به گزارش جماران؛ مقامات وزارت تجارت کره جنوبی اعلام کردند با توجه به اینکه سئول پس از پکن و دهلی نو، سومین خریدار نفت ایران است، نباید اجازه داد تحریم ها خللی در فعالیت های تجاری شرکت های کره ای با ایران ایجاد کند.

به گزارش روزنامه تایمز کره جنوبی، مقامات وزارت تجارت، صنعت و انرژی این کشور در نشستی که امروز (جمعه) برای پیشبرد مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران تشکیل دادند تاکید کردند هر تدبیر پیشدستانه ای که لازم است باید اتخاذ شود همه موارد و مسایل موجود و شرایط فعلی باید مورد نظارت دقیق قرار گیرد و کارهایی صورت گیرد که آثار تحریم بر شرکت های کره ای که با ایران همکاری می کنند به حداقل برسد.

آن طور که این روزنامه گزارش کرده است شمار زیادی از شرکت ها، نهادها و موسساتی که با ایران همکاری می کنند در این نشست حضور داشته اند و درباره راه های استمرار همکاری با ایران در شرایط تحریم رایزنی کرده اند.

این گزارش تاکید می کند با توجه به شرایط موجود و همکاری های نزدیک تجاری دو کشور، لازم است هماهنگی های بیشتری برای برنامه های اقتصادی بعدی صورت گیرد.

کره جنوبی اگرچه بخشی از نفت سبک مورد نیاز خود را از کشورهای قطر، نیجریه، نروژ، لیبی، مالزی، فیلیپین، استرالیا و قطر تامین می کند اما آمارها نشان می دهد این کشور نزدیک به 50 درصد از نفت فوق سبک لازم برای شرکت ها و پالایشگاه های خود را از ایران وارد کرده است.

گزارش ها حاکی است سهم واردات این فراورده از کشورهای ذی ربط بسیار ناچیز است و این منابع به هیچوجه نتوانسته اند جای ایران را برای کره جنوبی پرکنند و برای همین معافیت ها برای این کشور اهمیت زیادی دارد و اکنون بحث روی این است که منابع واردات نفت سبک و نفتا از ایران متنوعتر شود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ روز دوشنبه مجددا تحریم ها بر ایران را اعمال کرد اما او چند ساعت بعد از اعلام این موضوع هشت کشور از جمله کره جنوبی را از تحریم های نفتی معاف کرد.

کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.

همزمان روزنامه جونگ از دیگر نشریات کره جنوبی، شکست جمهوری خواهان آمریکا در انتخابات میاندوره ای در مجلس نمایندگان را یک عقبگرد برای سیاست های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دانست و نوشت دمکرات ها می توانند برخی از سیاست های ترامپ در ارتباط با ایران و کره شمالی را در آینده به چالش بکشند.

این روزنامه می نویسد که پیروزی دمکرات ها در این انتخابات می تواند تاثیرات زیادی بر سیاست های دولت آمریکا در ارتباط با ایران، مساله کره شمالی و جنگ تجاری آمریکا و چین داشته باشد.

انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

لغو تحريم ها، کليد نشست دوم کيم و ترامپ

خبرگزاري آريا- واشنگتن و پيونگ يانگ در شرايطي که مذاکرات آنها براي خلع سلاح اتمي شبه جزيره کره و کاهش تحريم ها به بن بست رسيده است سرانجام قرار است دومين ديدار سران را اواخر فوريه برگزار کنند ديداري که ناظران با حساسيت آن را دنبال مي کنند.
به گزارش خبرگزاري آريا، ديدار سران دو کشور يک بار ديگر اميدهايي را به وجود آورده است مبني بر اينکه طرفين بتوانند بر سر حل مناقشات به توافق رسيده و گفت و گوهاي به بن بست رسيده را از سرگيرند به اين شرط که آمريکا مانند دفعه قبل، زياده خواهي هاي خود را تکرار نکند و دست از گنگستربازي بکشد.
به هر حال توافق براي برگزاري نشست سران حاصل ديدار يک ساعت و نيمه اي بود که ترامپ با کيم يونگ چول مشاور ارشد و يار نزديک رهبر کره شمالي در واشنگتن داشت از اين فرد به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته اي کره شمالي و معاون حزب حاکم نيز ياد مي شود.
زمان و مکان مذاکرات به طور دقيق معلوم نيست و طرفين گفته اند رايزني ها را ادامه مي دهند اما فعلا هاوايي، تايلند و ويتنام سه مکاني است که روي آن تمرکز شده است.
ويتنام محتمل ترين گزينه براي ديدار سران است اما گفته مي شود که تايلند که اکنون رياست `آ سه آن` را برعهده دارد براي انجام اين ماموريت اعلام آمادگي کرده است.
کاشناسان معتقدند مهمترين محور اين نشست «رويکرد اقتصادي» است کيم به دنبال توسعه اقتصادي کشورش است و لازمه توسعه اقتصادي نيز لغو يا حداقل کاهش تحريم هاي اقتصادي آمريکا و سازمان ملل عليه پيونگ يانگ است.
کره جنوبي هم به نظر مي رسد در اين مسير با کره شمالي همراه است و به دنبال راهي براي کاهش تحريم هاي اين کشور است راهي که اميد است بتوان در خلال نشست دوم سران به آن دست يافت.
با وجود همه اين مسايل هنوز ابهامات زيادي در برقراري روابط بهينه ميان طرفين و رسيدن به هدف خلع سلاح اتمي شبه جزيره کره وجود دارد زيرا شرايط دو طرف براي رسيدن به توافق، فاصله و اختلاف زيادي با يکديگر دارد.
آمريکا مي گويد آنقدر فشار تحريم ها را ضد کره شمالي حفظ مي کند تا اين کشور نهايتا تسليم شده و غير اتمي شود کره شمالي هم مي گويد رسما بايد دوران پاياني متارکه جنگ اعلام شده و رژيم دايمي صلح برقرار شود و آمريکا 28 هزار و 500 نيروي نظامي خود را پس از چندين دهه از کره جنوبي خارج کند.
هيچ اجماع نظري تاکنون بر سر اين مساله به وجود نيامده است و مساله خلع سلاح هدفي نيست که به اين راحتي بدست بيايد و از طرف ديگر نبايد از ياد برد که دو کشور به رغم پايان جنگ کره در سال 1953 ميلادي هنوز از لحاظ فني در جنگ هستند.
کره شمالي هم تاکنون گامي اساسي در مسير خلع سلاح اتمي برنداشته است و به رغم اينکه از اکتبر سال قبل گفته بود درها را به روي بازرسان بين المللي باز مي کند، چنين کاري نکرده است.
با اين وصف به نظر مي رسد که موضوع رژيم دائمي صلح، پايان دادن به مسير توليد سوخت اتمي در کره شمالي و باز کردن درها به روي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي و مساله رفع تحريم ها اصلي ترين مباحث مطروحه در مذاکرات سران دو کشور و در شرايطي باشد که هيچ نشست گروه کاري هم در چهار ماه گذشته ميان آنها برگزار نشده است.
از سوي ديگر در آمريکا اوضاع به هم ريخته است دولت در تعطيلي بسر مي برد و مساله روابط روسيه و آمريکا اذهان نمايندگان کنگره را به خود مشغول کرده است در اين شرايط بعيد به نظر مي رسد که مساله کره شمالي بتواند در اولويت موضوعات ديگر قرار گيرد و ترامپ هم براي اقناع نمايندگان براي پرداختن به اين موضوع راهي دشوار در پيش خواهد داشت.
`جان ژائو` تحليلگر بخش شبه جزيره آکادمي علوم اجتماعي چين مي گويد: اگر کره شمالي بار ديگر تصميم به پرتاب موشک هاي بالستيک و آزمايش هاي اتمي بگيرد، احتمال مي رود که دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريکا اقدام نظامي عليه اين کشور را مد نظر قرار دهد و براي همين، پيونگ يانگ اکنون بيش از هر چيز در تلاش است تا از حمايت هاي بيشتر چين و کره جنوبي برخوردار شود و دليلي براي اقدامات تلافي جويانه نمي بيند.
به گفته اين تحليلگر چيني، راهي که کره شمالي اکنون در پيش گرفته، راه مدارا و سازش با کره جنوبي و آمريکا است اما راه ديگر، ممکن است خلاف اين مسير باشد که مي تواند با يک آزمايش موشکي جديد آغاز شود.
با اين وجود کره جنوبي و چين در بيانيه هايي از نفس به توافق رسيدن دو کشور براي برگزاري نشست سران استقبال کرده اند و گفته اند از اين روند حمايت مي کنند و اميدوارند دو کشور که دو طرف اصلي بحران شبه جزيره کره هستند بتوانند براي برون رفت از اين همه مناقشه، راهي پيدا کنند.
نگاه ها يک بار ديگر به سمت شبه جزيره کره برگشته است جايي که نبود يک رژيم دائمي صلح در چند دهه گذشته و مناقشات فزاينده، همواره آن را در کانون بحران نگهداشته است و بازيگران قدرتمندي چون روسيه ، کره شمالي، آمريکا، کره جنوبي و بخصوص چين، نتوانسته اند براي پايان دادن به آن موفقيتي بدست آورند.

