مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3 دانلود

مجله مهر - فاطمه باقری: ماه صفر که به آخر برسد، بیرق های سیاه عزا هم جمع می شود. می ماند کلی عشق و خاطره که با این روزها پشت سر گذاشتیم؛ می ماند یاد شور دهه اول محرم، حماسه پیاده روی اربعین، جنب و جوش برای نذری دادن ۲۸ صفر و غم آشنای ما ایرانی ها برای روز شهادت امام رضا(ع).

..

می ماند چشم هایی که بارانی شدند تا روح صاحبشان سبک شود، و نازک دلی آدم هایی که این مدت به بهانه اهل بیت(س) با هم مهربان تر بوده اند و برای نذری دادن به محرومین پویش و کمپین و ...راه انداخته اند. وسط این دلتنگی ها، امان از دل خادم ها! همین آدم های گمنام اطراف ما که بین روزمرگی‌های معمول زندگی، همه عشق و امیدشان خدمت به عزاداران هیئت است. همین هایی که میزبان مجلس روضه امام حسین می شوند و برای این کار حساب و کتاب دنیا که هیچ، سر از پا نمی شناسند؛ روزهای پر از مهربانی که تمام شود، آنها حتما دلتنگ ترند.

 با «فرید خضری» صحبت کرده ایم که دکترای دامپزشکی دارد و صدابردار هیئت است. صدابردار هیئت یعنی کسی که تلاش می کند روضه های مداح، شاعرانه تر و گوش‌نوازتر به دل و جان شنونده بنشیند.

او صدابرداری و بازی با آن همه کلید و فِیدر را تخصصی یاد گرفته و باز کار خودش را معمولی می داند؛ می گوید هیچ فرقی ندارد، لازم باشد توی هیئت چای می ریزد یا کفش مردم را جفت می کند. اینجا خدمت به امام حسین(ع) در هرشکلی، تخصصی ترین کار هیئت است.

هم دامپزشکم، هم صدابردارهیئت

وقتی مهمان هیئت ریحانة‌الحسین می شویم که  نزدیک غروب است و خادمین جوان هیئت در جنب و جوش آماده سازی آن برای روضه شب های اول ماه صفر هستند. یک نفر وسایل اضافی را جابه جا می کند، آن یکی جارو می زند، بعضی ها سرگرم فضاسازی برای طرح پشت سر مداح هستند و... یک نفر هم که به قول خودشان صدایش سوز خاصی دارد! میکروفن دست گرفته و روضه‌ای می خواند تا خادم دیگر صدا را تنظیم کند.

آمده ایم با «فرید خضری» صحبت کنیم؛ صدابردارهیئت «ریحانة الحسین» که با اسم «سید مجید بنی‌فاطمه»، ازهیئت‌های شناخته شده غرب تهران است.

سرش را پایین انداخته و سعی می کند بین رفت و آمد و سر و صدای کار خادم ها تمرکز کند تا سوال ها را با دقت جواب بدهد. می گوید خستگی و سرخی چشم‌هایشان برای این است که « توی این یکی دو روز فقط دوساعت خوابیده‌ایم، البته این چیزها برای ما هیئتی‌ها عادی است.»

فرید خضریِ بیست وهفت ساله، فارغ التحصیل دکترای دامپزشکی است. این مسئولیت داشتن در هیئت را از زمان دبیرستانش تجربه کرده، البته نه در هیئت نوجوانان! هیئتی برای همه اهالی محله:« جمعیت ۳-۴هزار نفری شهرک ما یک مسجد و یک هیئت داشت؛ من و دوستانم با همکاری پایگاه بسیج، هیئت را می‌چرخاندیم.» بین حرف هایش تاکید می کند علاقه به صدابرداری او را به اینجا نکشانده است:« حالا نه اینکه عشق صدابرداری باشم! فقط دوست داشتم خدمت کنم و بین کارهایی که خادم ها انجام می دادند، صدابرداری را بیشتر دوست داشتم. آموزشگاه و کلاس نرفته ام، اما از بچگی باید ته هر دستگاهی را در می آوردم! قدیم تر صوت هیئت مثل الان پیچیده و پیشرفته نبود؛ فوقش یک دستگاه و دوتا باند بود. آنقدر دستگاه های جدید را دستکاری کردم و تغییرات صدایی ایجاد کردم تا یاد گرفتم. قدیم‌تر هم در هیئتی که بودم، کنار صدابردارهای حرفه ای می‌ایستادم و از روی دست آنها نگاه می کردم.»  فکرش را نمی کرد چون خانه‌شان آن طرف شهر است روزی در هیئت ریحانه مشغول شود، اما حالا شش سال است که اینجا به قول خودش برای امام حسین(ع) و حضرت رقیه(س) «نوکری می‌کند».

