استان کردستان به‌دلیل داشتن آب‌وهوایی معتدل با زمستان‌های پربرف جاذبه‌های طبیعی فراوانی را در خود دارد که سراب‌ها و رودخانه‌های جاری جزئی از این جاذبه‌ها هستند. ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۷ استانها کردستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، استان کردستان به‌دلیل داشتن آب‌وهوایی معتدل با زمستان‌های پربرف یکی از مناطق ایران است که جاذبه‌های طبیعی فراوانی را در خود دارد که سراب‌ها و رودخانه‌های جاری در کردستان جزئی از این جاذبه‌ها هستند.

"دریاچه زریبار" به‌عنوان یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین جهان در شهرستان مریوان یکی از جاذبه‌های طبیعی کردستان است که متأسفانه به‌دلیل بی‌توجهی متولیان در آستانه نابودی است، این دریاچه در سه‌کیلومتری شمال باختری مریوان و در ارتفاع یک‌هزار و 285متری از سطح دریا قرار دارد و از زیباترین میراث‌های طبیعی استان کردستان به‌شمار می‌آید.

آب این دریاچه از چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های چندی که به آن می‌ریزد، تأمین می‌شود و حجم آب آن از 22.5 میلیون مترمکعب تا 47.5 میلیون مترمکعب در طول سال متغیر است؛ طول دریاچه شش کیلومتر و عرض آن یک‌هزار و 700 تا 3هزار متر و مساحت آن حدود 720 هکتار است.

وجه تسمیه زریبار به واژه زری که در زبان کردی به‌معنی دریاچه است، بازمی‌گردد، پسوند بار پسوند تشبیهی و زریبار به‌معنی دریاچه‌وار است؛ درباره این دریاچه افسانه‌های متعددی وجود دارد که مشهورترین آنها وجود شهری مدفون زیر آب‌های دریاچه است.

آبشار بل

در یکی از روستاهای منطقه اورامان و در مرز استان کرمانشاه روستایی به‌نام "بل" قرار گرفته است، کنار این روستا در جاده‌ای که به "کوسه هجیج" منتهی می‌شود، آبشاری زیبا وجود دارد که به‌عقیده کارشناسان دارای آبی عالی برای شرب است، این آب با فشار زیاد و در حجم بسیار از شکاف کوهی بیرون می‌ریزد و عظمت و شکوه طبیعت را جلوه‌گر می‌سازد. این آب در مسیر خود به رودخانه سیروان می‌ریزد.

رودخانه چهل‌چمه

چهل‌چمه از کوه‌های مرتفع کردستان سرچشمه می‌گیرد، این کوه‌ها دارای آبشارها و رودهای بسیار زیبایی است و وجه تسمیه آن نیز حکایت از وجود چهل رود آب دارد؛ کوهی که چهل‌چمه از آن سرچشمه می‌گیرد در منطقه "خورخوره" از شهرستان دیواندره قرار دارد و در منطقه‌ای سردسیر و برف‌گیر واقع است.

در این کوه می‌توان در تمامی سال برف را مشاهده کرد، این کوه یکی از سرچشمه‌های رودخانه جغاتو و سپیدرود است و دارای چشمه‌سارهای فراوان و دامنه‌های سرسبز و زیباست.

چشمه باباگرگر

در روستای "باباگرگر" در 18کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه چشمه‌ای جوشان همیشه می‌خروشد که به آن "دنگز" می‌گویند.

آب این چشمه در استخری عمیق و مدور به محیط 200 متر جمع می‌شود، این چشمه پرآب دارای آبی است که رنگ آن مایل به سرخ است و در بعضی مواقع به رنگ زرد مایل به لیمویی در می‌آید. آب این چشمه به‌علت وجود املاح معدنی به‌ویژه گوگرد رنگین است.

ظاهراً این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سوءهاضمه و دیگر بیماری‌های دستگاه گوارش و راشیتیسم و درمان تورم نیز نافع است؛ این چشمه و امام‌زاده باباگرگر کنار آن از مکان‌های طبیعی و تاریخی استان کردستان به‌شمار می‌آید.

سراب وینسار

یکی از چشمه‌های قدیمی شهرستان قروه، چشمه سراب است که با آب بسیار گوارا و عالی داخل روستای وینسار از دل زمین بیرون می‌آید، در حقیقت روستای وینسار پیرامون این چشمه شکل گرفته است.

این چشمه سال‌های سال است که تأمین‌کننده آب روستا هم برای شرب و هم کشاورزی است، اطراف چشمه اصلی سنگ‌چین شده و قدمت سنگ‌چین آن حدود دو تا سه قرن برآورد شده است.

تا حدود سی سال پیش مردم روستا در ماه خرداد مراسم شکرگزاری و قربانی برای سراب برگزار می‌کردند، در این مراسم ضمن قربانی کردن گوسفندان به جشن و شادمانی می‌پرداختند و احترام ویژه‌ای برای این چشمه قائل بودند.

سراب قروه

در بخش جنوبی شهر قروه سرابی طبیعی وجود دارد که یکی از تفرجگاه‌های مردم منطقه محسوب می‌شود. این سراب دارای آبی خوب و گواراست به همین دلیل شهر قروه کنار آن ایجاد شده است، بخشی از آب کشاورزی و مشروب قروه از این آب تأمین می‌شود.

آبشار کو‌یله

یکی از مکان‌های دیدنی استان کردستان آبشار کویله است که در شهرستان مریوان و در مسیر جاده مریوان ــ سقز قرار گرفته است. این آبشار زیبا در فصل بهار از مکان‌های دیدنی و زیبای منطقه محسوب می‌شود.

چشمه آب تلخ پیرصالح

چشمه آب تلخ در روستای قشلاق از شهرستان بیجار قرار دارد. علت نام‌گذاری این چشمه به‌علت تلخ‌بودن آب آن است هرچند دلیل تلخ بودن آب این چشمه به‌روشنی مشخص نشده اما آب آن برای درمان بیماری‌های روماتیسمی مؤثر است.

چشمه کواز

این چشمه در 50کیلومتری شمال غربی کامیاران و در 10کیلومتری شمال غربی روستای پالنگان در دامنه کوه واقع شده است، آب این چشمه طعم گوگردی دارد و در محل جوشش آن از زمین، رنگ آب شیری است و خود نشان‌دهنده وجود مواد آهنی و گوگردی در آب است.

آب این چشمه در استخر کوچکی جمع می‌شود و از آن برای نوشیدن و درمان بیماری‌های مجاری تنفسی، روماتیسمی و بیماری‌های جلدی استفاده می‌شود.

انتهای پیام/ش

R7848/P4001/S6,66/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

هدایت روان آب‌ها عامل افزایش تراز آب دریاچه ارومیه/ هیچ پروژه آبرسانی به بهره‌برداری نرسیده است

مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، گفت: تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با افزایش ۳۸ سانتی متری همراه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگاراروم نیوز، اظهار کرد: تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۳۸ سانتی متر افزایش داشته که این نشان دهنده روند رو به افزایش سطح آب دریاچه است.

وی تصریح کرد: تا کنون هیچ کدام از پروژه های آبرسانی وارد چرخه بهره برداری نشده و به افتتاح نرسیده است. افزایش سطح آب دریاچه ارومیه ناشی از پروژه هایی است که به صورت ضرب العجل برای هدایت آب ها و روان آب ها به دریاچه صورت گرفته است.

مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، افزود: شیب منفی که در بخش هایی از دریاچه ایجاد شده بود مانع رسیدن روان آب ها به سمت آن می شد که با لایروبی های صورت گرفته این مشکل حل شد و این آب ها مستقیما به سمت دریاچه هدایت شدند که اگر لایروبی و اتصال سدها نبود دچار مشکل می شدیم.

وی ابراز داشت: طی سال های اخیر در حوزه تثبت ریزگردهای حاشیه دریاچه ارومیه نیز اقدامات موثری انجام گرفته است.

سرخوش در ادامه با اشاره به پروژه های آب رسانی در دست اجرا برای احیای دریاچه ارومیه گفت: تونل کالسی از جمله شاخص ترین پروژه های نجات دریاچه ارومیه است که طبق زمان بندی اجرا میشود و ان شاالله در انتهای سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

وی ضمن بیان این که در اولین گام اگر منابع و مصارف آب درحوزه آبریز مدیریت نشود نجات دریاچه ممکن نخواهد بود، اظهار کرد: بامدیریت آب نه تنها کشاورزان متضرر نمی شوند بلکه راندمان تولید دربخش کشاورزی افزایش پیدا می کند.

انتهای پیام/

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

غلامحسین مطهری ‌اصل کیست؟ +عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۹۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دریاچه گرداب بن آبگیری شد
 • رهاسازی آب سد ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد
 • آغاز مرحله دوم رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه
 • افزایش 810 میلیون مترمکعبی حجم دریاچه ارومیه
 • مرحله دوم رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ارومیه آغاز شد
 • چشمه ها و قنات های سطح شهر سنندج باید احیا شوند
 • رهاسازی آب سد ساروق به سمت دریاچه ارومیه
 • جریان دوباره آب در چشمه غربال‌بیز مهریز
 • جلوه گری جاذبه های گردشگری قزوین برای پایتخت نشینان
 • آب «چشمه علی» ری به مدت ۱۰ روز قطع می شود
 • چشمه زیبای سفید آب باینگان+تصاویر
 • چشمه ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می کند
 • آب « چشمه علی » شهر ری دوباره قطع می شود
 • آب « چشمه علی » شهر ری مجددا قطع می شود
 • ۳۰ میلیون مترمکعب آب امروز به دریاچه ارومیه رهاسازی می شود
 • شایعه وجود زالو در آب چشمه دشت ارژن شیراز رد شد
 • جاذبه های گردشگری ایران در قاب نمایشگاه
 • بلایی که گردشگران سر بکرترین طبیعت مازندران آوردند + فیلم
 • زاینده رود را نجات دهیم / مگر چه چیز زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه است