خبرگزاري آريا - شيراز- ايرنا- مناطقي از استان فارس از ديرباز کانون کاشت شلتوک و برداشت برنج به عنوان محصولي با نياز به آب فراوان بوده است.
image
به گزارش روز جمعه ايرنا، خشکسالي و قهر طبيعت بر اراده کشاورزان فائق آمده و بسياري از آنان که معيشت خويش را با کشت برنج تامين مي کردند را ناگزير به صرف نظر از کاشت اين محصول پرطرفدار در بازار کرده است.

امسال، سطح کشت برنج در استان فارس متاثر از خشکسالي و نبود آب کاهش قابل ملاحظه اي داشته است و بخش قابل توجهي از مزارعي که نسبت به کاشت شلتوک اقدام کرده اند، نيز خشکيده اند.
بنا بر آمارهاي رسمي، کاشت برنج در سال هاي 91 و 92 در استان فارس در گستره اي به وسعت 40 هزار هکتار از اراضي اين استان بود اما در سال 96 و متاثر از خشکسالي، اين محصول تنها در حدود 28 هزار هکتار از اراضي استان کاشته شد.
اين رقم در سال 97 به حدود 18 هزار هکتار کاهش يافته است و با تداوم شرايط خشکسالي، پيش بيني مي شود که در سال هاي آتي نيز سطح زير کشت برنج در فارس کاهش يابد.
بيشترين کشت برنج در استان فارس در مناطق کامفيروز شهرستان مرودشت، بيضا در شهرستان سپيدان، ممسني و رستم، فيروزآباد و سيمکان شهرستان جهرم صورت مي گيرد.
** ناهمسويي دستگاه ها، زمينه ساز کاشت شلتوک
وضعيت کشت استان فارس در شرايط محدوديت آبي پيش از اين در نشست هايي کانون بحث و تصميم گيري بوده است.
از آن جمله، استاندار فارس سوم مهرماه امسال در سخناني گفت: صرفه جويي و مصرف بهينه آب کشاورزي يک رسالت همگاني است و بايد نهادينه شود و در اين زمينه نهادها و دستگاه هاي مسئول بايد همسو و متوازن و همگام عمل کنند.
اسماعيل تبادار که در کارگروه سازگاري با کم آبي در استان فارس سخن مي گفت، اظهار داشت: دستگاه ها از عملکردهاي جزيره اي در زمينه مصرف آب جلوگيري کنند.
وي گفت: نبايد جهاد کشاورزي راه خودش را برود و آب منطقه اي و محيط زيست هم راه خودشان را بروند، اهداف در اين حوزه بايد همسويي داشته باشد، سازمان هاي دولتي در اين رابطه همگام باشند تا تصميم گيري ها دوام و قوام داشته باشد.
استاندار فارس بيان کرد: البته دراين زمينه خطاهاي بسياري اتفاق افتاده است ، اين همه توصيه مي شود که شلتوک کاشته نشود ، اما همين نا همسويي ها باعث کاشت شلتوک در بسياري از مناطق فارس شده است.
تبادار اضافه کرد: امسال در شهرستان ممسني اغلب کشتزارها به ذرت اختصاص يافت، در حالي که ذرت بيشترين آب بري دارد، اين ثمره همين ناهمسويي ها است.
استاندار فارس گفت:ادعا براي صرفه جويي و مصرف بهينه آب در بخش کشاورزي به تنهايي کافي نيست، البته برخي برنامه ها اثر بخش بوده اما اشتباهاتي نيز رخ داده است.
** با گفتار درماني، نمي توان مشکل آب را حل کرد
تبادار با بيان اينکه با گفتار درماني نمي توان مشکل آب را حل کرد گفت: اينکه به کشاورز بگوييم کلزا بکارد و شلتوک نکارد کافي نيست، بايد همه تمهيدات براي کاشت و فروش و عرضه محصول جايگزين به بازار انديشيده شود.
وي ادامه داد: کشت کينوا (نوعي دانه روغني) مي تواند در جاهايي از استان فارس از جمله شهرستان خرامه که مقرون به صرفه است جايگزين کشت هاي آب بر شود، اين رويکردي علمي و مطالعه شده است و بايد توسط دستگاه ها دنبال شود.
** مصوبه دولت، رهيافتي روشن
در چنين شرايطي، هيات دولت با توجه به شرايط خشکسالي و کمبود آب در کشور سياست خاص و رهيافتي روشن را پيش روي دست اندرکاران بخش کشاورزي ترسيم کرده است.
هيات وزيران در جلسه روز چهارشنبه (نهم آبان) خود به رياست حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري، با توجه به محدوديت هاي منابع آبي در حوضه هاي آبريز با اجراي محدوديت ها و ممنوعيت هاي کشت برنج در خارج از استان هاي گيلان و مازندران موافقت کرد.
دولت اين تصميم را در جهت سياست هاي کنترل سطح زير کشت بهاره و زمستانه و با توجه به محدوديت هاي منابع آبي در حوضه هاي آبريز اتخاذ کرد.
** کاشت برنج در فارس در دوره سه ساله به صفر برسد
رئيس سازمان جهاد کشاورزي فارس، با اشاره به مصوبه دولت مبني بر محدوديت کاشت برنج در خارج از استان هاي گيلان و مازندران گفت: بر اساس اين مصوبه، کاشت برنج در اين استان به تدريج و طي يک دوره سه ساله بايد به صفر برسيد.
محمد مهدي قاسمي در گفت و گو با ايرنا افزود: کاشت برنج در مناطق غير از شمال کشور با مشکل جدي سطح پايين بهره وري منابع آب روبرو است.
وي اظهار داشت: محدوديت کاشت برنج در خارج از مناطق شمال کشور متاثر از بهره وري پايين آب، چند سالي است مورد توجه وزارت جهاد کشاورزي قرار گرفته و بر همين اساس هيات دولت، بحث ممنوعيت تدريجي کشت اين محصول را در استان هايي غير از گيلان و مازندران در دستور کار قرار داده است.
وي ادامه داد: در استان فارس نيز به موازات ممنوعيت کشت برنج، انجام کشت هاي جايگزيني که مي تواند معيشت کشاورزان را تا حدودي تامين کند و در الگوي کشت قرار گيرد در دستور کار سازمان جهاد کشاورزي استان قرار گرفته است.
او اظهار داشت: از جمله اين کشت ها مي توان به کشت گلخانه اي و متراکم و کشت فضاي باز اشاره کرد که تسهيلات ويژه اي هم براي آنها لحاظ شده است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي فارس ادامه داد: در شوراي حفاظت يا کارگروه سازگاري با کم آبي استان، در کارگروه آب کشاورزي استان و در شوراي کشاورزي استان به اين مقوله بارها و بارها پرداخته شده و در سال زراعي گذشته شاهد کاهش قابل توجه کاشت برنج در سطح استان فارس بوديم.
قاسمي، ابراز اميدواري کرد که با کمک مردم و تشکل هاي مردمي بهره وري از آب در استان بهبود يابد.
6122 / 2027
انتهاي پيام /*

