بدون تردید، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور، به پدیده قاچاق معطوف می‌شود، عارضه‌ای که زمینه‌های شغلی را محدود، تولید را ناتوان و مسیر توسعه اقتصادی کشور را با انسداد‌هایی جدی مواجه می‌سازد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، قاچاق کالا در طول سالیان اخیر به یکی از معضلات جدی و عدیده در پیش روی توسعه تولید داخلی و شکوفایی اقتصادی کشور مبدل شده است.

البته با توجه به تمهیدات پیش بینی شده و اقداماتی که برای مقابله و مبارزه با این ناهنجاریِ اقتصادی عملیاتی شده، ضریب قاچاق کالا از حیث ارزش ریالی به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده که این عدد و رقم نیز برای اقتصادی که سودای صعود به قله‌های پیشرفت را در سر می‌پروراند، عدد و رقم کوچک و ناچیزی به نظر نمی‌رسد.

هر آنچه نارسایی مذکور در صحنه اقتصادی کشور ادامه پیدا کند، شاهد نابودی فرصت‌های هر چه بیشتر شغلی و افزایش ضریب بیکاری خواهیم بود.

تضعیف بنیه تولید داخلی از دیگر پیامد‌های تلخ این نقیصه به شمار می‌رود و به تعبیری قاچاق کالا آفتی است که دو هدف اصلی و اساسی تعریف شده در اقتصاد این مرز بو م. را دچار نقصان خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: آقازاده‌ها در قاچاق کالا نقش داشتند/ در مبادی رسمی نیز شاهد قاچاق هستیم 

به تبع در شرایطی که تولید داخلی به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی و اساسی و موتور محرکه پیشرفت اقتصادی کشور مطرح است، هر آنچه برای تقویت این اصل تلاش شود به همان میزان روند دستیابی به توفیقات اقتصادی با سرعت و شتاب فزاینده تری همراه خواهد شد و قاعدتا، ابتدا به ساکن، لازمه حصول این امر را باید در مقابله و مبارزه جدی با پدیده قاچاق جستجو نمود؛ لذا با توجه به اهمیت این امر تلاش می‌شود در ذیل این گزارش راهکار‌ها و روش‌های موثر برای مقابله و دفع این پدیده شومِ اقتصادی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.


روش‌های سلبی برای مقابله با قاچاق جوابگو نیست

احمد رستمی، یکی از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در غرب استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لزوم مقابله همه جانبه و فراگیر با پدیده قاچاق اظهار کرد: یکی از جذابیت‌های گرایش به کالا‌ها و محصولات قاچاق را باید در قیمت پایین اجناس، کالا‌ها و اقلامی جستجو کرد که به صورت غیر قانونی وارد کشور می‌شوند.

وی افزود: به صورت طبیعی وقتی یک محصول با وجود تشابه کیفی و کاربردی از قیمت پایین تری برخوردار است و بعضا حتی از لحاظ کیفی مرغوب‌تر و مطلوب‌تر به نظر می‌رسد، لذا جامعه هدف چنین محصولاتی به سمت کالا‌ها و اقلام ارزان‌تر گرایش پیدا می‌کند.

رستمی بیان کرد: به اعتقاد بنده برای مقابله با قاچاق کالا، اتکای صرف و مطلق به روش‌های سلبی، دستاورد برجسته‌ای در پی نخواهد داشت آنچنان که تجارب پیشین این ادعا را ثابت نموده، فَلِذا برای مقابله پایدار و قطعی با این پدیده شوم باید انگیزه‌های موثر در ظهور و بروز قاچاق کور شود.

آسیب شناسی اجتماعی و اقتصادی مناطق مرزی

یکی دیگر از ضروریات مقابله با قاچاق کالا را باید در آسیب شناسی کارشناسی شده مناطق ارزی از حیث اجتماعی و اقتصادی جستجو کرد، زیرا طبیعتا مناطق مرزی از حوزه‌هایی به شمار می‌روند که به نوعی کریدور ورود کالا‌های قاچاق محسوب خواهند شد و در صورت برنامه ریزی برای توسعه فرصت‌های شغلی، تمایل برای واردات بی رویه و غیر قانونی از مناطق مرزی به انحای مختلف کاهش پیدا خواهد کرد.

در شرایطی که ساکنان مناطق مرزی در امر اشتغال خویش دچار نارسایی و نقصان هستند به تبع میل آن‌ها برای پرداختن به واردات غیر قانونی کالا و کسب درآمد با اتکای به چنین روش‌هایی افزون‌تر خواهد شد.


رتبه اول قاچاق کالا در فرار مالیاتی

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در تشریح معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد و صنعت کشاورزی بیان کرد: وضع این معافیت‌ها بدون نظارت مستمر، بستر فرار‌های مالیاتی همانند قاچاق کالا در مناطق آزاد و رانت ایجاد شده در صنعت کشاورزی را فراهم آورده است. طبق آمار، معافیت‌های مالیاتی در ۴۰ سال گذشته سبب رونق نشده بلکه موجب جذاب‌تر شدن بازار برای افراد سود جو شده به طوری که در سال‌های اخیر رتبه‌های اول و دوم فرار مالیاتی به ترتیب به قاچاق کالا و بخش‌های بعد از تولید اختصاص یافته است.


اجرای طرح جامع مالیاتی از ورود قاچاق به کشور جلوگیری می‌کند

عباس آرگون عضو اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه یکی از معضلات اقتصادی، به پدیده قاچاق معطوف می‌شود، اظهار کرد: برخی منابع در اختیار سیستم مالیاتی و خزانه داری کشور است که این امر می‌تواند به شفاف سازی اقتصاد کمک رسان باشد، بنابراین اجرای نظام جامع مالیاتی، از دیگر برنامه‌های مهم دولت در جلوگیری از ورود قاچاق به کشور است.

آرگون، تصریح کرد: مواد اولیه، انرژی و سوخت از جمله عواملی هستند که به آن‌ها یارانه تعلق می‌گیرد و می‌توان آن را با قیمت بالاتری به فروش رساند. همین امر موجب شده که در حوزه صادرات قاچاقی صورت نگیرد.

وی  گفت: بنابراین بهتر است قانون دقیق اجرا شود، چون قانون دقیق و قابل اعتمادی در این زمینه داریم.


برخی مدیران با امضای طلایی به تداوم قاچاق دامن می‌زنند

پرهام فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در برخی موارد سوء استفاده از جایگاه‌های اداری و سازمان هم یکی از عوامل قاچاق به شمار می‌رود که در چنین حالتی حتی امکان نبود آمار قاچاق هم به وجود می‌آید.

وی افزود: امکان رخ دادن چنین سوءاستفاده‌هایی حتی در وزارتخانه‌ها و یا نهاد‌های نظارتی وجود دارد. البته سوءاستفاده از جایگاه سازمانی و اداری به معنای قاچاقچی بودن خود فرد مسئول نیست بلکه تصمیمات اینگونه افراد به طوری اخذ می‌شود که روزنه‌هایی برای سوءاستفاده و ورود قاچاق به وجود می‌آید.

پرهام فر اظهار کرد: برخی از کارمند‌ها دارای امضا‌های طلایی هستند. به عبارت دیگر این افراد در یک بخش سازمان، قدرت تصمیم‌گیری و اعمال صلاح دید خود را دارند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: گاهی این افراد دستور خود را از طریق شبکه ابلاغ می‌کنند و، چون دستور به شیوه سیستمی به فرد و یا نهاد مرجع رسیده است، مورد اجرای بخش‌های مربوط دیگر قرار می‌گیرد.


واردات قاچاق از مبادی رسمی، واقعیتی غیرقابل انکار است

کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: واردات قاچاق از مبادی رسمی واقعیتی غیرقابل انکار است. اگرچه به طور معمول مسئولان گمرکات این موضوع را انکار می‌کنند، ولی شاهد ورود بخش قابل توجهی از واردات قاچاق از همین مسیر‌های قانونی به داخل کشور هستیم.

