به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سلول های زنده این توانایی را دارند که بیماری های بسیاری را درمان کنند،‌ در این بین سلول درمانی (Cell Therapy) علمی است که با هدف بازسازی و ترمیم بافت بدن انسان سلول زنده را از خود انسان یا فرد سالم دیگر به او پیوند می زند.   در این روش درمانی ابتدا منبع سلول های زنده انتخاب شده و پس از تهیه نمونه از بافت مورد نظر، سلول های درمان کننده را جدا کرده و با توجه به نوع بیماری، سلول‌ها  را در بافت آسیب دیده تزریق می‌کنند تا سبب ترمیم و بهبود عملکرد بافت آسیب دیده شود.

در سلول درمانی ممکن است سلولهای بالغ (تمایز یافته) پیوند شوند، به طور مثال پیوند سلولهای پوستی برای درمان ویتیلیگو (لک و پیس) و یا استفاده از سلولهای بنیادی بافتی مانند سلولهای بنیادی چربی یا مغز استخوان.

سیستم پزشکی امروز مبتنی بر درمان‌های دارویی است، داروها عموما با اتصال به سطح سلول و یا با اعمال یک اثر آنزیمی، واکنشهای داخل سلول را تنظیم می کنند. اگرچه داروها اغلب می توانند سیستم بدن را تحریک کنند اما به ندرت توانایی بازگرداندن بافت ها یا سیستم های بدن به حالت قبل را دارند. این رویکرد منجر به تاسیس سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۰۶ شد.

حدود ۱۱۲ سال می گذرد و متاسفانه رویکرد ما به سلامت انسان تغییر چشمگیری نداشته است. علی رغم پیشرفت های صورت گرفته در پزشکی استاندارد هنوز نتوانسته ایم برای برخی بیماری های مزمن و صعب العلاج درمان مناسبی ارائه دهیم. به همین دلیل و به منظور پیداکردن راهکارهای درمانی نوین شاخه‌ای جدید در علم پزشکی به نام « پزشکی بازساختی» ایجاد شده است.

این حوزه از علم به قدری مورد توجه دانشمندان و پزشکان قرار گرفته که بخشی جداگانه را در کتاب های مرجع پزشکی از جمله کتاب مبانی طب داخلی هاریسون از سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده است. «پزشکی بازساختی» شاخه ای از پزشکی است که هدف آن بازسازی، ترمیم یا جایگرینی سلولها، بافت یا ارگان آسیب دیده یا از دست رفته بدن است.

این شاخه از علم نوین پزشکی شامل بخش های مختلفی از جمله سلول درمانی، ژن درمانی، مهندسی بافت و درمان با سلول های ایمنی می شود.

از سلولهای بنیادی جنینی با توجه به احتمال سرطانزایی برای درمان بیماریها استفاده نمی شود مگر آن که در آزمایشگاه به سلولهای مشخصی مثلا قلبی یا عصبی تبدیل شوند. اینکه از چه سلولی (تمایز یافته یا بنیادی)، چه منبعی (خود بیمار یا فرد دیگر)، به چه روشی (تزریق داخل بافت یا خون و …) و به چه تعدادی پیوند صورت گیرد بر اساس علت و شرایط بیماری تعیین می شود.

جواد وردی عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت و دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه در سلول درمانی مباحث متعددی در دنیا وجود دارد، گفت: محققان بسیاری در زمینه درمان بیماری‌های سرطان، پوست، مفصلی و استخوانی، قلبی، خونی، ژنتیکی و ام اس با سلول درمانی تحقیق کرده‌اند و به نتایج خوب و امیدوار کننده‌ای رسیده اند.

وی ادامه داد: در ایران کار‌های تحقیقاتی خوبی در حوزه سلول درمانی انجام شده است و شرکت‌های که در این زمینه محصولاتی دارند و فعالیت می‌کنند توانسته‌اند مجوز بگیرند.

محصولی دانش بنیان که پوست را جوان و ترمیم می کند

دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: محصولات سلول درمانی برای نخستین بار در یک شرکت دانش بنیان ایرانی تولید شده است و این محصول را متخصصان تجویز می کنند.

