علی‌اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌های نفتی منجر به شکست قطعی شده است، گفت: آمریکایی‌ها تلاش داشتند فروش نفت ایران به صفر برسانند اما شرایط به‌گونه‌ای شده است که خود آمریکا بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران را از تحریم‌های نفتی معاف کرده است که این مهم‌ترین نشانه شکست تحریم‌های نفتی است.

وی با بیان اینکه، فروش نفت ایران طبق آمارها با مشکلی مواجه نشده است، تصریح کرد: میزان فروش نفت ایران نسبت به گذشته تغییر چندانی نداشته است و ایران به میزان موردنیاز خود نفت را می‌فروشد و هیچ نگرانی درزمینه فروش نفت وجود ندارد.

نماینده مردم ساری با بیان اینکه، تحریم‌های نفتی باهدف تأثیرگذاری روانی بر اقتصاد ایران طراحی‌شده بود، گفت: خود آمریکایی‌ها مطمئن بوده و هستند که تحریم‌های نفتی بی‌نتیجه خواهد بود اما آمریکا امیدوار به تأثیر روانی تحریم نفت روی اقتصاد بود که امیدواریم با هوشیاری مسئولین ما شاهد اثر روانی تحریم‌ها بر اقتصاد و  معیشت مردم نباشیم.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

وزارت نفت مانع ورود شرکت‌‌های خصوصی به سازمان بورس است

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای به رؤسای جمهور و مجلس تاکید کرد: وزارت نفت با راه‌اندازی اتاق تاریک درصدد است مانع ورود شرکت‌های خصوصی به سازوکار بورس شود. ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور و رئیس مجلس با تاکید بر اینکه کارشکنی وزارت نفت در مسیر عرضه نفت در بورس پایان ندارد، خواستار در دستورکار قرار گرفتن عزل وزیر نفت از سوی دولت و مجلس شد.

زنگنه در مجلس: از مهرماه بنزین وارد نکرده‌ایمنمایندگان از توضیحات «زنگنه» قانع شدند

 

در این نامه خطاب به روحانی و لاریجانی آمده است: 

« همانطورکه مستحضرید با اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا، میزان صادرات نفت کشور با افت شدیدی مواجه شده است و با توجه به وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی، کسری بودجه دولت در سال آینده بسیار محتمل به نظر می‌رسد که در این صورت تبعات سنگینی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. در نتیجه در وضعیت فعلی ضرورت دارد از همه‌ ظرفیت‌های موجود در کشور برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا استفاده شود.

نیک مستحضرید که دلیل اثرگذاری تحریم‌های نفتی آمریکا به "مدل سنتی فروش نفت" کشور ارتباط دارد. در این روش نفت کشور توسط یک عرضه کننده (اموربین‌الملل شرکت ملی نفت) و در قالب محموله‌های بزرگ، به تعداد محدودی از پالایشگاه‌های شناخته شده دنیا به فروش می‌رسد. در این فرآیند به دلیل عدم تنوع در سمت خریدار و فروشنده و مشخص بودن هر دو طرف معامله و مقصد فروش نفت، شناسایی و تحریم‌پذیری محموله‌های نفتی ایران توسط آمریکا بسیار محتمل است. در نتیجه تنوع‌سازی در روش‌های صادرات نفت در سازوکاری غیر از "مدل سنتی فروش نفت" اهمیتی دو چندان پیدا می کند.

در این بین یکی از راهکارهای موجود برای تنوع‌سازی روش‌های فروش نفت جهت خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی؛ عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت است. هر چند در شرایط تحریمی، مشتریان سنتی ایران، قادر به خرید نفت کشور نبوده و بدین صورت میزان صادرات نفت کشور افت می‌کند اما شاهد هستیم که تعداد زیادی از شرکت‌های داخلی و خارجی که توانایی و انعطاف‌پذیری لازم برای دور زدن تحریم‌های نفتی و صادرات نفت را داشته نیز تمایل دارند تا در سازوکاری غیرشفاف برای آمریکا نفت کشور را خریداری کنند. در این راستا می‌توان با ایجاد یک ساختار مجزا و ضابطه‌مند برای خرید نفت ایران توسط شرکت‌های خصوصی، میزان صادرات نفت کشور را افزایش داد.