همه بالا و پایین های صدابرداری هیئت!

کار صدابرداری جزئیات زیادی دارد و برخلاف تصور ما هر قطعه مداحی که به دستمان می رسد، بعد از ضبط چند مرحله دیگر را هم پشت سر گذاشته: «صدای هیئت که خام ضبط شده باید شفاف و اِکولایز شود، بعد هم بحث افکت گذاری است و اینکه صدای جمعیت در کنار صدای مداح لِوِل گذاری شود. چیزهایی مثل تپق ها یا حرف زدن مداح با مردم هم از آن قطعه حذف می‌شود.» این کارها از وظایف بچه های میکس و مستر و مربوط به بعد از جلسه است؛ اما صدابردار قبل از شروع جلسه حتما باید حاضر باشد: «قبل از شروع شدن مجلس، چک می کنم ببینم همه کابل ها سالم هستند؟ میکروفن ها صدا دارند؟ هیئت یک اتفاق زنده است واصلا نمی شود اشتباه کرد؛ برای همین باید مواظب قطع و وصلی صدا باشیم. «نویز» را هم حتما باید چک کرد، وگرنه چون قرار است بعدها همه این روضه ها را پخش کنیم، آن وقت صدا بد و بی‌کیفیت ضبط می‌شود. بعد از این قلق گیری، جلسه که شروع شد با توجه به نوع برنامه، صدا تنظیم می‌شود. مثلا قاری که قرآن می خواند صدا را پایین می آورم که او بتواند در اوج بخواند. سخنران که می آید، افکت قطع می شود و چون صدای سخنران‌ها معمولاً پایین است صدا را تقویت می‌کنم.» ذکرگویی هم از آواهای متفاوتی است که در بعضی هیئت ها شنیده می شود و افکت جداگانه‌ای دارد:«صدای ذکر در هیئت مثل ضرب طبل در دسته عزاداری است، برای اینکه همه یکنواخت سینه بزنند. این ذکرگویی در بعضی هیئت ها خیلی زیاد و اغراق شده است، اینجا ولی در حدی ذکر می گویند که ریتم و ضرب سینه زنی گم نشود.» فرید خضری مثل بقیه بچه های هیئت، سید مجید بنی فاطمه را «آقاسید» صدا می‌زند:«اینجا یک مداح دارد، آن هم آقاسید است. قبل از جلسه، ساندچک و لول‌گیری داریم و باندها را هم بر اساس صدای ایشان تنظیم کرده ایم. الآن دیگر به تجربه دستمان آمده هر سبک شعری که خوانده می شود در چه محدوده ای از بازگشت صداست. حالا اگر مداح مهمان داشته باشیم، تنظیمات را موقتاً با صدای ایشان تغییر می دهیم.»

