار اطلاعاتی یا اینفوگراف چگونه می‌تواند فهم مردم را از روش نظام‌مند علم بهتر کند.

۸- نمایش اسکلت دایناسور هادرسوروس

گرفته شده توسط موسسه پژوهشی اسمیت سونیان


در سال ۱۸۶۸ اسکلت دایناسور برای اولین بار به نمایش گذاشته شد. یک جوینده فسیل به نام «ویلیام پارکر فولک» بقایای یک گونه دایناسور به نام «هادرسوروس فولکی» را پیدا کرده بود.

گرچه تا آن زمان پنج نوع دایناسور دیگر هم پیدا شده بودند، ولی اسکلت دایناسور یاد شده، کامل‌ترین اسکلتی بود که پیدا شده بود. این استخوان‌ها به هم متصل شدند و در آکادمی علوم طبیعی فیلادلفیا و سپس در موزه‌های دیگر آمریکا به نمایش گذاشته شدند. اینجا بود که دایناسور در نزد عموم مردم، تبدیل به یک پدیده شد. عکس‌هایی که از اسکلت گرفته شده بود، بین مردم می‌چرخید و برای اولین بار چیزی که زیست‌شناس‌ها از قرن‌ها پیش می‌دانستند، مورد توجه مردم قرار گرفت و آن‌ها هم فهمیدند که زمانی مخلوقاتی عجیب بر دنیا حکمرانی می‌کردند.

۷- نخستین عکس اشعه ایکس
گرفته شده توسط ویلهلم کونراد رونگتن در سال ۱۸۹۵


در آن زمان فیزیک‌دانی به نام رونگتن مشغول مطالعه روی خواص اشعه‌های کاتدی بود. او متوجه شد که نور (الکترون‌هایی) از آن‌ها ساطع می‌شود که با یک صفحه عکاسی می‌توان آن‌ها را ثبت کرد.

سرانجام او تصمیم گرفت که تئوری‌اش را به کمک همسرش ثابت کند. در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۹۵، او از همسرش، برتا خواست که اجازه بدهد از انگشتانش با اشعه جدید عکس بردارد. بعد از پانزده دقیقه تاباندن اشعه، نخستین عکس اشعه ایکس به دست آمد که به صورت واضحی استخوان‌های دست برتا و حلقه‌ای را که به انگشت داشت، مشخص می‌کرد.

۶- اسب در حال حرکت
عکس‌هایی که توسط ادوارد مویبریج در سال ۱۸۸۲ گرفته شد


در سال ۱۸۷۸، لئونارد استنفورد، فرماندار سابق کالیفرنیا، مأموریتی به عکاسی به نام ادوارد مویبریج داد تا یک نظریه را ثابت کند: اسب در حال چهارنعل رفتن، هر چهار پایش را از سطح زمین جدا می‌کند.
مویبریج از چند دوربین استفاده کرد تا بتواند ۱۲ عکس در کمتر از نیم ثانیه بگیرد و به این ترتیب برای نخستین بار یک اسلاید نواری فیلم درست کرد. او با این کار نه تنها درستی نظریه استنفورد را ثابت کرد، بلکه پیشگام ثبت تصاویر متحرک هم شد. در آن زمان، عکس‌برداری فناوری تازه‌ای بود.

۵- عکس شماره ۵۱
عکسی که در سال ۱۹۵۲ توسط روزالیند فرانکلین گرفته شد


اشعه ایکس نقش زیادی در اکتشافات قرن بیستم داشت. روزالیند فرانکلین دانشمندی بود که در زمینه عکس‌برداری از کریستال‌ها با استفاده از اشعه ایکس خبره بود. این عکس او، نه تنها ساختمان مارپیچ دوگانه DNA را ثابت کرد، بلکه ساختمان فسفاتی آن را هم که ما هم‌اکنون به آن باز‌های DNA می‌گوییم، نشان می‌داد.
کار او الهام‌بخش دو تن از همکارانش با نام‌های جیمز واتسن و فرانسیس کریک شد که بعد‌ها برنده جایزه نوبل به خاطر کشف ساختمان DNA شدند. فرانکلین در زمان اهدای جایزه نوبل درگذشته بود و جایزه نوبل به افرادی که زنده نیستند، تعلق نمی‌گیرد.

۴- نخستین نوترینوی ثبت‌شده
گرفته شده توسط آزمایشگاه ملی آرگون، توسط دستگاه ZGS


در ۱۳ نوامبر سال ۱۹۷۰، با استفاده از دو فناوری عکاسی و محفظه‌های جوشان، برای نخستین بار نوترینو مورد رصد قرار گرفت. در این عکس نوترینو، به یک پروتون برخورد کرده است و باعث ایجاد سه ذره در سمت راست شده است. نوترینو به مزون مو تبدیل شده است که به صورت خط طولانی مرکز مشخص است، خط کوتاه، نشان دهنده پروتون است و سومین خط، مزون پی است.