ایجاد یک ساختار مجزا و برقراری ثبات در بازار ایجاد شده، علاوه بر پاسخگویی به نیاز شرکت‌های خصوصی فعلی می‌تواند زمینه‌ جذب شرکت‌ها و تجار نفتی دیگر را نیز فراهم کند و بدین صورت قدم به قدم افت صادرات نفت کشور ناشی از تحریم‌های نفتی جبران شود. بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که سازوکار شفاف و رقابتی بورس بهترین ساختار ممکن برای فروش نفت ایران از مسیر شبکه‌ مویرگی شرکت‌های خصوصی است. در این سازوکار به دلیل شفافیت موجود برای نهادهای نظارتی و وجود ضابطه‌ای مشخص برای خریداران بخش خصوصی امکان بروز رانت و فساد و زد و بندهای دلالانه وجود نداشته، همچنین سازوکار رقابتی بورس باعث می‌شود که نفت کشور به بالاترین قیمت ممکن به فروش برسد. همچنین در این سازوکار طبق ضوابط مشخص تضامین لازم برای بازگشت پول محموله‌های فروخته شده از خریداران گرفت می‌شود و بدین صورت بازگشت بهای نفت فروخته شده به خزانه قطعی و مسلم است.

 علیرغم وجود ضوابط مشخص در سازوکار بورس انرژی و استقبال بخش خصوصی در فاز آزمایشی عرضه نفت در بورس و همچنین اعتراف موسسات پژوهشی آمریکایی به موثر بودن این راهکار ضدتحریمی در دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا، شواهد نشان می‌دهد که مجموعه وزارت نفت با همراهی شخص وزیر نفت کارشکنی بی‌سابقه‌ای در مسیر اجرای این راهکار ضدتحریمی انجام می‌دهند. اخبار رسمی و غیررسمی حاکی از آن است که وزارت نفت با ایجاد یک سازوکار موازی با بورس انرژی و با راه‌اندازی اتاق تاریک درصدد است تا مانع ورود شرکت‌های خصوصی به سازوکار بورس شده و بدین ترتیب اجرای این راهکار ضدتحریمی را بی‌فایده نشان دهد.

روسای محترم جمهور و مجلس شورای اسلامی؛ نیک مستحضرید که راه‌اندازی اتاق تاریک باعث می‌شود که نفت کشور با اعطای تخفیفات کلان و با لابی‌گری و زدوبندهای دلالانه به برخی مشتریان خاص داده شود. تجربه دوره‌ قبلی تحریم‌ها نشان می‌دهد که فروش نفت در اتاق تاریک نه تنها باعث رانت و فساد گسترده‌ای می‌شود بلکه در آخر پول محموله‌های نفتی فروخته شده نیز به کشور بازنمی‌گردد. اما نکته‌ حائز اهمیت اینکه فروش نفت در اتاق تاریک در عمل به معنای پشت پا زدن به عرضه نفت در بورس است زیرا متقاضیان بخش خصوصی بین دو ساختار موجود، ترجیح می‌دهند که نفت را با اعطای تخفیفات کلان دریافت کنند تا در یک سازوکار رقابتی و ضابطه‌مند.

اما سوال اساسی اینجاست که چرا وزارت نفت به جای عرضه نفت در سازوکار رقابتی و شفاف بورس و فروش آن به بالاترین قیمت ممکن، که بازگشت بهای محموله‌های فروخته شده تضمین شده است و در آینده چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای برای کشور دارد؛ نفت را در یک سازوکار نامشخص و رانتی و فسادپرور به فروش می‌رساند؟

کارشناسان معتقدند که دلیل مخالفت مجموعه وزارت نفت و شخص وزیر با عرضه نفت در بورس به انحصارطلبی این مجموعه در صادرات نفت کشور مربوط می‌شود. در واقع وزارت نفت نمی‌خواهد انحصار فروش نفت کشور را از دست بدهد و شرکت‌های خصوصی داخلی نیز از طریق سازوکار بورس انرژی وارد تجارت نفت کشور شوند. به این دلیل با راه‌اندازی اتاق تاریک در مسیر عرضه نفت در بورس سنگ‌اندازی می‌کند و همچنان تمایل دارد با حفظ انحصار خود به هر قیمتی، منافع ملی را فدای منافع سازمانی خود کند.