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

کلیدواژه: راه پیمایی اربعین منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی کره جنوبی ایران و کره جنوبی تحریم ایران تحریم های ایران کره جنوبی و ایران راه پیمایی اربعین منع به کارگیری بازنشستگان جمال خاشقجی امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۵۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جام ملت‌های آسیا - ۲۰۱۹؛ کره جنوبی - بحرین؛ ببر‌ها با «سون» در پی صعود آسان/ قطر - عراق؛ جدال حساس مدعیان کوچک
 • کره جنوبی - بحرین؛ ببر‌ها با «سون» در پی صعود آسان/ قطر - عراق؛ جدال حساس مدعیان کوچک
 • ایران بالاتراز کره جنوبی؛ آقای کلین‌شیت آسیا
 • گفتگوی تلفنی پامپئو با همتای کره جنوبی‌اش درباره کره شمالی
 • کره‌جنوبی نخستین محموله نفت ایران در ۴ ماه اخیر را دریافت کرد
 • کره‌جنوبی اولین محموله نفتی ایران را وارد کرد
 • گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آمریکا و کره جنوبی درباره دیدار ترامپ و کیم جونگ اون
 • تماس تلفنی پامپئو و وزیر خارجه کره جنوبی
 • کره‌جنوبی اولین محموله نفتی ایران را وارد کرد +اسامی شرکت‌ها
 • مهربان: هیچ موضوعی خللی در اراده آهنین حسن یزدانی ایجاد نمی‌کند
 • مهربان: هیچ موضوعی خللی در اراده آهنین حسن یزدانی ایجاد نمی‌کند/ او به دنبال تکرار طلای المپیکش در توکیو است
 • بعد از چین، کره جنوبی، هند و ترکیه، امروز ژاپن نیز عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد/ ذخایر بسیار مطلوب ارز بصورت اسکناس درحدیست که نیازهای واقعی مردم را بطورکامل تامین می‌کند/ به تدریج درآمدهای جدید نفتی به چرخه تجاری وارد می‌شوند
 • مدافع باتجربه کره جنوبی ادامه جام ملت‌های آسیا را از دست داد
 • بد بیاری بزرگ برای کره جنوبی
 • فدراسیون کره جنوبی و رد شایعات دخالت در ترکیب
 • بازیکن بزرگ کره جنوبی جام ملت‌ها را از دست داد
 • فعالان صلح کره جنوبی خواستار توقف رزمایش با آمریکا شدند
 • داور ژاپنی بازی کره جنوبی و بحرین را سوت می‌زند
 • قرارداد تجاری آمریکا-چین شبیه به رژیم نظارت بر تحریم خواهد بود