۳- نخستین عکس گرفته شده از ساختمان مشبک کریستال سیلیکون
گرفته شده توسط «گرد بینینگ» و «هاینریش روهرر»، توسط دستگاه STM


این عکس با فناوری STM یا میکروسکوپ تونلی اسکنی به وسیله «گرد بینینگ» در سال ۱۹۸۳ گرفته شد. فناوری STM، یکی از نخستین روش‌های مشاهده اتم‌ها و مولکول‌ها به صورت تکی بود، این فناوری بسیاری از رشته‌های دانش را متحول کرد که فناوری نانو یکی از آن‌ها بود. این شیوه در سال ۱۹۸۱ ابداع شد و «بینیگ» و «روهرر» به خاطر آن در سال ۱۹۸۶ برنده جایزه نوبل شدند.

۲- نخستین عکس گرفته شده از تابش زمینه‌ای ریزموجی کیهانی
گرفته شده توسط جرج اسموت توسط ماهواره NASA COBE


گرمای فوق العاده ناشی از انفجار بزرگ Big Bang، امواجی ایجاد کرد که هنوز قابل تشخیص هستند، البته اکنون این امواج به صورت ریزموج درآمده‌اند و به صورت تابش زمینه‌ای ریزموجی کیهانی دیده می‌شوند.
حضور این پرتو‌ها، تأییدکننده درستی فرضیه انفجار بزرگ است. در سال ۱۹۴۸ برای نخستین بار وجود این پرتو‌ها پیش‌بینی شد و در سال ۱۹۶۵ به صورت تصادفی این پرتو‌ها رصد شد.
اما برای ایجاد نقشه‌ای از این پرتوتابی زمینه‌ای نیازمند تجهیزات بسیار حساس‌تری بودیم که با پرتاب یک ماهواره توسط ناسا در سال ۱۹۸۹، امکان آن مهیا شد. در سال ۱۹۹۲ سرانجام با کمک تجهیزات این ماهواره، چنین نقشه‌ای ایجاد شد و فیزیک‌دانی به نام جورج اسموت به خاطر همین کار برنده جایزه نوبل شد.

۱- رنگین‌کمان مغز
گرفته شده توسط جین لیوت در مرکز علوم مغزی در دانشگاه هاروارد


این عکس در سال ۲۰۰۷ توسط «جین لیوت» در مرکز علوم مغزی دانشگاه هاروارد از مغز یک موش گرفته شده است و در آن برای نخستین بار مسیر اتصالات سلول‌های مغزی یا نورون‌ها به خوبی مشخص شده است.
برای گرفتن این عکس از فناوری جدید فلوروسانس برای برچسب زدن تکی به هر نورون استفاده شده است. در این شیوه ژن‌هایی برای القای پروتئین‌های فلورسان در نورون‌ها القا می‌شود و به این ترتیب هر نورون به همراه آکسون‌ها و دندریت‌هایش رنگ خاصی می‌گیرد و به این ترتیب دنبال کردن مسیر اتصالات مغزی بسیار آسان می‌شود.

منبع: وبسایت عجیب ترین

انتهای پیام/

تصاویری که جهان علم را تکان دادند!

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

دولت بودجه ۹۸ را در شان علم و فناوری ندیده است

به گزارش خبرنگار مهر، سید جواد ساداتی نژاد، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر که با موضوع «چالش های وزارت علوم در بودجه ۹۸ » روی آنتن رفت با بیان اینکه مجموع اعتبارات وزارت علوم با احتساب سازمان ها، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی وابسته به آموزش عالی وابسته در سال ۹۷ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان و در سال آتی ۱۷ هزار میلیارد تومان است، درباره علت اختلاف رقم اعلامی با رقم عنوان شده از سوی معاون اداری مالی وزارت علوم در این برنامه گفت: هر دو عدد درست است اما بنده مجموع اعتبارات بخش های وابسته و ردیف های متفرقه را نیز لحاظ کردم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه اگر بخواهیم بودجه سال ۹۸ را مرور کنیم باید بگوییم دولت بودجه ۹۸ را در شان علم و فناوری ندیده است، اظهار کرد: انتظار داریم بودجه بر اساس اسناد بالادستی تنظیم شود. در لایحه بودجه نقاط قوت و ضعفی وجود دارد. در برخی بخش ها مانند معاونت علم و فناوری ۴۰ درصد کاهش بودجه داریم و در واقع ستاد نانو، بنیاد نخبگان، بیو و هوافضا افت بودجه دارند. قطعا امور این ستادها به بخش های دیگری هم واگذار نشده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان حوزه علم و فناوری مانند مسابقه است و نمی‌توانی بگویی امسال ندارم سال دیگر بودجه می دهم زیرا اگر عقب بیافتی رسیدن به نقطه مطلوب سخت است، بیان کرد: تولید قدرت و ثروت در حوزه های فناوری باید دنبال شود. شرایط تحریمی را می دانیم، اما حوزه علم وفناوری نباید گرفتار این کاهش بودجه می شد و این امر حتما می‌تواند آسیب بزند و باید آن را جبران کرد.