وردی ادامه داد: این محصولات دانش بنیان ایرانی در درمان نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی، آرتروز زانو، لگن، مچ پا، بیماری ویتیلیگو، درمان چین و چروک، اسکار و آکنه، درمان بدشکلی های حاصل از تروما یا جراحی موثر است و محصولاتی دیگر نیز در حال ورود به بازار هستند.

بارقه های امید برای درمان سرطان با سلول درمانی

وی با بیان اینکه یکی از موارد استفاده از سلول درمانی در بیماری‌های سرطان است، گفت: در بیماران سرطانی که کموتراپی و رادیوتراپی پاسخگو نبوده و فرد بهبود پیدا نکرده است از سلول درمانی می‌توان استفاده کرد.

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت اظهار کرد: اکثر محصولات در زمینه سلول درمانی هنوز در مرحله تحقیقاتی و کارآزمایی بالینی هستند و در بحث سرطان کبد تحقیقات خوبی در دست اجراست و در آینده نزدیک مراحل بالینی انسانی آن آغاز می‌شود و تاکنون مراحل حیوانی آن به اتمام رسیده است و باید کمیته اخلاق مجوزهای لازم را برای مرحله انسانی صادر کند.

 عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت افزود: سلول درمانی یک روش درمانی جدید است که قرار است به عنوان درمان مکمل و یا جایگزین مطرح شود لذا حساسیت‌های خاص خود را دارد، ادامه داد: سلول‌ها دارو‌های زنده هستند و به همین دلیل حساسیت بیشتری برای استفاده از آن‌ها وجود دارد و امیدواریم مراحل تحقیقات بالینی درمان با سلول‌ها به سرعت به نتیجه برسد و بیماران بتوانند از آن استفاده کنند.

وقتی سلول های بنیادی ام اس را درمان می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآوری کرد: برخی شرکت‌های دانش بنیان بر روی درمان ام اس با سلول درمانی کار می‌کنند و مقالات این تحقیقات در نشریات بین‌المللی چاپ شده است، اما هنوز همه چیز در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد.

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت اظهار کرد: در سلول درمانی معمولا سلول زنده برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل باید ایمنی، کارآیی و اثربخشی این روش درمانی برای استفاده اثبات شود.

آیین نامه سلول درمانی در دست تدوین است

وردی تصریح کرد: پیش از این مشکلات بسیاری در زمینه سلول درمانی وجود داشت و آیین نامه مدونی نداشتیم، اما اکنون آیین نامه آن در حال تدوین در وزارت بهداشت است تا به کمک آن تحقیقات و ایجاد مراکز سلول درمانی به خوبی پیش رود و بسیاری از مشکلات در این حوزه بر طرف و امکان برخورد با مراکز غیر مجاز و افراد متخلف از طریق قانونی فراهم خواهد شد.

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت با اشاره به برخی دانشگاه‌ها که در زمینه سلول درمانی فعالیت می‌کنند گفت: در ایران بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی تحقیقاتی خوبی را در زمینه سلول درمانی انجام می‌دهند.

تبلیغات فریبنده سلول درمانی و خطرات آن

 دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم نباید گول تبلیغات فریبنده سلول درمانی را بخورند، زیرا تا آن‌جا که من اطلاع دارم تاکنون مرکزی در کشور وجود ندارد که مجوز سلول درمانی از وزارت بهداشت داشته باشد و اعتماد به مراکز غیرقانونی سلول درمانی می‌تواند خطرات بسیاری برای سلامت و جان افراد به دنبال داشته باشد.

وی بیان کرد: در سلول درمانی معاون درمان وزارت بهداشت مجوز احداث مراکز سلول درمانی و تزریق سلول را صادر می‌کند و در صورت تخلف و مشاهده موارد غیرقانونی در استفاده از سلول درمانی معاونت درمان وزارت بهداشت رسیدگی می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

حضور سرپرست وزارت بهداشت در جلسه شورایعالی نظام پزشکی

به گزارش ایلنا از اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی محمدرضا ظفرقندی رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی در جلسه شورایعالی نظام پزشکی که با حضور سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت و درمان برگزار شد ضمن تبریک انتخاب ایشان به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: نمکی از پختگی و تجربه لازم در حوزه بهداشت ، پزشک خانواده و حوزه اقتصاد سلامت برخوردار بوده و صاحب نظر و صاحب سبک در عرصه نظام سلامت است.

