دکتر واعظ جلالی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با فصل سرما و خطر شیوع بیماری های ویروسی در گفت و گو با ایسنا، راهکارهایی برای پیشگیری و کنترل آنها ارایه کرد. آفتاب‌‌نیوز : استادیار ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بر اساس نتایج آخرین پژوهش‌ها ریسک آلودگی و شدت بیماری انفلوآنزا در افراد سیگاری 7 برابر بیشتر از سایرین است، گفت: ویروس انفلوآنزا در افراد دارای زمینه بیماریهای خاص، افراد دارای سطح ایمنی پایین و همچنین سیگاری‌ها سریعتر تکثیر می شود و عوارض آن نیز بیشتر خواهد بود.


به گزارش آفتاب‎نیوز؛ دکتر واعظ جلالی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با فصل سرما و خطر شیوع بیماری های ویروسی در گفت و گو با ایسنا، راهکارهایی برای پیشگیری و کنترل آنها ارایه کرد.
وی با بیان اینکه ویروس ها تنها در داخل سلول زنده تکثیر می شوند، عنوان کرد: ویروس تنها در صورت دسترسی به سلول زنده تکثیر شده و باعث بروز عفونت‌های تنفسی، گوارشی، مغزی و یا سایر عفونت‌ها می شود، ولی اگر در محیطی غیر از سلول بماند به طور متوسط تنها از چند ساعت تا چند روز دوام می آورد.
وی با اشاره به تفاوت ویروس ها  با میکروارگانیزم ها، عنوان کرد: ویروس در مقایسه با باکتری یا قارچ از نظر اندازه بسیار کوچک بوده و تنها در داخل سلول زنده عفونت و آلودگی ایجاد می کند در حالیکه مکانیزم عملکردی قارچ و باکتری این گونه نیست.
این متخصص ویروس شناسی پزشکی با اشاره به نمونه گیری های اولیه، کشت سلولی و تست های ژنتیکی پیشرفته به عنوان سطوح مختلف شناسایی ویروس ها، اظهار کرد: از مهمترین بیماری های واگیردار با منبع ویروسی می توان به هپاتیت B، هپاتیت C، HIV و انفلوآنزا اشاره کرد. همچنین در این رابطه می توان به عفونت هایی اشاره کرد که در کودکی ما را درگیر کرده و مجددا در بزرگسالی عود می کنند مانند آبله مرغان و سرخک.
وی با اشاره به اهمیت مهار ویروس ها به عنوان بخشی از چالش سازمان جهانی بهداشت، اظهار کرد: در این راستا سازمان جهانی بهداشت برای ریشه کنی تعدادی از ویروس ها پروتکل های تصویب کرده و همچنین برنامه ریزی های گسترده ای برای کاهش سطح آلودگی افراد با ویروسها و در واقع ارتقای سطح بهداشتی جوامع، اجراکرده است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ویروس هپاتیت A را از دیگر ویروس هایی عنوان کرد که در مناطق با سطح بهداشت عمومی پایین شایع بوده و در این رابطه، گفت: هپاتیت A از ویروسهای گوارشی بوده که در نهایت منجر به التهاب کبد شده و کاملا با سطح بهداشت منطقه به خصوص سلامت آب و مواد غذایی در ارتباط است.
وی با بیان اینکه آلودگی با ویروس هپاتیت A با نوشیدن آب یا بلعیدن غذای آلوده ایجاد می شود، ادامه داد: ضعف و خستگی، بی حالی، تب و در نهایت زردی یا یرقان و التهاب کبد از نشانه های این بیماریست که در بزرگسالان با شدت بیشتری بروز پیدا می کند.
این متخصص ویروس شناسی پزشکی با اشاره به برخی اقدامات پیشگیرانه در این رابطه، تصریح کرد: نبود آب سالم و بهداشت ضعیف یکی از عوامل خطر در انتقال و ابتلا به ویروس HAV است، بنابراین به افراد توصیه می شود که حتما از بطری آب بهداشتی استفاده کرده، پیش از خوردن میوه پوست آن را گرفته، از سلامت غذای مصرفی خود اطمینان حاصل کرده و نسبت به ضدعفونی مداوم دست های خود اقدام کنند.
وی با بیان اینکه رعایت بهداشت و استفاده از منابع آب و غذای سالم در کنترل این ویروس بسیار موثر است، ادامه داد: متاسفانه ویروس هپاتیت A در برخی افراد منجر به بروز هپاتیت برق آسا شده که طی آن بیمار کل کبد خود را از دست می دهد، بنابراین کنترل  این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه انتقال ویروس های جدید از سایر کشورها به داخل کشور در کلیه سفرها چه عادی و چه سفر به شهرهای زائرپذیر محتمل است، گفت: این مساله به خصوص درباره ویروس هایی که از طریق حشرات منتقل می شوند، فراوانی بیشتری دارد . به عنوان نمونه در برخی سفرها احتمال این وجود دارد که وسایل فرد به تخم حشرات منطقه مربوطه آلوده شده و از این طریق به داخل کشور منتقل شود. بنابراین آلودگی به ویروس های جدید و انتقال آن به داخل کشور در کلیه سفرهای خارج از کشور محتمل است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه نکته مهم و قابل اهمیت را نحوه کنترل و محافظت افراد در برابر ویروس‌ها عنوان کرد و ادامه داد: به عنوان نمونه برای برخی از این ویروس ها واکسن داریم که به افراد توصیه می شود حتما پیش از سفر واکسینه شوند، چراکه عوارض این بیماریها در بزرگسالی به خاطر حساسیت بیشتر سیستم ایمنی شدیدتر است. همچنین در رابطه با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی و انفلوآنزا به افراد توصیه می شود که در صورت برخورد با موارد مشکوک از دست دادن و در آغوش کشیدن افراد پرهیز کرده و دستهای خود را روزی چند مرتبه با آب و صابون و ژل ضدعفونی شستشو دهند.

کد خبر: ۵۵۵۵۵۷ تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

انتقاد از گرانی ۲ برابری قیمت مسکن

یکی از مهمترین مشکلات امروز مردم گرانی ۲ تا ۳ برابری قیمت مسکن به ویژه در تهران و کلانشهرهاست. اگر از مسئولان دولت آقای حسن روحانی دلیل این گرانی را بپرسید، احتمالا تقصیرش را بر گردن ترامپ و تحریم می اندازند!

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، این روزها اقتصاد کشور و مردم گرفتار مشکلات عدیده هستند ولی برخی مسئولان با دادن آدرس‌های غلط درپی ترویج این نظر هستند که مشکلاتی که در سال جاری گریبانگیر اقتصاد کشور شده است، نتیجه تحریم‌های آمریکا بوده و سوء مدیریت مسئولان نقش حداقلی دارد، این در حالی است که بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور و مردم، هیچ ربطی به تحریم ندارد یا کمترین اثر را از تحریم می‌بیند، از جمله گرانی شدید مسکن.

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن در یکسال منتهی به آذرماه امسال به طور متوسط 90 درصد افزایش یافته است.

اما آیا بخش مسکن به دلیل تحریم‌ها دچار افزایش قیمت شده است یا دلیل آن بی کفایتی مسئولان و سیاست های غلط اقتصادی است؟

یک کارشناس اقتصاد در این‌باره به تسنیم می‌گوید: در علم فیزیک بحثی به نام لوله‌های مرتبط وجود دارد، در این مبحث بسته به این که لوله عریض باشد یا ارتفاع آن تغییر کند اگر از یک منبع آب به لوله‌ها هدایت شود سطح آب در همه لوله یکسان است. این بحث در اقتصاد مصداق دارد یعنی سود در بازار کالا، پول، بازار سرمایه و بازارهای متفاوت اقتصادی دیگر در میان مدت و بلند مدت یکسان خواهد بود.

هادی حق‌شناس در این‌باره به مثالی اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه اگر به قیمت ارز در سال‌های 60، 70 یا 80 و نرخ‌های امروز نگاه کنیم می‌بینیم که به اندازه قیمت سکه یا طلا رشد داشته است. اگر ارز N برابر شده، صمت سکه نیز همان N برابر شده است.

وی بیان کرد: این در حالی است که قیمت مسکن در چند سال گذشته یعنی از اوایل سال 93 تا اواخر سال 96 متناسب با نرخ تورم رشد نکرد. در واقع رشد قیمت مسکن در سال‌جاری که از زمستان سال گذشته آغاز شد متناسب با تجمیع تورم طی سال 92 تا پایان سال 96 بوده است.

وی با تاکید بر این‌که در اقتصاد ایران وقتی قیمت‌ها طبق روال طبیعی رشد نمی‌کنند زمانیکه رشد آنها شروع می‌شود جهش قیمت روی می‌دهد، تصریح کرد:‌ نرخ ارز از سال 92 تا نیمه اول 96 زیر 4000 تومان بود، اما به یکباره تا 20 هزار تومان هم رسید اما پس از آن کاهش و حول و حوش 10 تا 12 هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: در اقتصاد نمی‌توان جلوی رشد قیمت‌ها را گرفت وقتی تورم غیرقابل پیش بینی است و تا زمانیکه در اقتصاد تورم‌های دو رقمی داریم یقینا افزایش قیمت هم خواهیم داشت.

کارشناس اقتصاد با یادآوری این‌که اقتصاد ایران سال‌های طولانی است که تورم‌های دو رقمی تجربه کرده و امسال هم همین‌گونه است، اظهار کرد:‌ بر این اساس افزایش قیمت‌ها طبیعی خواهد بود. مسکن هم از این موضوع مستثنا نیست، ضمن این‌که باید این نکته مهم را نیز مد نظر قرار داد که طی سه، چهار سال اخیر عرضه مسکن دچار اختلال شده است. واحدهای مسکونی که از نیمه دوم سال گذشته تا ماه‌های اخیر فروخته شده، باقیمانده واحدهایی است که چند سال گذشته ساخته شده بودند.

وی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر این بخش نیز گفت:‌ تحریم اثری بر مسکن نداشته و ندارد، جهش قیمت مسکن به دلایلی که به آنها اشاره شد از نیمه دوم سال قبل آغاز شد.

بیشتر بخوانید

گرانی 174 و 246 درصدی قیمت مسکن در 2 دوره وزارت عباس آخوندی

قیمت مسکن با «دستور» قابل کنترل نیست

کارشناس مسکن: دولت مقصر التهاب و افزایش قیمت مسکن است

راهکار دولت برای کنترل قیمت مسکن چیست؟

قیمت مسکن نجومی شده؛ تعزیرات ورود کند

 

به گزارش تسنیم، از سال 92 با روی کار آمدن عباس آخوندی به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی سیاست‌های دولت در بخش مسکن دچار انحراف شد. وزیر مستعفی به دلیل نوع نگاه خاصی که داشت اقدام به افزایش وام خرید مسکن در بازار کرد. اصرار بر این برنامه و کم توجهی به سمت عرضه باعث بر هم خوردن بیش از پیش عرضه و تقاضا در بازار مسکن شد. به این ترتیب طی سال‌های 92 تا نیمه نخست امسال حجم ساخت و سازها به شدت کاهش یافت که اثرات منفی آن از زمستان سال گذشته گریبان این بخش را گرفته است.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: آنفلوآنزا افراد سیگاری بیماری های ویروسی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۷۰۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وحشت مردم یک روستا در ایذه از 2 خطر بزرگ پیش روی شان+ تصاویر
 • استرس خطر آلزایمر را افزایش می‌دهد
 • ۱۰ تهدید اصلی برای سلامت بشر در ۲۰۱۹
 • می‌دانید خاکستر سیگار چه تاثیراتی روی خاک دارد؟
 • افزایش ۲ برابری روزهای هوای پاک در مشهد
 • 7 بیماری که 50 ساله ها را مبتلا می کند
 • افزایش 4 برابری ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی
 • حلقه مفقوده پایش باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی
 • افزایش ۱۱ برابری صندلی پرواز در ۴۰ سال اخیر
 • ضرورت شناسایی واحد‌های نا ایمن و رفع خطر از آن‌ها
 • آشنا: برابری حقوق و دستاوردها در برجام از دید ترامپ وحشتناک است
 • برابری دستاوردها در برجام از دید ترامپ وحشتناک است
 • چه بیماری‌هایی در افراد سیگاری شایع‌تر است؟
 • سازمان جهانی بهداشت ۱۰ تهدید اصلی برای سلامت بشر را معرفی کرد
 • افزایش پنج برابری تولیدات بخش کشاورزی در کشور
 • فوتبال جهان| الکساندر چفرین: هرگز در فوتبال شاهد برابری نخواهیم بود
 • هشدار تولیدکنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک
 • هشدار تولید کنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک
 • ده چالش مهم پیش روی سلامت بشری در سال 2019