وی ادامه داد: آیا خود وزارت علوم هم با این وضعیت تورم می تواند پاسخگو باشد؟ تغذیه دانشجو چطور می‌تواند انجام شود. بودجه صندوق رفاه هم تنها ۱۰ درصد رشد دارد و اینگونه باید از دانشجویانی که مشکلات معیشتی دارد حمایت کند.

ساداتی نژاد با بیان اینکه در برنامه ششم که سندبالادستی است و در سیاست های کلی علم و فناوری باید تا سال ۱۴۰۴ سهم پژوهش از GDP به چهار درصد برسد اما این سهم کمتر شده است، گفت: یکی از ایرادات به بودجه این است که اعتبارات پژوهش طبق سند بالادستی نیست و با آن تناسبی ندارد و باید این رقم ۱۲۰ درصد افزایش می داشته که باید گفت دولت قانون را رعایت نکرده است.

وی ادامه داد: ما که نمی توانیم لایحه را زیر و رو کنیم. کل بودجه رای گیری می شود و بودجه علوم یک بخشی از کل بودجه است. البته در کمیسیون تلفیق بحث می‌شود ولی ما تا ۱۰ درصد می توانیم تغییرات ایجاد کنیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی دیده نشده است، عنوان کرد: این صندوق سالهای قبل پول گرفته ولی امسال برای آن بودجه ای دیده نشده است.

وی افزود: ۲۰ درصد افزایش حقوق دیده شده که با احتساب رشد بودجه ۱۳درصدی چطور قرار است امور پیش برود و اداره شود؟ این یک چالش جدی است.

وی با اشاره به دو بند از تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ گفت: به این دو نقد داریم. بند ج می‌گوید پژوهشکده های دستگاه‌های دیگر منحل و یا ادغام شوند. در بند ز هم آمده دانشگاه‌های کوچک باید انحلال یا ادغام شوند. نیازی نبوده اینها در بودجه بیاید اینها برنامه های درازمدت خود وزارتخانه هستند.

ساداتی نژاد ادامه داد: لایحه بودجه نکات مثبت هم دارد. در بندهای ه و ح تبصره ۹ گفته شده ۱۰ درصد از اعتبارت پژوهشی دستگاه‌های اجرایی وارد پایان نامه ها بشود و همچنین تمام شرکت ها ۴۰ درصد اعتبارات پژوهشی را برای رساله های دکترا و پسادکترا بیاورند که اتفاقات خوبی بوده است.

وی تاکید کرد: شرایط بودجه ای با توجه به تحریم ها قابل درک است اما حوزه علم و فناوری نباید دچار تحدید بودجه ای بشود و با سایر حوزه ها یکسان دیده شود.

کد خبر 4516840 آزاده سهرابی

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: دانستنی ها عجیب ترین ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۰۸۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحول شگفت‌انگیز «محسن یگانه» در گذر از عمل‌های زیبایی!
 • تغییرات شگفت‌انگیز در واسط کاربری گوگل
 • فواید شگفت انگیز ظروف مسی برای بدن
 • سانچس: یونایتد با سولسشر متحول شد
 • ۷ تاثیر شگفت انگیز خود مراقبتی در سلامت+ اینفوگرافی
 • از خواص شگفت انگیز عسل و دارچین چه می‌دانید؟
 • چرا بودجه حوزه علم و فناوری برای سال ۹۸ کاهش یافته؟
 • 766 پروژه فعال سرمایه گذاری در هرمزگان در حال اجراست/غرب و شرق هرمزگان با اجرای طرح های بزرگ سرمایه گذاری متحول می شود/بهبود اشتغال هرمزگان با تحقق طرح های اشتغالزایی/اجرای 156 طرح مهم سرمایه گذاری جدید در دست پیگیری
 • چرا بودجه حوزه علم و فناوری برای سال ۹۸ کاهش یافته؟/ پژوهشگران اندرخم کوچه بی‌پولی!
 • تولید «هیولا‌های شگفت‌انگیز» به تعویق افتاد
 • خواص شگفت انگیز و ثابت شده کلم بروکلی
 • بسته زمستانی شگفت‌انگیز ماهان‌نت
 • ده حقیقت شگفت انگیز در مورد عینک های آفتابی
 • سرمربی قطر: ۲۳ بازیکن هیجان‌انگیز دارم؛ اول شدن به بازیکنانم اعتماد به نفس داد
 • حوزه علم و فناوری نباید گرفتار کاهش بودجه می‌شد/ عدم تناسب اعتبارات پژوهشی با سند بالادستی
 • سرمربی قطر: ۲۳ بازیکن هیجان‌انگیز دارم
 • بیماری صرع را با دمونش های شگفت انگیز کنترل کنید
 • شگفت زدگی سرمربی بایرن مونیخ از شکوه و موفقیت های پرسپولیس
 • خواص شگفت انگیز زردچوبه در شیمی درمانی