آنکارا- ایرنا- 'فاتح دونمز' وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت که تحریم های آمریکا، هم مردم ایران و هم مردم منطقه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و آنها را دچار مشکل می کند.

به گزارش ایرنا، دونمز جمعه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه افزود: ترکیه پیش از این نیز اعلام کرده بود که این تحریم ها را اجرا نخواهد کرد و صحت این موضع ترکیه را گذشت زمان نشان داد.


وی موضع ترکیه در قبال تحریم آمریکا علیه ایران را شفاف عنوان کرد و بار دیگر با اشاره به مخالفت کشورش با هرگونه تحریم خارج از چارچوب شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های اخیر را اقدام یکجانبه آمریکا علیه ایران دانست.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه تاکید کرد: ما پیش از این اعلام کرده بودیم که تمامی کشورها و در راس آن کشورهای همسایه به طور منفی تحت تاثیر تحریم ایران قرار خواهند گرفت.
وی انرژی را یکی از مهمترین بخش های تحریم اخیر آمریکا عنوان کرد و با اشاره به قرارگرفتن ترکیه در فهرست کشورهای واردکننده نفت و گاز از ایران گفت: ترکیه جزو هشت کشور معاف از واردات نفت از ایران اعلام شده است ولی این امر موقتی است.
این مقام ترک بیان کرد: چنین به نظر می رسد که آمریکا بعد از 6 ماه وضعیت واردات نفت از ایران را ارزیابی خواهد کرد و به همین علت ترکیه برای این که تحت هر شرایطی، گزینه های دیگر برای اقدام داشته باشد، به تلاش خود ادامه خواهد داد.
دونمز با اشاره به تلاش شرکت نفتی توپراش ترکیه به عنوان مهمترین خریدار نفت ایران و نیز رایزنی شرکت های دیگر بخش خصوصی درباره نحوه ادامه همکاری با ایران اضافه کرد: ترکیه قرارداد بلند مدت در زمینه خرید گاز طبیعی با ایران دارد ولی شرکت توپراش، خرید نفت از منابع جایگزین را بررسی می کند.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه افزود: این بررسی ها به شکلی که موجب بروز مشکلات در ارتباط با تامین سوخت در بازار داخلی ترکیه نشود، ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چند جانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت و اکنون بر خلاف تحریم های اعمال شده قبلی علیه ملت ایران تنها تر از هر زمان دیگر است.
به دنبال این اقدام ترامپ کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال ساز و کاری برای ادامه مبادلات اقتصادی با ایران هستند و مقامات دولت ترکیه هم اعلام کردند که آمریکا را در اعمال تحریم علیه ایران همراهی نخواهند کرد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه سه روز پیش در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با انتقاد از اجرای دور دوم تحریم واشنگتن افزود: نمی خواهیم در یک دنیای امپریالیست زندگی کنیم.
وی این تحریم ها را نادرست خواند و افزود: ترکیه در اجرای تحریم های اعلام شده علیه ایران، با آمریکا همراهی نخواهد کرد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز که به ژاپن سفر کرده بود، سه شنبه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران در مرکز مطبوعات ملی ژاپن مجازات مردم ایران با استفاده از حربه تحریم را ناعادلانه و غیرمنصفانه خواند و گفت: تحریم آمریکا علیه ایران نتایج خاصی نخواهد داشت.
وی با بی نتیجه خواندن تحریم آمریکا علیه ایران، گفت وگوی معنادار را موثرتر از تحریم‌ دانست و این امر را موضع اصولی ترکیه اعلام کرد.
این مقام بلندپایه ترکیه همچنین تلاش برای منزوی کردن ایران را کاری غیرعاقلانه و خطرناک دانست و تاکید کرد: دستیابی به سازش عاقلانه تر از تحریم است و معتقدیم که این تحریم های یکجانبه کشورهای همسایه و بیشتر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر ترک، تحریم اخیر آمریکا علیه ایران را سیاسی و بی نتیجه خواند و گفت: وقتی آمریکا به دلایلی یک کشور را تحریم می کند، ترکیه نمی تواند از منافع خود در پی اعمال این تحریم ها صرف نظر کند.
وی افزود: در تحریم های آمریکا علیه ایران، دولت آنکارا نمی تواند از منافع خود چشم پوشی کند و در این زمینه حفظ منافع ملی ترکیه، در اولویت قرار دارد.
چند روز پیش رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه هم اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در 9 ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم 7.4 میلیارد دلار رسیده است.
فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه چند روز پیش نیز با اعلام معافیت ترکیه از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران، خواستار ادامه همکاری کشورش با ایران در زمینه همکاری در حوزه انرژی شده بود.
شبک**خاورم/1905**1392

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد

تهران - ایرنا - رئیس مشترک شورای سوریه دمکراتیک گفت: هر منطقه امنی باید خالی از وجود نیروهای ترکیه و گروه های مسلح موردحمایت آن باشد.

