به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سلول های زنده این توانایی را دارند که بیماری های بسیاری را درمان کنند،‌ در این بین سلول درمانی (Cell Therapy) علمی است که با هدف بازسازی و ترمیم بافت بدن انسان سلول زنده را از خود انسان یا فرد سالم دیگر به او پیوند می زند.   در این روش درمانی ابتدا منبع سلول های زنده انتخاب شده و پس از تهیه نمونه از بافت مورد نظر، سلول های درمان کننده را جدا کرده و با توجه به نوع بیماری، سلول‌ها  را در بافت آسیب دیده تزریق می‌کنند تا سبب ترمیم و بهبود عملکرد بافت آسیب دیده شود.

در سلول درمانی ممکن است سلولهای بالغ (تمایز یافته) پیوند شوند، به طور مثال پیوند سلولهای پوستی برای درمان ویتیلیگو (لک و پیس) و یا استفاده از سلولهای بنیادی بافتی مانند سلولهای بنیادی چربی یا مغز استخوان.

سیستم پزشکی امروز مبتنی بر درمان‌های دارویی است، داروها عموما با اتصال به سطح سلول و یا با اعمال یک اثر آنزیمی، واکنشهای داخل سلول را تنظیم می کنند. اگرچه داروها اغلب می توانند سیستم بدن را تحریک کنند اما به ندرت توانایی بازگرداندن بافت ها یا سیستم های بدن به حالت قبل را دارند. این رویکرد منجر به تاسیس سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۰۶ شد.

حدود ۱۱۲ سال می گذرد و متاسفانه رویکرد ما به سلامت انسان تغییر چشمگیری نداشته است. علی رغم پیشرفت های صورت گرفته در پزشکی استاندارد هنوز نتوانسته ایم برای برخی بیماری های مزمن و صعب العلاج درمان مناسبی ارائه دهیم. به همین دلیل و به منظور پیداکردن راهکارهای درمانی نوین شاخه‌ای جدید در علم پزشکی به نام « پزشکی بازساختی» ایجاد شده است.

این حوزه از علم به قدری مورد توجه دانشمندان و پزشکان قرار گرفته که بخشی جداگانه را در کتاب های مرجع پزشکی از جمله کتاب مبانی طب داخلی هاریسون از سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده است. «پزشکی بازساختی» شاخه ای از پزشکی است که هدف آن بازسازی، ترمیم یا جایگرینی سلولها، بافت یا ارگان آسیب دیده یا از دست رفته بدن است.

این شاخه از علم نوین پزشکی شامل بخش های مختلفی از جمله سلول درمانی، ژن درمانی، مهندسی بافت و درمان با سلول های ایمنی می شود.

از سلولهای بنیادی جنینی با توجه به احتمال سرطانزایی برای درمان بیماریها استفاده نمی شود مگر آن که در آزمایشگاه به سلولهای مشخصی مثلا قلبی یا عصبی تبدیل شوند. اینکه از چه سلولی (تمایز یافته یا بنیادی)، چه منبعی (خود بیمار یا فرد دیگر)، به چه روشی (تزریق داخل بافت یا خون و …) و به چه تعدادی پیوند صورت گیرد بر اساس علت و شرایط بیماری تعیین می شود.

جواد وردی عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت و دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه در سلول درمانی مباحث متعددی در دنیا وجود دارد، گفت: محققان بسیاری در زمینه درمان بیماری‌های سرطان، پوست، مفصلی و استخوانی، قلبی، خونی، ژنتیکی و ام اس با سلول درمانی تحقیق کرده‌اند و به نتایج خوب و امیدوار کننده‌ای رسیده اند.

وی ادامه داد: در ایران کار‌های تحقیقاتی خوبی در حوزه سلول درمانی انجام شده است و شرکت‌های که در این زمینه محصولاتی دارند و فعالیت می‌کنند توانسته‌اند مجوز بگیرند.

image

محصولی دانش بنیان که پوست را جوان و ترمیم می کند

دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: محصولات سلول درمانی برای نخستین بار در یک شرکت دانش بنیان ایرانی تولید شده است و این محصول را متخصصان تجویز می کنند.

وردی ادامه داد: این محصولات دانش بنیان ایرانی در درمان نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی، آرتروز زانو، لگن، مچ پا، بیماری ویتیلیگو، درمان چین و چروک، اسکار و آکنه، درمان بدشکلی های حاصل از تروما یا جراحی موثر است و محصولاتی دیگر نیز در حال ورود به بازار هستند.

بارقه های امید برای درمان سرطان با سلول درمانی

وی با بیان اینکه یکی از موارد استفاده از سلول درمانی در بیماری‌های سرطان است، گفت: در بیماران سرطانی که کموتراپی و رادیوتراپی پاسخگو نبوده و فرد بهبود پیدا نکرده است از سلول درمانی می‌توان استفاده کرد.

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت اظهار کرد: اکثر محصولات در زمینه سلول درمانی هنوز در مرحله تحقیقاتی و کارآزمایی بالینی هستند و در بحث سرطان کبد تحقیقات خوبی در دست اجراست و در آینده نزدیک مراحل بالینی انسانی آن آغاز می‌شود و تاکنون مراحل حیوانی آن به اتمام رسیده است و باید کمیته اخلاق مجوزهای لازم را برای مرحله انسانی صادر کند.

image

 عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت افزود: سلول درمانی یک روش درمانی جدید است که قرار است به عنوان درمان مکمل و یا جایگزین مطرح شود لذا حساسیت‌های خاص خود را دارد، ادامه داد: سلول‌ها دارو‌های زنده هستند و به همین دلیل حساسیت بیشتری برای استفاده از آن‌ها وجود دارد و امیدواریم مراحل تحقیقات بالینی درمان با سلول‌ها به سرعت به نتیجه برسد و بیماران بتوانند از آن استفاده کنند.

وقتی سلول های بنیادی ام اس را درمان می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآوری کرد: برخی شرکت‌های دانش بنیان بر روی درمان ام اس با سلول درمانی کار می‌کنند و مقالات این تحقیقات در نشریات بین‌المللی چاپ شده است، اما هنوز همه چیز در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد.

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت اظهار کرد: در سلول درمانی معمولا سلول زنده برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل باید ایمنی، کارآیی و اثربخشی این روش درمانی برای استفاده اثبات شود.

آیین نامه سلول درمانی در دست تدوین است

وردی تصریح کرد: پیش از این مشکلات بسیاری در زمینه سلول درمانی وجود داشت و آیین نامه مدونی نداشتیم، اما اکنون آیین نامه آن در حال تدوین در وزارت بهداشت است تا به کمک آن تحقیقات و ایجاد مراکز سلول درمانی به خوبی پیش رود و بسیاری از مشکلات در این حوزه بر طرف و امکان برخورد با مراکز غیر مجاز و افراد متخلف از طریق قانونی فراهم خواهد شد.

image

عضو کمیته سلول درمانی وزارت بهداشت با اشاره به برخی دانشگاه‌ها که در زمینه سلول درمانی فعالیت می‌کنند گفت: در ایران بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی تحقیقاتی خوبی را در زمینه سلول درمانی انجام می‌دهند.

تبلیغات فریبنده سلول درمانی و خطرات آن

 دانشیار دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم نباید گول تبلیغات فریبنده سلول درمانی را بخورند، زیرا تا آن‌جا که من اطلاع دارم تاکنون مرکزی در کشور وجود ندارد که مجوز سلول درمانی از وزارت بهداشت داشته باشد و اعتماد به مراکز غیرقانونی سلول درمانی می‌تواند خطرات بسیاری برای سلامت و جان افراد به دنبال داشته باشد.

وی بیان کرد: در سلول درمانی معاون درمان وزارت بهداشت مجوز احداث مراکز سلول درمانی و تزریق سلول را صادر می‌کند و در صورت تخلف و مشاهده موارد غیرقانونی در استفاده از سلول درمانی معاونت درمان وزارت بهداشت رسیدگی می‌کند.

انتهای پیام/

فرصت افشاگری عليه پولشويی| ظريف می‌تواند بی‌پرده‌ درباره لايه‌های پولشويی سخن بگويد؟

وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش اعدام شدند+فیلم و عکس

علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۹۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف سلول‌هایی تغییر یافته در ارگانوئیدها
 • تولید داروی سرطان خون توسط ایران
 • 11 درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند/ تحت پوشش بیمه قرارگرفتن داروهای دیابت/ افراد دیابتی 7 درصد از وزن خود را کاهش دهند
 • افراد در معرض دیابت ۷ درصد از وزن خود را کاهش دهند
 • حضور بیش از 3 هزار شرکت‌کننده در کنگره بین المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی
 • چه زمانی سلول‌های خوب مغز بد می‌شوند؟
 • جراحی آسان برای مبتلایان به سرطان مری
 • داروی سرطان خون با یک بیستم قیمت مشابه خارجی در کشور تولید شد
 • برخی از نظریه های پرستاری سرطان با فرهنگ ما سازگار نیست
 • سرطان شناسی در کشور با محدودیت تشخیص تکمیلی مواجه است
 • توسعه بیمارستان اول یا تاسیس بیمارستان دوم روی میز وزارت بهداشت/ مردم قاین امکانات درمانی می‌خواهند
 • حضور ایران در بین سردمداران فناوری سلول‌های بنیادی دنیا
 • وزیر بهداشت: دولت بر رفع مشکلات درمانی مردم مصمم است
 • تعداد مبتلایان به بیماری تب مالت انسانی در بیجار کاهش یافت
 • گیاهانی که سلامتی تان را زیر و رو می کنند
 • پلمپ یک مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در آبادان
 • وزارت بهداشت چشم خود را بر تخلفات مراکز درمانی خصوصی در گیلان بسته است
 • جراحی سرطان سینه با استفاده از تکنیک بیوپسی در اردبیل
 • ورزش از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری می کند؟
 • علائم بیماری چشمی مبتلایان به تیروئید