آقاسید صدا راخوب می فهمد

فرید خضری از سال ۹۳ کارش را در هیئت ریحانه شروع کرده و می گوید حالا کاملا با فضای خواندن مداح هماهنگ شده:« وقت خواندن مداح باید بتوانید فرکانس های صدا را راحت آزاد کنید، جای تحریرها را مشخص کنید. خیلی از بار جلسه کم می شود اگر بلد نباشید صدای مداح را درست تنظیم کنید.» پامنبری های بنی فاطمه می گویند او در جلسات مولودی گاهی هم سر به سر فرید خضری می گذارد و پشت میکروفن صدایش می‌کند: فرییید! یا بارها با او درباره صدا صحبت می کند. می‌پرسم این ها یعنی بنی فاطمه اخلاق خاصی دارد؟ «نه، آقا سید یک ویژگی خوبی که دارند این است که برخلاف خیلی از مداح ها صدا را می فهمد. دقیقا مشکل صدا را می شناسد و می‌تواند به من بگوید  الآن چه تُن صدایی مناسب است. خیلی ها برایشان فرقی ندارد یا صرفا می گویند صدا خوب نیست! درستش کنید.» می گوید اینکه بین این همه مداح خوب، مداحی محبوب می‌شود خواست امام حسین(ع) است:«این دیگر خواست امام حسین است که آقامجید توی دل مردم جا بگیرد. برای خودم ایشان هم استاد بزرگی بوده و هم یک برادر بزرگتر صمیمی است که خیلی جاها توانسته ام به او اعتماد کنم.»

اما صدای هیئت همسایه ها را اذیت نمی کند؟« خب «ریحانه» هیئت محبوبی است و عکس های هوایی هم نشان می دهد که چندهزار نفر بیرون از هیئت می‌نشینند. ما در قبال همه آن آدم هایی که بیرون نشسته اند مسئولیم و باید به همه صدا برسانیم. البته که ممکن است گاهی همسایه‌هایمان را اذیت کند ولی من می گویم با صبر و بزرگواری، اجر این کار می برند.»

معمولاً در کارش کم اشتباه می کند، اما یک روز سخت را هم یادش هست که به اربعین سال ۹۴ بر می گردد:«برای چیدن سیستم صوتی با دوستی هماهنگ کرده بودیم، اما نیاورد. مردم پشت در بودند، باید در را باز می کردیم اما هنوز سیستم و باند را نچیده بودیم. خیلی اتفاقی یکی از دوستان ما از برنامه دیگری وسیله جمع کرده‌بود که ببرد. دیگر هرطور بود با همان ها مراسم را شروع کردیم. فکر کنید مردم نشسته بودند و ما روی چهارپایه داشتیم باند را می بستیم! موقع سخنرانی هم سیم میکروفن قطع و وصل می شد. خیلی روز پر استرسی بود.»

خارجی ها سیستم صوتی را برای هیئت نمی‌سازند!

می گوید رابطه مداح و میکروفن مثل رابطه عکاس و دوربین است، مداح بدون صدا اصلاً نمی تواند حرفش را به مردم برساند؛ اما این ایده باعث نمی شود کار خودش را منحصر بفرد بداند:« همه ما خادم‌ها، همه کارها را انجام می‌دهیم. مثلاً پارسال که موکب هیئت را در طریق کربلا راه انداختیم، یا بالای دکل برق بودم یا پی لامپ و پروژکتور یا ژنراتور تنظیم می‌ کردم. گاهی هم سنگ های زیر موکب را برمی داشتیم، چون اول باید محیط آماده صدابرداری باشد.» کار در هیئت باعث نمی شود تخصص جداگانه ای به اسم صدابرداری هیئت داشته باشیم؟! «نه، توی هیئت کار باید هیئتی باشد! حرف تخصص بیاید وسط کار خراب می شود. توی هیئت نباید گفت این مدل، مدل علمی صدابرداری است. اینجا فقط باید در خدمت مداح و مردم بود.  تمام این دستگاه های صدابرداری خارج از کشور ساخته شده اند؛ خب آنها هیچکدام هیئت نمی شناسند که بیایند متناسب با آن باند و دستگاه بسازند! بخواهید تخصصی کار کنید باید مثل سالن کنسرت صدا بدهید تا مداحی شکل بگیرد. یک مثال می زنم؛ استاد آموزش صدابرداری سازمان صدا و سیما یک شب آمده بود اینجا. گفت من بلد نیستم کار شما را انجام بدهم! می توانم صدابرداری یادتان بدهم، ولی این کاری که شما می‌کنید، کار هیئتی است.»

وقت اذان مغرب رسیده و خضری هم باید برود کمک دوستانش. برای بار چندم تاکید می کند هیچ فرقی با بقیه خادم ها ندارد: «اگر اینجا صدابردار نباشم، باز در همین هیئت می مانم. مثلا جلوی در هیئت خوش‌آمد می‌گویم یا چای می‌ریزم. همین الان بخشی از کار سایت را با دوستانم انجام می دهیم؛ گاهی بچه‌های سایت پشت دوربین می روند. خلاصه همدیگر را پشتیبانی می کنیم و اصلا حرف تخصص نیست.»

کد خبر 4431421

منبع: مهر

خبر بعدی:

بازرسی مستمر هیئت‌های اعزامی از شعب قضایی/ رسیدگی به بیش از ۳۰۰ شکایت مردمی در راستای حفظ حقوق عامه/ تذکر کتبی به ۴ کارمند/ بانک اطلاعات همکاران قضایی آماده بهره‎برداری است

خبرگزاری میزان- غلامی از رسیدگی به بیش از ۳۰۰ شکایت مردمی در راستای حفظ حقوق عامه خبر داد و گفت: از مجموع حدود ۱۳۷ شکایت واصله مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ تنها ۶ مورد وارد تشخیص داده شد که نشان دهنده اتقان بالای احکام دادگاه‌های نظامی است.

احمد غلامی معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان؛ در خصوص اقدامات این معاونت همچنین روند رسیدگی به شکایات مردمی توضیحاتی ارائه داد؛ که در ادامه می‌خوانید.

خبرگزاری میزان: با تشکر از فرصتی که در اختیار خبرگزاری میزان قرار دادید؛ به عنوان اولین سوال، ضرورت وجود نظارت و بازرسی بر عملکرد سازمان‌ها بر کسی پوشیده نیست؛ این موضوع از دیدگاه شما چه جایگاهی دارد؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: برای پیشبرد اهداف و سیاست‌ها و نظارت بر مجموعه به‌منظور ارتقاء سطح فعالیت سازمان‌ها، وجود واحدی تحت عنوان نظارت و بازرسی ضروری است. هرچند اصولاً این وظیفه در خود مدیریت مستتر است، اما مدیران به دلیل مشغله کاری امکان اینکه به‌تنهايي این کار را انجام بدهند، ندارند و به همین جهت در هر مجموعه مدرن و مترقی واحدی برای نظارت و بازرسی در راستای اعمال مدیریت صحیح در نظر می‌گیرند.

سازمان قضایی نیرو‌های مسلح پیش‌تر از خیلی ارگان‌ها تشکیلاتی بدین منظور در چارت اداری خود قرار داد و کماکان ساختاری تحت عنوان «معاونت نظارت و بازرسی» در این سازمان فعال است.

 

خبرگزاری میزان: درباره شیوه‌های نظارت در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح توضیح دهید.

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح:یکی از روش‌های اعمال نظارت، «نظارت میدانی» است که کار‌ها مستقیماً مورد بازرسی قرار می‌گیرد و در این رابطه سازمان قضایی به نحو مطلوبی کار را در سنوات گذشته انجام داده است.

مجموعه معاونت و بازرسی شامل دو اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات و اداره کل نظارت و ارزیابی است که این دو مجموعه ارزیابی و نظارت را به شکل حضوری و غیرحضوری انجام می‌دهند. در سال گذشته از ۸ استان و واحد ستادی بازرسی به‌عمل‌آمده و ۱۹ استان مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

در بخش ستاد، اداره کل امور مالی و ذی‌حسابی را به‌صورت نوبه‌ای و اداره کل پشتیبانی و رفاه را به‌صورت اثربخش مورد بازرسی قرار دادیم. تفاوت بازرسی و ارزیابی این است که در بازرسی، تشکیلات و واحد سازمانی و شخصیت حقوقی مدنظر است و در ارزیابی، کارکنان بخش‌ها به‌عنوان اشخاص حقیقی مورد سنجش قرارگیرند و البته ارزیابی به شکل نوبه‌ای و هم به شکل اثربخش و غیرمترقبه صورت می‌گیرد.

