به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیاره اورانوس در سال 1781 توسط ویلیام هرشل و به کمک یک تلسکوپ  کشف شد. نام اورانوس توسط فضانوردی به نام "جوآن باد" پیشنهاد شد. این نام از خدای یونان باستان، اورانوس، گرفته شده است.

 

 

ویژگی‌های فیزیکی سیاره اورانوس

میانگین فاصله اورانوس تا خورشید  ۲۸۸۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر  و۶۳ بار از کره زمین بزرگ‌تر و  ۱۳ برابر سنگین‌تر است.

اورانوس با حداقل دمای اتمسفر (224- درجه سانتی‌گراد)، گاهی به عنوان سردترین مکان در منظومه شمسی یا یک غول یخ شناخته می‌شود به دلیل اینکه 80 درصد یا بیشتر جرم آن از ترکیب مایع آب، متان و یخ آمونیاک ساخته شده است.

اورانوس از سه لایه تشکیل شده است. هسته آن از سیلیکات و فلز نیکل است. این قسمت از سیاره اورانوس حدود 17000 کیلومتر قطر دارد و دمای آن 6927 درجه سانتی‌گراد است. دومین لایه گوشته است و از  آب، آمونیاک و متان ساخته شده است. سومین لایه جو اورانوس است که  از حدود 83 درصد هيدروژن، 15 درصد هليوم، دو درصد متان و مقادير بسيار اندكي از اتان و ساير گازها تشكيل شده است. فشار جوي در زير لايه ابر متان حدود 1.3 برابر فشار جوي در سطح زمين است. فشار جوی در سطح زمین 325 نیوتن بر متر مربع است.

 

 

وزن شما بر روی سیاره اورانوس چه قدر است؟

در مقایسه با سیارات دیگر در منظومه خورشیدی، گرانش اورانوس تا حدودی مشابه با زمین است. گرانش اورانوس   m/s²8.9 است و گرانش زمین  m/s²9.8 است. گرانش در اورانوس تنها کمی ضعیف تر از جاذبه زمین است. یعنی اگر وزنه‌ای روی زمین 32 کیلو گرم باشد، روی سیاره اورانوس وزن آن به 28 کیلو گرم کاهش پیدا می‌کند.

 

چرا اورانوس به رنگی آبی است؟

جو اورانوس حاوی هیدروژن و هلیوم است و مهم‌تر از همه، مقدار نسبتا زیادی متان دارد.  هنگامی که  نور خورشید به آن می‌تابد، متان نور قرمز را جذب می کند و نور آبی را بازتاب می‌دهد. این نور آبی رنگی، چیزی است که چشم ما قادر به دیدن آن است.

 

 

یک سال بر روی سیاره اورانوس چه‌قدر طول می‌کشد؟

این سیاره حدود ۸۴ سال زمینی ( ۳۰۶۸۸۵ روز زمینی) طول می‌کشد تا یکبار به دور خورشید بچرخد. اما از آنجا که این سیاره ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه طول میکشد تا یک دور به دور محورش بچرخد، یک سال بر روی اورانوس ۴۲۷۱۸ روز اورانوسی طول می‌کشد. با این حال این امر به دلیل انحراف محوری اورانوس است.

 

حلقه‌های اورانوس

این سیاره 11 حلقه دارد که 9 تا از این حلقه‌ها درونی و دو تا از آنها حلقه بیرونی هستند. حلقه های داخلی اورانوس برای اولین بار در سال 1977 کشف شد، در حالی که دو حلقه بیرونی توسط تلسکوپ فضایی هابل بین سال  2003 تا 2005 کشف شد. جنس این حلقه‌ها ازسنگ, گرد و غبار است. آنها در مدارهاي بسيار بيضي شكل دور اورانوس می‌گردند. حلقه‌هاي کیوان (زحل) به قدري بزرگند كه حلقه هاي اورانوس تنها کسری از اندازه حلقه هاي زحل را دارند.