به گزارش رسانه های کردی، 'امینه عمر' روز جمعه در حاشیه افتتاح نمایشگاه 'همه باهم پیش به سوی آزادسازی عفرین' در شهر قامشلی افزود: اندیشه و عقیده اشغالگری ترکیه ارثی است و اقداماتی که در عفرین و دیگر مناطق شمالی سوریه انجام می دهد نشانه آشکاری بر طمع ورزی ها و نیت پلید این کشور برای تغییر ساختار جمعیتی این مناطق است.
وی اضافه کرد: نباید اجازه داد که ترکیه بیش از این به اشغالگری ادامه دهد.
عمر گفت: هرگونه منطقه امن باید به دور از حضور ترکیه و گروه مسلح مانند ارتش آزاد موردحمایت این کشور و تحت نظارت بین المللی باشد تا بتواند امنیت و ثبات ساکنان آن را در مقابله با هرگونه حمله ترکیه حفظ کند.
رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه 18 دی ماه در نشست گروه پارلمانی این کشور تاکید کرد که ایجاد منطقه امن در نوار مرزی سوریه با ترکیه توسط ما انجام خواهد گرفت و رئیس جمهوری آمریکا نیز با این تصمیم موافقت کرده است.
درهمین حال خبرگزاری آناتولی ترکیه سه شنبه گذشته در گزارشی مدعی شد: منطقه امنی که ترکیه با دولت آمریکا بر سر آن به توافق رسیده شامل مناطقی از سه استان حلب، رقه و حسکه سوریه می شود.
این موضوع با مخالفت گروه های مختلف کردهای سوریه روبرو شده است و آلدار خلیل از مسئولان کردهای سوریه گفت: با ایجاد منطقه امن تحت کنترل و نظارت ترکیه در شمال و شمال شرق سوریه مخالفیم.
خلیل در گفت وگو با خبرگزاری هاوار افزود: برای ایجاد منطقه امن ابتدا باید مشخص شود، چه کسی تهدید است و امنیت چه کسی باید تامین شود.
وی بیان کرد: اگر منطقه امن برای حفظ امنیت در شمال سوریه و دفاع از منطقه در مقابل تهدیدهای ترکیه باشد، سیاست بسیار خوب است اما اگر موضوع برعکس باشد این سخن دیگری است.
مسئول روابط خارجی جنبش جامعه دمکراتیک سوریه گفت: اظهارات مسئولان ترکیه مبنی بر اینکه این کشور ناظر و مسئول منطقه امن در شمال سوریه باشد نشان می دهد که این موضوع برای امنیت شمال سوریه نیست.
وی اضافه کرد: از آمریکا درباره منطقه امن موردنظر توضیح خواسته ایم و اگر آمریکایی ها بگویند که چنین منطقه ای تحت کنترل ترکیه ایجاد می شود، با آن مخالفیم ولی می توانیم ایجاد چنین منطقه امنی را تحت کنترل سازمان ملل متحد بپذیریم.
ازسوی دیگر یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه سه شنبه شب اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درخصوص ایجاد منطقه امن در نوار مرزی سوریه با این کشور را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، این مقام که نامش ذکر نشده ،گفت: اظهارات رئیس جمهوری ترکیه، بار دیگر تاکید می کند که این نظام حامی تروریست ها در مذاکرات آستانه است و تنها با زبان اشغالگری و تجاوز صحبت می کند.
وی در ادامه گفت: سوریه تاکید می کند که تلاش ترکیه برای ضربه زدن به یکپارچگی سوریه تنها تجاوز آشکار، اشغال مستقیم اراضی آن و حمایت از تروریسم بین المللی از سوی این کشور محسوب می شود که 8 سال با سوریه درحال مبارزه است.
این منبع در ادامه گفت: سوریه بر دفاع از ملت و تمامیت ارضی خود از هر نوع تجاوز واشغال، از جمله اشغال اراضی سوریه توسط ترکیه با هر وسیله و امکانات تاکید می کند.
شبک**6116**1392

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: سياسي تحريم ايران تركيه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۱۴۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نماینده کردستان عراق در ایران: بغداد و اربیل برای همراه شدن با تحریم‌های ضدایرانی آمریکا تحت فشارند
 • بغداد و اربیل برای همراه شدن با تحریم‌های ضدایرانی آمریکا تحت فشارند
 • انتقاد نماینده کردستان عراق از آمریکا برای فشار جهت همراهی با تحریم‌های ضدایرانی
 • چرا فتنه ۸۸ باعث تحریم اقتصادی ایران شد؟ + جدول
 • اعزام ۴۴ مددجوی تحت حمایت کمیته امداد به مشهد مقدس
 • سفر احتمالی رئیس‌جمهور عراق به واشنگتن برای درخواست معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران
 • سهم دولت از اخبار صدا و سیما کم نیست/ لزوم واقع بینی رسانه‌ها در انتشار عملکرد دولت/ مردم با دسترسی‌های گسترده به فضای مجازی، رسانه‌ها را هم نقد می‌کنند
 • منافع ملی نباید تحت تاثیر منافع شخصی قرارگیرد/ هر گونه توسعه‌ای باید با احترام به میراث فرهنگی صورت گیرد
 • تاثیر یک ادویه در شیمی درمانی
 • چهار منطقه کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر پدیده ریزگرد است
 • توافق کُردهای تحت حمایت آمریکا با داعش در شرق سوریه
 • اسکای نیوز خبر دادتوافق کُردهای تحت حمایت آمریکا با داعش در شرق سوریه
 • توافق داعش با کُردهای تحت حمایت آمریکا در شرق سوریه
 • بررسی عقلانیت اخلاقی عربی و تاثیر سنت خسروانی با حضور «داوری اردکانی»
 • آلمان در یک قدمی اعلام ممنوعیت فعالیت هواوی
 • از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی/ گیجی فرمان قیمت در بازار خودرو
 • نشست ورشو؛ قدرت نمایی آمریکا علیه کشور‌های اروپایی / به معجزه عادت داریم /انقلاب اسلامی و فروپاشی دستگاه محاسبات غرب / سکوت در حیات، نقد در پساحیات!
 • آینده تمدنی اسلام در دستان کدام کشور است؛ ایران، عربستان، ترکیه و یا مالزی؟
 • آمریکا، ترکیه و شراکت مستهلک