در بازرسی اثربخش از نزدیک مجموعه را مورد بازرسی قرار می‌دهیم و اگر به یک سری اشکالات و محسنات رسیدیم، آن محسنات را ملاک تشویق قرار می‌دهیم و اشکالات را برای گوشزد به همکاران ابلاغ می‌کنیم. در مرحله بعدی بازرسی، روند کار را مورد بازبینی قرار می‌دهیم تا ببینیم آیا اشکالات بازرسی قبلی رفع شده است یا خیر؟

در بازرسی دوره‌ای از شروع تا انتها، فعالیت همکاران به‌صورت تصادفی با مطالعه پرونده‌ها، مصاحبه با همکاران قضایی و اداری و جمع‌آوری اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد و تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود. یکی از ابداعات خوب معاونت نظارت و بازرسی، اجرای طرح نظارت خوداتکایی است. بر اساس این طرح که قدمتی بیش از دو دهه دارد، مدیران استانی و ستادی مبادرت به ارزیابی واحد مربوطه نموده و نتایج را به مرکز ارسال می‌کنند که تجزیه‌و تحلیل نتایج بازرسی در ۳۱ استان کشور و بخش‌های ستادی توسط این معاونت انجام می‌شود.

خبرگزاری میزان: برای نظارت به شعب قضایی به‌عنوان ستون‌های اصلی تحقق عدالت کیفری چه اقداماتی صورت گرفته است؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: در سال گذشته قریب به ۱۵۰۰ نفرساعت از شعب و دفاتر قضایی درسراسرکشور بازدید به‌عمل‌آمده است. در این بازدید‌ها هم کار قاضی هم دفتر مورد ارزیابی واقع شده است.

در سال گذشته حدود ۷۳ شعبه بازپرسی، دادیاری و اجرای احکام دادسرا‌های نظامی و ۷۰ دفتر این شعب به میزان جمعاً ۸۴۶ نفرساعت مورد بازرسی هیئت‌های اعزامی قرارگرفته است. همچنین طی همین مدت در بخش دادگاه، ۵۶ شعبه شامل ۱۶ شعبه دادگاه نظامی یک، ۲۷ شعبه دادگاه نظامی دو و ۱۳ شعبه دادگاه تجدیدنظر همچنین ۵۳ دفتر شعبه را به میزان جمعاً ۶۵۰ نفرساعت مورد بازرسی قرار دادیم.

خبرگزاری میزان: یکی از جنبه‌های مهم در تکریم مردم و حفظ حقوق عامه، رسیدگی به شکایات مردمی است. چه تعداد شکایت مردمی تاکنون رسیدگی شده است؟

به سبب داشتن نیرو‌های خوب و سالم، میزان تخلفات و مشکلاتی که در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح رخ می‌دهد بسیار اندک است؛ اما هر مجموعه انسانی مصون از خطا نیست و سازمان قضایی نیز مانند بسیاری دیگر از مجموعه‌ها مصون از خطا نیست.

در سال گذشته ۳۵۲ فقره شکایت مردمی واصل‌شده که عمده آن‌ها به رأی و تصمیم قضایی اعتراض دارند. فرد به هدف مورد نظرش نائل نشده ولو اینکه به‌حق باشد یا خیر، شکایت می‌کند که ما نیز تکلیف رسیدگی داریم.

مواردی هم مربوط به همکاران قضایی است که تعداد این شکایت به ۱۴ مورد می‌رسد و در این رابطه به ۴ کارمند تذکر کتبی داده شده است.

بخشی از تقاضا‌ها و شکایات واصله هم به اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری مربوط است. در پرونده‌هایی که توسط دادگاه‌های نظامی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و رأی قطعی شده است اگر چنانچه رأی صادره مخالف شرع بیّن باشد و رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح این تشخیص را بدهد می‌تواند از رئیس قوه قضائیه درخواست تجویز اعاده دادرسی را بنماید.

کار‌های کارشناسی و مقدماتی اعمال این ماده در اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایت انجام می‌شود. قضات باتجربه سازمان حتی تعدادی از قضات بازنشسته با ما همکاری دارند و برای اعمال این ماده، کار‌های کارشناسی را انجام می‌دهند.

از مجموع حدود ۱۳۷ شکایت واصله مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ تنها ۶ مورد وارد تشخیص داده شد که نشان دهنده اتقان بالای احکام دادگاه‌های نظامی است. قطعیت آرای محاکم برای انتظام امور جامعه ضروری است. همچنین از مجموع این ۳۵۲ فقره شکایت بدون توجه به جایگاه و مقام افراد و هرگونه جانبداری تنها ۱۲ شکایت وارد تشخیص داده شد.  مدت زمان رسیدگی به شکایات به حدود ۶۰ روز می‌رسد، ولی به دنبال این هستیم که در سال جاری بتوانیم این مدت را کاهش دهیم.

 

خبرگزاری میزان: میزان شکایات مردمی واصله نسبت به سال ۱۳۹۵ از چه وضعیتی برخوردار بوده است؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: ۳۹۱ فقره شکایت در سال ۱۳۹۵ داشتیم که خوشبختانه در سال ۱۳۹۶ به ۳۵۲ فقره تقلیل یافته است که کاهشی حدود ۱۰ درصد را نشان می‌دهد.

 

خبرگزاری میزان: شاید خیلی از مراجعان و مردم حتی کارمندان علاقه‌مند باشند که درباره نحوه رسیدگی به شکایات مردمی اطلاعاتی کسب کنند. در این ارتباط توضیح دهید.

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: شکایات در اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرند و شقوق مختلفی دارد. شخص احساس کرده که در روند رسیدگی مشکلی وجود داشته یا نسبت به رفتار همکاران شکایت دارد یا حتی تخلفی از سوی همکاران قضایی و اداری رخ داده باشد.

برخی هم درخواست اعمال ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری درباره احکام قطعی را دارند که روال خاص خودش را دارد که به آن اشاره شد. درباره شکایات از قضات، چون معاونت نظارت و بازرسی وظیفه نظارت بر کار قضات را به نمایندگی از دادسرای قضات برعهده دارد پس از بررسی شکایت و در صورت صحت وقوع جرم یا تخلف، شکایت را به دادسرای انتظامی قضات منعکس می‌کند.

در مواردی هم که شکایت وارد تشخیص داده نشود فرد شاکی توجیه شده و نتیجه به او اعلام می‌شود. افراد می‌توانند به‌صورت حضوری، کتبی یا به‌صورت سیستمی از سامانه رسیدگی به شکایات علیه کارکنان در درگاه الکترونیکی سازمان شکایات خود را ارسال کنند و بخشی از گزارش‌ها هم از سوی مقامات مختلف کشوری واصل می‌شود. رسیدگی به تخلفات کارکنان اداری برعهده هیئت تخلفات اداری است و بنده به‌عنوان معاون نظارت و بازرسی عضو این هیئت هستم. بخشی از تخلفاتی که در این هیئت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد با اعلام اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات انجام می‌شود. در بازرسی و نظارت و شکایاتی که دریافت می‌کنیم چنانچه با تخلفی مواجه شویم به این هیئت گزارش می‌کنیم.

 

خبرگزاری میزان: یکی از وظایف محوله به معاونت نظارت و بازرسی، نظارت بر روند رسیدگی به پرونده‌های مهم است. چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: دستورالعمل خاصی در این ارتباط تهیه و تنظیم‌شده است. همچنین به‌محض تشکیل پرونده‌های مهم، دادستان‌های نظامی، روسای سازمان‌های قضایی نیرو‌های مسلح و قضات سراسر کشور تکلیف دارند که بلافاصله موضوع را به ما منعکس کنند.

حساسیت زیادی نسبت به پرونده‌های مهم در این معاونت وجود دارد. چون عدلیه موقعی در کار خود موفق خواهد بود که بتواند پرونده‌ها را در زمان مناسب و کوتاه با رعایت چهارچوب‌ها و قوانین و مقررات به سرانجام برساند.