 

 

 قمرهای اورانوس

سیاره اورانوس 27 قمر دارد. ستاره شناسان 5 قمر بزرگ این سیاره را در بین سالهای 1787 و 1948 کشف کردند. تصاویر تهیه شده توسط ویجر 2 در سالهای 1985 و 1986 ده قمر این سیاره را آشکار نمود. بعدها ستاره شناسان به کمک تلسکوپ‌های مستقر در زمین بقیه اقمار آنرا نیز کشف کردند. بزرگ‌ترین قمر اورانوس تایتانیا نام دارد و چهار تای دیگر به ترتیب عبارتند از: ابرون، آمبریل، آریل و میراندا.

برخی از قمرهای کوچک‌تر اورانوس عبارتند از: بلیندا، بیانکا، کلیبان، کوردلیا، کرسیدا، دسدمونا، ژولیت، اوفلیا، پورتیا، پوک و رزالیند.

 

تصویری از شش ماه مشهور اورانوس :پاک، میراندا، آریل، اومبریل، تیتانیا و اوبرون

 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

فرجی قهرمان دو ماراتن جام هرمز شد/ کیهانی ۲۰ کیلومتر دوید

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین دوره مسابقه دو ماراتن قهرمانی کشور (جام هرمز) با شرکت ۸۶ دونده از استان های سراسر کشور صبح روز جمعه ۲۸ دی ماه با استقبال پرشور مردم جزیره هرمز استان هرمزگان برگزار شد و در پایان نیز محمد فرجی از استان خراسان رضوی با زمان ۲:۳۷:۴۵ ساعت به عنوان قهرمانی رسید و تیم کردستان نیز به عنوان نخست دست یافت.

علی  اکبر بذری از استان خراسان شمالی با زمان ۲:۳۹:۲۲ ساعت نایب قهرمان شد و سیدطاها غفاری از استان کردستان نیز با رکورد ۲:۳۹:۵۸ به مقام سومی رسید. در بخش تیمی نیز استان کردستان در جایگاه نخست ایستاد، مرکزی دوم شد و استان فارس نیز به مقام سومی دست یافت.

خط شروع مسابقه پنجمین دوره مسابقات دو ماراتن قهرمانی کشور در حالی شکل گرفت که مسئولین فدراسیون دو ومیدانی این بار پا به پای ورزشکاران مسافتی را به رسم قدردانی از حضور اهالی جزیره هرمز و همچنین قهرمانان و ورزشکاران این ماده دو و میدانی دویدند. مجید کیهانی، رییس فدراسیون دو و میدانی، هاشم صیامی، دبیر فدراسیون، و حمیدرضا فردین پور، نایب رییس فدراسیون در خط شروع مسابقه حاضر شدند. کیهانی در امتداد مسیر مسابقه مسافتی بیش از ۲۰ کیلومتر را دوید و در طول مسیر مسابقه ماراتن به تشویق قهرمانان پرداخت.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز با حضور مجید کیهانی، رییس فدراسیون دو و میدانی، هاشم صیامی، دبیر فدراسیون، حمیدرضا فردین پور، نایب رییس فدراسیون، عباس فتحی، مسئول کمیته مسابقات و لیگ فدراسیون، مریم رستمی، دبیر کمیته مسابقات و لیگ، منصور روشن قیاس، رییس هیأت دو و میدانی استان هرمزگان، طالب زارع، سعید سپهری، مدیرعامل شرکت بناگستر کرانه، مقائم مقام مدیرعامل شرکت بنا گستر کرانه، امیاری، مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان، دریایی، رییس اداره ورزش و جوانان جزیزه هرمز حضور داشتند.

برابر آیین نامه مصوب برگزاری این دوره از مسابقات جام هرمز به نفر اول این رقابت ۲۰۰ میلیون ریال، نفر دوم ۱۲۰ میلیون ریال، نفر سوم ۷۰ میلیون ریال، نفر چهارم چهل میلیون ریال، نفر پنجم ۳۰ میلیون ریال، نفر ششم ۲۰ میلیون ریال و نفرات هفتم تا دهم نیز مبلغ ۱۰ میلیون ریال جایزه اهدا شد.

همچنین همچنین به جز اهدای جایزه‌های میلیونی به نفرات برتر آقایان و بانوان به ۲۰ نفر از دوندگان ماراتن و ۱۰ نفر از بانوان دونده در نیمه ماراتن که طی زمان تعیین شده ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه در ماراتن و ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه نیمه ماراتن موفق به عبور از خط پایان شده بوندند، جایزه نقدی دومیلیون و پانصدهزار ریالی نیز اهدا شد.

▫️نتایج انفرادی برترین های این مسابقه به شرح زیر است:

۱- محمد فرجی – خراسان رضوی – ۲:۳۷:۴۵
۲- علی اکبر بذری – خراسان شمالی – ۲:۳۹:۲۲
۳- سید طاها غفاری کردستان – ۲:۳۹:۵۸
۴- منصور بیات – البرز – ۲:۴۴:۱۰
۵- حسن عابدی – فارس – ۲:۴۵:۳۶
۶- رحیم رستگاری – مرکزی – ۲:۴۶:۲۷
۷- رحیم دیبایی – آذربایجان غربی – ۲:۴۸:۱۷
۸- پژمان کرزه ای – همدان – ۲:۴۸:۳۸
۹- صابر چرخی – آذربایجان شرقی – ۲:۴۹:۴۴
۱۰- سید محمد حسینی – گلستان – ۲:۵۰:۳۵

نتایج تیمی:

۱- کردستان – منفی ۱۶ امتیاز
۲- مرکزی – منفی ۲۰ امتیاز
۳- فارس – منفی ۲۲ امتیاز
۴- تهران – منفی ۲۳ امتیاز
۵- خراسان شمالی – منفی ۲۶ امتیاز
۶- همدان – منفی ۲۹ امتیاز
۷- آذربایجان غربی – منفی ۲۹ امتیاز

کد خبر 4516650

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: اخبار علمی اخبار فناوری

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۳۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گذر از هفت‌خان رستم برای سرباز معلمی
 • گذر از هفت‌خان رستم برای سرباز معلمی/ پس از 2 سال معلمی؛ تو را بخیر و ما را به سلامت
 • ۳ رزمایش نظامی ۷۵ روز گذشته از نمای نزدیک
 • حقایقی جالب در مورد سویا
 • ناگفته‌های خانواده تنها مهماندار زن در هواپیمای بویینگ ٧٠٧ / حقایقی تکان‌دهنده از فقر در آمریکا و اروپا که نمی‌دانید! / در گورستان لهستانی‌ها چه خبر است؟ / سورپرایز عجیب پارس خودرو
 • 2 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ری مسدود شد
 • برترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
 • 106 حلقه چاه غیرمجاز در مهاباد مسدود شد
 • برگزاری مسابقات قرآنی" مدها متان" در شهرستان رزن
 • بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
 • برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره قرآنی مدها متان در اسدآباد
 • حلقه مفقوده پایش باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی
 • انرگیا به زودی طرح ناو کیهانی سایوز ویژه پرواز به ماه را ارائه می‌دهد
 • یافته‌های جدید ناسا درباره حلقه‌های زحل
 • حقایقی جالب در مورد سویا که نمی‌دانستید!
 • در خطبه‌های نماز جمعه سراسر کشور چه گذشت؟
 • آمریکا با عصبانیت به تحریم روی آورده است/ مسئولان به تقویت «حلقه‌های صالحین» کمک کنند
 • حلقه‌های زحل خیلی جوانتر از تصور ما هستند
 • زحل میلیاردها سال بدون حلقه بوده است