مجله سلامت: مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که ترکیب موجود در اسطوخودوس به نام لینالول، بر بخش‌های مشابهی از مغز به عنوان داروی ضد اضطراب تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این کشف شده که لینالول بدون اینکه جذب جریان خون شود، تنها با رایحه و بو مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این قابلیت برای افرادی که نگران اثرات جانبی دارو هستند، نکته مثبت و مهمی است.

این بررسی بر روی موش‌ها انجام شده و هنوز به قطعیت نمی‌توانیم بگوییم که این بر روی انسان هم تاثیر دارد یا نه. مطالعات پیشین که اثرات روغن‌های ضروری را بر اضطراب انسان‌ها آزمایش کرده اند، نتایج متفاوتی داشته اند.

در سال ۲۰۰۹، یک مطالعه منتشر شده در Practical Nursing Holistic نشان داد که استفاده از روغن رزماری یا اسطوخودوس با کاهش سطوح استرس و ضربان نبض برای دانشجویان پرستاری که در حال آموختن بودند، همراه بود.

یوجین لی، استادیار پزشکی خانواده در مرکز پزشکی دانشگاه لویولا، که در این مطالعه دخالتی نکرده بود، می‌گوید: “اسطوخودوس اغلب آرامش بخش است. ” از سوی دیگر رزماری مهیج است. وی افزود: “این بستگی به نوع اضطراب شما دارد. ” برای بعضی ها، رزماری ممکن است مغز را فعال کند و اضطراب را بدتر کند ”، اما اگر افکار رقابتی دارید، رزماری کمک می‌کند تا ذهن تان را باز کنید تا بتوانید بهتر تمرکز کنید و از این حیث روغن رزماری می‌تواند موثر باشد. ”

مطالعات دیگر نشان داده اند که عطر و رایحه‌های مختلف می‌توانند به کاهش اضطراب در بیماران بیمارستانی، افراد تحت شیمی درمانی، زنان کارگر، افراد مسن و سایر افراد در شرایط استرس زا کمک کنند.

از سوی دیگر، چندین مطالعه نیز گزارش داده اند که روغن‌های ضروری تاثیرات قابل توجهی ندارند. یک بررسی علمی، که در سال ۲۰۰۰ در ژورنال مجله عمومی بریتانیا منتشر شد، نشان داد که آروماتراپی اثرات “خفیف و گذرا بر اضطراب در انسان‌ها دارد، اما این تاثیرات احتمالا به اندازه کافی قوی نیستند که برای درمان اضطراب در نظر گرفته شوند.

پس نکته اصلی در مورد استفاده از روغن‌های ضروری برای اضطراب چیست؟

دکتر لی می‌گوید: برخی از این روغن‌ها مفید هستند و در صورتیکه به صورت هدایت شده استفاده شوند ایمن هستند. این در حالیست که اگر از آن‌ها به عنوان خوراکی و یا به صورت موضعی مستقیما به پوست اعمال شوند ممکن است برخی خطرات مرتبط با آن‌ها را به دنبال داشته باشند.

آماندا لاتین، رئیس آروماتراپی کالج علوم پزشکی آمریکا، می‌گوید استرس و اضطراب همراه با بی خوابی و درد، برخی از دلایل اصلی افرادی هستند که به دنبال آروماتراپی هستند. او توصیه می‌کند که با یک آروماتراپیست صحبت کنید تا بدانید که چگونه این رایحه‌ها بر شما تاثیر می‌گذارد و چطور باید از آن‌ها استفاده کنید.

او می‌گوید ساده‌ترین راه برای گنجاندن روغن‌های ضروری در زندگی روزمره انسان، استنشاق و بوییدن آن‌ها است. شما می‌توانید از طریق یک دیفیوزر (پخش کننده) که رایحه را به هوا پخش می‌کند، یا با پاشیدن چند قطره از آن به بالشتتان از این رایحه بهره‌مند شوید.

روغن‌های ضروری می‌توانند به پوست نیزاعمال شوند، در حمام استفاده شوند، و یا با کرم و لوسیون‌های پوست مخلوط شوند. اما زمانی که به طور روزانه استفاده شوند، به ویژه اگر رقیق نشده باشند، ممکن است پوست را تحریک کنند.

علاوه بر اسطوخودوس، روغن‌های ترنج، چوب صندل و نارنج شیرین نیز برای اضطراب مفید هستند.

دکتر لی معتقد است: ” در نهایت نحوه واکنش افراد به آروماتراپی کاملا منحصر به فرد است و ممکن است چیزی که برای یک فرد موثر عمل می‌کند برای فردی دیگر نتیجه معکوس داشته باشد و با او سازگار نباشد. “

خوب است بدانید که این روغن‌های ضروری و یا هر نوع داروی مکمل جایگزین مناسبی برای مشاوره‌های سلامت روان برای افرادی که در معرض جدی اضطراب هستند، محسوب نمی‌شوند.

از آن جایی که ممکن است روغنی که خریداری می‌کنید حاوی مواد افزودنی باشد، خرید روغن‌های ضروری هم می‌تواند کاری دشوار باشد. به برند‌های معتبر که شامل نام لاتین گیاهی، کشور مبدا و تاریخ تولید بر روی برچسب می‌باشد، مراجعه کنید. برای اطمینان از اینکه محصولات آن‌ها با استاندارد‌های خاص مطابقت دارند، برند‌ها باید اطلاعات بیشتری از جمله جزییات مربوط به تست‌های انجام شده در وب سایت خود داشته باشند.

در قسمت زیر تعدادی از محصولات روغن‌های ضروری که توانند به کاهش اضطراب کمک کنند، را بررسی می‌کنیم.

اگر در فکر خرید این روغن‌ها هستید بهتر است قبل از اقدام به خرید با یک پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است قادر به ارائه راهنمایی بیشتر و یا آگاه کردن شما از هر گونه اثرات جانبی بالقوه و یا تعاملاتی که شما می‌توانید در معرض خطر باشید، باشند.

روغن ضروری اسطوخودوس

مدت هاست که گیاه و روغن اسطوخودوس به عنوان دارویی برای درمان اضطراب و بی خوابی مورد استفاده قرار گرفته است.

به دنبال محصولی بگردید که حاوی روغن تقطیرشده از گل اسطوخودوس باشد.

روغن ضروری رزماری

رزماری می‌تواند یک رایحه تحریک کننده و انرژی بخش باشد، بنابراین اگر واقعا بخواهید به آرامش برسید، ممکن است انتخاب خوبی نباشد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که روغن رزماری کمی تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشیده و سطح هورمون‌های استرس را کاهش دهد، که ممکن است به کاهش اضطراب در برخی شرایط کمک کند.

روغن ضروری پرتقال شیرین

تحقیقات حاکی از آن است که اسانس پرتقال شیرین، استخراج شده از پوست میوه پرتقال، نشانه‌های اختلال استرس پس از حادثه در موش‌ها را بهبود می‌بخشد.

در یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی ۲۰۱۵ که در مجله ایرانی پرستاری و مامایی منتشر شد، زنانی که در معرض روغن اسانس پرتقال بودند نمرات اضطرابی کمتری نسبت به آن‌هایی که در معرض آب مقطر قرار گرفته بودند، داشتند.

روغن ضروری ترنج

مطالعه سال ۲۰۱۵ در مجله Forschende Komplementärmedizin (تحقیقات در پزشکی مکمل) نشان داد افرادی که روغن ضروری ترنج را استنشاق کرده بودند (که با بخار آب منتشر می‌شود)، کاهش سطوح هورمون استرس، خلق و خوی بهبود یافته و کاهش خستگی در مقایسه با گروه کنترل نشان دادند.

روغن ضروری بابونه

بررسی سال ۲۰۱۵ منتشر شده در مجله استوایی آسیا Tropical Biomedicine اشاره کرد که بابونه دارای خواص ضد اضطراب، تسکین دهنده است و باعث کاهش افسردگی، نگرانی و ذهن بیش از حد فعال می‌شود. استفاده از آن قبل از خوابیدن برای حمام می‌تواند هم ذهن و هم بدن را آرام کند.

ترکیب منتشر کننده و رطوبت ساز

اگر شما به خاطر اضطراب و افکار رقابتی دچار مشکل شدید، روغن‌های ضروری را در زمان خواب تنفس کنید. دکتر لی می‌گوید: “فقط مطمئن شوید که عطرآن، انقدر نیست که بتواند خواب شما را مختل کند و وقتی به خواب می‌روید، شما را بیدار کند. ”

خواب با ترکیب پخش کننده / مرطوب کننده، رطوبت را به هوا اضافه خواهد کرد، که ممکن است در فصل‌هایی هوا خشک است، کیفیت خواب را بهبود بخشد.

پخش کننده شخصی

پخش کننده شخصی وسیله‌ای بسار مناسب برای همراه داشتن همیشگی روغن‌های ضروری است. در شرایطی که مضطرب هستید می‌توانید آن را زیر بینی تان نگه دارید و تنفس کنید و آرام شوید.

دیفیوزر (پخش کننده) اتومبیل

شما می‌توانید پخش کننده مخصوص اتومبیل را خریداری کنید و به شارژر فندکی اتومبیل تان وصل کنید. این پخش کننده، یک وسیله بسیار مناسب برای ساعت‌های استرس زای ترافیک است.

از "پول‎های کثیف" تا "FATF" و نام‎هایی که ظریف نگفته| فرمان آتش علیه ظریف را چه کسی صادر کرد؟

ظریف: عده‌ای منافعشان به خطر افتاده است| خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت

شوخی احمقانه صدام حسین با همسرش جلوی دوربین+عکس

کلیدواژه: روغن گیاهی کاهش استرس اسطوخودوس

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۶۹۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آتش سوزی کارخانه تصفیه روغن در یاسوج مهار شد
 • احیا پوشش گیاهی در اراضی بیابانی سبزوار
 • پوشش گیاهی 400 هکتار بیابان در سبزوار احیا شد
 • اضطراب بلندمدت بر میزان یادگیری تاثیر می گذارد
 • ۷ ماسک و لوسیون گیاهی که پوست را شاداب می‌کند
 • راههایی ساده برای پیشگیری از سکته مغزی
 • نسخه‌ شفابخش شفر برای بازگشت استقلال ؛ راه حل فرار از بحران فاش شد
 • مسئولان باید بستر مناسبی را برای بروز استعدادهای جوانان فراهم آورند
 • هزینه‌ استرس شغلی سه و نیم درصد تولید ناخالص کشورهاست
 • بهره گیری از بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال ضروری است
 • استقبال دانشجویان فنی مهندسی اسفراین از نمایشگاه کتاب/ مسئولان نمایشگاه‌هایی با عنوان کتاب‌های تخصصی رشته‌ها فراهم آورند
 • روغن پر خاصیت «آرگان» چگونه تهیه می‌شود؟!
 • اضطراب های دوران کودکی منجر به ناخن جویدن می شود
 • معجزه تب و لرز هنگام سرماخوردگی/ صبحانه‌ای که باعث کالری سوزی در تمام روز می‌شود/ راز‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بیمار نشوید/ ادویه‌ای قوی برای مبارزه با گلودرد
 • سارقان حرفه ای منزل در ماهشهر مقابل قانون زانو زدند
 • نابسامانی وضعیت کارگران روغن نباتی جهان نیاز به اقدام جدی مسئولان دارد/فرمانداری وارد عمل می‌شود
 • این سم عامل پیرشدن زنان است
 • تسهیلات وام ضروری به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام پرداخت شد
 • استخراج «روغن آرگان» از ضایعات بز‌ها +تصاویر
 • تعویض مفصل، نتیجه ناسازگاری با زانو/ سالیانه ۳۰ هزار تعویض مفصل زانو در کشور