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

روحانی: اگر با برجام‌ و FATF مخالفید، به‌ مردم بگویید چقدر هزینه دارد| عده‎ای شعار می‌دهند و هزینه‌ را از جیب‌مردم می‌پردازند| چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم؟

عکسی ناراحت کننده از زیبابروفه در مراسم تشییع پیکر همسرش

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۳۹۱۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نان کشاورز گلستانی در خوشه‌های برنج/ کشت جایگزین نداریم
 • کبود برنج داریم؛ چاره‌ای بجز واردات نداریم
 • اجازه واردات برنج داده شد تا کسری این محصول در کشور تامین شود
 • وزارت صنعت: فعلا چاره‌ای بجز واردات برنج نداریم
 • برنج وارد نکنیم گران می شود
 • وزارت صنعت: ممنوعیت واردات برنج منتفی است
 • ممنوعیت واردات برنج فعلاً منتفی است
 • واردات برنج کاهش یافت
 • تلاش برای صدور مجوز تولید پنبه و برنج تراریخته در ایران
 • عربستان ظرفیت تحقق چشم انداز 2030 را ندارد
 • ۹۶۹هزار تن برنج وارد شد
 • جزییات عرضه اولیه سهام (زکشت) کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت در فرابورس
 • 23 هزار هکتار از اراضی فارس به سامانه آبیاری نوین مجهز شد
 • درآمد ۴۴۰ میلیاردی شالیکاران بابلی از تولید برنج
 • آلودگی خاک کشاورزی مازندران نزدیک به مرز بحران
 • کاهش 12 درصدی واردات برنج
 • توصیه‌های ۵ روزه هواشناسی کشاورزی
 • کاشت گلخانه ایی بدون خاک زعفران در میناب
 • چشم‌انداز مناطق شهرداری مشهد در چشم‌انداز ۱۴۰۰ مشخص شده است‌
 • کشاورزان جنوب کرمان از کاشت بی رویه گوجه فرنگی خودداری کنند