وی با بیان اینکه آمار دقیق و رسمی از واردات قاچاق از مبادی قانونی کشور وجود ندارد، در تشریح اثبات این معضل گفت: پرونده متعلق به یک هزار و ۱۲۸ کانتینر مرتبط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ گمرکات جنوب؛ دلیل صادقی بر انجام واردت قاچاق از مسیر‌های رسمی کشور است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره تجهیز گمرکات به دستگا‌های ایکس ری به منظور جلوگیری از ورود کالا‌های ممنوعه به کشور بیان کرد: در کل گمرکات به ویژه گمرکات اصلی کشور یعنی در جنوب، غرب و شرق تعداد دستگاه‌های ایکس ری بسیار محدود هستند، علاوه بر این، همین تعداد موجود نیز قدیمی بوده و از قابلیت کارآمدی به روزی برخوردار نیستند.


فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به عموم مردم در خصوص آسیب‌های خرید کالا‌ها و محصولات قاچاق

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در مقابله با پدیده قاچاق کالا را باید در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به جامعه در خصوص مضرات و آسیب‌های خرید کالای قاچاق جستجو نمود.

در شرایطی که جامعه هدف کالا‌ها و محصولات وارداتی، نسبت به عواقب و پیامد‌های خرید چنین کالا‌هایی اشراف کافی پیدا کنند، به تبع میل به خرید این اقدام در آن‌ها کاهش می‌یابد و در صورت حصول این امر، اساسا ورود کالای قاچاق محلی از اعراب نخواهد داشت، زیرا عرضه چنین محصولاتی با تقاضای مطلوب و کافی همراه نمی‌شود و واردکنندگان ازاین اقدام متضرر می‌شوند، اما تحقق چنین امری مستلزم پیش نیاز‌های دیگری همچون ارتقای کیفی محصولات، کاهش هزینه تمام شده کالا‌ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی خواهد بود در غیر اینصورت در فقدان و خلاء عناصر مکمل اشاره شده، به مجرد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، نمی‌توان به موفقیت چندانی نائل شد.

تجهیز مرز‌ها به دستگاه‌های ایکس ری و توسعه و افزایش هر چه بیشتر آن و البته برخورد‌های قهری و سلبی با عوامل و عناصر وارد کننده کالا‌های غیر قانونی یا قاچاق نیز ازالزاماتی است که می‌باید به عنوان آخرین حلقه این پروسه و چرخه در دستور کار قرار گیرد و به تبع مجموعه این عوامل و اجرایی شدن آن توامان با یکدیگر، انگیزه ورود کالای قاچاق به بازار داخلی کشور را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد و به تبع آن، اقتصاد کشور و کلیت جامعه از مواهب این امر خطیر منتفع خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

ثبت ۱۶ هزار قلم دارو و ۶ هزار مکمل در کشور/ کالایی که شناسه ردیابی نداشته باشد، قاچاق است

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، جابری دوست مدیر نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران امروز در همایش معرفی برچسب اصالت کالا با محوریت کالا‌های سلامت محور که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار کرد: نگهداری و توزیع کالای قاچاق از نظر اقتصادی جرم محسوب می‌شود و تاثیر منفی بر تولید و اشتغال خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی به دلیل مصرف بالای مردم از اهمیتی بالا برخوردار است؛ از این رو نظام رهگیری از سال ۸۷ در کشور شروع شده است و این طرح در راستای رهگیری اصالت کالا در وزارت بهداشت مطرح شد.

مدیر نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی معاونت غذا و دارو افزود: مدیریت زنجیره تامین، ایجاد بستری مناسب برای پروند الکترونیک سلامت، اعمال فرآیند کنترل و نظارت بر کیفیت در سطح عرضه و جلوگیری از ورود فرآورده‌های غیر اصیل از جمله اهداف نظام ردیابی محسوب می‌شود.

جابری دوست افزود: در سالیان گذشته ما هیچ اطلاعات جامعی از ورود کالا‌ها به کشور نداشتیم و پس از اجرای طرح برچسب اصالت کالا دستاوردی خوب در زمینه کنترل کالای قاچاق در کشور  به دست آمده است.

کالا و دارو‌های قاچاق از طریق بیمه به فروش نمی‌رسد

وی با اشاره به اینکه کالا و دارو‌های قاچاق از طریق بیمه به فروش نمی‌رسد، ادامه داد: کالای تولید شده پس از اخذ مجوز توزیع در بازار به دست مصرف کننده می‌رسد.

مدیر نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی معاونت غذا و دارو بیان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هزار فرآورده بهداشتی و آرایشی، ۳۵۰ هزار تجهیزات پزشکی، ۱۶ هزار قلم دارو و ۶ هزار مکمل در کشور به ثبت رسانده‌ایم.

شناسه‌گذاری در شرکت‌های داخلی و واردکننده اجباری شده است

جابری دوست گفت: شناسه‌گذاری در شرکت‌های داخلی و واردکننده اجباری شده است و هر کالا باید یک شناسه داشته باشد تا سلامت محتویات آن مورد تایید برسد.

وی یادآوری کرد: اگر کالایی شناسه ردیابی نداشته باشد از نظر قانونی قاچاق محسوب شده و اجازه توزیع در بازار را ندارد.

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: اخبار اقتصادی قاچاق

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۸۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قاچاق طرح جدی دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد کشور است‏
 • مبارزه با قاچاق کالا باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود
 • زینت اقتصاد هر کشور به تولید ملی و رشد اقتصادی است
 • مدیر جهادی لنگ بودجه نمی‌ماند/ باشگاه هنرمندان سوره راه‌اندازی می‌شود
 • تحریم‌هایی که باید به فرصت تبدیل می‌شدند/ اقتصاد دانش بنیان؛ راه مقابله جنگ اقتصادی
 • طرح نظارتی ویژه ایام پایانی سال در قزوین اجرا می‌شود
 • آیا می‌توان مدیر کم‌کار و بی‌اثر را مجازات کرد؟/ 14 برنامه دشمنان علیه ایران
 • کشورهایی که مفاسدشان به گرد پای ایران نمی‌رسد هم اقتصاد باز دارند/ ریشه مفاسد در اقتصاد ناکارآمد دولتی است/ نهادهای مچ‌گیری در اینجا چند برابر کشورهای دیگر است
 • قاچاق، طبقه جدید اقتصادی ایجاد کرده است/ اداره جامعه مدرن با سیستم سنتی امکان‌پذیر نیست/ قاچاق به نام مرزنشینان؛ به کام دیگران
 • پای حرف مردم| نظارتی بر بازار قم نیست؛ لطفاً مراقب جیب‌های خود باشید
 • قاچاق سیگار با پای پیاده/کشف ۱۴ هزار نخ سیگار قاچاق
 • سرسره‌بازی خودروها در خیابان‌‌های کرمانشاه /پای لنگ خدمات شهری
 • قوه قضائیه و مبارزه با مفاسد اقتصادی
 • قم از مسابقات المپیاد ورزشی دانش آموزی کشورمیزبانی می کند/رشته محلی لنگ وارد جدول مسابقات المپیاد دانش آموزی شد
 • کاهش قاچاق کالا‌های آرایشی بدون مشارکت مردم ممکن نیست
 • کشف احشام قاچاق در زنجان/ اجرای طرح تشدید مبارزه با قاچاق کالا در زنجان
 • مسیرهای پارکبانی تبریز با سیستم هوشمند مدیریت می شود
 • ۴۰۰۰ عملیات در زمینه قاچاق کالا و ارز در آذربایجان غربی انجام شد
 • ترانزیت کالا‌های گروه 4 به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع شد