به گزارش خبرنگار مهر،  قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی ۲۵ شهریورماه سال جاری نهایی شد و بر اساس آن، تا ۲۶ آبان ماه بازنشستگان در پست های کلیدی، مانند استانداران، معاونین وزرا، شهرداران و غیره باید پست خود را برای حضور چهره های جوانتر خالی کنند.  

اجرای این قانون، در برخی وزارتخانه ها منجر به خانه تکانی گسترده ای خواهد شد، از جمله در وزارت نفت که از ۱۰ معاونت وزیر نفت، هشت معاونت مشمول این قانون می‌شوند و باید محل کار خود براساس مهلت قانونی تعیین شده ترک کنند.

براساس این قانون، رکن‌الدین جوادی معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، شجاع الدین بازرگانی معاون امور حقوقی و مجلس وزیر نفت، حبیب الله بیطرف معاون امور مهندسی پژوهش و فناوری وزیر نفت، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، رضا نوروززاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و محمد مهدی رحمتی معاون وزیر در امور برنامه‌ریزی، افرادی هستندکه صندلی خود را جهت حضور چهره های جوانتر ترک کنند.

طی روزهای اخیر گمانه زنی های زیادی درباره جانشین های احتمالی هر یک از این معاونت ها مطرح شده است. به گفته کارشناسان صنعت نفت کشور، در شرایطی است که صنعت نفت فرصتی برای آزمون و خطا ندارد، باید سکان راهبری این معاونت ها به کسانی سپرده شود که علاوه بر تخصص، تجربه و تسلط بر حوزه تابعه، از سلامت مالی نیز برخوردار بوده و افرادی پاک دست باشند.

در ادامه به گزینه های مطرح برای مدیرعاملی شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و شرکت ملی پتروشیمی اشاره خواهیم کرد.  

شرکت نفت و سه گزینه روی میز

برای مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران، گزینه هایی همچون محمد مشکین فام، مدیرعامل کنونی شرکت نفت و گاز پارس که به گفته فعالان این حوزه ارتباط مناسبی با غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت نفت دارد و گفته می شود دو تابعیتی بوده و نسبت خویشاوندی دوری هم با وزیر نفت دارد، مطرح است. از دیگر گزینه ها برای شرکت نفت می توان به سید صالح هندی، مدیر کنونی اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد. بخشی که چندی پیش وقوع اختلاسی معادل ٢٠٠ میلیارد تومان در آن خبرساز شد. گزینه سوم برای تصدی گری شرکت نفت محسن پاک نژاد است، وی در فاصله سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ بعنوان مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت بازرگانی نفت ایران  یا همان شرکت نیکو فعالیت می‌کرد.

برخی از افراد از محسن خوشرو، مدیر امور بین الملل شرکت نفت نیز به عنوان یکی از گزینه ها یاد می کنند که البته گفته می شود این گزینه چندان جدی نیست چرا که به عقیده فعالان این حوزه وی فردی محطاط و محافظه کار است.  

یک صندلی و چهار گزینه

 گزینه ها برای مدیرعاملی شرکت ملی گاز ایران نیز شامل حسن منتظر تربتی، محسن دلاویز، سعید توکلی و محمود امین نژاد هستند. شنیده شده که منتظر تربتی و محسن دلاویز گزینه های جدی تری برای مدیرعاملی این شرکت محسوب می شوند. از بین این دو نفر، دلاویز که به گفته یک مقام آگاه، از حمایت غلامرضا تاجگردون، نماینده مردم گچساران در مجلس نیز برخوردار است، به سرعت وارد صنعت نفت شد و از سمت مشاور منابع انسانی و جوانان وزیر به شرکت حفاری شمال رفت و اکنون نیز به صندلی مدیرعاملی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تکیه زده است.  

ورود زنان به صحنه مدیریت پتروشیمی

در شرکت ملی پتروشیمی اما پیش بینی ها حاکی از به قدرت رسیدن یک خانم به عنوان مدیرعامل این شرکت است. فرناز علوی، مدیر آرام و بی حاشیه برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گزینه ای است که به نظر می رسد طی سه سال باقی مانده فعالیت دولت در سمت مدیرعاملی شرکت ملی پتروشیمی ایفای نقش خواهد کرد. البته پیش از حضور رضا نوروززاده، مدیر صنعتی این شرکت که نزدیک به یک سال در سکوت رسانه ای فعالیت کرد، آیدین ختلان، از شاگردان وزیر نفت برای این سمت خیز برداشته بود که به دلیل محدودیت های قانونی ناکام ماند.

کد خبر 4453148

منبع: مهر

خبر بعدی:

تخلفی در عزل و نصب شرکت نفت خلیج فارس صورت نگرفته است

زنگنه در مورد عزل و نصب های صورت گرفته در وزرات نفت گفت: در عزل و نصب هیئت مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس تخلفی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «بیژن نامدار زنگنه» در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه 30 دی و در پاسخ به سوال احمد سالک، نماینده اصفهان در مورد عمل خلاف قانون معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در عزل و نصب هیئت مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: بعد از 30 سال شرکت داری کمی قانون شرکت داری و قانون تجارت را می دانم؛ شرکت ستاره خلیج فارس مشمول قانون تجارت است و اعضای هیئت مدیره شرکت طبق قانون تجارت می توانند هم افراد حقیقی باشند و هم حقوقی، اعضای هیئت مدیره شرکت خلیج فارس پنج عضو حقوقی بودند، دو عضو حقوقی توسط شستا انتخاب شد، دو نفر توسط صندوق بازنشستگی و یکی نیز توسط شرکت پالایش و پخش انتخاب شده است و هیچ تغییری در هیئت مدیره این شرکت صورت نگرفته است و اعضای حقوقی ای که بودند همچنان در این شرکت فعال هستند.

 

وزیر نفت اظهار داشت: طبق قانون تجارت هیئت مدیره می تواند مدیرعامل را هر موقع که خواست تغییر دهد و در واقع انتخاب مدیرعامل با هیئت مدیره است. در جلسه ای که ئر در تاریخ مهرماه 96 گذاشته شده است سه عضو از پنج عضو هیئت مدیره تصمیم می گیرند که مدیرعامل را عوض کنند و مدیرعامل را عوض می کنند و صورتجلسه آن نیز ثبت شده است.

 

زنگنه ادامه داد: آقای سالک در جلسه کمیسیون تاکید کرد که مدیرعامل را باید مجمع عمومی عزل و نصب کند که در همان جلسه هم به وی گفتم که مدیرعامل را طبق قانون تجارت هیئت مدیره عزل و نصب می کند و تنها در یک جا است که مجمع دخالت می کند آن هم در صورتی است که مدیرعامل همزمان رییس هیئت مدیره شود مجمع می تواند دخالت کند.

 

وزیر نفت با بیان اینکه در عزل و نصب هیئت مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس تخلفی صورت نگرفته است، گفت: مدیرعامل با تصویب هیئت مدیره تغییر کرده و هیچ تخلفی صورت نگرفته است.

 

ادامه دارد....

پایان پیام/33

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: بیژن نامدار زنگنه تحریم اقتصادی ایران سعید توکلی شركت ملی پتروشيمی شرکت ملی گاز ایران شرکت ملی نفت ایران غلامرضا تاجگردون فروش نفت وزارت نفت ایران تحریم اقتصادی ایران قیمت نفت نفت خام صادرات نفت ایالات متحده آمریکا دلار بانک مرکزی ایران گمرک ایران تولید نفت اربعین 97 وزارت امور اقتصادی و دارایی فروش نفت صادرات غیرنفتی مرکز آمار ایران

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۸۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تعویض نابهنگام مدیرعامل سایپا/مدیرعامل سایپا نیامده رفت!
 • وزیر نفت: بنزین، نان شب است
 • کلیات بودجه شرکت‌های دولتی و سه شرکت بزرگ وزارت نفت در کمیسون تلفیق بررسی شد
 • وزیر صنعت، مدیرعامل سایپا را برکنار کرد
 • مدیرعامل سه ماهه سایپا تغییر کرد
 • زنگنه: معاون من در تغییر مدیرعامل نفت ستاره خلیج فارس دستی نداشت
 • گزارش البناء؛ 3 گزینه پیش روی اردوغان پس از تهدید ترامپ / آیا ترکیه جرأت حمله به شرق فرات را پیدا می کند؟
 • معاون وزیر در تغییر مدیرعامل نفت ستاره دست نداشته است
 • سه گزینه پیش روی اردوغان پس از تهدید ترامپ
 • شرکت ستاره خلیج فارس مشمول قانون تجارت است/ مدیرعامل با رأی هیئت مدیره انتخاب می‌شود
 • تغییر مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس قانونی بود
 • هیچ خلافی در انتصابات شرکت نفت ستاره خلیج فارس رخ نداده است
 • شمارش معکوس اتمام مهلت قانونی برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف
 • شمارش معکوس اتمام مهلت قانونی برای پیوستن به FATF
 • شمارش معکوس برای پایان بازمانده‎‌های داعش در شرق رود فرات/ کاهش مناطق تحت اشغال تروریست ها به 30 کیلومتر مربع + نقشه میدانی
 • گزارش سه شرکت بزرگ وزارت نفت به کمیسیون تلفیق ارائه شد
 • پس از موراتا، کارلوس ولا هم از جمع گزینه‌های بارسلونا برای تقویت خط حمله خارج شد
 • شمارش معکوس برای عرضه«لوتوس»
 • با نقل و انتقالات زمستانی فوتبال ایران (رسمی _ شایعات)