وی افزود : با توجه به این که ایشان در رده ها و بخش های مختلف حوزه سلامت مشغول به فعالیت بوده اند و آشنایی کامل با نقاط ضعف، قوت و چالش های این حوزه را دارند گفتند: بدیهی است سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد مدنی و صنفی جامعه پزشکی می تواند یک همکار خوب در جهت تحقق اهداف و برنامه های پیش رو و مثبت حوزه سلامت باشد.

وی با اشاره به شرایط ناشی از تحریم ها بر کشور اضافه کرد: در درجه اول باید به فکر رفع مشکلات سلامت مردم بود و بعد از آن وظیفه ای که داریم حفظ شأن و منزلت جامعه پزشکی است که موجب حفظ سرمایه اجتماعی نظام سلامت خواهد بود و نباید به حرمت آنها خدشه ای وارد شود زیرا هر گونه بی احترامی به این جامعه در واقع زیر سوال بردن اعتماد مردم و تخریب این سرمایه اجتماعی است و موجب اختلال در پروسه درمان می شود.

سرپرست سازمان نظام پزشکی تصریح کرد : باید آسیب شناسی های لازم در این زمینه انجام شود و هر جا لازم باشد ترمیم هایی انجام دهیم و این مستلزم تلاش و مبارزه بیرونی و پالایش درونی است.

ظفرقندی خاطرنشان کرد : متاسفانه عده قلیلی که در جامعه پزشکی تخلف می کنند حیثیت کل حرفه را زیر سوال می برند و این سبب می شود تا بعضی رسانه ها هر نوع تخلفی را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهند که یکی از مصادیق آسیب به شأن و منزلت جامعه پزشکی همین مسئله است.

وی تاکید کرد باید با وحدت و انسجام برای حل معضلات مختلف جامعه پزشکی از جمله بحث تعرفه واقعی ، مشکلات بیمارستان ها ، ناکارآمدی بیمه ها و .... کار کنیم و رسیدگی به مشکلات سلامت مردم را وجهه اهتمام خود قرار دهیم.

در ادامه این نشست سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت با عنوان این مطلب که کشور روزهای سخت اقتصادی را طی می کند ، بیان کرد: در نظام سلامت نیز دچار مشکلاتی هستیم و این امکان وجود دارد که هر لحظه با گردبادهایی مواجه شویم اما یکی از ارکان اصلی مدیریت نظام سلامت سازمان نظام پزشکی است که بنده شخصا هیچ گاه به عنوان یک سازمان صرفا مدافع حقوق صنف به آن نگاه نکرده ام بلکه این سازمان صنفی است که سلامت مردم را اداره می کند و یک رسالت فراسازمانی و فراصنفی به عنوان طبیب و عضو تیم نظام سلامت بر عهده دارد.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به امکان بروز آسیب های نظام سلامت از تحریم ها افزود: در آینده نیازمند مشارکت بین بخشی عظیمی هستیم که اگر مراقبت های لازم را در این زمینه انجام ندهیم و مشارکت بین بخشی را طلب نکنیم هر روز با یک جریان تازه روبرو خواهیم بود.

وی ادامه داد: اگر تلاش کنیم تا نظام سلامت را به مدارس ببریم و آموزش الگوهای لازم را از مدارس آغاز کنیم دیگر نیازی به این نیست که بار بیماری ها را از طریق ویزیت متخصصان در فیلدهای مختلف پزشکی شناسایی کنیم.