اهمیت مسئله زمان از آنجایی ناشی می‌شود که اگر شخصی مورد ظلم قرار می‌گیرد و بنا باشد در زمان طولانی از وی رفع ظلم شود، رضایت کافی را برای فرد به بار نمی‌آورد، چون در نظام اسلامی اصل بر رضایت مردم به‌خصوص کسانی است که به آن‌ها ظلم شده است.

به همین خاطر نسبت به پرونده‌های مسن حساسیت بالایی در این معاونت وجود دارد و مایل نیستیم مدت زمان یک پرونده بسیار طول شود. در همین ارتباط اقداماتی را در سال گذشته خارج از برنامه به‌عنوان یک کار فوق‌العاده شروع کردیم که در سال‌جاری پیگیر اجرای آن هستیم.

در نظارت بر پرونده‌های مهم جدا از کمک به صحت، دقت و تسریع رسیدگی به پرونده‌ها، عملکرد قضات را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند: قضات خوب را شناسایی و چهره کنید، افرادی که در رسیدگی به این پرونده‌ها اعم از دادسرا و دادگاه عملکرد قابل‌تقدیری داشته باشند، تشویق می‌شوند.

 

خبرگزاری میزان: اقدامات معاونت را در زمینه نظارت و ارزیابی توضیح دهید.

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: همه همکاران قضایی و اداری در کلیه استان‌های کشور با همکاری مدیران قضایی در استان‌ها سالانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. برای ارزشیابی قضات کاربرگ‌هایی تهیه شده و در سال گذشته ۳۲۵ قاضی در ۳۱ استان کشور مورد ارزشیابی قرار گرفتند.

همچنین بانک اطلاعات همکاران قضایی نیز به‌روزرسانی شد و آماده بهره‌برداری است. یکی دیگر از اقدامات این معاونت در حوزه ارزیابی، اظهارنظر درباره ارتقاء، انتصاب و نقل و انتقالات کارکنان قضایی و اداری است. خصوصاً در بحث نقل و انتقالات این معاونت مستقیماً ورود دارد و اظهارنظر می‌کند.

ارتقای پایه قضات تشریفاتی دارد، از جمله مطالعه و بررسی پرونده‌های قضات است که پس از اظهارنظر این معاونت، دادگاه انتظامی قضات تشخیص می‌دهد که قاضی استحقاق ارتقای پایه را دارد یا خیر که این امر از کانال این معاونت صورت می‌پذیرد. همچنین انتخاب مدیران، قضات و کارمندان نمونه با این معاونت است.

 

خبرگزاری میزان: در سال‌های اخیر با توجه به تصویب قانون جدید آئین دادرسی کیفری و سیاست تعدد قضات و تشکیل شعب دادگاه تجدیدنظر و پاره‌ای تغییرات دیگر، معاونت نظارت و بازرسی با توجه به مسئولیتش در نقل‌وانتقال قضات چه تدابیری را برای اینکه سازمان با مشکل کمبود قاضی مواجه نشود، اتخاذ کرده است؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: در سنوات اخیر پس از تصویب قانون آئین دادرسی کیفری، روند مناسبی برای اینکه سازمان با کمبود قاضی مواجه نشود طی شده است. مذاکراتی با رئیس قوه قضائیه انجام شد تا هرسال تعدادی قاضی به سازمان قضایی از سوی قوه قضائیه اختصاص یابد که مراحل جذب این قضات توسط این معاونت با دقت و وسواس خاص انجام می‌شود.

چراکه سازمان قضایی یک مجموعه مهم و بسیار حساسی در نظام است. واحد‌های قضایی ما چندان گسترده نیست، به همین جهت گاهی اوقات نیاز می‌شود تا با اعزام قضات به استان‌های مختلف کار قضایی به‌پیش برود که وظیفه انتخاب و مأموریت قضات به‌عنوان دادرس یا مستشار دادگاه تجدیدنظر و نظامی یک نیز به عهده این معاونت است.

 

خبرگزاری میزان: مهم‌ترین برنامه‌های معاونت نظارت و بازرسی در سال ۹۷ چیست؟

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح: دستورالعمل ارزیابی عملکرد واحد‌های سازمانی تهیه شده و یک اداره‌ای را با عنوان «نظارت بر واحد‌های حقوقی» را در مجموعه معاونت نظارت و بازرسی شکل دادیم تا با همکاری دفتر طرح و برنامه جدا از ارزیابی عملکرد کارکنان و اشخاص حقیقی، تأثیرات و عملکرد بخش‌های مختلف و اشخاص حقوقی نیز مورد ارزیابی قرار گیرد. علاوه بر این درصدد ارتقای نظارت بر روند رسیدگی به پرونده‌های مهم هستیم. همچنین به کمک نخبگان و خبرگان سازمان به دنبال آن هستیم که برای به سرانجام رساندن پرونده‌های مسن چاره‌ای بیندیشیم. جذب افراد واجد شرایط و صاحب‌نظر به معاونت نظارت و بازرسی از دیگر برنامه‌های ماست.

خبرگزاری میزان: از شما به خاطر حضور در این مصاحبه سپاسگزارم.

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: اربعین 97 صدابرداری سینما ماه محرم مجید بنی فاطمه مراسم عزاداری دکه روزنامه صفحه اول روزنامه ها کیوسک مطبوعاتی اربعین 97 اربعین حسینی صفحه اول روزنامه های ورزشی صفحه اول روزنامه های اقتصادی رادیو مهر کربلا سفرنامه توییتر سانتیاگو برنابئو

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۲۸۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هنرستان کارآفرین تخصصی برق شهید محسن حججی ناحیه یک کرمان افتتاح شد
 • تصویب رشته‌های جدید آزمون دکتری تخصصی
 • رشته‌های جدید آزمون دکتری تخصصی تصویب شد
 • دوره تخصصی آموزش والیبال در شهرکرد برگزار می شود
 • بازدید رئیس سازمان صدا و سیما از مراحل آخر تدوین «ماجرای نیمروز ۲؛ ردخون»
 • هرمزگان و یک بیمارستان تخصصی کودکان
 • حساب توییتری خبرگزاری صدا و سیما تعلیق شد!
 • عملکرد برخی مسئولان و مداحان عامل دین‌گریزی است/ مداحی نیازمند کلاس، اخلاق و اخلاص است
 • سخنرانی معاون برومعاون برون مرزی: هدف اصلی آمریکا صدا و سیما و شبکه پرس تی وی است
 • سهم دولت از اخبار صدا و سیما کم نیست/ لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ مردم با دسترسی‌های گسترده به فضای مجازی، رسانه‌ها را هم نقد می‌کنند
 • الگو بودن خانم هاشمی برای آمریکا دردناک است
 • آمریکایی‌ها برای بازداشت مرضیه هاشمی قانون خودشان را دور زده‌اند/ الگو بودن خانم هاشمی برای آمریکا دردناک است/ دستگاه دیپلماسی هزینه وکیل خانم هاشمی را بدهد
 • اطلاعات ۱۰۶۸ مداح خراسان جنوبی در سامانه طوبی به ثبت رسید
 • شب شهادت حضرت زهرا(س) هیات کجا برویم؟
 • سخنراني معاون برون مرزي صدا و سيما در گردهمايي محکوميت بازداشت مرضيه هاشمي در آمريکا
 • نمایشگاه کتاب غنیمت جنگی آقایان است
 • نمایشگاه کتاب غنیمت جنگی آقایان است/مستعفیان دنبال منفعت شخصی‌اند
 • بازرسی مستمر هیئت‌های اعزامی از شعب قضایی/ رسیدگی به بیش از ۳۰۰ شکایت مردمی در راستای حفظ حقوق عامه/ بانک اطلاعات همکاران قضایی آماده بهره‎برداری است
 • زاکانی اصلاح‌طلب می‌شود؟/هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!