شایان ذکر است که موازی کاری وزارت نفت و فروش نفت در اتاق تاریک نه تنها کمکی به فروش نفت کشور نمی‌کند و باعث رانت و فساد و عدم بازگشت بهای نفت فروخته شده می‌شود، بلکه اجرای راهکار ضدتحریمی عرضه نفت در بورس را نیز به شکست می‌انجامد. در حالی بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا، وزارت نفت و شخص بیژن زنگنه، وزیر نفت به عنوان متولی فروش نفت کشور هیچ اقدامی جهت مقابله با تحریم‌های نفتی انجام نداده‌اند که در حال حاضر تنها راهکار موفق برای بی‌اثرکردن تحریم‌ها نیز فدای منافع این وزارتخانه شده است. این موضوع در حالی است که شواهد از کاهش بی‌سابقه‌ صادرات نفت کشور حکایت دارد که در صورت تداوم انفعال وزارت نفت کشور را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

جناب آقایان حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی و دکتر علی لاریجانی

در حال حاضر از گوشه و کنار اخباری به گوش می‌رسد که مسئولین وزارت نفت به جای اجرای راهکارهای ضدتحریمی همچون عرضه نفت در بورس و تلاش برای افزایش میزان صادرات نفت کشور از طریق تنوع‌سازی روش‌های فروش نفت، از حیطه‌ اختیارات خود خارج شده و با پمپاژ ناامیدی و با اعلام به بن بست رسیدن کشور، سخن از مذاکره با آمریکا برای کاهش تحریم‌های نفتی به زبان می‌آورده و به معافیت‌های آمریکا دلخوش کردند؛ در حالی که وضعیت کنونی کشور حاصل بی‌تدبیری و ناکارآمدی آنان در مجموعه‌ وزارت نفت است و کلید حل مشکل نیز در داخل کشور و استفاده از ظرفیت‌های داخلی است.

بدین صورت مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران درخواست دارد که در صورت عدم تمایل و توانمندی مجموعه وزارت نفت و شخص بیژن زنگنه، وزیر نفت در دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا، در اسرع وقت پیگیری‌های لازم برای عزل و استیضاح وزیر نفت و جایگزینی افراد مناسب در مسئولیت‌های وزارت نفت در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد؛ زیرا ادامه روند فعلی وزارت نفت با مدیریت وزیر نفت فعلی؛ هیچ ارمغانی جز خسارت و زیان هنگفت برای کشور به همراه ندارد. بدیهی است که در صورت عدم برخورد جدی و قاطع دولت و مجلس برای اجرای درست راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی توسط وزارت نفت، خود نیز باید بابت وضع موجود پاسخگو باشند.

انتهای پیام/

R1011173/P/S1,15/CT12 واژه های کاربردی مرتبط وزارت نفت دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

کلیدواژه: نماینده مردم مجلس شورای نفت ایران اقتصاد ایران اقتصاد ۱۳ آبان اقتصاد اقتصاد ایران ایران مجلس شورای اسلامی تحریم آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۴۴۳۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روانشناسان بهزیستی دوره تشخیص اختلالات روانی بر اساس 5DSM را آموختند
 • پیش بینی اقتصاد ایران در سال 98
 • دیگاه رهبر معظم انقلاب درباره آمریکا و برجام
 • افق‌های روشن نفتی ایران / آیا اروپا به دنبال استقلال راهبردی از آمریکاست؟
 • مردم دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند/ مدیرعامل برکنار شده سایپا: پراید 40 میلیون تومانی هم گران نیست؛ تنها معادل 3700 دلار است/ عراق چند میلیون بشکه نفت بیشتر از ایران، صادر خواهد کرد؟
 • اثرگذاری تصمیم معافیت تحریم نفتی ایران بر قیمت نفت
 • امروز اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی‌شود درست کرد
 • اقتصاد ایران در سال ۹۸
 • پشت پرده عملیات روانی محسن رضایی روی احمدی نژاد در مناظره ۸۸
 • یک مرکز دانشجویی: وزارت نفت اتاق تاریک معاملات نفت به‌راه انداخت
 • اعلام آمادگي انجمن هاي روانشناسي و مشاوره، براي مشارکت در برنامه هاي ارتقاي سلامت رواني و اجتماعي
 • اعلام آمادگی انجمن های علمی روانشناسی و مشاوره، برای مشارکت فعال در برنامه های مربوط با ارتقای سلامت روانی، اجتماعی
 • اعمال تحریم‌های جدید علیه دولت سوریه و حامیان این کشور توسط آمریکا
 • توجه به سلامت روانی - اجتماعی در برنامه های وزارت بهداشت
 • آیا اسب سرکش مسکن رام شده است؟
 • اروپا باید متعهّد بشود که بحث موشک و حضور جمهوری اسلامی در منطقه را مطرح نخواهد کرد
 • ترمز تورم مسکن پایتخت
 • جنگ روانی
 • گذر از مدل فروش سنتی نفت ضروری است/ پشت پای وزارت نفت به عرضه نفت در بورس با راه‌اندازی اتاق تاریک