 نمکی ادامه داد: اگر پزشکی خانواده و سیستم ارجاع و نظام پرداخت را مدیریت می کردیم هزینه های  طرح تحول نظام سلامت هزینه هایش منطقی تر می شد که امروز نیز باید با همکاری و هماهنگی هم به این مهم بپردازیم. ایشان دلیل به کار بردن پزشکی خانواده را انجام کار گروهی تمامی اعضای کادر درمان در این طرح دانست و آن را یک کار  تیمی دانست.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به این که باید از ظرفیت های پزشکان عمومی در پیاده سازی پزشکی خانواده و نظام ارجاع بهره مند شویم ، خاطرنشان کرد: برای تدوین گاید لاین ها باید سازمان نظام پزشکی به عنوان قوی ترین ساختار صنفی به ما کمک کند و  نیز باید ساختار مناسب نظارت بر گاید لاین ها را برای اجرا در بیمه ها ایجاد کنیم.

وی به مشکلات حوزه داروسازی نیز اشاره کرد و گفت: در صنعت داروسازی کشور اتفاقات نامبارکی رخ داده که باعث آسیب این صنعت شده است و با واردات دارو صنعت داخلی را لگدمال کرده ایم و این در حالی است که حدود 550 میلیون دلار ارز برای داروی ساخت داخل در نظر گرفته شده و حدود 3/1 میلیارد دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده است که توازن و تعادلی در این بین مشاهده نمی شود.

نمکی با تاکید بر این که صنعت داروی کشور حرفهای زیادی برای گفتن دارد تصریح کرد: نه تنها به صنعت دارو کمکی نکرده ایم بلکه فیلتر هایی هم برای همکاران داروساز ایجاد کردیم. البته می توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد. قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است اما مشروط بر این که بیمه ها هزینه ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آلوده شدن نگاهها نسبت به جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: مقداری از این نگاه آلوده از درون حاصل شده و مقداری از آن هم از بیرون نشأت گرفته که باید با همکاری هم نسبت به رفع آن تلاش کنیم .

سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد : باید مکانیزم هایی در سازمان نظام پزشکی تعریف شود تا همه بدانند که اگر کوچکترین تظلمی روی دهد فورا به آن رسیدگی خواهد شد و نیاز به مرجعی خارج از سازمان نظام پزشکی نداریم و مسائل حرفه در درون خودمان حل و فصل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در درجه اول متولی سلامت مردم است و باید با همکاری سازمان نظام پزشکی در جهت احقاق حقوق شهروندی گام برداریم و اجازه ندهیم تا مسائل پزشکی خارج از حرفه به بحث و بررسی گذاشته شود.

نمکی در پایان یاد آور شد : باید توسعه خدمات بستری و سرپایی را متوازن با هم جلو ببریم که می توان یک پروتکل در این زمینه تعریف کرد و از ظرفیت و توان انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی با تشکیل یک  اتاق فکر استفاده کرد.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۹۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پایین آمدن سن مبتلایان به ایدز یک هشدار است
 • دانشمندان سلول‌های احساس درد را غیرفعال کردند
 • جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است
 • شیوع سرطان در زنجان ارتباطی با پسماندهای روی شرکت سرب و روی ندارد
 • بیماری که جان تان را هدف می گیرد
 • درمان سرطان ریه با ساده ترین روش ها
 • مبتلایان سرطان پستان کدام روش جراحی را انتخاب کنند؟
 • مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور
 • تاثیر ورزش در درمان مبتلایان MS
 • نقش موثر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس
 • سلول های بنیادی می توانند آسیب بافتی ناشی از پرتو درمانی را مهار کنند
 • تکنیکی امیدوار کننده برای تولید سلول های عضلانی جدید در آزمایشگاه
 • پیشرفت حوزه ی سلامت ،بهداشت و درمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی انکار ناپذیر است / افزایش تعداد متخصصین و ارتقای سطح پژوهشهای پزشکی در استان گیلان
 • تاثیر یک ادویه در شیمی درمانی
 • بیش از ۷۰ متخصص امسال به مراکز درمانی استان گلستان اختصاص داده شد
 • شهر رشت حتی یک بیمارستان جامع درمانی ندارد
 • نیازمندی گیلان به ۲ هزار تخت بیمارستانی/ امید به زندگی ۲۰ سال افزایش یافت
 • درمان ديابت با تبديل سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي مولد انسولين
 • تاثیر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس